Смекни!
smekni.com

Соціологія як наука. Предмет, структура та функції соціології (стр. 3 из 3)

Соціальний контроль — спосіб саморегулювання певної спільності, який за допомогою прийнятих соціальних норм забезпечує упорядковане функціонування всіх її компонентів.

Соціальний інститут — це закріплена у певній формі спеціалізована діяльність групи людей, що констатується у закладах та установах, наділених відповідними функціями залежно від конкретно-історичного типу суспільної діяльності.

Соціальний процес — послідовна зміна станів суспільства або його окремих частин, що виступає як рух у часі ряду соціальних подій або явищ певної спрямованості.

Основні поняття

Соціальне- властивість, яка внутрішньо притаманна особистості та спільностям, що формуються внаслідок процесів соціалізації та інтеграції індивіда в суспільство, в систему суспільних відносин;

— відображає зміст і характер взаємодії міх суб'єктами як результат виконання людиною певних соціальних ролей, які вона бере на себе, коли стає членом спільноти;.

— продукт взаємодії суб'єктів, який знаходить відображення в культурі, оцінках, способі життя людей;

Соціологія — наука про загальні і специфічні соціальні закони та закономірності розвитку і функціонування конкретно історичних, соціальних систем, механізми дії і форми вияву цих законів та закономірностей в діяльності особистості, соціальних груп та соціальних спільностей.

Соціальна реальність — соціальний світ, який створюється в процесі соціальних взаємодій суб'єктів, результат їх свідомості та життєдіяльності у визначеному територіальному і часовому просторі. Вона фіксується і в поведінці людей, і в характері їх ціннісних орієнтацій, і у формах організації життя, і у рольовій поведінці.

Суспільство — специфічна організація життєдіяльності людей, соціальний організм, система відносин, що пов'язує людей в єдине ціле.


Література

1. Бароноев А.О. О предмете социологии //Социологические исследования.-1991.-№ 5.

2. Ильин В.В. Теоретическое и эмпирическое в социологии: смена парадигм //Социологические исследования.-1996. -№ 1.

3. Кравченко А.Й. Социология. Учебное пособие, -М.: Академия, 1997

4. Социология.— М.;Мысль,1990.

5. Социология: наука об обществе. Учебное пособие /Ред. В.П. Андрущенко, Н.Й. Горлач.-2-е изд.-Х.: Б.И,, 1996.

6. Харчева В. Основи социологии.-М.: Логос, 1997.

7. Щаповал М. Загальна соціологія (перевид.) К.,1997.