Смекни!
smekni.com

Виховна діяльність бібліотек вищих навчальних закладів у сучасних соціально-комунікаційних умовах (стр. 4 из 5)

– психолого-педагогічні: характеристика професійної діяльності з диференціацією вимог за функціональною спеціалізацією.

Запропоновано для вдосконалення виховної діяльності в інших бібліотеках створення сектора культурно-виховної діяльності. Його основними характеристиками є: інформаційна насиченість; поглиблення і розширення змісту та засобів культурно-виховної бібліотечної діяльності; професійне і творче зростання колективу; збагачення і розширення прийомів, методів роботи зі структурними підрозділами ВНЗ. Результатами діяльності сектора вже є: створення в бібліотеці інформаційно-комунікаційного середовища, що сприяє залученню студентів до читання і використання інформації для самонавчання та самовиховання.

На функціональному рівні особлива увага в роботі зосереджена на культурно-виховній діяльності, яка є синтезом інформаційної, комунікативно-педагогічної, освітньої, культурної та самоосвітньої роботи зі студентською молоддю в умовах інформатизації освіти. Вона має свої цілі, засоби, технологію і скерована на досягнення певних виховних цілей, координованих з цілями ВНЗ. Велике значення для її сприяння відводиться організаційно-функціональній діяльності всіх структур ВНЗ, в основі якої – національні стандарти освіти, виховання і культури.

Сутність культурно-виховної діяльності бібліотеки полягає в тому, що, по-перше, бібліотека – культурний заклад, який зберігає національні, духовні, виховні традиції, які відіграють суттєву роль у житті та діяльності студентської молоді (формування професійних навичок, світогляду, навичок поведінки в суспільстві та. ін.); по-друге, бібліотека формує інформаційне середовище, яке сприяє задоволенню інформаційних потреб і надана читачеві інформація вже має виховний вплив.

У підрозділі 3.2. «Психолого-педагогічні концепти діяльності бібліотекаря» обґрунтовано психологічні, комунікативно-педагогічні концепти, які потребують посилення комунікаційних аспектів підготовки бібліотечних фахівців, орієнтуючи їх на працю в сучасному соціокомунікаційному середовищі, де в умовах поширення технологічних засобів комунікації зберігаються ціннісні міжособистісні взаємовідносини. Ставлення до бібліотекаря як постачальника документів, організатора читання залишилося в минулому. Нові соціально-комунікаційні умови потребують від бібліотекаря творчого підходу у взаємовідносинах «читач-бібліотекар», проведенні бібліотечних заходів і спрямовуються до головної мети – формування професіонала, спеціаліста, творчої особистості.

Як кінцевий результат, в соціально-комунікаційній спрямованості діяльності бібліотекаря ВНЗ важливе місце відводиться формуванню спеціаліста, професіонала, творчої особистості.

Аналіз практичних результатів дає підставу вважати, що подальший розвиток і уточнення концепції виховання творчої особистості в системі інших концепцій та практичних заходів, спрямованих на виховання студентської молоді, йде в напрямі інтеграції з системою навчально-освітніх заходів ВНЗ, які перебувають у стані реформування і розвитку на засадах інформаційно-комунікаційної взаємодії між різними ланками освіти і виховання, різними суб’єктами освітньо-виховного процесу на різних рівнях його реалізації.

ВИСНОВКИ

Проведене дослідження дає підстави для констатації таких основних наукових висновків:

1. Реформування освітньо-виховного процесу в Україні, його вдосконалення є найважливішою актуальною соціокультурною проблемою, що значною мірою зумовлена процесами глобалізації та проблемами розвитку формування творчої компоненти особистості як необхідної якості людини, особливо фахівця, для адаптації в сучасних умовах. Значний вплив на структурно-функціональні трансформації в бібліотеках ВНЗ мають певні зміни інформаційно-комунікаційного середовища, частиною якого є і бібліотечне середовище. В нових соціально-комунікаційних умовах бібліотеки є не лише об’єктами інформатизації, а й активними учасниками цього процесу. Окрім того, вони постають системоутворюючими компонентами соціально-інформаційної інфраструктури суспільства та його підсистем, сприяючи формуванню загального культурного й інформаційно-комунікаційного середовища.

У дослідженні доведено, що визначальними елементами виховної діяльності бібліотеки у ВНЗ стають: електронні засоби зберігання, обробка, розповсюдження, використання інформації. Сформульовано положення про необхідність гармонізації освітньо-виховного середовища ВНЗ, в т.ч. і бібліотечними засобами, в умовах розширення соціально-комунікаційних функцій бібліотек.

2. Відсутність деякої фрагментарності у науковій розробці проблеми зумовлюють необхідність вивчення виховної діяльності бібліотеки у нових соціально-комунікаційних умовах. Для досягнення компетентності дослідження використано загальнонаукові підходи та методи. Системний підхід надає можливість дослідити діяльність бібліотеки ВНЗ у цілісній системі загального виховного процесу. У контексті діяльнісного підходу застосовуються методи корекції розвитку особистості, комунікативно-педагогічної допомоги студентам у вирішенні їхніх життєвих проблем, професійному самовизначенні, організації дозвіллєвих програм. Соціокультурний підхід виявив історично сформовані усталені структури, що дозволило визначити напрями і зміст трансформації бібліотек як соціально-комунікаційних організацій, які інтегрують до єдиного інформаційно-освітнього простору.

3. У сучасних соціально-комунікаційних умовах трансформація виховної діяльності бібліотек ВНЗ відбувається за: 1) рівнем організації (від конкретно трудових завдань до комплексної системи виховної діяльності); 2) характером (від масового до індивідуально-орієнтованого); 3) формою (від документних, наочно-рекомендаційних до інформаційно-когнітивних, педагогічно-технологічних); 4) технологією (від загальних соціокультурних блоків виховання до структурування завдань виховання окремого студента); 5) етапами становлення та розвитку особистостей і за рівнями навчання; 6) змістом (від класово-олігархічних ідеологій до загальнолюдських, національних, гуманістичних цінностей); 7) цілями (від формування «гвинтиків» державно-ідеологічної доктрини до сприяння розкриттю творчого потенціалу особистості).

4. Нині здійснюється функціонально-змістове наповнення напрямів виховної діяльності (гуманізація інформаційного простору, створення єдиного виховного простору ВНЗ); нових технологій роботи з читачами (дистанційна освіта, електронна пошта, веб-сайти); форм і методів роботи (особистісно орієнтованих: бесіди, діалоги, «круглі столи»); культурно-дозвіллєвих (бібліотечна режисура, авторські програми).

У процесі експериментальної перевірки роботи з’ясовано, що поєднання різноманітних форм бібліотечних заходів, методів надання інформації і роботи з читачами дозволяє традиційні напрями діяльності наповнювати новим змістом і таким чином підтримувати й удосконалювати виховну діяльність бібліотеки.

5. Нині здійснюється функціонально-змістове наповнення напрямів виховної діяльності (гуманізація інформаційного простору, створення єдиного виховного простору ВНЗ); нових технологій роботи з читачами (дистанційна освіта, електронна пошта, веб-сайти); форм і методів роботи (особистісно орієнтованих: бесіди, діалоги, «круглі столи»); культурно-дозвіллєвих (бібліотечна режисура, авторські програми).

6. Структурно-організаційна складова виховної діяльності бібліотеки реалізується через взаємодію всіх учасників виховного процесу ВНЗ. Функціонування системи виховних заходів забезпечує ректорат, вчена рада, комітет у справах сім’ї, молоді та спорту, студентські комітети, що працюють на рівнях університету, факультетів, курсів та в гуртожитках відповідно плану виховної роботи, затвердженого ректором. Співпрацюють з ними інші структурні підрозділи (гуманітарні кафедри, бібліотека, профком, музей, рада ветеранів та ін.). Завдяки налагодженню цілеспрямованих взаємозв’язків підсистем ВНЗ виховна система стає динамічною, успішніше функціонує і розвивається. На організаційному рівні запропоновано створити сектор культурно-виховної діяльності для інституалізації партнерських відносин бібліотеки з іншими структурами ВНЗ, що має бути зафіксовано у відповідних документах (Положення про бібліотеки ВНЗ, посадові інструкції).

7. Уперше визначено цілі виховної діяльності бібліотек у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації, які зумовлені інтегрованим впливом зовнішніх та внутрішніх факторів функціонування освіти і полягають у формуванні творчої особистості, спеціаліста-професіонала. Таке ставлення збігається з цілями виховної діяльності ВНЗ, але досягаються бібліотечними засобами в процесі інформаційно-комунікаційної діяльності бібліотек. Цільовий компонент виховної діяльності бібліотеки забезпечується комплексом засобів і дій, спрямованих на розвиток інтелектуально-творчих здібностей особистості за допомогою суб’єкт-об’єктних (через посередництво різних матеріальних носіїв) і суб’єкт-суб’єктних (міжособистісне спілкування) відносин.

Завдання бібліотеки ВНЗ – допомогти адаптуванню студентів до сучасних умов освіти та суспільного життя, до використання бібліотечного середовища методом формування творчого й духовного світогляду студентської молоді з використанням переваг і можливостей інформаційно-комунікаційного простору освіти.

8. Розглянуто систему виховної діяльності ВНЗ як сукупності динамічно взаємопов’язаних компонентів (цілі, завдання, методи, засоби, форми, фактори, результати), що сприяють вихованню особистості громадянина України, формують ціннісні орієнтири, стиль життя, інформаційну компетентність.