Смекни!
smekni.com

Створення підприємства й розробка системи керування цукровим заводом (стр. 4 из 8)


4. Організація виробництва продукції

«Цукровий комбінат” розташовується на території в 48 гектара. Права користування земельною ділянкою встановлені Постановою Уряду від 19 січня 2003 року на умовах оренди строком на 49 років. На підставі договорів про надання ділянки в користування на умовах оренди (договорів оренди землі) № ... від 23 лютого 2003 року й № ... від 26 лютого 2003 року щорічна орендна плата встановлена в розмірі 188 843 євро. Орендна плата вноситься частинами, щокварталу, не пізніше 25 числа останнього місяця кварталу. Оплата провадиться в рублях. Перерахування нарахованої в євро орендної плати провадиться за курсом євро на 15 число другого місяця оплачуваного кварталу.

На території комбінату перебувають: основне виробництво, допоміжне виробництво, адміністративні будинки, лабораторія контролю якості, а також ряд допоміжних будинків і цехів. Є під'їзні колії для автомобільного й залізничного транспорту, обладнані площадки для вантажно-розвантажувальних робіт. Є необхідне енерго-, водо- і теплопостачання для виробництва.

Підприємство планувалося й будувалося як стратегічний вузол, що забезпечує Запоріжжя й Запорізьку область із 1957 року запасами буряку, а з 1978 року - продуктами переробки буряку, тобто цукру вищого й першого сортів. Устаткування, установлене й запущене в 1982 році, відповідало на той період самому передовому рівню цукоропереробного виробництва й поставлялося голландською фірмою Готер.

Технологічний цикл розрахований на цілодобову й цілорічну експлуатацію встаткування, із плановими зупинками на проведення профілактичних і планово-ремонтних робіт.

Виробничий процес містить у собі цілий комплекс виробничих операцій, в основі яких лежить цехова структура виробництва, з використанням високоавтоматизованих процедур обробки, очищення й переробки буряку. При цьому весь контроль за виробництвом зосереджений на пультах центрального диспетчерського автоматизованого керування відповідних виробництв, а чисельність обслуговуючого персоналу зведена до мінімуму.

Процес переробки буряку на виробництвах № 1 і № 2 ідентичні. Відмінність полягає в тому, що нормативи вихід цукру вищого сорту на виробництві № 1= 75 %, а на виробництві № 2 = 72 %. На величину виходу впливають такий фактор, як якість.

За 10 місяців 2006 року середній вихід цукру вищого й першого сортів склав 75 %, що вище средньонормативного на 1,5 %. Це говорить про якість експлуатації встаткування й рівні кваліфікації персоналу, зайнятого у виробництві.

АТ «Цукровий комбінат» здатний переробляти до 1000 тонн буряку в добу, по 500 тонн на кожному мірошницькому виробництві. На сьогоднішній день комбінат завантажений на 85 % своїх потужностей. Таким чином, потенційні можливості підприємства досить високі.

Технологічні операції можна представити як послідовність проходження буряку в процесі його переробки через:

- основний виробничий будинок;

- один із двох виробництв (№ 1 або № 2).

У виробничому будинку виконують операції:

- приймання й розміщення буряку;

- попереднє очищення буряку;

- виділення дрібного буряку;

- зважування буряку й відходів;

- передача буряку на цукоропереробний завод (№ 1 або № 2).

Цукоропереробні заводи мають три відділення:

- підготовче;

- переробне;

- готової продукції;

Крім того виробництво у своєму складі має цех фасовки продукції, де цукор фасується в паперові пакети (упакування) по 2 кг.

У підготовчому відділенні виробництва відбувається:

- формування партій буряку;

- очищення буряку від домішок, що відрізняються розмірами;

- сухе очищення поверхні буряку;

- мокре шелушення буряку;

- зволоження буряку;

- отволажування буряку;

- знезаражування буряку;

- зважування буряку;

- передача буряку в переобне відділення.

У переробному відділенні виконують операції:

- здрібнювання буряку і його проміжних продуктів;

- сортування проміжних продуктів переобки на фракції по розмірах і якості;

- контроль і формування потоків цукру;

- зважування цукру;

- передача цукру у відділення готової продукції.

Відділення готової продукції призначено для цілей:

- безтарного зберігання цукру;

- формування сортів цукру;

- вітамінізації цукру;

- контролю цукру (виділення випадкових домішок);

- фасовки й упакування цукру в мішки, пакети й пачки;

- відпустки фасованої продукції;

- безтарна відпустка на автомобільний і залізничний транспорт.

На комбінаті діє цілком налагоджена система по забезпеченню виробництва всіма необхідними ресурсами: основними коштами й запасними частинами; основної сировини; електроенергією, теплом і водою; кадрами.

Основні кошти «Цукровий комбінат» по основних і допоміжних цехах представлені у вигляді зведеної таблиці. Вартість основних коштів комбінату за станом на 1 жовтня 2006 року представлена в таблиці 4.1.

Таблиця 4.1 Основні кошти «Цукровий комбінат» на 1 жовтня 2006 року (у млн. грн.)

Найменування основних коштів Первісна вартість Сума зношування Зношування в % Залишкова вартість
Будинки й спорудження 236,955 60,871 25,7 176,084
Машини й устаткування 96,891 76,744 79,2 20,147
Усього: 333,846 137,615 41,2 196,230

Сертифікацію готової продукції щокварталу проводить фірма, відповідно до договору.

Постачання основного й допоміжного виробництва електроенергією, теплом і водою здійснюється з міських систем. Зривів у забезпеченні виробництва енергоресурсами не було. Комбінат вчасно провадив платежі за електроенергію, тепло й воду. В 2005 році за 9-ть місяців їм було виплачено:

- за електроенергію - більше 6,3 млн. гривень;

- за тепло - більше 1.6 млн. гривень;

- за забір і скидання води - більше 122 млн. гривень.

Комбінат повністю укомплектований адміністративним, інженерно-технічним і виробничим персоналом. За станом на 1 жовтня 2006 року на комбінаті працюють 510 чоловік.


5. Персонал підприємства й оплата його праці

На комбінаті існує почасово-преміальна система оплати праці. В 2005 році питома вага по оплаті праці (у складі витрат, що включають у собівартість) склав:

- по основному виробництву - 1,06%;

- по загальногосподарських витратах - 2,03%.

У таблиці 5.1 представлені дані по розподілі чисельності й місячного фонду оплати праці за станом на 1 жовтня 2006 року.

Таблиця 5.1 - Розподіл чисельності й фонду оплати праці

Питома вага в %
Чисельність Заробітна плата
Адміністрація 1,2 3,7
Відділи керування 10,5 11,4
Лабораторія 3,7 3,4
Основне виробництво 34,0 35,8
Транспортний цех 11,6 12,7
Допоміжні цехи 39,0 33,0

Керівники комбінату постійно приділяють увагу підвищенню кваліфікації керівного, інженерно-технічного й виробничого персоналу. В 2006 році на навчання (підготовку) кадрів щомісяця витрачалося від 0.01 % до 0.05 % коштів, що включають у собівартість.

Для розширення ринків збуту (збільшення обсягів продажів), удосконалювання оперативності і якості керування в умовах ринкової економіки на комбінаті планується:

По-перше, протягом 1-го кварталу 2007 року створити відділ маркетингу, що повинен буде виконувати наступні функції: вивчати ринки; планувати збут продукції й ціноутворення; просувати продукцію на ринок; контролювати виконання планів по збуті й т.д. Відділ маркетингу доцільно організувати по функціональній ознаці й розподілити функціональні обов'язки між трьома менеджерами в такий спосіб:

- перший - займається моніторингом зовнішньої ситуації;

- другий - всіма питаннями по просуванню продукції на ринки збуту;

- третій - плануванням на основі внутрішнього аналізу (контролінга).

Менеджерам установити почасово-преміальну заробітну плату від 1.5 до 3 тис.грн. на місяць.

По-друге, для успішного виконання своїх завдань відділами керування необхідно відповідне технічне, інформаційне й програмне забезпечення. Для оперативного аналізу внутрішньої ситуації додати в програмне забезпечення, наявне на комбінаті, функції по складанню зведених звітів реалізації товарів за різні періоди часу по сегментах ринку й окремих великих замовників. Для вивчення ринку збуту необхідна база даних по потенційних покупцях і конкурентам. Така база повинна включати не тільки адресно-іменні відомості, але й відображати показники діяльності підприємства за різні періоди часу. Цим вимогам задовольняє база даних Держкомстату.

Практичну реалізацію поставлених вище завдань (у плані їхньої розробки й супроводу) рекомендується доручити відділу автоматизації, якому необхідно створити протягом 1-го кварталу 2007 року. Можлива чисельність відділу - 4 - 5 чоловік із заробітною платою від 1,5 до 3 тис. грн. на місяць. Поточне керівництво здійснює генеральний директор АТ "Цукровий комбінат". Організаційна структура комбінату, за станом на 1 жовтня 2006 року, наведена на малюнку 5.1.


Рис 5.1. Організаційна структура АТ «Цукровий комбінат»

По своїх посадових обов'язках весь персонал розділяється на управлінський персонал (керівники), інженерно-технічні працівники (фахівці), що служать і робітники.

У загальному складі працівників АТ «Цукровий комбінат»:

- керівники - 70 чоловік;

- фахівці - 66 чоловік;

- службовці - 3 чоловік;

- робітники - 313 чоловік;

- охорона - 58 чоловік.

6. Матеріальне й моральне стимулювання персоналу

На сьогоднішній момент матеріальне стимулювання праці це одна з найефективніших систем для спонукання працівників до активної трудової діяльності.