Смекни!
smekni.com

Теорії і техніки особистісної психокорекції основаної на теорії екзистенціалізму (стр. 2 из 6)

Хоча основний вплив на Бінсвангера зробив Хайдеггер, на його погляди вплинули також ідеї Мартіна Бубера (1958).

Медард Бос

1946 рік став поворотним в інтелектуальному житті Боса. Він особисто познайомився з Мартіном Хайдеггером. У результаті їхнього тісного співробітництва Бос створив екзистенціальну форму психології і психотерапії, що він назвав«буття-в-світі».

Чому протистоїть екзистенціальна психологія — так, як вона представлена в роботах Бінсвангера і Боса — в інших психологічних системах і з чим вона не згідна? У першу чергу — це головне — вона заперечує проти переносу з природничих наук у психологію принципу причинності. У людському існуванні немає причинно-наслідкових відносин. В основному є лише послідовність поведінкових подій, але неприпустимо з послідовності виводити причинність. Щось, що відбувається з дитиною не є причиною його більш пізнього дорослого поводження. Обидві події можуть мати тотожній екзистенціальний зміст, але це не означає, що подія А — причина події В. Говорячи коротко, екзистенціальна психологія, відкидаючи каузальність, відкидає також позитивізм, детермінізм і матеріалізм. Вона стверджує, що психологія не походить на інші науки і не повинна будуватися по тій же моделі, що вони. Вона вимагає власного методу — феноменології — і власних понять — буття-в-світі, модуси існування, воля, відповідальність, становлення, трансценденція, просторовість, темпоральність — і багатьох інших, узятих з онтології Хайдеггера.

На місце поняття «каузальність» екзистенціальний психолог ставить поняття «мотивація». Мотивація завжди припускає розуміння (вірне чи невірне) відносин між причиною і наслідком.

Мотивація і розуміння — діючі принципи при екзистенціальному аналізі поводження.

З цим першим запереченням тісно зв'язане тверде протистояння екзистенціальної психології дуалізму суб'єкта (духу) і об'єкта (тіла, середовища, матерії). Це поділ, приписаний Декарту, знайшло втілення в поясненні людських переживань і поводження в термінах стимулів чи середовища тілесних станів. «Думає людина, а не мозок». Екзистенціальна психологія стверджує єдність індивіда-в-світі. Любий погляд, що руйнує ця єдність, — фальсифікація, розбивши на осколки людського існування.

Екзистенціальна психологія також заперечує, що за феноменами стоїть щось, що їх пояснює, чи служить причиною їхнього існування. Пояснення людського поводження через представлення про “Я”, несвідомого, психічної чи фізичної енергії, про такі сили, як інстинкти, електричні процеси мозку, драйви й архетипи, не приймаються. Феномени є те, що вони є у всій безпосередності. Справа психології — можливий, більш ретельний опис феноменів. Ціль психологічної науки — феноменологічний опис, чи експлікація, а не пояснення і не доказ.

Екзистенціальна психологія з підозрою відноситься до теоретизування, тому що теорія — будь-яка теорія — припускає, що щось невидиме створює те, що видно. Для феноменолога реально те, що може бути побачене чи прожите. До істини не приходять шляхом інтелектуальних вправ; вона чи виявляється, чи розкривається в самих феноменах. Більш того, теорія (чи будь-яка упереджена думка) сліпа до істинності проживання, що розкривається. Ця істинність може бути доступна лише людині, цілком відкритої для світу. На думку екзистенціального психолога, вивчати — значить бачити без яких-небудь гіпотез, чи упередженості.

«...Хайдеггер вручає психіатру ключ, за допомогою якого він може, не будучи зв'язаним упередженнями якої-небудь наукової теорії, установити й описати досліджувані їм феномени в повному їхньому феноменальному змісті і відповідному контексті»

Бінсвангер і Бос процвітали в скиданні із себе одіянь складного апарата фрейдовскої і юнговскої теорії, незважаючи на те, що були кваліфікованими аналітиками і багато років практикували. При читанні їхніх робіт виникає враження, що це самовикриття стало для них тим переживанням, що просунуло їх до волі.

Ціль екзистенціальної психології, як зазначає Бос, — виявити зв'язну структуру людської істоти.«Зв’язаність можлива лише в контексті цілого, що не піддавалося ушкодженню; зв’язність, як така, походить з цілісності» (Воss, 1963, с. 285).

Нарешті, екзистенціальна психологія твердо протистоїть поглядам на індивіда як на річ, на зразок каменю, чи дерева. Такий погляд не тільки не дає психологу можливості зрозуміти людей у світлі їхнього існування-в-світі, але і втілюється в дегуманізації людей. Екзистенціальні психологи виходять на арену соціальної критики, виступаючи проти відчуження, відсторонення і руйнування людей техніцизмом, бюрократизмом і механізацією. Коли з людьми спілкуються як з речами, вони починають і себе уявляти речами, якими можна володіти, яких можна контролювати, додавати їм форму, експлуатувати; їм неможливо виявляється жити істинно людським життям. Людина вільна й одна відповідає за своє існування. Воля, указує Бос, не є щось, чим люди володіють, вона є щось, чим вони є. Саме цей принцип екзистенціальної психології зв'язує її з гуманістичним рухом в американській психології.

Було б невірно, однак, вказати, що екзистенціальна психологія в основі своїй оптимістична щодо людини. Варто лише небагато почитати Кьєркегора, Ніцше, Хайдеггера, Сартра, Бінсвангера чи Боса, щоб зрозуміти, що це далеко від істини. Екзистенціальна психологія стурбована проблемою смерті не менше, ніж проблемою життя. Ніщо не заважає на шляху людини. У працях екзистенціалістів страх знаходить не менше значення, чим любов. Не може бути світла без тіні. Психологія, що вважає провину споконвічною і неминучою рисою людського існування, не занадто втішлива. «Я вільний» означає в той же час «Я цілком відповідаю за своє існування». Значення зв'язку «воля — відповідальність» докладно розглянута в книзі Еріха Фромма «Втеча від волі» (1941). Становлення людиною — складний проект, і деяким вдається його виконати. Багато в чому цей похмурий відтінок був відкинутий чи принижений в американських відгалуженнях екзистенціальної психології.

Тепер ми обговоримо деякі основи представлення екзистенціальної психології, сформульовані Бінсвангером і Босом.

1.1 СТРУКТУРА ІСНУВАННЯ

Буття-в-світі

Це — фундаментальне поняття екзистенціальної психології. Уся структура людського існування базується на цьому понятті. Буття-в-світі, є людське існування, приналежність, властивість людини, не частина буття на зразок фрейдовского «Я» чи юнговскої аніми; це все людське існування. Таким чином, Бос має на увазі ретельний розгляд специфічної природи людського існування, чи буття-в-світі, - існуванню предметів (не людей). У буквальному перекладі - означає «бути»,«там».Але буквальний переклад не дозволяє судити про дійсне значення, що має на увазі Хайдеггер. Переклад за змістом — «там». «Там»16 — це виразно не світ як зовнішній простір. «Там — це відкритість світу, стан буття у світі, у якому все існування індивіда може бути виявлено, стати сьогоденням і бути сьогоденням.

Це означає безпосередність і неминучість екзистенціальної ситуації. Люди не мають існування, окремого від світу, і світ не має існування, окремого від людей. Як неодноразово повторює Бос, «людина розкриває світ». Люди— це просвіт, у якому усе, що повинно бути, дійсно виявляється, виникає, з'являється як феномен, тобто як те, що є» (1963, с. 70). Феномен є «світіння» безпосередньої реальності. За феноменами ніщо не важливо; вони не представляють зовнішніх проявів кінцевої реальності. Вони суть реальність. Отже, в екзистенціальному аналізі людина намагається побачити, що представляє проживання, і описати його настільки точно, наскільки дозволяють мовні засоби. Це представлення складає великі труднощі (у плані його прийняття) для представників західної наукової традиції, відповідно до якої варто шукати сховані чи невидимі причини і змісти. Людина не додає зміст об'єктам; вони відкривають свої змісти людині, коли він відкритий для їхнього прийняття. Основна характеристика — його відкритість, готовність до сприйняття усього, що є в сьогоденні. Бос говорить про людське перебування у світі, підкреслюючи непідробність буття-в-світі.

Буття-в-світі заліковує розрив між суб'єктом і об'єктом і відновлює єдність людини і світу. Необхідно підкреслити, що ця точка зору не затверджує, що люди зв'язані з світом, чи взаємодіють з ним. Це означало б, що люди і середовище — дві окремості. Людина і світ — це і не два полюси, як у біосфері по Ангъялу.

Світ людського існування охоплює три простори: 1) біологічне чи фізичне оточення, чи ландшафт; 2) людське середовище;і 3) самої людини, включаючи тіло.

Буття-за-межою-світу (людські можливості)

Екзистенціальний аналіз підходить до людського існування, думаючи, що люди суть у світі, у них є світ, і вони прагнуть вийти за його межі (Бінсвангер). Говорячи про буття-за-межою-світа, Бінсвангер не має на увазі буття в іншому світі (у раї), але думає різнорідні можливості людини в транцендруванні зі світу перебування і вихід у новий світ. Люди можуть — і прагнуть до цього — реалізувати всі можливості свого буття. Тому що лише актуалізуючи свій потенціал, люди можуть жити автентичним життям. Обмежуючи можливості свого існування, чи відмовляючись від них, чи дозволяючи іншим (чи середовищу) керувати собою, вони ведуть не автентичне існування. Люди вільні вибирати будь-яке життя.

Бос цілком виразно стверджує, що буття представляє не що інше, як можливість відноситися до того, що ми зустрічаємо. «У реальності, — пише Бос, — людина існує завжди — і єдино — як міріади можливостей відносин і розкриття живих істот і предметів, з якими зустрічається» (1963, с. 183). Крім того, «людина повинна відповідально прийняти усі свої можливості, мир відносин, що розкриває, так, щоб усе висвічувалося цими відносинами, і ввійшло в його буття як найкраще; людина повинна прийняти свої життєві можливості, вона повинна зробити їх своїми, зібрати у власному автентичному Я, не утримуючи в звуженому менталітеті анонімного, не автентичного "кожного". Воля людини — у готовності прийняти все це й у тім, щоб дозволити цьому бути...» (1963, с. 48).