Смекни!
smekni.com

Особистісні труднощі і проблеми підлітків (стр. 2 из 4)

Неприховані і приховані конфлікти між батьками негативно відбиваються на самопочутті підлітка. Ті батьки, які зберігають сім’ю, що розвалюється “заради дітей”, не досягають своєї мети. Засвоюючи модель відчуджених взаємин, підліток з неминучістю відтворить їх у своїй власній сім’ї.

Повна сім’я аж ніяк не гарантує повноцінного розвитку особистості дитини. Якщо батько у повній сім’ї функції виховання передає мамі то в підлітку він часто виявляє істоту невизначеної статі. Для нормальної статевої ідентичності підлітка йому необхідна любов матері і батька, любов і турбота обох батьків. І хлопчику, і дівчинці необхідна безумовна любов, що не залежить від успіхів і досягнень дітей [4].

Взаємини підлітка з братами і сестрами, на відміну від молодших школярів, не є такими конфліктними. Проте зустрічаються випадки несприйняття підлітками дітей від нового шлюбу матері, особливо у багатодітніх сім’я. Особливо важко переживають появу сестер хлопчики, які народилися першими.

Глибокою внутрішньою проблемою підлітка може бути відсторонення його матір’ю. Психологи і психіатри знають, що таке буває, коли жінка не готова до материнства, якщо у неї були тяжкі роди, дитина була ослаблена і хвороблива, якщо дитина схожа на нелюбимого чоловіка жінки, якщо стать дитини не відповідає очікуванням матері [2].

Чим раніше дитина відчує відчудження або недостатню любов матері, тим глибше її конфлікт між бажанням бути любимим і страхом не отримати материнської любові. Якщо у дошкільному чи молодшому шкільному віці не любима дитина та її мама не отримують кваліфікованої психологічної допомоги, то у підлітковому віці її проблеми стануть ще гострішими, болючішими.

Нещасливий дома молодший школяр не вміє налагоджувати взаємини із ровесниками, дратує учителя пасивністю або надмірною рухливістю. Шкільні конфлікти нелюбимої дитини підсилюються її конфліктами з батьками. У підлітковий вік вона входить готовою до всіх видів негативізму.

Шкільні конфлікти нелюбимої дитини породжують її неприйняття школи, яке у підлітковому віці посилюється. У результаті зіткнень з учителями, різкого погіршення успішності, школа стає місцем, де школяр лише спілкується з товаришами. Як правило, такі учні згуртовуються у стадо і перетворюються у мучителів учителів. Буває так, що група важких протистоїть іншій частині учнів класу. І в кінці - кінців вони знаходять середовище, яке їм підходить у дворі.

Дворова компанія утворює дім, сім’ю. Норми і правила цієї сім’ї всім зрозумілі. Вони непохитні. Кожен там почуває себе захищеним, впевненим, а всі разом вони протидіють чужим. Якщо дворова компанія криміналізується під впливом більш старших хлопців, то важкі підлітки залишають сім’ю і школу. Вони не довіряють дорослим, знайти з ними спільну мову майже неможливо. Фактично вони вже недоступні для впливу психолога і займатися ними повинні соціальні працівники. Хоча реально ними частіше ніхто не займається.

У підлітковому віці загострюються проблеми дітей одинаків і дітей матерів – одиначок. Особливо це стосується хлопчиків. Хлопчики - одинаки в сім’ї зазвичай є вкрай інфантильні і не самостійні через надмірну опіку. Їх не приймає підліткова група, часто вони стають об’єктом насміхань, а іноді травм однокласників. Якщо вони сумлінні у навчанні, дисципліновані, то їм заздрять, їх дразнять. Такі школярі є безпомічними, не вміють за себе постояти, а пізніше – вже дорослими – згадують своє шкільне життя як суцільне пекло.

Подібно до сказаного складається і доля хлопчиків, які виховуються без батька. У їх взаєминах з матір’ю розвивається специфічна форма емоційного зв’язку, що називається сембіозом. Нещасливі в любові самітні матері прив’язують до себе синів, роблячи їх одночасно і заміною чоловіку, і вічними дітьми. Вони не здатні допомогти дітям подорослішати, побудувати свою автономію і не хотять готувати їх до відриву від сім’ї, до самостійного життя.

Надаючи допомогу підлітку, психолог зобов’язаний визначити зону своєї компетенції. Психолог працює з труднощами дітей і дорослих, а психотерапевт з їх проблемами. Слід пам’ятати про відмінності між труднощами і проблемами. Особистісні труднощі – це переживання людиною перешкод у самореалізації, у задоволенні тих чи інших актуальних потреб, у прийнятті рішень. Психолог – консультант допомогає їй самостійно долати труднощі, що виникли, змінити щось у тій реальності, в якій вони виникають. Той, хто звертається до психолога за допомогою для подолання своїх труднощів, у тій чи інші й мірі усвідомлює їх і може описати чи визначити.

Говорячи про проблеми, ми маємо на увазі внутрішні конфлікти, які заважають нормальній життєдіяльності людини (грі, праці, учінню, спілкуванню). Внутрішній конфлікт виникає між актуальною потребою людини і неможливістю її задовільнити. В залежності від ступеня дезінтеграції особистості доцільно розрізняти конфлікти ядра і периферії (Т. П. Гаврилова).

Ядерний конфлікт визначає всю поведінку людини, а периферійний лише в значимих для неї сферах. Перші найчастіше не усвідомлюються людиною, а другі – або усвідомлюються, або близькі до усвідомлення.

Оскільки до практичного психолога звертаються і з проблемами і з особистісними труднощами, то важливо розрізняти, що стоїть за скаргою. Якщо мова йде про підлітка, то бесіду необхідно побудувати так, щоб вияснити чи можна обмежитися консультативною допомогою. Нагадаємо, що особистісне консультування здійснюється у формі підтримки, поради, інформації, сумісного пошуку рішення.

За скаргою, при уважному аналізі, психолог знайде або проблему підлітка, або його особистісну трудність. Якщо, наприклад, 11 – річний підліток скаржиться, що діти в класі з ним не товаришують, ображають його, це означає, що він або не вміє побудувати свої взаємини з однокласниками або його не приймають, оскільки він сам не приймає себе.

У першому випадку психолог допоможе знайти способи зацікавити однокласників, захопити їх справою, яку він придумає сам. У другому – необхідна глибока психотерапевтична робота з підлітком та з його матір’ю. Завдання психолога – пояснити батькам, що причина неблагополуччя підлітка має сімейне коріння і буде краще, якщо вони звернуться до сімейного психотерапевта.

Якщо особистісні труднощі підлітка зв’язані з неправильним вихованням, то психологу варто поговорити з батьками, розповісти про особливості розвитку особистості у підлітковому віці, обговорити способи їх поводження з підлітком, допомогти батькам перебудувати свій стиль виховання у відповідності з очікуваннями підлітка.

І на завершення слід зазначити, що багато труднощів і проблем, з якими зустрічаються підлітки, характерні і для значної частини старшокласників.

Завдання для самоаналізу:

1. Пригадайте найбільш яскраві події підліткового віку.

2. Які фактори мали найбільший вплив на формування Ваших поглядів та переконань?

3. Пригадайте, з якими особистісними труднощами і проблемами приходилося Вам або Вашим друзям зустрічатися у підлітковому віці. Як проходило їх вирішення?

Причини і умови злочинності неповнолітніх потребують теоретичного і практичного розроблення

Останнім часом у суспільстві відбулися і тривають глибокі зміни, які тим чи іншим чином впливають на криміногенну обстановку. Особливо це стосується причин і умов злочинності неповнолітніх. Так, кожен 8—9 злочин в Україні вчинюється неповнолітніми. Біля 11% серед осіб, які беруть участь у скоєнні злочинів, — неповнолітні. Поширення злочинності серед них випереджає її загальне зростання, а кількість підлітків, що вчинили злочин повторно, за останні роки збільшилась більш як на 19%. Майже кожен другий злочин скоюється підлітками у групі; частіше з особливою жорстокістю і цинізмом[1]. Відбувається процес «омолодження» злочинності, збільшення числа підлітків жіночої статі. Боротьба зі злочинністю неповнолітніх є необхідною ланкою у низці заходів з викорінення злочинності у цілому. Тому запобігання таким злочинам повинно посідати одне з головних місць у подоланні цього негативного явища.

Багато процесів, які нині відбуваються у суспільстві і впливають на зростання злочинності, взагалі не досліджені. Потребують теоретичного і практичного розроблення причини і умови злочинності неповнолітніх, співвідношення біологічного і соціального у формуванні антисуспільної установки у свідомості неповнолітніх на основі подій і процесів, які реально відбуваються у нашій країні. Слід також систематизувати існуючі заходи впливу на неповнолітніх як тих, що вже вчинили злочин, для їх перевиховання, так і схильних до скоєння останніх.

Неабияке значення у подоланні злочинності неповнолітніх має розроблення оптимальної структури державних органів і громадських формувань, які покликані боротися з вказаним негативним явищем. Нині багато з цих органів зазнали серйозних змін і скорочень, а названі формування взагалі перестали діяти.

У боротьбі зі злочинністю неповнолітніх необхідний тиск на протилежну сторону, забезпечення переваги запобігання над процесом соціальної дезінтеграції. З'ясування питання про кількісний вираз і про кількісну оцінку даного соціального «зла» і протилежного йому позитивного потенціалу — справа не проста. Але від неї не можна ухилитися; і слід знайти підходи до максимально можливого вирішення цього питання. Має бути якнайповніше врахований весь контингент неблагополучних за тими чи іншими характеристиками неповнолітніх, взяті до уваги активні умови, ресурси запобігання злочинності, а також своєчасне, повне і правильне застосування всіх норм права, спрямованих на запобігання правопорушенням неповнолітніх і створення останнім нормальних матеріальних та інших умов життя, охорону прав й інтересів.

Ефективність запобігання даному негативному явищу залежить насамперед від своєчасного виявлення і усунення причин злочинності неповнолітніх та умов, що цьому сприяють, а також виявлення неповнолітніх, зважаючи на поведінку яких можна очікувати скоєння злочину і вжиття відповідних запобіжних заходів.