Смекни!
smekni.com

Викладання теми "Історія інформатики" в школі (стр. 14 из 14)

Виховна мета: Формувати в дітей інтерес до пізнання, уважність, акуратність при роботі з табличними даними.

Розвиваюча мета: Розвивати пам'ять, увагу, зорової і моторної координацію, просторову уяву.

Хід уроку

1) Організація класу:

- Добрий день! Сідайте.

2) Актуалізація опорних знань:

Питання до учнів:

- Що таке Microsoft Word?

- Яке його основне призначення?

3) Мотивація:

Уявіть таку ситуацію: вам необхідно створити таблицю успішності, що міститиме дані про кожного учня вашого класу: прізвище, ім’я, по батькові, оцінки по всім предметам, середній бал. У разі перездачі учнем якогось одного предмету необхідно буде переписувати всю таблицю, заново підраховувати середній бал - це дуже незручно і займає багато часу. Діти, на сьогоднішньому уроці ми навчимося створювати таблиці за допомогою комп’ютера, виконувати подібні обчислення автоматично, познайомимося з меню і панеллю інструментів Microsoft Excel, ще навчимося вводити дані в комірки з клавіатури, оформляти таблиці за прикладами, користуватися кнопкою "АВТОСУМА".

4)Виклад нового матеріалу (у формі бесіди з демонстрацією)

Питання до учнів: Як ви розумієте слова Executable і cell?

Executable - той, котрий може бути використаний.

Cell - комірка.

Тобто, комірка, що може бути використана.

Тому Excel часто переводять, як "жива комірка".

Що таке таблиця?

- Діти, давайте для початку запишемо опорні поняття:

Табличний процесор - це прикладна програма, призначена для обробки даних у таблицях.

Комірки - клітинки, утворені на перетинанні рядків і стовпців для збереження даних у таблиці. Кожен комірка має ім'я (адреса), що складається з назви стовпця і рядка, на перетині яких ця комірка знаходиться.

Діти, сідаєте за комп'ютери і відкрийте Mіcrosoft Word і Mіcrosoft Excel, порівняєте їхні інтерфейси.

Що спільне? (назва документа, кнопки панелі інструментів, рядка меню).

Що відмінне? (немає пункту меню "таблиця", є "дані"; відрізняються деякі кнопки панелі інструментів, Робоче поле розбите на клітинки).

Ці клітинки називаються комірками.

Уведіть дані в комірки.

Де відобразилися введені дані? (в комірці й у рядку)

Цей рядок називається рядком формул.

Редагувати дані можна й в комірці й у рядку формул.

Координати комірок.

Ви, напевно, усі грали в "Морський бій"? Як у цій грі позначаються клітинки? Такий же принцип покладений і в основу адресації комірок у Mіcrosoft Excel.

Копіювання даних.

Як ви копіювали дані в Microsoft Word? У Microsoft Excel усі ці прийоми теж працюють.

Діти, підійдіть усі до головного комп'ютера - я покаджу вам, як працює ф-ція "Автосумма".

5) Застосування нових знань (Практична робота за комп’ютером):

А зараз виконаєте практичну роботу. Вам потрібно створити таблицю, що зображена на дошці, увести відповідні дані і скористатися Ф-єю "Автосуммирование".

Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Суб.

Обід

Проїзд

Канцтовари

Сума

6) Підсумок:

Діти, як краще і зручніше створювати і опрацьовувати дані в таблиці за допомогою Mіcrosoft Word, Mіcrosoft Excel чи вручну?

аналіз виконаних завдань:

- З якою програмою ви сьогодні познайомилися?

- Чи вдалося вам виконати практичне завдання?

- Що так і не вдалося зрозуміти?

7. Домашнє завдання.


Додаток Б

1 Які форми подання має інформація?а) числова, текстова, графічна;б) символьна, тестова, графічна;в) символьна, токсична, графічна;г) символьна, текстова, графітна.
2 Що таке "байт"? а) комбінація з 8 біт; б) десятковий код символу; в) найменша порція дискретної інформації; г) комбінація 8 байт.
3 Які властивості має інформація? а) валідність, повнота, цінність ...; б) повнота, цінність, зрозумілість...; в) повнота, цінність, достатність...; г) вірогідність, повнота, швидкість...
4 Якими одиницями вимірюється інформація?а) байт, кілобайт, мегабайт;б) байт, кіловат, мегабайт;в) байт, кілобайт, фугабайт;г) байт, кілограм, мегабайт.
5 Що таке "мультимедіа"?а) поєднання ...графічної, текстової, музичної, відео інформації;б) поєднання текстової, графітної, музичної ... інформації;в) поєднання темпової, графічної, музичної ... інформації;г) поєднання текстової, графічної, мучної ... інформації.
6 Що таке "спам"? а) реклама, яку силоміць розсилають всім і кожному;б) інформація, яку зразу ж потрібно відредактувати;в) корисна інформація;г) поєднання ...графічної, текстової, музичної, відео інформації;
7 Яке визначення помилкове? а) процесор виконує всі арифметичні та логічні операції в ПК;б) сканер використовується для зчитування графічної та текстової інформації в комп'ютер;в) інформація – це процес;г) системна шина використовується для обміну даними між центральними та периферійними пристроями.
8 У кодуванні Unіcode на кожен символ виділяється два байти. Визначите, чому буде дорівнювати в цьому кодуванні інформаційний обсяг слова, яке складається двадцяти чотирьох символів.а) 384 біта;б) 192 біти;в) 256 біт;г) 48 біт.

Додаток В. Опис проекту

Назва проекту:

Історія інформатики в Україні

Стислий опис проекту:

Інформатика - дуже молода наука, її історія твориться на наших очах. Як розвивалася ця наука? Який внесок зробили українські вчені та інженери? Що буде далі? А може і Ваше ім'я буде вписаним в історію завдяки цій науці? Учасники проекту будуть створювати віртуальний музей інформатики в Україні, розробляти структуру, дизайн віртуального музею, наповнювати зали і полички цікавими матеріалами.

Діяльність учнів та вчителів в ході проекту:

Головна задача першого етапу - розробити спільну головну сторінку ("фасад") віртуального музею.

1) Реєстрація команд-учасників. Створення блогів-щоденників команди для участі у проекті. Розміщення посилання на щоденник на головній сторінці проекту.

2) Розробка проекту "фасаду" музею. Кожна команда представляє варіант головної сторінки віртуального музею історії інформатики в будь-якому форматі (малюнок, html-сторінка, текстовий опис) і розміщує (публікує) його в Інтернеті, при цьому обирає сервіс самостійно з тим, щоб можна було у блозі розмістити посилання на опубліковану роботу. Важливо від кожної команди одержати пояснення, чому у проекті "фасаду" присутні ті чи інші елементи.

3) Обговорення "фасадів". Команди залишають в блогах свої коментарі щодо робіт учасників з двох позицій: дизайн і список залів. Пропонують, які ідеї партнерів доцільно використати для спільного музею.

4) Команда, чиї ідеї були найбільш високо оцінені при обговоренні, створює "фасад" віртуального музею з урахуванням найбільш слушних пропозицій учасників.

5)Одночасно всі команди працюють над створенням сторінок закладок цікавих фактів з історії інформатики України (сервіс БобрДобр) (див. інструкцію нижче). В блогах-щоденниках створюють допис з посиланням на цю сторінку. Дуже важливо при цьому дотримуватися домовленностей щодо тегів (див. презентацію нижче). Додаткові до описаних у презентації теги команди будуть розставляти на нступних етапах.

6) Свої враження, емоції, роздуми команди публікують у блогах-щоденниках.

7) Команди обмінюються вітаннями із завершенням першого етапу.

Інструкція для учнів щодо створення сторінки закладок:

Учительська презентація першого етапу проекту "Історія інформатики в Україні" розміщена на Слайдшоу

Клас або вік учасників.

Необмежений

Дата початку проекту.

Грудень 2008р

Дата закінчення проекту.

Червень 2009р

Кінцевий продукт (продукти) проекту.

Віртуальний музей розвитку інформатики як науки і практичної галузі в Україні.

Для яких навчальних предметів може бути запроваджений?

Чи залучатимуться до проекту окремі учні, чи цілі класи?

В проекті можуть брати участь як групи, класи, так і окремі учні.

Орієнтовна кількість учасників проекту, необхідна для успішної реалізації проекту

3 школи

Мови, якими будуть користуватися учасники проекту:

українська, російська

Корисні і цікаві посилання:

Учасники проекту можуть створювати свої блоги, вікі-сторінки тощо для відображення результатів роботи і ходу її виконання. Посилання на сторніки-учасників розміщуйте в цьому розділі.

Додаток Г. Учнівські презентації

Додаток Д

Бланк опитування батьків:

Так Ні Це мене не цікавить
1 Чи вважаєте ви, що комп’ютер допомагає вашій дитині в навчальній діяльності?
2 Чи використовує ваша дитина комп’ютер для виконання домашніх завдань?
3 Чи використовує ваша дитина комп’ютер для змістовного дозвілля?
4 Чи звертаєтесь ви до своєї дитини за допомогою, коли виникають проблеми з комп’ютером?
5 Чи вважаєте ви, що комп’ютер забирає час у вашої дитини, який вона могла б використати на більш корисні справи?