Смекни!
smekni.com

Методи політичних досліджень (стр. 4 из 7)

При виборі категорій необхідно уникати двох крайнощів: вибору дуже численних і дробових категорій, майже повторюють текст, і вибору занадто великих категорій, тому що це може призвести до спрощеного, поверхневого аналізу. Іноді ж необхідно брати до уваги й відсутні елементи тексту, які можуть бути значущими.

Після того, як категорії сформульовані, необхідно вибрати відповідну одиницю аналізу - лінгвістичну одиницю мови або елемент змісту, службовці в тексті індикатором цікавлять дослідника явищ. Складні види контент-аналізу зазвичай оперують не однієї, а одночасно кількома одиницями аналізу.

Одиниці аналізу, взяті ізольовано, можуть бути не завжди правильно витлумачені, тому вони розглядаються на тлі більш широких лінгвістичних або змістовних структур, що вказують на характер членування тексту, в межах якого ідентифікується присутність або відсутність одиниць аналізу - контекстуальних одиниць. Наприклад, для одиниці аналізу "слово" контекстуальна одиниця - "пропозицію".

Нарешті необхідно встановити одиницю рахунку - кількісну міру взаємозв'язку текстових і позатекстові явищ. Найбільш споживані такі одиниці рахунку, як час-простір (число рядків, площу в квадратних сантиметрах, хвилини, час мовлення та т.п.), поява ознак у тексті, частота їх появи (інтенсивність).

Важливий вибір необхідних джерел, що піддаються контент-аналізу. Проблема вибірки містить у собі вибір джерела, кількості повідомлень, дати повідомлення і досліджуваного змісту. Всі ці параметри вибірки визначаються завданнями і масштабами дослідження. Найчастіше контент-аналіз проводиться на річної вибіркою: якщо це вивчення протоколів зборів, то достатньо 12 протоколів (за кількістю місяців), якщо вивчення повідомлень засобів масової інформації - 12-16 номерів газети або теле-радіо днів. Зазвичай вибірка повідомлень засобів масової інформації становить 200-600 текстів. Необхідною умовою контентного дослідження є розробка таблиці контент-аналізу - основного робочого документа, за допомогою якого воно проводиться. Тип таблиці визначається етапом дослідження. Така таблиця зовні нагадує анкету: кожна категорія (питання) передбачає ряд ознак (відповідей), за якими досліджується зміст тексту. Таблиця-анкета може бути досить об'ємною.

ІІІ.ІІ Техніка застосування методики контент-аналізу

До теперішнього часу контент-аналіз сформувався як міждисциплінарна методика, яка існує в декількох десятках варіантів. У її рамках поєднуються вистави з галузі політології, психології, соціології і математики. Контент-аналіз зазвичай застосовується при наявності великого за обсягом і несистематизованим текстового матеріалу, коли безпосереднє використання останнього утруднене. Ця методика є особливо корисною у тих випадках, коли категорії, важливі для цілей дослідження, характеризуються певною частотою появи в досліджуваних документах, а також тоді, коли велике значення для досліджуваної проблеми має сама мова вивчається джерела інформації, його специфічні характеристики.

При всій різноманітності підходів до класифікації і варіантів контент-аналізу в спеціальних публікаціях зазвичай виділяють дві основні форми застосування методики: спрямований і ненаправлений контент-аналіз. Але слід розрізняти також "кількісний" і "якісний" варіанти.

Кількісний (частотний) контент-аналіз в обов'язковому порядку включає стандартизовані процедури підрахунку виділених категорій. Для формулювання підсумкових висновків вирішальне значення мають кількісні величини, які характеризують ту чи іншу категорію. Наприклад, якщо дослідник прагне отримати уявлення про те, як велика значимість поняття "мирне врегулювання" для лідерів воюючих сторін, і погоджується з припущенням, що вона приблизно визначається частотою згадування цього поняття в офіційних промовах, то тоді, після відповідних арифметичних підрахунків, він отримає певні кількісні показники. Показники можуть відрізнятися або, навпаки, бути близькі за абсолютним значенням, яке буде враховуватися при інтерпретації результатів обробки. Завдання можна ускладнити, поставивши в якості попередньої умови виділення всіх змістовних у смисловому відношенні одиниць відповідних текстів, а потім підрахувавши відносну значущість, яка нас цікавить вираження в порівнянні з іншими. Примітно, що в обох випадках основна частина підрахунків може бути виконана із застосуванням простих комп'ютерних програм.

Якісний контент-аналіз націлений на поглиблене змістовне вивчення текстового матеріалу, в тому числі, з точки зору контексту, в якому представлені виділені категорії.

Підсумкові укладення формулюються тут з урахуванням взаємозв'язків змістовних елементів і їх відносної значущості (рангом) у структурі тексту. Так, для того щоб порівняти ставлення різних акторів до проблеми мирного врегулювання, дослідник повинен прагнути не просто виділити відповідне поняття, але й визначити, чи є його проблематика головною в системі декларованих позицій, варіанти її конотації, ступінь деталізації, емоційне забарвлення і т.д. Залежно від завдань дослідження якісний контент-аналіз може бути доповнений деякими елементами кількісного (частотного) контент-аналізу.1

До всіх контент-аналітичним методикам пред'являється ряд загальних методичних вимог: обгрунтованості, надійності, об'єктивності та системності. Обгрунтованість встановлюється шляхом відповідності виділених категорій або понять дійсним реаліям досліджуваної політичної ситуації. Надійність здійснюється завдяки отриманню східних (з допустимим розбіжністю не більше п'яти відсотків) результатів різними кодувальника при кодуванні одних і тих документів за єдиною інструкції. Об'єктивність визначається відповідністю вибору категорій і одиниць аналізу всебічному дослідженню політичної ситуації. І нарешті, системність досягається на основі досить широкого кола матеріалів, що включаються в інформаційну базу дослідження.

Зазначені вимоги не тільки повинні неухильно дотримуватися при проведенні прикладного дослідження, а й аргументовано підтверджуватися в спеціальних методичних розділах відповідних проектів. Без опрацювання цих питань результати проведеного на основі методики контент-аналізу дослідження вважаються некоректними і втрачають свій пізнавальний сенс.

Розділ ІV. Івент-аналіз

Івент-аналіз - методика (звана інакше методом аналізу подієвих даних) спрямована на обробку інформації, яка показує, хто говорить або робить, що говорить або робить, по відношенню до кого і коли говорить або робить. Систематизація та обробка відповідних даних здійснюється за наступними ознаками:

- суб'єкт-ініціатор (хто);

- сюжет (що);

- об'єкт (по відношенню до кого);

- дата події (коли).

Івент-аналіз використовується у дослідженнях міжнародної ситуації і процесів. Є один із найпоширеніших методичних засобів прикладного вивчення динаміки політичних ситуацій. Методика івент-аналізу заснована на спостереженні за кодом і інтенсивністю подій із метою визначення основних тенденцій еволюції обстановки в окремих країнах і на міжнародній арені. Івент-аніліз у прикладному дослідження може бути використаний як джерело інформації для побудови гіпотез, служити для перевірки даних отриманих іншими методами. Із його допомогою можна витягти додаткові відомості про досліджуваний об’єкт. Застосування методики івент-аналізу полягає в сприйнятті, виділенні і реєстрації всіх або тільки основних фактів, що стосується поведінки досліджуваного об’єкта. Конкретне застосування методики івент-аналізу передбачає:

а) упорядкування інформаційного банку даних;

б) розчленування цього масиву на окремі одиниці спостереження та їх кодування.

Спочатку методика івент-аналізу застосовувалася як засіб вивчення варіативності рівня колективного насильства під час расових заворушень у США і його причин. Пов'язані з нею досліди спиралися на щорічні повідомлення про вплив масових соціальних заворушень на економіку і політику.1

При проведенні дослідження фахівців часто цікавить інформація про окремі ситуації, суть яких не повністю відбивається через послідовній опис подій. Прикладами такого роду можуть служити ситуації, що виникають в результаті бойових дій, революцій або повстань, терористичних актів, дипломатичних демаршів, державних переворотів або активності партій. Хоча в цих випадках досить давно застосовуються узагальнені фактологічні дані про зміну позицій сторін на переговорах, вимог учасників конфлікту і про інші важливі події, дуже багато аспектів політичного процесу залишаються закритими для зовнішніх спостерігачів і, отже, ступінь невизначеності при прийнятті рішень залишається досить високою.

Метою перших дослідів застосування івент-аналізу було визначення збігів періодів економічного спаду і масових заворушень для встановлення причинно-наслідкової залежності між цими змінними. У рамках великого числа прикладних проектів, що проводилися професійними соціологами та істориками, були розроблені правила кодування інформації про події, правила поводження з даними, отриманими з архівів, періодичних видань, історичних документів та офіційної поліцейської статистики. Крім того, були створені спеціалізовані банки даних, які дозволяли порівнювати вплив структурних і політичних змінних на різні класи подій в окремих країнах, етнічних групах і на різних часових етапах.

Результати ранніх розробок із застосуванням івент-аналізу підтвердили емпіричним шляхом теоретичну тезу, що страйки і масові виступи свідчать про порушення рівноваги всіх ланок політичної системи. Одночасно було доведено, що методика івент-аналізу полегшує дослідження "циклів", або хвиль, соціальних процесів, оскільки вона спирається безпосередньо на узагальнення послідовно відбуваються в суспільстві подій.