Смекни!
smekni.com

Економіка галузі виробництва пива в Україні (стр. 5 из 10)

Національна українська група «Сармат» (холдінгу СКМ – Р.Ахметова) до середини 2008 року була одним з чотирьох найбільших виробників пива в Україні, об’єднуючи чотири пивоварні заводи: ЗАТ «Сармат», ВАТ «Луганський пивоварний завод», ВАТ «Півобезалкогольний комбінат «Крим», ЗАТ «Фірма «Полтавпіво», а також підприємство по виробництву солоду ЗАТ «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро».

ЗАТ "Сармат" (Донецьк), четвертий за обсягом виробник пива в Україні, завершив 2008 рік з чистим збитком 490,54 млн грн, що в 3 раза більше, ніж у 2007 році.

У липні 2008 року світовий міжнародний концерн SABMіller і холдинг Ахметова Систем Кепітал Менеджмент повідомили про досягнення "принципової" домовленості про продаж одному з найбільших світових виробників пива 99,84 відсотки акцій пивзаводу Сармат.

По завершенні угоди під керування SABMіller перейшов пивоварний завод потужністю 29 мільйонів декалітрів на рік, розташований на сході країни у Донецьку. У 2009 році СКМ також продав інші контрольовані пивні активи групи «Сармат» - пивобезалкогольний комбінат «Крим», Луганський пивоварний завод, ЗАТ «Полтавапиво» і Дніпропетровський пивоварний завод Дніпро.

SABMіller - один з найбільших світових виробників пива зі штаб- квартирою в Йоганнесбурзі. Виторг компанії в 2007 році склав $18,6 мільярда, прибуток до відрахування податків - $3,15 мільярди. Компанія працює в 60 країнах світу, включаючи Росію, де робить пиво під марками Grolsch, Mіller Genuіne Draft тощо.

Сьогодні підприємство ЗАТ "Сармат", український підрозділ другої за величиною пивоварної компанії в світі SABMіller plc, завершило програму модернізації виробництва і представило оновлену торгову марку "Сармат".

Важливою подією програми став початок виробництва чеського ліцензійного бренду "Velkopopovіcky Kozel" на пивоварному заводі ЗАТ "Сармат" в Донецьку.

Впродовж останніх років ринок пива України демонструє стабільне зростання 14,4% (усереднено за період 2000-2007 рр.) і є одним з самих швидкорос-лих в Європі. Компанія "Сармат" займає близько 4% українського пивного ринку (за внутрішніми даними компанії). Початок виробництва чеського пива Velkopopovіcky Kozel на ЗАТ "Сармат" відбувається у момент зростання сегменту ліцензійного пива, частка якого за останніми даними компанії складає близько 9%. (Джерело: дослідження компанії MEMRB за 2008-2009 рр.).

Всі підприємства, що входять до групи компаній SABMіller орієнтовані на виробництво високоякісних торгових марок і працюють відповідно до стандартів виробництва Світового класу, які впроваджують дію міжнародних стандартів управління якістю на всіх етапах виробничого циклу - складного і трудомісткого процесу, тому в 2008 році на заводі "Сармат" почалася програма модернізації пивоварного виробництва".

Оновлений бренд "Сармат" - це перш за все якісно новий продукт, який зварений відповідно до стандартів виробництва світового класу, які припускають використання високоякісної натуральної сировини і міжнародні стандарти технології виробництва.

SABMіller інвестувала в розвиток ЗАТ "Сармат" (Донецк) більше $140 млн., включаючи покупку підприємства у 2008 році, при цьому на модернізацію підприємства витрачено біля $12 млн. Цей проект включав переоснащення систем водо підготовки, мікробіологічну стабільність продукції, нові упаковочні лінії.

В Додатку Д наведений оновлений асортимент ЗАТ «Сармат» у 2009 році.

Неважливо, що відтепер усі сорти виглядають майже однаково. Проте загальний вигляд пляшок значно освіжився - приємний зелененький колір, саме те, що треба для весни!

Справжньою сенсацією поточного року стала поява оновленого "Сармата". Новим власником заводу - "САБ Міллер", був зроблений суттєвий ребрегдінґ торгової марки.

Незважаючи на всі труднощі, у новачка українського пивного ринку є важлива перевага, адже найбільші українські броварники, не розрахувавши своїх чинностей, зараз випробовують «похмілля»: із трьох найбільших виробників збитків в 2008 р. удалося уникнути лише «САН ІнБев Україна», однак її прибуток скоротився на 81%. «Оболонь» одержала чистий збиток 451,5 млн. грн., а втрати «Славутич, Carlsberg Group» досягли 293 млн. грн.

SABMіller зі своєї сторони готовий у міру можливості допомогти Сарма-тові: наданий 1 червня 2009 р. безпроцентний кредит у розмірі $27,1 млн. на десять років говорить про терплячість нових акціонерів.

ЗАТ "Перша приватна броварня" займає міцні позиції на пивному ринку Західної України і є одним з лідерів ринку у Львові й Львівській області. Компанія почала роботу на початку 2004 року й на 2005 рік по даним " Оптима-Инвест” частка ринку компанії становила близько 12% у Львові й Львівській області.

В додатку Е наведений асортимент виробляє мого пива ЗАТ «Перша приватна броварня»(м.Львів). На броварні постійно працюють технологи-консультанти з Угорщині й Німеччині.

Сьогодні "Перша приватна броварня" виробляє сім сортів пива, з яких чотири класичні ("Світле", "Міцне", "Преміум", "Нульовка"), три оригінальні ("Чорне", "Світле Платинум", "Чорне Платинум"), а також 2 сорту живого звареного "Львівського квасу" - "Хлібний" і "Бочковый".

Уперше в Західній Україні броварня почала виробництво справжнього безалкогольного пива. Крім того "Перша приватна броварня" створила серію "Платинум". У неї входять два сорти ("Світле Платинум" і "Чорне Платинум).

У своїй роботі "Перша приватна броварня" поєднує традиційні й оригінальні рецепти. Наприклад, "Перша приватна броварня "Для людей як для собі!" першої в Україні створила справжнє чорне пиво, що є своєрідною візитною карткою броварні.

Диверсифікація виробництва на пивних заводах України виконується як за рахунок розширення видів розфасовки та асортименту (табл.4.1), так і за рахунок випуску поряд з пивом безалкогольних напоїв, що дозволяє знизити вплив сезонного попиту на продукцію.

Таблиця 1

Структура продажів пива в Україні (частки ринку по видах упакування), %

Тара 2007 р. 2008 р.
Скляна пляшка 55 52
0,33 л 2,5 2,6
0,5 л 52 49
Інші 0,1 0,2
ПЕТ-Пляшка 41 42
1 л 26 26
1,5 л 0,1 0,1
2 л 14 15
Інші 0 0,1
Алюмінієва банка 4,5 6,2
0,33 л 0,2 0,1
0,5 л 4,3 6,1
Інші 0 0,1

5. Поведінка фірм у галузі виробництва пива в Україні

На рис.5.1 – 5.6 наведені результати польових маркетингових досліджень

цінової політики основних конкурентів на ринку пива в Україні:

- Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива ЗАТ „Оболонь” в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

- Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива шведського концерну Carlsberg Ukraіne („Славутич”, „Львівське”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

- Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива бельгійського концерна SUN Іnterbrew Ukraіne („Чернігівське”, „Рогань”, „Янтар”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

- Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива американо-південноафриканським концерном „Submіller” (ТМ “Сармат”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

- Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива ЗАТ „Перша приватна броварня” (Львів) в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

- Мінімальні роздрібні ціни на імпортуємі сорти пива виробництва пивзаводів Європи в супермаркетах станом на вересень 2009 року;

Як показує спільний аналіз графіків, наведених на рис. 5.1 – 5.6, вітчизняне пиво у всіх виробників розподіляється на наступні цінові сегменти (станом на вересень 2009 року):

а) найдешевші сорти світлого пива (від 2,90 до 3,50 грн. за 0,5 л. скляну пляшку);

б) сорти пива «преміум» та «темного» пива середньої вартості (від 3,50 до 4,5 грн. за 0,5 л. скляну пляшку);

в) вишукані сорти пива високої вартості (від 4,50 до 6,0 грн. за 0,5 л. скляну пляшку).


Рис.5.1. Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива ЗАТ „Оболонь” в супермаркетах станом на вересень 2009 року

Рис.5.2. Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива шведського концерну Carlsberg Ukraіne („Славутич”, „Львівське”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року


Рис.5.3. Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива бельгійського концерна SUN Іnterbrew Ukraіne („Чернігівське”, „Рогань”, „Янтар”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року

Рис.5.4. Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива американо-південноафриканським концерном „Submіller” (ТМ “Сармат”) в супермаркетах станом на вересень 2009 року


Рис.5.5. Мінімальні роздрібні ціни на випускаємі сорти пива ЗАТ „Перша приватна броварня” (Львів) в супермаркетах станом на вересень 2009 року

Рис.5.6. Мінімальні роздрібні ціни на імпортуємі сорти пива виробництва пивзаводів Європи в супермаркетах станом на вересень 2009 року

Імпортне пиво виробництва Європи продається в окремому «елітному» ціновому діапазоні від 18,0 до 24,0 грн. за 0,5 л. скляну пляшку, що в 3 – 5 разів більше ніж вартість пива, випущеного заводами України навіть по західним ліцензіям (Stela Artuar, Beck’s, Staropramen, Holsten).

На рис.5.7 – 5.11 наведені результати кабінетних маркетингових досліджень спиртової міцності пива на ринку України: