Смекни!
smekni.com

Аналіз формування доходів ВАТ "Городецький цукровий завод" (стр. 4 из 5)

Доход від реалізації виробленої продукції (робіт, послуг) планується, виходячи з обсягів виробничої програми підприємства та прийнятих цін реалізації з урахуванням базових цін та наданих цінових знижок.

Для проведення розрахунку використовується наступна формула:

(5.1)

де ОП – обсяг виробництва в натуральному вимірі і-го виду продукції підприємства;

ЦР – прийнята базова ціна реалізації і-го виду продукції;

СКУ – розмір цінових знижок, які надаються за окремими контрактами;

к – кількість контрактів, які передбачають різні види цінових знижок;

n – кількість видів продукції у виробничій програмі підприємства. [8, c.443]

Розрахунок обсягу виручки від реалізації виконують за оптовими (договірними або регульованими) цінами без ПДВ і без акцизного збору.

На багатьох підприємствах обсяг виручки від реалізації планують укрупненим методом, тобто без розрахунків по кожному виду продукції, а в цілому по всій продукції, що виробляється на підприємстві.

Обсяг реалізації можна розрахувати, виходячи з товарного випуску виробів у плановому періоді, додаючи залишки виробів на початок планового періоду. Плановий обсяг реалізації обраховують з формули:

(5.2)

де Р – обсяг реалізації в плановому періоді;

З1 – залишки кожного виду готових виробів на складі та відвантажених на початок планового періоду;

Т – випуск товарної продукції в плановому періоді;

З2 – залишки кожного виду виробів на складі на кінець планового періоду.

Реалізаційні ціни в плановому періоді визначають на основі цін базового періоду, які коригують на передбачувані зміни в плановому періоді, у тім числі з урахуванням попиту і пропонування [11, c.53-54]

Виручку від іншої реалізації більшість підприємств не планує, бо вона найчастіше носить разовий характер. Якщо ж підприємство має сталі надходження (наприклад, від надання автотранспортних послуг своїм робітникам і службовцям і на сторону, відпуску теплової енергії для опалення і подачі гарячої води у житлові будинки і об’єкти комунального господарства, або від продажу продукції свого підсобного сільського господарства тощо), вони плануються тими ж методами, які використовуються при плануванні обсягів виручки від реалізації основної продукції підприємства. [13, c.137]

Запланований доход від продажу матеріальних цінностей та майна розраховується, як різниця між вартістю їх придбання (за балансовою оцінкою) та продажною ціною їх реалізації, з урахуванням зносу основних фондів та витрат підприємства, що пов’язані з їх демонтажем, передпродажною підготовкою та реалізацією. Розрахунок здійснюється за формулою:

(5.3)

де Ц прод – очікувана продажна ціна;

Ц прид – ціна придбання матеріальних цінностей;

А – нарахована сума амортизації за період експлуатації основних фондів;

В продвитрати, пов’язані із здійсненням продажу (демонтаж, передпродажний ремонт, транспортування до місця реалізації, оплата посередницьких або брокерських послуг).

Доходи від посередницької діяльності підприємства планують, виходячи з обсягів цієї діяльності та прийнятої форми оплати за послуги підприємства (розміру та порядку визначення винагороди):

(5.4)

де Опос – запланований обсяг посередницьких операцій, в яких підприємство виступає в ролі комісіонера;

Пкоміс – запланований або який склався в середньому розмір комісійної винагороди

Доходи від перепродажу матеріальних цінностей (продукції, товарів, послуг) не власного виробництва, які також відносяться до посередницької діяльності, плануються, як правило, виходячи з обсягів здійснення таких операцій і запланованої мережі (різниці в цінах).

Доход підприємства, отриманий від пайової участі в спільних підприємствах та у створенні інших підприємств, планується на основі інформації про рентабельність їх діяльності, обсяг отримання чистого прибутку, а також закріпленого в засновницьких документах порядку його розподілу. Для проведення розрахунку може використовуватися наступна формула:

(5.5)

де ЧПсп – обсяг чистого прибутку, отриманий (або очікуваний) в передплановому періоді, створений спільним підприємством;

Дп – частина прибутку, яка належить підприємству-засновнику в% до загального обсягу отримання прибутку.

Доход підприємства від цінних паперів, які належать підприємству, планується, виходячи з виду цінного паперу (акція, облігація, сертифікат тощо) та характеру доходу (гарантований, не гарантований).

Якщо підприємство є власником акцій інших підприємств, то рівень отримання доходу не гарантується і визначається за результатами господарсько-фінансової Діяльності цього підприємства з урахуванням прийнятої ним дивідендної політики. Для оцінки прогнозу отримання дивідендів із простих акцій може використовуватися формула:

(5.6)

де ЧПат – чистий прибуток акціонерного товариства, акції якого має підприємство;

Чдив – частка чистого прибутку акціонерного товариства, призначена для формування фонду виплати дивідендів, % до загального обсягу;

Ан – номінальна вартість акцій, які належать підприємству;

СФат – розмір статутного фонду акціонерного товариства

Якщо підприємство є власником привілейованих акцій, облігацій, сертифікатів та інших видів цінних паперів з гарантованим розміром отримання доходу, то його розмір планується, виходячи з номінальної вартості цих паперів, рівня гарантованого доходу (відсотку) та терміну його виплати.

Необхідний розрахунок може бути здійснений за формулою:

(5.7)

де Обл – номінальна вартість облігацій та інших цінних паперів з гарантованим доходом;

РДгар – гарантований рівень доходності цінного паперу, у% до його номінальної вартості за період (днів, місяців);

Дв – період володіння цінним папером (днів, місяців) та отримання дивідендів;

Д – кількість днів (місяців) у плановому періоді.

Аналогічно розраховується і сума відсотків, нарахована по депозитних внесках підприємства, яка планується, та доходи від надання комерційного кредиту іншим підприємствам. Під час проведення розрахунку враховуються суми внеску або кредиту та термін, на який вони надані.

Доходи підприємства від здачі майна (лізинг) плануються, виходячи з умов орендного або лізингового договору щодо форми та розміру орендної плати – фіксована сума, ковзаюча сума, відсоток від виручки або прибутку, натуральна форма оплати та інше.

Загальний план отримання доходів розраховується як сума їх планового розміру за всіма джерелами формування.

Плановий розмір отримання доходів повинен бути достатнім для:

– формування фонду грошових коштів, необхідних для розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість та податку на прибуток;

– покриття постійних та змінних поточних витрат;

– отримання необхідної суми чистого прибутку, достатньої для вирішення виробничих та соціальних завдань підприємства. [8, с.443-444]

З урахуванням цієї вимоги загальний плановий розмір отримання доходів (можливий) повинен бути порівняний з його цільовим чи необхідним розміром. Розмір необхідного доходу підприємства може бути розрахований так:

(5,8)

де ЧПЦІЛ – цільовий розмір чистого прибутку підприємства;

Сппр – рівень податку на прибуток, в% до розміру балансового прибутку підприємства (з урахуванням наданих пільг); РПДВ - рівень податку на додану вартість, який склався, в% до загального розміру доходів підприємства;

ПВ – поточні витрати за всіма видами діяльності торговельного підприємства.

Якщо розрахунки свідчать про те, що плановий розмір доходів відповідає їх необхідному розміру, тобто виконується умова:

(5.9)

розроблений план може бути прийнятий до реалізації.

В протилежному випадку, коли

Д можл < Д необх(5.10)

необхідно провести роботу щодо пошуку та мобілізації наявних резервів росту підприємства.

Для розрахунку планового обсягу доходу ВАТ „Городоцький цукровий завод” можна застосувати формулу (3.1), яку в спрощеному вигляді можна записати:

(5.11)

де Оп – обсяг виробництва в натуральному вимірі і-го виду продукції підприємства;

Цр – прийнята базова ціна реалізації і-го виду продукції;

n– кількість видів продукції у виробничій програмі підприємства.


Таблиця 5.1.

Плановий обсяг і планові ціни на продукцію ВАТ „Городоцький цукровий завод” на 2008 рік

Вид продукції Обсяг продукції, тонн Ціна за 1 тонну, грн.
Цукор-пісок з буряку 19800 2400,0
Жом свіжий 130600 15,0
Меляса 7700 320,0
Вапно гашене 3000 180,0
Жом сухий 1000 630,0

На основі даних таблиці можна розрахувати: