Смекни!
smekni.com

Аналіз відносин в сім'ї (стр. 2 из 3)

- Стежити за собою. Неакуратність, безладність народжують неприязнь і можуть спричинити за собою серйозні наслідки.

- Мати відчуття міри. Уміння спокійне і доброзичливо сприймати критику. Важливо підкреслювати в першу чергу достоїнства партнера, а потім в доброзичливій формі указувати на недоліки.

- Усвідомлювати причини і наслідки невірності.

- Не впадати у відчай. Зіткнувшись із стресовою ситуацією в подружньому житті, було б невірно «гордо» розійтися і не шукати виходу. Але ще гірше зберігати хоч би зовнішню рівновагу шляхом принижень і погроз.

2. Розлучення як соціально-психологічний феномен. Сім'я як джерело психічних травм

Проблема розлучення знаходиться в тісному зв'язку із зміною типу відносин в сучасній сім'ї: нові моделі сім'ї породжують власні форми розриву цих відносин. Якщо в традиційному браку під розлученням розуміють розрив відносин в юридичному, економічному, психологічному плані, що спричиняє за собою реорганізацію життя обох подружжя, то сучасні форми сімейних відносин припускають, що і після їх припинення психологічні аспекти наслідків розставання не тільки зберігаються, але і виходять на перший план. (2)

Відомий вітчизняний соціолог Н. М. Римашевская вважає, що проблема розлучення і долі сім'ї в переломний момент життя суспільства набуває незвичайно серйозного значення. Останніми роками в наший країні росте число розлучень при одночасному скороченні браків, що укладаються, а позашлюбна народжуваність приводить до збільшення кількості неповних сімей. По розрахунках демографів, близько половини чоловіків і жінок протягом життя розриває брак: в середньому розпадається два з кожних п'яти зареєстрованих браків. Більше 30 % розлучень доводиться на молоді сім'ї, що проіснували менше 5 років.

Причини розлучень можна підрозділити на чотири групи: (2)

- причини, пов'язані з нестійкістю або нерозвиненістю особи (легковажний брак, шкідливі звички, грубість, зрада і т.п.);

- причини, пов'язані з умовами життя сім'ї (житловими, матеріальними і т.п.);

- причини, пов'язані з об'єктивною неможливістю продовжувати сумісне життя (душевне захворювання, безпліддя і т.п.);

- масовий алкоголізм, економічна криза, безробіття, відчуття нестабільності і депресії як характерні риси стану Російського суспільства.

Проте всі ці причини розлучень є лише зовнішніми показниками, що сигналізують про кризові процеси, що протікають в інституті сім'ї, про комплекс проблем внутрісімейної взаємодії, що накопичилися за час існування браку.

На думку вітчизняних соціологів, основні умови, що зумовлюють розлучення, - це урбанізація способу життя, міграція населення, індустріалізація країни, емансипація жінок. Ці чинники знижують рівень соціального контролю, роблять життя людей в значній мірі анонімною, у них атрофуються відчуття відповідальності, стійкої прихильності, взаємної турботи один про одного. Але це лише фон: кожне розлучення має власні основні і супутні причини і мотиви.

Важливою умовою дослідження є принцип нетотожності мотивів розлучення його причинам. Найчастіше виділяються наступні мотиви розлучень:

- відсутність загальних поглядів і інтересів (у тому числі і релігійні розбіжності)

- невідповідність (несумісність) характерів

- порушення подружньої вірності

- відсутність або втрата відчуття любові, любов до іншого

- легковажне відношення до подружніх обов'язків

- погані відносини з батьками (втручання батьків і інших родичів)

- пияцтво (алкоголізм) чоловіка

- відсутність нормальних житлових умов, статева незадоволеність.

Під мотивом розлучення розуміється обгрунтування рішення про те, що потреби в браку не можуть бути задоволені в даному шлюбному союзі.

З психологічної точки зору розлучення є зміна балансу сил, що підтримують і руйнують брак. До підтримуючих чинників можна віднести морально-психологічну і частково економічну зацікавленість один в одному, задоволеність шлюбний-сімейними відносинами, а також соціальні норми, цінності, санкції. До чинників, що руйнують брак, - прояви взаємної незадоволеності і неприязні, антипатію, роздратування, ненависть. Зовнішні чинники також стимулюють розвиток і загострення внутрісімейних конфліктів (неприємності на роботі, суперечності з родичами і сусідами, зв'язки характеру адюльтера).

Розлучення не відбувається раптово. Йому, як правило, передує період напружених або конфліктних відносин в сім'ї. Думки про розлучення відображають ступінь задоволеності взаєминами в сім'ї. Дослідження, проведене російсько-американським колективом соціологів, показало, що 45% (з 706) жінок-респондентів і 22 % (з 696) чоловіків думають про розлучення. Думки про розлучення, як у мужів, так і у дружин, корелюють з віком. Особливо часто вони з'являються в 30-39 років, а в 20- 29 років цим стурбовані найменше.

Намір розвестися не пов'язують з рівнем освіти і матеріальними доходами. Проте існує вікова закономірність. Частіше замислюються про розлучення подружжя, що полягають в браку від 12 до 21 року, а також жінки, що прожили заміжній від 6 до 11 років, чоловіки, одружені менше 6 років, як правило, не стурбовані розлученням.

Якщо очікування благополуччя і інтимного щастя в молоді роки високі, то будь-які серйозні конфлікти можуть привести до думок про розлучення. Ранні розчарування в сімейному житті, ймовірно, зв'язані і з раннім віком народження дітей: у Росії 60-90 % всіх жінок реєструють брак і реалізують свої репродуктивні плани до 25 років. Ранні браки менш стабільні у зв'язку з проблемами дітей, економічними складнощами і відсутністю повного уявлення про бажаного партнера, яке остаточно складається до 25 років.

Сім'я як джерело психічної травми. Психічна травма - це перш за все психічне переживання, в центрі якого знаходиться певний емоційний стан.

Психотравмуюче переживання - це стан, що сильно впливає на особу через вираженість (гострота), тривалість або повторюваність. Травмують є не будь-які сильні або приголомшливі переживання, а лише такі негативні переживання, які можуть бути причиною певної клінічної патології. Важливе місце у вченні про психічну травму займає поняття про патогенну ситуацію - сукупність чинників, що найбільш безпосередньо обумовлюють психотравмуюче переживання.

Патогенна ситуація може виникнути в самих різних взаєминах індивіда: службових, трудових, учбових і т.д. Сімейні відносини, як правило, виступають в ролі найбільш важливих, значущих для індивіда. Звідси - їх провідна роль у формуванні патогенних ситуацій особи і далі психічних порушень. (10)

Провідна роль сім'ї у виникненні патогенних ситуацій і психотравмуючих переживань обумовлюється поряд обставин:

1. Провідною роллю сімейних відносин в системі взаємин особи. Сім'я на ранніх, найбільш важливих для подальшого розвитку, етапах життя є єдиною, а пізніше за одну з найбільш важливих соціальних груп, в які включений індивід. Сімейні події набагато більшою мірою «приймаються близько до серця», ніж зовні аналогічні події у сфері трудової діяльності, сусідських відносин і ін.

2. Різносторонністю сімейних відносин і їх тісним взаємозв'язком. Домашнє господарство, дозвілля, емоційні взаємини, сексуально-еротична сфера життя сім'ї - всі вони найтіснішим чином взаємозв'язані. Будь-яка спроба внести більш менш значну зміну до однієї з них викликає «ланцюгову реакцію» змін у всіх інших. Через цю особливість сім'ї від сімейної травми «важче піти», тобто у члена сім'ї при спробі уникнути травматизації виникає більше складнощів.

3. Особливою відвертістю і, отже, уразливістю члена сім'ї по відношенню до різних внутрісімейних впливів, у тому числі і травматизуючим. У сім'ї індивід найбільш доступний дії з боку інших членів сім'ї; слабкості і недоліки його виявляються найбільш відкрито.

Психічні травми в сім'ї, як і будь-які інші, можуть бути одиничними і повторними, короткими і тривалими. В той же час сама тривалість сімейних відносин створює особливо сприятливі передумови для що тривало діють, закономірно і психічних травм, що часто повторюються.

3. Для розуміння сім'ї як соціального інституту велике значення має аналіз ролевих відносин в сім'ї. Що таке поняття «Сімейна роль», чим визначаються «сімейні ролі»?

Для розуміння сім'ї як соціального інституту велике значення має аналіз ролевих відносин в сім'ї. Сімейна роль – один з видів соціальних ролей людини в суспільстві.

Сімейна роль – це відповідний прийнятим в сім'ї нормам спосіб поведінки человека залежно від позиції, займаної їм в системі сімейних відносин. (12)

Сімейні ролі визначаються місцем і функціями однієї людини в сімейній групі і їх розподілу: на подружніх (дружина, чоловік), батьківських (мати, отець), дитячих (син, дочка, брат, сестра), міжпокоління і внутріпокоління (дід, бабуся, старший, молодший) і т.д. Виконання сімейної ролі залежить від виконання ряду умов, перш за все, від правильного формування ролевого образу.

Для того, щоб сформулювати образ своєї поведінки, людина повинна точно визначити своє місце і місце інших в ролевій структурі сім'ї. Наприклад, чи може вона виконувати роль розділу сім'ї, взагалі або, зокрема, головного розпорядника матеріального придбання сім'ї.

Для успішного формування сім'ї важливе значення також має чутливість до ситуативних вимог сімейної ролі і пов'язана з нею гнучкість ролевої поведінки, яка опиняється в здатності без особливих утруднень виходити з однієї ролі, включатися в нову відразу, як цього зажадає ситуація. Наприклад, той або інший багатий член сім'ї грав роль матеріального покровителя інших її членів, але його фінансове положення змінилося, і зміна ситуації відразу ж вимагає зміни його ролі. Ролеві відносини в сім'ї, які утворюються при виконанні певних функцій, можуть характеризуватися ролевою згодою або ролевим конфліктом.