Смекни!
smekni.com

Аналіз формування доходів ВАТ "Городецький цукровий завод" (стр. 2 из 5)

ЧД = Д – ПДВ – АЗ – ІЗП – ІВ (1.2)

Дохід оцінюють в наступному порядку:

дохід, що підлягає отриманню або вже отриманий, виражається у сумі справедливої вартості;

у разі відстрочення платежу внаслідок чого виникає різниця між справедливою вартістю та номінальною сумою коштів або їх еквівалентів, які підлягають отриманню за продукцію (товари, роботи, послуги та інші активи), така різниця визнається доходом у вигляді відсотків;

сума доходів за бартерними контрактами визначається:

за справедливою вартістю отриманих активів, робіт, послуг або тих, що підлягають отриманню, зменшеної або збільшеної відповідно на суму переданих або отриманих коштів та їх еквівалентів;

при неможливості визначення справедливої вартості отриманих активів, робіт, послуг або таких, що підлягають отриманню, дохід визначається за справедливою вартістю переданих активів робіт послуг за даним бартерним контрактом.

Таким чином, дохід виражається в тій сумі грошових коштів або їх еквівалентів, які були отримані або підлягають отриманню [6, c.425-426].

Управління доходами спрямоване на створення економічних умов, що забезпечують відшкодування постійних витрат підприємства, покриття змінних витрат, які залежать від обсягу виробництва і реалізації продукції, повної й своєчасної сплати всіх видів податків, обов’язкових платежів та забезпечення отримання цільового прибутку.

Управління доходами – це частина економічної стратегії підприємства.

Управління доходами, як і іншими економічними показниками, передбачає:

створення інформаційної бази для прийняття управлінських рішень;

проведення аналізу обсягу та складу отриманих доходів; чинників, які визначають їх розмір та рівень; ступеня достатності отримання доходів для забезпечення самофінансування розвитку підприємства;

формування політики отримання доходів та вибір інструментів та важелів її реалізації;

розробка прогнозу можливих варіантів отримання доходів за видами діяльності та їх експертиза щодо можливості реалізації;

формування оптимального варіанту плану доходів підприємства. [8. c.437]

2. Класифікація доходів

Існують різноманітні класифікації доходів підприємства.

В залежності від виду діяльності розрізняють доходи від звичайної та надзвичайної діяльності діяльності.

Крім того, доходи можуть виникати в результаті операційної, фінансової та інвестиційної діяльності.

Під звичайною діяльністю розуміють будь-яку діяльність підприємства (або операції, які її забезпечують чи виникають внаслідок здійснення такої діяльності). Прикладом звичайної діяльності може бути виробництво та реалізація продукції, розрахунки із постачальниками, замовниками, працівниками, банківськими установами, податковими органами тощо.

Операційна діяльність - це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не с інвестиційною чи фінансовою діяльністю.

Основна діяльність – це здійснення операцій, пов'язаних із виробництвом або реалізацією продукції (товарів, послуг), що є визначальною метою створення підприємства та забезпечує основну частку його доходу.

Інвестиційна діяльність – це придбання та реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою еквівалентів грошових коштів.

Фінансову діяльність визначає діяльність, яка призводить до змін розміру і складу класного та позикового капіталу підприємства.

Надзвичайна подія – це подія або операція, яка чітко відрізняється від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вона повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді. Відповідно, надзвичайна подія – це подія, яка є випадковою і нехарактерною для діяльності даного підприємства. [6, с.430 - 431]



1. Суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій) тощо.

2. Дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів і майнових комплексів; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства.

Залежно від виду діяльності, здійснення яка дозволила отримати доходи, розрізняють:

Доходи від торговельної діяльності: від продажу товарів, від операцій з тарою, від перемірювання тканин, надання платних додаткових торговельних послуг.

Доходи від виробничої діяльності, до складу яких входить:

виручка від реалізації всіх видів товарної продукції, напівфабрикатів, відходів;

виручка від послуг промислового характеру (ремонтно-будівельних, транспортних абощо), що виконані та реалізовані “стороннім споживачам”.

Доходи від посередницької діяльності, отримані у вигляді:

суми комісійних винагород (відсотків);

додаткові виручки від реалізації продукції (робіт, послуг), якщо підприємство є посередником і бере участь у розрахунках при виконанні домовленості;

доходів від робіт (послуг), які виконані тимчасовими творчими колективами для інших підприємств тощо;

Доходи від інвестиційно-кредитної діяльності, до складу яких входять:

доходи, отримані від пайової участі в спільних підприємствах;

доходи, отримані від надання майна в оренду (лізинг);

дивіденди (відсотки), отримані за акціями, облігаціями та іншими цінними паперами, що придбані підприємством;

відсотки від надання комерційного кредиту;

доходи від депозитних вкладів підприємства та інше [8, 414 – 415].

Лізинг – це форма довгострокової оренди, яка передбачає передачу права користування майном іншому суб’єкту підприємницької діяльності на платній основі і на визначений угодою строк. Об’єктом лізингу є матеріальні цінності, які входять до складу основних засобів. У лізинговій угоді беруть участь три сторони: підприємство-постачальник, лізингова фірма (підприємство-орендодавець) і орендатор, який отримав нерухоме майно і користується ним протягом визначеного часу.

Доходи від продажу майнових та інтелектуальних прав (власності) підприємства отримані при реалізації:

майна підприємства (включаючи основні фонди), матеріальних обігових активів;

нематеріальних активів (“ноу-хау”, патентів, фірмового знаку, торгової марки), програмних продуктів.

Інші види доходів:

доходи від курсової різниці валютних коштів та цінних паперів, які належать підприємству;

суми економічних санкцій та відшкодувань збитків отриманих підприємством;

доходи від об’єктів соціально-побутової сфери підприємства: плата за утримання дітей в дитячих дошкільних закладах, оплата путівок та інше. [8, c.415]

3. Аналіз загального обсягу і структури доходів ВАТ „ГОРОДОЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД” за 2006-2007 роки

Відкрите акціонерне товариство „Городоцький цукровий завод” побудований в 1899 році. Завод є одним з найстаріших в Україні. За багато років завод зазнавав реконструкції. Основним видом діяльності є виробництво цукру-піску.

Юридична адреса відповідно до установчих документів 32000, Хмельницька обл., Городоцький р-н, м. Городок, Заводська площа, б.7, що відповідає фактичному місцезнаходженню.

Згідно зі статутом підприємство має право здійснювати наступні види діяльності:

виробництво і реалізація цукру, штучного меду та іншої продукції, включаючи патоку;

організація роботи сировинних баз;

здійснення зовнішньоекономічної діяльності;

оптова, роздрібна торгівля;

інші види діяльності.

Статутний фонд підприємства складає 6561000 грн., який розподілено на 26244000 шт. Простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. Акціонерами товариства є держава в особі Регіонального відділення Фонду Державного майна України в Хмельницькій області, 5 юридичних осіб, 1336 фізичні особи.

Виробнича діяльність підприємства включає в себе:

виробництво, заготівля, переробка цукрових буряків;

виробництво цукру – піску, жому та меляси;

здійснення перевезень вантажів автомобільним транспортом;

надання складських послуг;

виробництво та постачання теплоенергії житловому масиву, школі, дитячому садку.

В процесі аналізу доходів ВАТ „Городоцький цукровий завод” необхідно вивчити склад доходів, їх структуру, динаміку формування, приріст або зменшення за звітний рік та фактори, які впливають на величину доходу.

Джерелами аналітичної інформації є форма № 1 „Баланс”, форма №2 „Звіт про фінансові результати”.

Досліджуючи дохід підприємства, проведемо аналіз його структури і обсягу. Визначимо обсяг доходу за 2006 і 2007 роки, його зміну та питому вагу кожного з видів доходу, які отримує підприємство.

Таблиця 3.1

Динаміка і структура доходу ВАТ „Городоцький цукровий завод” за 2006 – 2007 роки

Показники 2006 2007 Відхилення(+/-)
Сума Питома вага Сума Питома вага
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 28907,4 97,4 28139,0 82,8 – 768,4
Інші операційні доходи 463,4 1,6 5641,9 16,6 5178,5
Інші фінансові доходи 25,8 0,1 39,0 0,1 13,2
Інші доходи 277,7 0,9 31,7 0,1 – 246,0
Надзвичайні доходи 131,0 0,4 131,0
Всього доходів: 29674,3 100 33982,6 100 4308,3

З таблиці видно, що основну питому вагу займає дохід від реалізації: 97,4% (28907,4 тис. грн.) в 2006 році і 82,8% (28159,0 тис. грн) в 2007 році, тобто спостерігається зменшення доходу від реалізації в 2007 році порівняно з 2006 роком на суму 768,4 тис. грн. Позитивним явищем в діяльності підприємства є збільшення іншого операційного доходу на 5178,5 тис. грн. Інші фінансові доходи збільшились на 13,2 тис. грн., а інші доходи зменшились на 246,0 тис. грн. У звітному році підприємство отримало надзвичайні доходи у сумі 131,0 тис. грн.