Смекни!
smekni.com

Вплив творів образотворчого мистецтва на формування творчої активності дітей (стр. 7 из 9)


Програмний зміст

Предметне малювання

Знайомити дітей з техніками зображення овочів, фруктів, тварин, птахів, людей, дерев. Вчити малювання предметів з натури, вдивлятися в натуру, помічати й передавати характерні особливості її, форму, колір. Учити використовувати всі кольори спектра, вдосконалювати знання про виражальні можливості кольору, лінії, плями, підкреслюючи час доби, стан неба, погоди, пори року, настрій людей, тварин тощо. Удосконалювати техніку малювання олівцем: класти штрихи рівномірно в одному напрямі, підкреслюючи форму предмета. Вчити дітей розміщувати зображення на аркуші, легенько позначати малюнок простим олівцем, визначати, в які кольри будуть розфарбовуватись деталі малюнку.

Декоративне малювання

Знайомити дітей з видами народного декоративно-прикладного мистецтва. Учити розміщувати рослинні, геометричні елементи візерунків на різних формах симетрично, по краях, по всій площі, чергуючи елементи. Добирати кольори, характерні для певного виду декоративного мистецтва, до тла паперу.

Навчати малювати квіткові композиції, чарівних птахів, тварин, складати композиції з елементів петриківського розпису. Перекривати один колір іншим. Малювати пальцем, піпеткою, патичком. Наносити подвійні, потрійні мазки різної величини. Складати панно, фриз з окремих візерунків; колективно створювати декоративні композиції. Знайомити з українською символікою і образами, що є графічним відображенням певних явищ природи, застосувати їх в орнаменті.

Сюжетне малювання

В сюжетному малюнку передавати враження від спостережень за оточуючим, красою і різнобарв’ям природних форм, висвітлювати своє ставлення до природи та подій навколо неї. Кольоровим різнобарв’ям відтінків передавати стан неба, фарби землі, свято квітів, царство дерев, відлуння у воді, подих вітру, гомін дощу… .Самостійно готувати фон для сюжетного малюнку. Бачити в природі лінію горизонту, передавати її в малюнку. розрізняти техніки зображення живопису, графіки. Предмети розміщувати по всій площині, дотримуватись пропорцій, використовувати єднання теплих і холодних кольорів. Вчити наносити ескіз легким натиском простого олівця, прикрашати все гармонійним поєднанням кольорів та оздоблювати кольорові деталі підкреслюючи їх чіткість, виразність. Предмети, зображені на передньому плані, зображувати більшими, на задньому плані –дрібнішими. Вчити дітей вибирати формат аркушу (вертикальний, горизонтальний).

Вчити творчому зображенню фантастичних істот (Баби Яги, Русалки, Кікімори, Водяного тощо), використовуючи засіб домальовування з видутої плями. Вчити техніці зображення постаті людини, тварини, птаха застосовуючи правила симетрії, пропорції.

Кінцеві результати

Діти розрізняють види образотворчого мистецтва, техніки зображення кожного виду. Самостійно готують фон, вибирають формат аркушу, бачать в природі і передають в малюнку лінію горизонту, застосовують в роботі «секрети» пропорцій, симетрії, холодних, теплих кольорів, кольорів спектру, власноруч готують відтінки та похідні кольори.

Система використання авторської програми в різних розділах програми «Малятко»

Розділ програми Теми занять
Дитина і навколишній світ 1. Екскурсія до художнього музею.2. Вишиванки з бабусиної скрині.3. Звичаї та обряди, пов’язані з вишиванням.4. Символи і обереги рушників. Рушникові візерунки.5. Чарівні витинанки. Бесіда-розповідь про витинанки6. У гончарній майстерні. Ознайомлення з гончарними виробами.7. Барвисті килими. Знайомство з виробами.8. Як люди навчились ткати? Бесіда про мистецтво ткання.9. Розгляд різьблених, карбованих, випалених виробів.
Рідна природа 1. Бесіда про рослини-барвники.2. Клубочок ниток (льон, вовна, конопля та ін.)3. Глина та її властивості.4. Кольори природи на тканих та килимових виробах.5. Бесіди про пори року, сезонні явища з використанням картин відомих художників.
Мовленнєве спілкування 1. Бесіда: «Як сорочка в полі виросла?».2. Маленькі оповідачі. «Опишу бабусину світлицю».3. Збагачення словника назвами керамічних виробів. Д/г «Знайди виріб за описом».4. Опис виробів.
Художня література 1. Народна мудрість про ремесла.2. Багірова В. «Мамин рушник».3. Звідки з’явились вишиванки.4. Повір’я про веретено.5. Прослуховування віршів про природу під час милування картинами відомих художників.
Математика 1. Лічба. Полічи кольори на вишиванці.2. Яки геометричні форми використані у візерунках?3. Поділ цілого на частини. Виготовлення заготовок для витинанок.4. Геометричні фігури (пошук геометричних форм у оздобленні керамічних виробів).
Малювання 1. Рушничок для матусі.2. Візерунки на вишиванках (за задумом).3. Декоративне малювання на різних пласкіх формах або виліплених із глини.4. Барвистий килимок.
Аплікація 1. Візерунок на скатертині.2. І на тім рушничкові…(колективне).3. Орнамент для скатертини. Вирізання країв скатертини.4. Прикрашання керамічних виробів орнаментом.
ліплення 1. Чарівна пташка-свистулька.2. Керамічний посуд.3. Глиняні іграшки (димківська, опішнянська та ін.).
Ручна праця 1. Закладка для книжки. Шов «голка вперед»2. Серветка для матусі. Шов «голка через край»3. килимок для ляльки.4. Барвиста доріжка.

2.2 Авторська програма використання творів образотворчого мистецтва для дітей старшого дошкільного віку.

І квартал ІІ квартал ІІІ квартал IV квартал
Декоративне малювання Знайомство з Петриківкою Хохлома Зустріч з гжеллю. Опішня Городецький розпис
Розгляд картин Пейзаж осіньНатюрморти ПортретПейзаж зима Пейзаж весна Пейзаж літо натюрморти
Розгляд скульптури малих форм Димківську іграшка Опішнянська іграшка
Вишиванки Сорочка-вишиванка Рушничок
витинанки Різьблення по дереву Знайомство з витинанкою Карбування Випалювання
Різьбярство
Кераміка Зустріч з керамікою майоліка, теракота, порцеляна, фаянс Василевська кераміка Опішня. Гжель гуцульська
Ткання Барвистий килимок Художнє ткацтво

Методичні рекомендації щодо розвитку творчої активності дітей старшого дошкільного віку в авторській програмівикористання творів образотворчого мистецтва

Заняття з зображувальної діяльності мають стати зустріччю з красою, донести до дітей багатство її прояву в природі, мистецтві, в людях та їхніх витворах. Необхідно створювати такі умови для сприйняття краси, щоб вона вразила дитину, пройшла крізь усі органи чуття, викликала радість, насолоду, натхнення. Назавжди залишила свій слід у душі.

Так, використання діапозитивів замість репродукцій допоможе створити ефект присутності. Коли в темному приміщенні, де нічого не відволікає увагу дитини, на великому екрані з’являється яскрава картина природи з величезними дубами, то відразу виникає бажання війти в цю чарівну діброву. У прийнятті краси не можна поспішати, неспішність виключає байдужість. Будь-яке захоплення починається з мовчазного споглядання, адже мовчанням іноді можна сказати більше, ніж словами.

Під час сприйняття декоративного мистецтва діти милуються красою візерунків. Ці хвилини милування звеличують таємницю краси і навчають відчувати мову орнаменту, кольорову пісню розпису.

Так, під час розглядання петриківських виробів діти милуються щедрим розмаїттям кольорів. Як широко і вільно розкинув своє соковите листя і яскраві ягоди заквітчаний сад. Як під смарагдом його листя ховаються запашні суниці і сповнені соком вишні. Якими щедрими гронами звисають ягоди смородини, горобини, калини. Весь чарівний сад переповнюється духмяним ароматом блакитних незабудок, барвистих братків, сріблястих дзвоників конвалій і пишних бутонів троянд. Справжнє полум’я квітучих фарб дарує очам дітей яскравість, урочистість і бажання ще і ще милуватися цією красою. Під час розглядання натури діти навчаються сприймати звичайні речі очима художника.

Під час спілкування з художнім матеріалом дитина милується тендітною сукеночкою пензлика, насолоджується його ніжною щетинкою. У світі художнього матеріалу панує гармонія. Художник, закоханий у світ своєї майстерні, що відчуває бажання фарб, прагнення пензлика, мрії полотна, перетворює процес малювання у творчу насолоду, працює з натхненням, не відчуваючи часу. Якщо дитина не побачить привабливої краси художнього світу, не закохається в духмяність фарб, чутливу пластичність пензлика, ніжність пастелі, вона не перестане малювати. Але її творчість не буде сповнена любові, радості, натхнення. Під час спілкування з кольорами перед дітьми відкривається дивовижна краса світу, його емоційна душа із чутливими струнами барв.

Заняття з малювання знайомлять дітей із чудовим світом мистецтва. коли діти зустрічаються з живописом, вони сприймають його твори як казкове продовження буття. Використовуючи цю особливість дошкільників, ми маємо можливість подарувати дітям здатність сприймати мистецтво як прояв дива, створеного людиною. Під час спілкування із творами живопису в дитині виникає бажання опинитися в зображенні. Чуттєве сприйняття допомагає їй відчути тонкі нюанси настрою, які насичують картину, тому діти –завжди вдячні глядачі. Їхні фантазери мандрують у картині, відчувають вітер на щоках, запах осені, розуміють, про що розповідає листя. Таке сприйняття живопису допомагає краще відчувати мистецтво і відгукуватися своїми почуттями на його красу.