Смекни!
smekni.com

Інформаційні процеси в економіці (стр. 2 из 3)

Виділяють особливу групу ДКС, спеціально призначену для підготовки фахівця-гуманітарія. Основне їх призначення - забезпечення вільного доступу до інформації, надання інструментів для її отримання, обробки, зберігання та використання, а також створення умов для самореалізації, творчої діяльності в обраній галузі та презентації результатів інтелектуальної праці. Відповідаючи в цілому загальним параметрами ДКС, вони мають і ряд характерних особливостей.

У той же час, в системі освіти склалася ситуація, коли в області гуманітарної інформатики немає фахівців. У Росії лише починаються фундаментальні дослідження в області інформатизації соціальної сфери, практично не вивчаються закономірності розвитку інформаційного суспільства, не досліджується в історичному розвитку та філософському осмисленні поняття інформаційна культура. І ця обставина, насамперед, позначається на освіті. Технічне досконалість в області інформаційних технологій зводиться практично на "ні" за відсутності відповідних педагогічних засобів. А створити такі кошти можна тільки на основі нових методологічних принципів з області гуманітарних наук.

Для вирішення цих проблем необхідні фахівці-гуманітарії, які допоможуть розвивати інформатику як науку, що визначає у всіх відносинах розвиток сучасного суспільства. Необхідно створити систему підготовки кадрів - фахівців у галузі гуманітарної інформатики, як науки, що вивчає закономірності виникнення і розвитку інформації в суспільстві, закономірності і наслідки інформаційних процесів у суспільстві, філософію і методологію інформаційного суспільства, і самої інформатизації як соціального явища. Необхідна організація і постановка наукових досліджень в галузі інформатизації шляхом об'єднання зусиль фахівців у різних гуманітарних галузях і в галузі інформатики.

Вирішення проблем сучасної гуманітарної освіти пов'язано з побудовою концепції гуманітарної освіти в інформаційному суспільстві, обґрунтуванням інформатизації як нової якості системи освіти в інформаційному суспільстві, а також з розробкою концепції гуманітарної інформатики як міждисциплінарної науки, спрямованої на розвиток особистості в умовах інформаційного суспільства. Конкретний механізм вирішення цих проблем полягає у створенні в університетах кафедр гуманітарних проблем інформатики, що дозволить розвивати новий напрям в освіті, створювати сучасне наукове, навчально-методичне та кадрове забезпечення освітніх програм. Це буде однією з форм реалізації науково-освітньої моделі гуманітарної освіти в умовах інформаційного суспільства.

3. Методика інформаційного обстеження підприємством

Загальну структуру інформаційної системи можна розглядати як сукупність підсистем незалежно від сфери застосування. У цьому випадку говорять про структурний ознаці класифікації, а підсистеми називають забезпечують. Таким чином, структура будь-якої інформаційної системи може бути представлена ​​сукупністю забезпечують підсистем.

Призначення підсистеми інформаційного забезпечення полягає у своєчасному формуванні та видачу достовірної інформації для прийняття управлінських рішень.

Інформаційне забезпечення - сукупність проектних рішень за обсягами, розміщенню, формам організації інформації (єдиної системи класифікації і кодування інформації уніфікованих систем документації, схем інформаційних потоків), що циркулює в організації, а також методологія побудови баз даних.

Інформаційне забезпечення включає в себе показники, довідкові дані, класифікатори та кодифікатори інформації, уніфіковані системи документації, інформацію на носіях і т.д.

Для створення інформаційного забезпечення необхідно:

• чітке розуміння цілей, завдань, функцій всієї системи управління організацією;

• виявлення руху інформації (представленої для аналізу у вигляді схем інформаційних потоків) від моменту виникнення і до її використання на різних рівнях управління;

• вдосконалення системи документообігу;

• наявність і використання системи класифікації і кодування;

• володіння методологією створення концептуальних інформаційно-логічних моделей, що відбивають взаємозв'язок інформації;

• створення масивів інформації на машинних носіях, що вимагає наявності сучасного технічного забезпечення.

У рамках інформаційного забезпечення розрізняють поза машинне всередині машинне інформаційне забезпечення. Поза машинна інформаційна база сприймається людиною без технічних засобів-наряди, акти, накладні тощо

Усередині машинна інформаційна база міститься на носіях і складається з файлів. Вона може бути створена як сукупність окремих файлів, кожен з яких відбиває деяке безліч однорідних управлінських документів (нарядів, накладних тощо), або як база даних (БД). В останньому випадку файли будуть залежними і структура одних файлів залежатиме від структури інших, а структури файлів бази даних не будуть відповідати структурі управлінських документів.

Під базою даних розуміється спеціальним чином організоване зберігання інформаційних ресурсів (сукупність файлів) у вигляді інтегрованої системи, що забезпечує зручну взаємодію між ними і швидкий доступ до даних. Інтелектуальної оболонкою їх корисного прочитання (сукупність моделей, правил і чинників, які породжують аналіз та висновки для знаходження рішень складних завдань) є бази знань. Програмні засоби, що обробляють бази даних, - системи управління базами даних (СКБД), утворюють інструмент автоматизованого виконання завдань управління для інформаційного обслуговування господарської діяльності.

Методологія побудови баз даних базується на теоретичних засадах їх проектування. Для розуміння концепції методології приведемо основні її ідеї у вигляді двох послідовно реалізованих на практиці етапів:

1-й етап - обстеження всіх функціональних підрозділів фірми з метою:

• зрозуміти специфіку та структуру її діяльності;

• побудувати схему інформаційних потоків;

• проаналізувати існуючу систему документообігу;

• визначити інформаційні об'єкти й відповідний склад реквізитів (параметрів, характеристик), що описують їх властивості і призначення.

2-й етап - побудова концептуальної інформаційно-логічної моделі даних для обстеженої на 1-му етапі сфери діяльності. У цій моделі повинні бути встановлені й оптимізовані всі зв'язки між об'єктами і їхніми реквізитами. Інформаційно-логічна модель є фундаментом, на якому буде створена база даних.

Організація даних в базі має складну структуру, при якій в першу чергу враховуються зв'язку між різними видами даних і швидкість доступу до них. Організація даних в базі вимагає попереднього вибору і побудови моделі даних.

Один з основних принципів створення баз даних полягає в тому, що на основі інформаційної системи повинна будуватися конкретизована модель для інформаційного обслуговування фахівців.

В даний час розроблено значну кількість різноманітних моделей баз даних. У більшості випадків використовується реляційна модель, коли дані представляються у вигляді сукупності таблиць, над якими можуть виконуватися операції.

Проектування бази даних - одна з найбільш відповідальних і важких завдань, пов'язаних зі створенням інформаційної системи. У результаті її рішення повинні бути визначені і зміст бази даних, і ефективний спосіб її організації, та інструментальні засоби управління даними, які будуть застосовуватися в створюваній системі.

Процес проектування бази даних повинен включати наступні етапи:

1. Інфологічне проектування, тобто визначення предметної області системи, що дозволяє вивчити інформаційні потреби майбутніх користувачів.

2. Визначення вимог до операційної обстановці, в якій буде функціонувати інформаційна система.

3. Вибір СУБД та інших інструментальних програмних засобів її реалізації.

4. Логічне проектування бази даних.

5. Фізичне проектування бази даних.

Завдання етапу логічного проектування бази даних полягає у розробці її «логічної» структури відповідно до інфологічної моделлю предметної області. На цьому етапі створюються схеми бази даних на мовах визначення даних.

Етап фізичного проектування бази даних вимагає пошуку проектних рішень, що забезпечують ефективну підтримку побудови «логічної» структури бази даних у середовищі її зберігання. На цьому етапі вирішуються питання побудови структури даних, що зберігаються, розміщення даних, що зберігаються в пам'яті, вибору ефективних методів доступу до різних компонентах «фізичної» бази даних. Описується також відображення «логічної» структури бази даних у структурі зберігання. Прийняті на цьому етапі проектні рішення роблять визначальний вплив на продуктивність інформаційної системи. Вони документуються у формі схеми зберігання на мові визначення даних, що зберігаються. Набагато більш складний характер має проектування розподілених баз даних.

На етапі інфологічне проектування необхідно, перш за все, знайти прийнятний варіант декомпозиції єдиної бази даних на «логічні» фрагменти, які розміщуватимуться в різних вузлах мережі з урахуванням вимог фахівців і менеджерів.