Смекни!
smekni.com

Основні матеріали, особливості виробництва та класифікація ювелірних товарів (стр. 4 из 7)

Найбільш поширені круглі (кулястої форми) намисто, що у нитці можуть бути однакового чи розміру різного – у центрі більш великі, а до кінців поступово зменшувані. Кінці таких ниток постачені запором (застібкою), але намисто можуть бути з подовженою ниткою і надіватися через голову. Таке намисто здебільшого випускають без замка.

Кольє від намиста відрізняється тим, що має більш великі ланки різної форми, що звичайно розташовані в центрі, а до країв ці ланки поступово зменшуються. Застібається кольє замочком, що може мати декоративні прикраси в залежності від фасону кольє.

Виготовляють кольє з золота, платини, срібла, сплавів різних кольорових металів із з різного роду вставками з дорогоцінних, напівкоштовних, вироблених і штучних каменів, янтарю, скла, пластмас і ін. Буває кольє у вигляді ланцюгів і пластин різної конфігурацій, з декоративною обробкою поверхні.

Кулони. Вони являють собою одну підвіску (можливі різноманітні художні композиції) на тонкому ланцюжку, шнуру чи чорній оксамитній стрічці.

Виготовляють кулони з оправою з золота, платини і срібла, із вставками з дорогоцінних, напівкоштовних, виробних і синтетичних каменів чи у вигляді підвіски (без оправи) з напівкоштовних і виробних каменів, янтарю, кісти й ін. Є кулони з кераміки, порцеляни, фаянсу різних форм із додатковою декоративною обробкою, з металу у виді пластин – круглих, квадратних, овальних і інших форм, з емаллю, із гравірованим, штампованим чи карбованим малюнком.

У верхній частині підвіски просвердлюють отвір чи припаюють колечко, у яке уставляють вільно обертове вушко, що служить для просмикування ланцюжка. Випускають кулони, у яких, крім вушка для ланцюжка, на зворотній стороні до металевої оправи припаяна шпилька із шарніром і запором. Такий кулон одночасно є і брошкою.

Медальйони бувають овальної, круглої, прямокутної й іншої форм. У верхній частині медальйона є колечко для просмикування тонкого ланцюжка.

Виготовляють медальйони з золота, срібла і сплавів кольорових металів. Поверхня медальйонів прикрашають гравірованим чи штампованим малюнком, вставками з дрібних гранованих напівкоштовних чи синтетичних каменів, гранованого скла на фользі, художньою емаллю.

Розрізняють медальйони що відкриваються і невідкриваються. Що відкриваються складаються з двох половинок на шарнірах чи без шарнірів. Усередині медальйона звичайно є рамка, що дозволяє вставляти в нього мініатюрний портрет. Медальйони, що невідкриваються, також складаються з двох половинок, але вони спаяні між собою.

Ланцюжки виробляють із золота, платини, срібла, мідних сплавів. По розмірах ланцюжка розрізняють тонкозвінні – шийні (для медальйонів і кулонів) і з більш великих ланок – бортові (для годинників); по видах ланок – панцирні, якірні, фантазійні й ін.

На ланцюжках є замочки різної конструкції.

До групи предметів туалету відносять пудрениці, дзеркала, флакони для парфумів, шпильки для капелюхів, запонки, затиски для краваток і ін.

Пудрениці бувають для жіночих сумок і настільні.

Пудрениці для жіночих сумок бувають круглими, овальними, квадратними, багатогранними й іншими формами. Складаються вони з двох половинок, з'єднаних шарнірами. Одна половинка служить для закріплення дзеркальця, інша – для пудри. Їх виготовляють зі срібла, латуні, томпаку, мельхіору, алюмінію, пластичних мас і інших матеріалів. Прикрашають пудрениці вставками зі шліфованого виробного каменю (яшми, малахіту й ін.), гранованого скла на фользі; пластмас, що імітують виробні камені; перламутру, янтарю, а також різними рельєфними зображеннями. Бувають пудрениці, оброблені штампованим чи гравірованим малюнком, емаллю, різними декоративними накладками з металу, перламутру, янтарю й ін.

Пудрениця настільна являє собою коробочку чи баночку різної ємності з кришечкою, частіше на ніжках. Виготовляють настільні пудрениці з металу (срібла, томпаку й ін.), порцеляни, фаянсу, кришталю, пап'є-маше й інших матеріалів з різною художньою обробкою поверхні.

Дзеркала. Вони бувають для жіночих сумочок і ручні. Дзеркала для сумок виготовляють звичайно круглої і прямокутної форми, з фацетом і без фацета, одинарні і подвійні.

Ручні дзеркала можуть бути круглими, овальними, підковоподібними й ін.

Оправи для дзеркал роблять зі срібла, із гравірованими, рельєфними штампованими, оксидованими малюнками чи з гладкою полірованою поверхнею, а також зі сплавів кольорових металів і інших матеріалів.

Флакони для парфумів бувають для жіночих сумок і настільні.

Флакони для жіночих сумок виготовляють з срібла чи скла в металевій ажурній позолоченій чи оксидованій оправі.

Настільні флакони виготовляють зі скла кришталевого чи звичайного безбарвного, кольорового, різної ємності і декорують різними способами: шліфуванням, поліруванням, гравіюванням, травленням, нанесенням малюнка препаратами рідкого золота, кольоровими силікатними фарбами, що закріплюються випалом. Крім того, є флакони оригінальних форм із кольорового скла, що імітують малахіт, лазурит, мармур.

Шпильки для капелюхів. Вони складаються з металевого загостреного стрижня довжиною до 10 см, голівки і запобіжника. Стрижень виготовляють зі срібного, латунного чи сталевого дроту, голівку і запобіжник – з металу, янтарю, пластмаси, кісти, дерева, скла. Бувають голівки, прикрашені вставками з напівкоштовних, виробних і синтетичних каменів різних форм.

Голівку звичайно закріплюють наглухо на одному кінці стрижня, а в інший, загострений, кінець вставляють чи нагвинчують на нього запобіжник.

Запонки для манжет виготовляють з однієї чи двома розетками різних фасонів. Найбільш розповсюджена конструкція запонок – з однією розеткою. Розетка з'єднується за допомогою стійки чи ланцюжка. Запонка з двох розеток звичайно скріплюється ланцюжком чи дротиком, вигнутим у вигляді вісімки, або шарнірною стійкою.

Запонки роблять із золота, срібла і сплавів кольорових металів, з позолоттю чи без неї. Для обробки запонок застосовуються дорогоцінні, напівкоштовні, виробні і штучні камені, янтар, скло й ін. Гладкі запонки без уставок прикрашають емаллю, черню, гравіюванням, штампованим малюнком і ін.

Ланцюжок виготовляють із золота, срібла, латуні і томпаку, покритих золотом чи сріблом, а також анодируваного алюмінію, пофарбованого під колір золота чи срібла.

Приналежності для паління. Портсигари, сигаретниці, порттабаки, попільниці, мундштуки складають групу принадлежностей для паління.

Портсигари виготовляють із золота (рідко), срібла з позолоттю чи без неї; з мідних сплавів – посрібленими; з анодируваного алюмінію, пофарбованого під колір золота, і інших матеріалів. Стулки портсигарів роблять з виробленого каменю – яшми, лазуриту, малахіту, агата й ін.

Випускають портсигари з різними видами художньої обробки корпуса: з карбованим, гравірованим чи рельєфним штампованим малюнком; оксидованим, рифованим, гильошированим, емалево-філігранним, з перегородчатою, що просвічує чи мальовничою емаллю, з черню. Для прикраси золотих портсигарів використовують діаманти. Портсигари бувають гладкими полірованими, матовими чи, що нагадують по формі самородки золота; останні виготовляють переважно зі срібла.

Сигаретниці від портсигарів відрізняються в основному тільки розміром. На сигаретниці йдуть ті ж матеріали і з такі ж видами художньої обробки, що в портсигар, але вироби менше по розміру.

Порттабаки служать для збереження тютюну і являють собою коробочки прямокутної форми. Зовні порттабак подібний з портсигаром, але відрізняється від нього тим, що має глибокий корпус, що закривається плоскою кришкою на шарнірі. Порттабаки виготовляють в основному з золота і срібла. По обробці вони бувають гладкими і полірованими, матовими, рифованими чи з художньою емаллю.

Попільниці виготовляють з порцеляни і кришталевого скла в металевій оправі чи без оправи, виробних каменів, лаку і дерева з розфарбуванням, зі сплавів кольорових металів, з карбованим чи гравірованим малюнком.

Мундштуки курильні роблять зі срібла, кісти, рога й інших матеріалів. За формою вони можуть бути круглими, овальними, квадратними, ромбічними; без оправи й у металевій оправі, що закріплюють на кінці мундштука. Випускають мундштуки комбіновані, у яких одна частина, що утворить прикус, з янтарю, чи кісти рога, а інша – наконечник, з'єднана насадкою чи гвинтовим різьбленням, - зі срібла, латуні, томпаку з позолоттю. Наконечник мундштука може бути гладким, із гравіруванням, зі штампованим малюнком, з черню, чи філігранню накладною філігранню з емаллю.

До предметів для сервіровки столу відносять столові і чайні прилади: ложки, качани, ножі, чарки, келихи, стопки, графини для вина, чайники, чашки з блюдцями, підсклянники, лопатки для тістечка, кільця серветкові, сільнички і перечниці, вироби з кришталевого скла, а також сервізи і прилади (для вина і лікеру) і вироби з кришталевого і звичайного скла. Предмети для сервіровки столу, що входять в асортимент ювелірних магазинів, виготовляють зі срібла, мельхіору, нейзильберу і томпаку з наступним срібленням чи золоченням, а також з нержавіючої сталі, рога, кісти, кришталевого скла і порцеляни.

Ложки по призначенню бувають столовими, десертними, чайними, кавовими, розливальними, для соусу, варення, салату, гірчиці, солі. Ложки бувають гладкими полірованими чи з гравірованим, карбованим, штампованим оксидованим малюнком на ручці, з черню, емаллю.

Ложки столові, десертні, чайні, кавові звичайно випускають яблуком (чепраком) витягнутим й округлої форми, розливальні – напівкульовий, круглий, із трохи плоским дном; для соусу – напівкульової зі зливом на бічній частині черпака; для варення – округлої; для салату – з рога зі срібним черешком.