Смекни!
smekni.com

Особливості технології виробництва цукру-піску в промислових умовах (стр. 2 из 7)

Тобто, 2003 (частково і 2002 рік) вже характеризуються значно збільшеним впливом на формування ринкових цін на цукор з боку крупних цукрових компаній.

Ситуація з ввезенням цукру-сирцю в 2003 році з проведенням аукціонів в липні-серпні (ввезення цукру-сирцю обмежувалося по термінах: кінцевий термін ввезення квоти на 200 тис. тон – 15 вересня 2003 р., а квоти на 360 тон – 1 вересня) прочинила ще одну особливість реалізації цукру, виробленого з сирцю.

Компанії, практично одні і ті ж, весною ввозили цукор-сирець під митний контроль, як давальницьку сировину, переробляли його і реалізовували цукор за максимальними цінами, а потім, після отримання квот (ліцензій) проводили повторне його розтможування вже за іншим кодом.

Митні органи цнотливо прикривали очі на цю невідповідність, Легалізація і збут сирцевого цукру перед початком сезону виробництва бурякового цукру, тобто в період найбільших попиту і ціни, дозволяв таким компаніям і трейдерам, що в основному володіють власними цукровими заводами, тримати під контролем ціни на цукор, а в період вересня-січня - викачувати ринок, скуповувати цукор за низькими цінами, одержуючи при цьому хороший прибуток від подальшого його продажу, а потім героїчно боротися із створеними труднощами, повторюючи з року в рік той же сценарій.

Не був виключенням і 2004 рік, але зменшення квоти на пільгове ввезення очеретяного цукру-сирцю до 125 тис. тон дещо понизив його вплив на падіння цін в період виробництва.

Крім того, минулого року спостерігалося значне скорочення імпорту цукру-сирцю до України по давальницьких схемах. Причинами цього явища стали – збільшення вітчизняного виробництва бурякового цукру, зміни в українському законодавстві про проведення давальницьких операцій з цукром, збільшення виробництва цукру в країнах, традиційних імпортерах давальницького цукру з України.

Давальницький імпорт цукру-сирцю за січень-листопад 2004 року склав 25,7 тис. тон проти 204,1 тис. тон за аналогічний період 2003 року.

Все це, в сукупності із зростанням цін на ПММ і інфляційними процесами, привело до підйому ціни на цукор в період виробничого сезону 2004 роки коли середній рівень оптових цін склав 2250–2350 грн./т проти 2050–2200 грн./т у 2003 році.

З приходом теплої погоди, коли активізувалося виробництво охолоджувальних напоїв і мороженого, відбулося істотне підвищення цін, пік якого припав на літні місяці – період консервації ягід і фруктів. Це пов'язано з тим, що компанії-цукровиробники, які переробляють також і сирець, у відсутності його пільгового ввезення вирішили компенсувати втрачений прибуток за рахунок напруження цін у весняно-літній період. Крім того, напруження цін виявилося тим механізмом тиску на Уряд України, який привів до ухвалення рішення про ввезення цукру-сирцю по досить дивних, з позицій Закону, схемах.

Тільки економічні інтервенційні заходи з боку Держави могли стабілізувати ціни на ринку цукру. В першу чергу – це реалізація цукру з Держрезерву в літні місяці в об'ємі до 100 тис. тон за цінами, значно нижче ринкових.

Але, Держрезерв, як будь-яка госпрозрахункова організація, захоче, якщо не одержати прибуток від заміни резерву цукру, то, хоча б, провести його без збитку.

Крім того, продаж цукру трейдерам, а не прямим споживачам, тільки дасть першим можливість заробити на різниці цін.

Виходом з ситуації, що склалася, могло бути зменшення ажіотажного попиту у весняно-літній період шляхом цільового продажу цукру з Держрезерву безпосередньо промисловим споживачам. Але урядовці не змогли, або не захотіли збивати ціни на цукор таким шляхом.

Досить примітний і той факт, що займатися стабілізацією ринку цукру Кабмін доручив НАК «Нафтогаз України», а не МІНАП або Держрезерву. Та і час для ввезення до України очеретяного цукру-сирцю вибраний дуже «вдало» – перед самим початкам сезону цукроваріння, що приведе до різкого падіння цін на цукор, і як наслідок, дасть можливість крупним трейдерам скуповувати його за собівартістю, а наступного року прокрутити цю схему ще раз.


Розділ 2. МАТЕРІАЛ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Технологія виробництва цукру піску на ЗАТ «Андрушківський цукровий завод» проаналізована і описана на основі технологічних інструкцій виробничих цехів та експлуатаційних інструкцій обладнання.




Цукор-пісок повинен вироблятися згідно з вимогами ДСТУ 2316-93 (ГОСТ 21-94)за технологічною інструкцією, з додержуванням санітарних норм і правил, затверджених в установленому порядку.

Цукор-пісок виробляється з розмірами кристалів від 0,2 до 2,5 мм. Допускаються відхилення від нижньої і верхньої межі зазначених розмірів до 5 % від маси кристалів цукру-піску.

За органолептичними показниками цукор-пісок повинен відповідати вимогам, що вказані в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1 – Органолептичні показники цукру

Показник Характеристика для цукру-піску Характеристика для цукру-піску для промислової переробки Метод випробування
Смак і запах Солодкий, без сторонніх присмаку і запаху, як в сухому цукрі, так і в його водному розчині Солодкий, без сторонніх присмаку і запаху, як в сухому цукрі, так і в його водному розчині За ГОСТ 12576
Сипучість Сипучий Сипучий, допускаються грудки, що розпадаються при легкому надавлюванi Те саме
Колір Білий Білі з жовтуватим відтінком Те саме
Чистота розчину Розчин цукру повинен бути прозорим або таким, що має слабу опалесенцію, без нерозчинного осаду, механічних або інших сторонніх домішок Розчин цукру повинен бути прозорим або таким, що має слабу опалесенцію, без нерозчинного осаду, механічних або інших сторонніх домішок Те саме

За фізико-хімічними показниками цукор-пісок повинен відповідати вимогам, що вказані в таблиці 2.2.

Таблиця 2.2 – Фізико-хімічні показники цукру

Показник Норма для цукру-піску Норма для цукру-піску для промислової переробки Метод випробування
Масова частка цукрози (в перерахунку на суху речовину), %, не менше 99,75 99,55 За ГОСТ 12571
Масова частка редукуючих речовин (в перерахунку на суху речовину), %, не більше 0,050 0,065 За ГОСТ 12575
Масова частка золи (в перерахунку на суху речовину), %, не більше 0,04 0,05 За ГОСТ 12574
Кольоровість, не більше: умовних одиниць 0,8 1,5 За ДСТУ 2075
одиниць оптичної густини (одиниць ІСUМSА) 104 195 Те саме
Масова частка вологи, %, не більше 0.14 0,15 За ГОСТ 12570
Масова частка феродомішок, %, не більше 0,0003 0,0003 За ГОСТ 12573

За мікробіологічними показниками цукор-пісок для виробництва молочних консервів, продуктів дитячого харчування і біофармацевтичної промисловості повинен відповідати вимогам, що вказані в таблиці 2.3.

Таблиця 2.3 – Мікробіологічні показники цукру

Показник Норма Метод випробування
Кількість мезофільних аеробних і факультативно анаеробних мікроорганізмів, КСО в 1 г, не більше 1,0 х 103 За ГОСТ 26968
Плісняві гриби, КСО в 1 г, не більше 1,0 х 10 Те саме
Дріжджі, КСО в 1 г, не більше 1,0 х 10 Те саме
Бактерії групи кишкових паличок (коліформи), в 1 г Не допускаються СанПиН 42-123-4940
Патогенні мікроорганізми, в тому числі бактерії роду Не допускаються Те саме
Сальмонелла, в 25 г Те саме Те саме


Розділ 3. ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА ЦУКРУ-ПІСКУ НА ЗАТ «АНДРУШКІВСЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД»

3.1 Загальні відомості про підприємство

ЗАТ «Андрушківський цукровий завод» знаходиться в с. Андрушки Попільнянського району Житомирської області, по вул. Заводській 7.

Сировиною для переробки є цукровий буряк вирощений і зібраний в Попільнянському і Ружинському районах. Першочергово, за контрактом, переробляється сировина кооперативу «Цюрюпинський». За договорами переробляється буряк і з інших районів. Коренеплоди доставляються найманим або власним транспортом постачальника, а також підвідною лінією залізниці прогону «Козятин-Фастів».

3.2 Приймання цукрового буряка

При прийманні цукрового буряка на завод, сировинна лабораторія проводить аналіз одержуваного буряка. Технологічна якість цукрового буряка характеризується рядом показників, з яких основними є цукристість і чистота соку буряка, вони взаємозв'язані: із збільшенням цукристості підвищується і його чистота.

Приймання цукрового буряка, відбір зразків, визначення забрудненості і цукристості проводять відповідно до вимог ДСТУ 17421–92 "Цукровий буряк для промислової переробки. Вимоги при заготівлі", договорів, контрактів і інструкцій по прийманню, зберіганню і обліку цукрового буряка.

Коренеплоди кондиційного цукрового буряка повинні відповідати наступним вимогам:

фізичний стан не втратили тургор

цвітушні коренеплоди не більше 1 %

підв'ялені коренеплоди не більше 5 %

коренеплоди з сильними механічними пошкодженнями не більше 12 %

зелена маса не більше 3 %

вміст муміфікованих, підморожених, загнивших коренеплодів не допускається.

Партії буряка оглядаються, діляться по категоріях, зважуються разом з транспортом. Проводиться визначення загальної забрудненості, а потім на напівавтоматичній лінії УЛС–1– цукристості.

3.3 Зберігання буряка

Після проведення технологічної оцінки цукрового буряка, він поступає на зберігання. Коренеплоди укладають в кагати на заздалегідь підготовленому кагатному полі. Коренеплоди цукрового буряка – живі організми, в яких протікають процеси дихання, а при неправильному зберіганні може відбуватися проростання і загнивання коренеплодів цукрового буряка.