Смекни!
smekni.com

Кризи дорослості: характеристика, умови запобігання та розв'язання (стр. 4 из 5)

Практична частина

Підготуйте напівпроективне інтерв’ю «Сімейний фотоальбом» з метою встановлення ступеня задоволеності життям людей похилого віку. Яку роль відіграє осмислення минулого, віднайдення у ньому сенсу і формування зв‘язного образу пережитого в переживанні насиченості життя та задоволеності прожитим в старості?

Відповідь проілюструйте прикладами.

В основі всіх проективних методик лежить відкритий К.Юнгом[13] феномен можливості за допомогою непрямих дій викликати реакції, що проектують неусвідомлювані, але значимі для людини області переживань і поведінки. Тобто одвічно властиве людині прагнення тлумачити явища і предмети навколишньої дійсності у взаємозв'язку з її бажаннями, потребами, відчуттями, всім тим, що складає внутрішній світ особистості.

Найбільш важливою рисою проективних методик є невизначеність стимул-реакції, за допомогою якої проектується індивідуальний спосіб бачення життя. Передбачається, що стимул-реакція спрацьовує як свого роду екран, на який людина проектує характерні для неї способи мислення, настрій, потреби.

Основні принципи[14], які лежать в основі проективного дослідження особистості:

1. Дослідження унікального в структурі або організації особистості. (Особистість розглядається як система взаємозв'язаних процесів, а не перелік (набір) здібностей або рис).

2. Особа в проективному підході вивчається як відносно стійка система динамічних процесів, організованих на основі потреб, емоцій і індивідуального досвіду.

3. Ця система основних динамічних процесів постійно, активно діє впродовж життя індивіда, формуючи, направляючи, спотворюючи, змінюючи і переінакшуючи кожну ситуацію в систему внутрішнього світу індивіда. Кожна нова дія, кожен емоційний прояв індивіда, його сприйняття, відчуття, висловлювання, рухові акти несуть на собі відбиток особистості (Проективна гіпотеза).

Загальними для всіх проектних методик є такі ознаки:

1. Невизначеність, неоднозначність використовуваних стимул-реакцій.

2. Відсутність обмежень у виборі відповіді.

3. Відсутність оцінки відповідей досліджуваних як «правильних» і «помилкових».

Класифікація проективних методик[15]:

Конститутивні проективні методики. Досліджуваному пропонується який-небудь аморфний матеріал, якому він повинен надати сенсу. Прикладом може служити методика Роршаха, що складається з 10 таблиць, на яких намальовані симетричні однобарвні і поліхромні зображення, — плями, які легко отримати, нанісши на аркуш папери трохи чорнил або фарбу, а потім перегнув цей аркуш навпіл. Досліджуваному задається лише один питання: «Що це може бути, на що це схоже?» Вважається, що в процесі інтерпретації зображень, додання їм змісту досліджуваний проектує свої внутрішні установки, прагнення й очікування на тестовий матеріал.

Конструктивні проективні методики. Пропонуються оформлені деталі (фігурки людей і тварин, моделі їх житла тощо), з яких потрібно створити осмислене ціле і пояснити його. «Тест світу», напр., складається з 232 моделей об'єктів, розподілених в різних пропорціях по 15 категоріям (удома, дерева, літаки, люди, тварини і

т.п.). Досліджувані конструюють «малий світ», а по безлічі його особливостей, що враховуються дослідниками, робляться висновки про особистість «конструктора».

Інтерпретативні методики. Необхідно тлумачити, інтерпретувати яку-небудь подію, ситуацію. Тест тематичної апперцепції є хорошою ілюстрацією цього виду методик. Досліджуваному пропонуються таблиці-картини, на яких змальовані відносно невизначені ситуації, що допускають неоднозначну інтерпретацію. В ході обстеження досліджуваним складається невелика розповідь, в якій необхідно вказати, що привело до змальованої ситуації, що відбувається в даний час, про що думають, що відчувають дійові особи, чим ця ситуація завершиться. Передбачається, що досліджуваний ідентифікує себе з «героєм» розповіді, що дає можливість розкриття внутрішнього світу досліджуваного, його відчуттів, інтересів і спонук.

Катартичні. Пропонується здійснення ігрової діяльності в особливо організованих умовах. Наприклад, психодрама, здійснювана у вигляді імпровізованої театральної вистави, дозволяє суб'єктові не лише афектно відреагувати (ігровий катарсис) — і тим самим добиваються терапевтичного ефекту,— але і дає дослідникові можливість виявити, що виносяться в зовні конфлікти, проблеми, іншу особистісно насичену продукцію.

Рефрактивні. Особистісні особливості, приховані мотиви дослідник прагне діагностувати по тих мимовільних змінах, які вносяться до загальноприйнятих засобів комунікації, наприклад, мова, почерк.

Експресивні. Виконання досліджуваним образотворчій діяльності, малюнок на вільну або задану тему, наприклад, методика «Дім-дерево-людина». Пропонується намалювати будинок, дерево і людину. По малюнку роблять висновки про афектну сферу особистості, рівень психосексуального розвитку й інші особливості.

Імпресивні. Ці проективні методики ґрунтуються на вивченні результатів вибору стимул-реакцій з ряду запропонованих. Досліджуваний вибирає найбільш бажані переважаючі стимул-реакції. Наприклад, тест Люшера, що складається з 8 кольорових квадратів (неповний набір). Пред'являються всі квадрати з проханням вибрати найбільш приємний. Процедура повторюється,і у результаті утворюється ряд, в якому кольори розташовуються по їх привабливості. Психологічна інтерпретація виходить з символічного значення кольору. Як стимул-реакції можуть виступати фактично будь-які об'єкти живої і неживої природи.

Адитивні. У цих проективних методиках від обстежуваного вимагається завершення вже початих речень, розповіді або історії. Наприклад, пропонується серія незавершених речень типу: «Майбутнє здається мені...», «Думаю, що справжній друг...» і тому подібне Ці методики призначені для діагностики особистісних змінних — від мотивів тих або інших вчинків до виявлення ставлення до чогось.

Опитуваний: чоловік 64 років.

Методика: опитуваному пропонувалось (оцінити) розказати про людей з якими він виріс за фотографіями сімейного/шкільного альбомів. Опитуваний згадував вчителів, однокласників, розповідав історії свого шкільного життя, інтерпретуючи певні ситуації з висоти свого теперішнього життєвого досвіду. При цьому він читав свої вірші про цих людей з нещодавно опублікованої збірки «Позняки і позняківці» (вибірка ілюстрацій додається).

Слід відзначити, що часове трактування життєвих негараздів говорить про те, що наступний їх аналіз опитуваним з метою віршування став ключем оволодіння ним тим, минулим часом і дав можливість для продуктивного розв'язання минулих та теперішніх життєвих криз. Відчувається свідоме оволодіння психологічними ролями на всьому життєвому шляху, адже роль передбачає виконання, тобто розгортання в часі системи дій та вчинків. І таким позитивним творчим епілогом є видання поетичної збірки про свій життєвій шлях та життєві шляхи близьких чи дорогих людей.

До того ж, відбувається освоєння нової ролі: поета, свідка минулих часів та хранителя традицій колись великого поселення Позняки (опитуваний створив шкільний музей «Родинний гай») з метою передачі традицій новому поколінню.

Таким чином опитуваний зміг позитивно переглянути свій життєвий шлях, зробити певні висновки, створити нові цілі та визначитись із засобами їх реалізації на наступні роки свого життя. Що дає йому натхнення та нові творчі задуми на кожен новий день.


Висновок

Часове трактування життєвої кризи говорить про те, що проблема часу, зокрема часу життя людини, є ключовою серед життєвих проблем людини. А отже оволодіння часом дає можливості для продуктивного розв'язання життєвих криз, які образно можна назвати збуреннями на життєвому шляху людини. Психологічна роль за самою своєю природою містить часовий компонент, адже роль передбачає виконання, тобто розгортання в часі системи дій та вчинків. Тому роль можна вважати засобом кризової психотерапії.

А знання і врахування у роботі з різними віковими категоріями закономірностей особистісного розвитку людини в різні вікові періоди усвідомлюється суспільством при розв’язанні багатьох проблем у різних сферах життєдіяльності. Ці знання допомагають не лише діагностувати наявність стабільних і критичних періодів в житті людини, але й долати труднощі, які зв’язані з нормативними кризами розвитку; у процесі профорієнтації врахування індивідуально-вікових особливостей може сприяти знаходженню адекватних цим особливостям способів і засобів вираження людиною своєї індивідуальності, а також успішному професійному становленню тощо.

Список використаної літератури

1. Ананьєв Б.Г. Человек как предмет познания.- Л.: Изд-во. Ленинград. ун-та, 1968. – 339 с.

2. Адлер А. Практика та теорія індивідуальної психології. – М., 1995. – 270 с

3. Братусь Б.С. К проблеме развития личности в зрелом возрасте. Вестн. Моск. ун-та, сер. 14, психология, 1980., №2 С. 3-12.

4. Виготский Л.С. Проблема возраста // Собрание сочинений : В 6 т. – М., 1984 (б) – Т.4 – С. 244 – 269.