Смекни!
smekni.com

Використання проблемних ситуацій на уроках Основи здоровя у початковій школі (стр. 9 из 10)

Що властиво попереджувальним знакам? Назви їх.

Охарактеризуй наказові знаки. Наведи приклади.

Чим відрізняються попереджувальні знаки від заборонних? Обґрунтуй свою відповідь.

Що сигналізують нам інформаційно-вказівні знаки та знаки сервісу? Наведи приклади.

Методика „Карусель”

Внутрішнє коло учнів показує знак, а зовнішнє - називає групу та як він називається.

Тема. Автомобіль - джерело небезпеки на дорозі. Дорожньо-транспортні пригоди (ДТП), причини їх виникнення.

Мета. ознайомити учнів із спеціальними машинами, їх специфікою та необхідністю в житті кожної людини. Розглянути різні ситуації, які стаються під час руху автомобіля та на дорозі в цілому. Розширити знання учнів про поняття ДТП, їх причинами, шкідливістю для життя людини. Розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву, допитливість. Прищеплювати інтерес до вивчення нового з курсу „Основи здоров'я".

ХІД ЗАНЯТТЯ

Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Використовуючи макети вчитель ознайомлює учнів із різними спеціальними машинами („швидка допомога", „пожежна”, „служба газу”, міліція”).

Що властиво машині „швидка медична допомога”?

З чого ми можемо дізнатися, що це пожежна машина?

Якого кольору машина служби газу?

Яка відмінна ознака машини міліції від інших машин?

Яке їхнє призначення?

Яких правил необхідно дотримувати під час руху спеціальних машин?

Узагальнення та систематизація нових знань, умінь та навичок.

Учням пропонується переглянути відео сюжети, у яких розповідається призначення спеціальних машин, їх застосування в різних ситуаціях.

Які машини називаються спеціальними? Чому їх так називають?

Коли спеціальні машини мають право проїжджати на червоне світло світлофора?

Чи всі водії транспортних засобів знають і дотримуються правил дорожнього руху?

До чого призводить не дотримання правил дорожнього руху?

Різні аварії на дорозі називають дорожньо-транспортні пригоди, але найуживанішою є абревіатура ДТП. Під час ДТП пішоходи, пасажири, водії травмуються.

Яким чином взаємопов’язане ДТП із спеціальними машинами?

Застосування знань, умінь і навичок.

Всі учні поділені на групи. Кожній з них роздані завдання.

Біля твого будинку сталося ДТП. Куди ти зателефонуєш? Обґрунтуй свою відповідь.

Ти поспішаєш до школи. Але машина швидкої, яка спішить може спричинити ситуацію, що не дасть тобі вчасно прийти до школи. Чи будеш ти стрімголов бігти? Чому?

У селі через дорогу хлопчик жене череду. За кілька десятків метрів їде на шаленій швидкості автомобіль. Що може статися в такій ситуації? Як запобігти аварії?

Тема. Безпека велосипедиста. Обстеження велосипеда перед виїздом.

Мета. ознайомити учнів із складовими частинами велосипеда. Навчити учнів звертати увагу на знаки, ознайомити із знаками для велосипедистів. Розвивати спостережливість, вагу, пам'ять, мислення. Прищеплювати інтерес до вивчення даного предмету.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Метод „Мікрофон"

Вчитель демонструє рисунок велосипеда. Кожному учневі необхідно назвати складову транспорту і показати, де вона знаходиться.

Які частини даного транспортного засобу ви знаєте?

Для чого необхідно перевіряти їх перед поїздкою?

Підсумовуючи відповіді учнів, вчитель правильно називає кожну частину велосипеда.

Технологія „Мозковий штурм”

Чи існують правила дорожнього руху для велосипедистів?

Як часто велосипедисти дотримуються їх?

До чого призводить недотримання правил? Повторення поняття „ДТП"

Які дорожні знаки допоможуть велосипедистові не порушувати правил?

Досягнувши якого віку дітям можна рухатися на велосипеді проїзною частиною?

Чи є місця призначені саме для руху велосипедистів?

Ознайомлення із дорожніми знаками для велосипедистів („Рух на велосипедах заборонено", „Доріжка для велосипедистів", „Доріжка для пішоходів і велосипедистів”).

Застосування знань, умінь і навичок.

Усі учні діляться на п’ять груп. Кожна група отримує малюнок, на якому зображена ситуація із участю велосипедиста. Необхідно знайти порушення правил дорожнього руху і запропонувати вихід із даної ситуації.

Складання пам’ятки. Правила які повинен дотримувати велосипедист.

Тема. Аварії на підприємствах (з урахуванням місцевих умов). Рятувальні служби. Правила поведінки під час аварії на місцевому підприємстві.

Мета. сформувати поняття безпечного довкілля; розширити й систематизувати знання учнів про основні небезпеки навколишнього середовища. Розширити знання учнів про аварії, які можуть статися на підприємстві. Навчити учнів адекватно реагувати на аварію, яка сталася в місті. Розвивати п’янять, спостережливість, допитливість. Викликати цікавість під час розв’язання різноманітних ситуацій, бажання здорового способу життя.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Надзвичайні ситуації. Які вони?

На основі відео матеріалу діти знайомляться з різними видами надзвичайних ситуацій.

На основі схеми вчитель робить поділ.

Які підприємства є у нашому місті?

Що може бути причинами аварії на даних підприємствах?

До яких служб слід звертатися під час аварії на підприємстві?

Коли необхідна евакуація мешканців міста?

Узагальнення та систематизація нових знань, умінь та навичок.

Які ситуації називаються надзвичайними?

Як повідомляють про аварію

Хто допомагає людям у надзвичайних ситуаціях?

Якою може бути твоя допомога рятувальникам?

Як захистити свою оселю під час аварії, щоб до неї не потрапили шкідливі речовини?

Як треба поводитися під час аварії, щоб не піддатися паніці?

Гра „Рятуйте! ”

Клас ділиться на дві підгрупи. Кожна група має ватман, олівці, фломастери, маркери.

Намалюйте, як почуває себе рослина під час аварії техногенного характеру?

Який настрій у людини під час надзвичайної ситуації природного характеру?

Застосування знань, умінь і навичок.

Гра „Допоможи мені! ”

Правила гри. Всі учні діляться на три групи. Кожна група має малюнок із зображенням ситуації (аварія на підприємстві). Група називає (пише) три правила, яких необхідно дотриматися під час аварії. Потім групи міняються місцями, а отже і змінюється завдання. Кожна група має дати по три поради як вийти із ситуації. В кінці гри вчитель зачитує правила поводження під час аварії. Учні складають пам’ятку поводження під час аварії на підприємстві.

Тема. Позитивні і негативні емоції. Способи подолання негативних емоцій.

Мета: ознайомити учнів із поняттям „емоції”. Навчити розрізняти емоції. Вдосконалити вміння учнів змінювати свій емоційний стан за допомогою різних чинників. Перевірити емоційний стан кожного учня за допомогою тестування. Розвивати вміння перемагати над негативними та невизначеними емоціями. Викликати позитивні емоції на протязі всього уроку.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Актуалізація опорних знань учнів.

Учням пропонується прослухати аудіо запис. Діти слухають п’ять фрагментів: сварка, розмова без емоційного забарвлення, сміх, плач, цікава історія яка не закінчена. Слухачам необхідно записати по порядку стан, який виник під час слухання.

Що ви відчували під час прослуховування сварки (розмови, сміху, плачу, цікавої історії)?

Це все ваші емоції, тобто ставлення до різних життєвих ситуацій.

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.

На основі схеми діти вчаться розрізняти емоції.

Узагальнення та систематизація нових знань, умінь та навичок.

Кожна дитина отримує листочок і три фломастери. Червоний колір - позитивні емоції, зелений - невизначені, синій - негативні. На листку написані емоції, біля слова кружечок, який необхідно замалювати відповідним кольором.

Позначте, будь ласка, емоції тим кольором, який буде відповідати стану, викликаний даним словом.

Намалюйте обличчя, яке б відповідало даній емоції.

Застосування знань, умінь і навичок.

Чи завжди бажаними є негативні емоції?

До чого може призвести нестриманість, зухвалість, лють?

Як ставляться до вас друзі, коли маєте поганий настрій?

Що необхідно зробити, щоб покращити свій настрій?

Діти усі разом складають пам’ятку.

Що може піднести настрій?

• Перебування у колі щасливих людей.

• Зустріч з друзями, зустріч зі старими приятелями.

• Усвідомлення власних можливостей, фізичної привабливості.

• Усвідомлення можливості надання допомоги іншому і надання її.

• Вміння зацікавити співбесідників своїми розповідями, відкрита щира розмова, відчуття себе "душею" компанії.

• Прослуховування радіо, перегляд телепередач, відвідування театру чи кіно.

• Виконання доброї справи.

Як позбавитися негативних емоцій.

• Переключайтесь, "не зациклюйтесь" на безплідних жалях за минулим. Накажіть собі: "Все, досить, висновки зроблено. Тепер треба зайнятися іншим".

• Поплачте. Якщо поряд є доброзичливий і вміючий слухати співрозмовник, то розкажіть йому свої жалі.

• Допоможіть ближньому.

• Розслабтесь.

• Опікуйтесь тими, хто потребує допомоги: малі діти, хворі, люди похилого віку, тварини, рослини.

• Зробіть якісь добрі справи: прикрасьте свій робочий куточок, займіться благоустроєм свого подвір'я, підготуйте своїми руками подарунок для мами, тата, бабусі, сестри тощо.

Як найчастіше ми можемо дізнатися про настрій нашого співбесідника?

Гра „Відгадай-но! ”

Вибирається шість учнів. Вони отримують завдання. Про ці завдання клас не знає. Кожен учень показує даний вираз, а всі решта відгадують. В кінці гри вчитель разом із всіма учнями відтворюють кожен вираз обличчя.