Смекни!
smekni.com

Робота над удосконаленням орфоепічних навичок молодших школярів (стр. 15 из 16)

48. Миронюк Н.П. Орфоепія в 4-8 класах. – К.: Радянська школа, 1986. – 144 с.

49. Мовчун Л. Норма і відхилення: мовні помилки-штампи // Початкова школа. – 1999. – №1. – С. 27-29.

50. Наконечний С.Ф. Орфоепічні норми та їх значення // Укр. мова і літ. в шк. – 1958. - №1. – С. 60—72.

51. Наумчук М.М. Дидактичний матеріал з української мови в 4 класі. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2005. – 80 с.

52. Наумчук М.М. Сучасний урок української мови в початковій школі (Методика і технологія навчання). – Тернопіль: Астон, 2002. – 352 с.

53. Наумчук М.М., Гузар О.В. Методика та технологія уроків рідної мови в початковій школі. – Тернопіль: Підручники & посібники, 1999. – 244 с.

54. Никольская С.Т. Техника речи. – М.: Просвещение, 1979. – 206 с.

55. Одинцова Г., Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови: Посібник. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001. – 128 с.

56. Перебийніс В.С. Кількісні та якісні характеристики системи фонем сучасної української літературної мови. – К.: Наук. думка, 1970. – 272 с.

57. Передрій О.Т. Подолання у першокласників вимовних вад фонетичного рівня // Початкова школа. – 1995. – №1. – С. 11-14.

58. Пономарів О.Д. Сучасна українська мова. – К.: Либідь, 1991. – 362 с.

59. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1–4 класи. – К.: Початкова школа, 2006. – 432 с.

60. Прокопова Л.І. Приголосні фонеми сучасної української літературної мови // Експериментально-фонетичне дослідження. – К.: Вид- во КДУ, 1958. – 149с.

61. Росетті А. Вступ до фонетики. – К.: Вища школа, 1974. – 138 с.

62. Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах. – К.: Магістр. – 1997. – 255 с.

63. Сапун Г. Збірник диктантів і завдань для тематичного опитування. 1-4 класи. Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – 176 с.

64. Симоненкова Л.М. Вивчення фонетики і морфології в умовах місцевих говорів. – К.: Рад. школа, 1971. – 94 с.

65. Скуратівська Г. Формування загальнонавчальних умінь під час вивчення фонетики, графіки, орфоепії, орфографії // Методика мови. –2003. - №6. – С. 13-16.

66. Сучасна українська літературна мова / За ред. А.П.Грищенка. – К.: Вища школа. – 1997. – С. 365–378.

67. Сучасна українська літературна мова: Вступ. Фонетика / За заг. ред. І.К. Білодіда. – К.: Наук. думка, 1969. – 436 с.

68. Тимошенко П.Д. З історії формування орфоепічних норм української літературної мови (дожовтневий період) // Українське усне літературне мовлення. - К.: Наук, думка, 1967. – С. 114—124.

69. Тоцька Н.І. Фонетика української мови та її вивчення в початкових класах. - К.: Рад. шк., 1976. – 226 с.

70. Українська мова з методикою навчання в початкових класах. – Інтегрований курс: Підручник для педагогічних вузів / За ред А.П.Ка-ніщенко, Г.О.Ткачук. – К.: Промінь, 2003. – 232 с.

71. Хорошковська О. Розвиток українського мовлення молодших школярів // Початкова школа. – 1997. – №8. – С. 14-16.

72. Чуйко Г.А. Методика викладання української мови в початкових класах. – К.: Радянська школа, 1966. – 340 с.

73. Шандрівська Г. Контрольні роботи з української мови в початкових класах. – Тернопіль: підручники і посібники, 2008. – 48 с.

74. Шкуратяна Н. Г. Орфоепічні вправи // Укр. мова і літ. в шк. – 1964. - №5. – С. 14-17.

75. Шкуратяна Н.Г., Шевчук С.В. Сучасна українська літературна мова: Навчальний посібник. – К.: Література, 2000. – 688 с.

76. Якобсон Р.О. Звук и значение. Речевая коммуникация. Язык в отноше-нии к другим системам коммуникации // Якобсон Р.О. Избранные работы. – М., 1985. – 466 с.


Додатки

Конспекти уроків рідної мови з елементами орфоепії (2 клас)

Додаток А

Тема. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв алфавіту.

Мета. Закріплювати уявлення дітей про фонетичну і графічну системи рідної мови, вчити розрізняти звуки і букви, удосконалювати навички каліграфічного написання букв алфавіту, розвивати фонематичний слух, виховувати любов до рідної мови.

Обладнання. Малюнок Пізнайка, загадки, етимологічний словник, предметні малюнки, алфавіт.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Щоб помилки хитрі й спритні не ховались у рядках,

щоб всі букви в кожнім слові опинились на місцях,

будем гарно працювати, свою пильність розвивати.

II. Повторення вивченого у 1 класі.

1. Вступне слово.

— Наша мова — це величезна Країна, де мирно живуть найрізноманітніші мовні явища: великі — такі як текст, речення, середні — слова з різними значеннями і зовсім маленькі, майже непомітні — звуки, букви, розділові знаки.

2.Ознайомлення з підручником М.А. Білецької та М.С. Вашуленка "Рідна мова", частина перша.

3.Читання вірша Л. Забашти"Рідна мова".

· Як називається наша мова?

· Чому її потрібно вивчати і знати?

4. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні до нас на урок завітав Пізнайко. Він хоче дізнатися, що із вивченого у 1 класі ви пам'ятаєте і чи готові до подорожі у країну Граматики.

Порада Пізнайка.

Звуки і букви навчись розрізняти,

Будеш докладно фонетику знати.

Каліграфічна хвилинка.

м мм ммм ом ем вм

рідна мова

Поділіть слова на склади.

Складіть речення зі словом мова.

5. Звуковий аналіз слів.

а) Загадка.

Що нас вчить, як у світі жить?

· Відгадайте загадку. (Книга)

· Вимовте слово-відгадку. Які звуки ви чуєте?

· Що означають позначення у звуковій моделі слова?

- - ●' - ●

— На які дві частини поділене слово?

б) Спостереження над мовним матеріалом.

сомбакгіркаКазка

самбікніркаКашка

сумбуксіркаКаска

сімбикзіркаКачка

Якими звуками відрізняються слова кожного стовпчика?

в) Загублені звуки.

На місці крапок поставити дві букви.

У банці я побачив..ем,

припав до ласощів губами.

На..емпер..ем поливсь дощем…

Тепер дістанеться від мами!

Аби відмитися від..ему,

подався я на край села,

до рятівного..ерела,

що било з-під землі, недремне.

Однак мене прогнав звідтіль

великий і мохнатий..міль,

а по дорозі оси й б..оли

зробили два чи три уколи…

Гай-гай, мене відтоді навіть

варення в банці не цікавить. (дж)

· До кого звертається поет у вірші?

· До чого він закликає?

· Спишіть перші два рядки вірша.

· Яке слово у вірші відповідає звуковій моделі?

·

(мами)

г) Шарада.

Ця чорна пташка нам усім відома,

Вона завжди кружляє біля дому.

А от його побачу за умови,

Коли зміню я наголосом слово. (Воро'на – во'рона)

Висновок.Наша мова — звукова. Але окремо взяті звуки нічого не означають. Тільки в певному поєднанні творяться слова. Звуки мови служать для розпізнавання та розрізнення значення слів.

6. Зіставлення звуків і букв.

а)Впіймай звук.

Черепаха Тортила

Чай заварила.

Чайку в гості запросила,

Щедро чаєм пригостила.

· Які звуки найчастіше повторюються?

· Які слова можна скласти з цих звуків?

· Запишіть утворені слова.

· Назвіть кожну букву у словах.

б) Вірш від Пізнайка.

Коли ротик розкриваєм,

Тоді звуки вимовляєм.

Коли олівчик (ручку) беремо,

Тоді ми букви пишемо.

в) Повторення правила про букви і звуки: звуки вимовляються, а букви пишуться.

г) Робота з предметними малюнками (на дошці виставляються малюнки тварин).

· Хто зображений на малюнку?

· Вимовте звуки кожного слова. Якими буквами запишете назву тварин?

Фізкультхвилинка

Ми і вчились, і трудились.

І, напевно, вже стомились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! — підняли руки вгору.

Два! — нагнулися додолу.

Три! — повернулись вправо, вліво.

На "чотири" — враз присіли.

Похитали головою.

Ще й притупнули ногою.

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

7. Робота з алфавітом.

а)Загадка.

З однієї ми родини —

Від Андрія до Ярини.

Як по одному, самі,

Ми буваємо німі,

Хоч і маєм різні назви

Й добре знаєте всіх нас ви.

Певним станемо рядком —

Заговоримо ладком.

Ми — писемності основа,

А без нас ніхто ні слова (Д.Білоус).

— Що це таке? (Алфавіт.)

б) Читання алфавіту (з таблиці на дошці).

· Скільки букв в українському алфавіті?

· Які букви позначають голосні звуки? приголосні звуки?

· Які букви завжди позначають два звуки?

· Яка буква не позначає звука?

в) Робота з етимологічним словником.

Алфавіт — від назв першої та другої літер грецького алфавіту — "альфа" і "бета".

Азбука - від давніх назв перших літер нашого алфавіту — "аз" і "буки" (А і Б).

Абетка — від сучасних назв двох перших літер "а" та "б".

— Для чого треба знати алфавіт?

г) Написання малих букв алфавіту (а, я, к, л).

· Запишіть букви за зразком.

· Доберіть слова, у яких пишуться ці букви (усно).

8.Гра "Ланцюжок".

Учні по черзі називають слова, які починаються звуком, яким закінчилось попереднє слово. Наприклад: клас, сад, дуб і т. д.

— Пізнайко починає гру: урок —...,....

9.Додаткове завдання.

· Прочитайте вірш.

Вересень. Стежка до школи.

Дзвонить веселий дзвінок.

І через луг, через поле

Сонце спішить на урок (М.Сингаївський).

· Чому першого вересня відзначається День знань?

· Вимовте звуки і назвіть букви у виділених словах. Чого в них більше і чому?

— Спишіть речення.

Словникова робота

Вересень — перший місяць осені; дев'ятий місяць року. Назва місяця пов'язана з назвою рослини верес, яка цвіте саме в цей час.

Словосполучення. Холодний, теплий, дощовий, щедрий, урожайний... Вересень прийшов. Відлітають у вересні.

· Запишіть слово вересень, поділяючи його на склади.

· Зверніть увагу на виділені букви.