Смекни!
smekni.com

Вивчення макраме на уроках трудового навчання в 4 класі (стр. 4 из 7)

Мал. 11

Це саме робимо лівою ниткою. Утворені вузли повинні лежати по різні боки. Можна плести два вузли в один бік, а два інші -в другий (мал. 7) або тільки однією ниткою, наприклад лівою. Тоді ланцюжок буде витися по спіралі (мал. 8).

Вузликові ланцюжки часто використовують у поясах, панно, а також ними виплітають торочки, коли роботу закінчено і треба оформити край виробу.

Правосторонній плоский вузол. Для утворення такого вузла дві нитки прикріплюємо на дерев'яну планку. Утворилося чотири кінці. Середні нитки 2 і 3 — це нитки основи, дві крайні — ліва / і права 4 — робочі нитки. Беремо правою рукою праву нитку 4, кладемо її на основу 2 і 3 і під ліву нитку 1. Лівою рукою беремо ліву нитку /, пропускаємо її під основу 2 і 3 і знизу витягуємо в петлю, яка утворилася між основою і ниткою 4. Вийшов правосторонній плоский вузол, оскільки починали ми працювати правою ниткою (мал. 9).

Мал. 12 Мал. 13

Лівосторонній плоский вузол. Для утворення вузла потрібно дві нитки (чотири кінці). Беремо ліву нитку /, кладемо її на основу 2 і 3 під праву нитку 4. Тепер праву робочу нитку пропускаємо під основу і знизу витягуємо в петлю, яка утворилася між основною і лівою ниткою /. Вийшов лівосторонній плоский вузол (мал. 10).

Квадратний вузол. Сплетені один за одним два вузли — правосторонній плоский і лівосторонній плоский — утворюють квадратний вузол, який є одним з основних вузлів макраме (мал. 11,а). На малюнку 11,6 показана доріжка з квадратних вузлів.

Кручений ланцюжок. На основі правосторонніх плоских і лівосторонніх плоских вузлів плететься кручений ланцюжок. Для роботи потрібні дві нитки (чотири кінці). Плетемо підряд чотири правосторонні плоскі вузли (мал. 12,а), при цьому нитки / і 4 — робочі, а нитки 2 і 3 — нитки основи. Коли уважно поглянемо на роботу, то побачимо, що група вузлів трохи повернулася на лівий бік. Тепер повернемо роботу на 180° і пров'яжемо знову чотири правосторонні вузли. Так, повертаючи роботу через кожні чотири вузли, дістанемо лівосторонній кручений ланцюжок (мал. 12,6). На мал. 13 показано правосторонній кручений ланцюжок, який плететься таким же способом, як і лівосторонній ланцюжок з тією лише відмінністю, що плетемо підряд по чотири лівосторонні плоскі вузли.

Сітка з квадратних вузлів (мал. 14,6). Квадратні вузли, плетені в шаховому порядку, утворюють сітчастий візерунок. Для зразка прикріплюємо на планку шість ниток (дванадцять кінців). В'яжемо справа наліво (мал. 14, а). Ділимо нитки на три групи по чотири в кожній.

Перший ряд: на кожних чотирьох нитках плетемо по квадратному вузлу. У першому ряду три квадратні вузли.

Другий ряд плетемо так: залишаємо справа дві нитки, а на чотирьох наступних нитках (дві нитки від першого квадратного вузла і дві від другого квадратного вузла першого ряду) зав'язуємо квадратний вузол. Поряд в'яжемо ще один вузол з двох ниток другого квадратного вузла і двох ниток третього квадратного вузла першого ряду. Дві крайні нитки зліва і дві крайні справа залишаються не пров'язаними. У другому ряду вийшло два квадратні вузли.

Третій ряд плетемо так, як і перший (три квадратні вузли).

Четвертий ряд плетемо так, як і другий (два квадратні вузли) і так далі.

Мал. 14

«Шишка». На основі квадратних вузлів можна плести об'ємний вузол, який називається шишкою. Для зразка кріпимо дві нитки (чотири кінці). Плетемо ланцюжок з п'яти квадратних вузлів. Потім беремо нитки основи (2 і <?), піднімаємо їх угору і протягуємо між нитками основи і першим квадратним вузлом зверху вниз (мал. 15, а). Туго підтягуємо нитки основи так, щоб п'ятий квадратний вузол ліг на перший і зав'язуємо під «шишкою» ще один квадратний вузол (мал. 15,6).

«Піко» з квадратних вузлів. З квадратних вузлів можна сплести красивий ланцюжок з «вушками» по краях, так зване «піко» (мал. 16,6). Для зразка прикріплюємо дві нитки (чотири кінці). Спочатку плетемо квадратний вузол. Потім — ще один квадратний вузол, тільки зав'язуємо його на основі на 2...З см нижче від першого квадратного вузла. Потім знову плетемо квадратний вузол на такій відстані, як і другий (мал. 16, а).

Пров'язавши кілька квадратних вузлів і притримуючи основу, підтягуємо вузли вгору. Робочі нитки утворюють по краях красиві петлі — «вушка». Це «піко» з квадратних вузлів. Розмір «піко» залежить від товщини ниток і відстані між вузлами. Треба стежити за тим, щоб відстань між вузлами була однаковою.

Вузол «хамелеон». Це плетіння квадратних вузлів на відстані з заміною ниток (мал. 17): спочатку дві середні нитки (2 і 3 іншого кольору) є нитками основи, а дві крайні нитки (/ і 4} — це робочі нитки.

Мал. 15

З них і плетемо квадратний вузол. Потім робимо заміну — за основу беремо робочі нитки (/ 14), а нитки основи (2 і 3) виконуватимуть роль робочих ниток.

З них в'яжемо наступний вузол. Так поступово виплітаємо ланцюжок потрібної довжини.

Вузол «фріволіте». Цей вузол плететься з двох або чотирьох ниток. На його основі можна плести багато красивих візерунків.

Вузол «фріволіте» з двох ниток (мал. 18). Прикріплюємо до планки одну нитку (два кінці). Одна нитка 2 буде основою, а другою ниткою 1 будемо плести вузли «фріволіте». Робочу нитку 1 кладемо на основу 2, обкрутивши нею нитку основи зверху вниз, протягуємо її в петлю, яка утворилася між основою і робочою ниткою /. Міцно затягуємо робочу нитку. Це — половина вузла. Потім робочу нитку заводимо під нитку основи і витягуємо її способом знизу вгору у петлю, яка вийшла між ниткою основи і робочою ниткою /. Туго затягнувши нитку, дістаємо «замочок» вузла «фріволіте».

Вузол «фріволіте» з чотирьох ниток (мал. 19). Для зразка прикріплюємо на планку дві нитки (чотири кінці). Розподіляємо нитки так: 1 і 4—робочі нитки, 2 і 3 — нитки основи.

Мал. 16

Мал. 17 Мал. 18

На основі 2 і 3 зав'язуємо вузол «фріволіте» робочою ниткою 4. На тій самій основі (2 і 5) зав'язуємо вузол «фріволіте» ниткою /. Чергуючи робочі нитки ) і 4, плетемо таким чином доріжку з вузлів «фріволіте».

«Піко» з вузлів «фріволіте» можна плести як з двох ниток, так і з чотирьох. Для зразка прикріплюємо одну нитку (два кінці). Нитка / буде робочою, а нитка 2 (іншого кольору) ниткоюоснови.

Робочою ниткою І зав'язуємо на основі 2 вузол «фріволіте». Наступний вузол зав'язуємо також робочою ниткою І на відстані 2...З см від першого вузла. Таким же способом виконуємо ще кілька вузлів «фріволіте».

Притримуючи нитку основи 2, підтягуємо вузли вгору. Робоча нитка утворила з лівого боку петлі «вушка» — «піко» з вузлів «фріволіте» (мал. 20).

З чотирьох ниток можна сплести красивий ланцюжок з вузлів «фріволіте» з «піко» по боках (справа і зліва) (мал. 21,6) Робочими нитками 1 і 4 по черзі плетемо вузли «фріволіте» на відстані 2...З см один від одного і в кінці підтягуємо вузли на основі (2 і 3) вгору (мал. 21,а)

Ребристий або репсовий вузол. Це також один з основних вузлів у техніці макраме. Залежно від того, куди спрямовують нитку основи, на якій плетуть вузли, цей вузол називається горизонтальним, діагональним або вертикальним. Ряд вузлів, пров'язаних гцризонтальними, діагональними або вертикальними репсовими вузлами називають бридою.

На мал. 22 показано спосіб утворення репсового вузла.

Мал. 19 Мал. 20

У рядах репсові вузли плетемо так: при кріплюємо на планку три нитки (шість кінців). Крайня нитка (справа або зліва) — це нитка основи, а всі інші нитки — робочі. На нитку основи / будемо по черзі зав'язувати репсові вузли нитками 2, 3, 4, 5, 6. Першу робочу нитку 2 обкручуємо навколо нитки основи два рази зверху вниз, як показано на мал. 22. Так само зав'язуємо вузли нитками 3, 4, 5, 6. Вийшла горизонтальна брида, бо вели ми нитку основи горизонтально (мал. 23).

Репсові вузли можна плести і по діагоналі (мал. 24, а і 24,6), поклавши нитку основи по діагоналі зліва направо і справа наліво. З діагональних брид плетуть візерунки у вигляді ромбів. Про це ви дізнаєтесь у розділі «Візерунки та їх утворення».

Мал. 21

Мал. 22 Мал. 23

Вертикальні репсові вузли. Для зразка беремо три нитки. На край однієї з них прикріплюємо третім способом дві нитки (чотири кінці, позначені на мал. 25,а цифрами 1, 2, 3, 4). Ниткою (на мал. 25 виділена оранжевим кольором) зліва направо зав'язуємо по черзі вузли на нитках 1, 2, 3, 4. Вузли в'яжемо, як і в горизонтальній бриді, з тією лише відмінністю, що зав'язувати їх треба на вертикальних нитках, беручи їх за основу (мал. 25,6).

Красиві візерунки або сюжетний малюнок можна плести на основі цих вертикальних вузлів. Гарний вигляд мають вироби, плетені вертикальними репсовими вузлами з ниток двох кольорів і більше. Тут можна використовувати малюнки-схеми для вишивання хрестиком. Перед плетінням кольорових візерунків необхідно підібрати кольори ниток і розподілити їх на нитки основи і робочі нитки за схемою. Розраховуючи довжину ниток основи, слід пам'ятати, що на них в'яжуть вертикальні вузли робочими нитками.