Смекни!
smekni.com

Інформаційне забезпечення підприємницької діяльності (стр. 4 из 5)

Запропонована послідовність етапів формування і реалізації регіональної програми розвитку інформаційної інфраструктури підприємств спрямована на забезпечення вирішення важливих завдань організації ефективної інформаційної взаємодії суб’єктів ринку, вдосконалення інформаційного забезпечення розвитку підприємств регіону і формування їх інформаційної інфраструктури.

В рамках реалізації цієї програми передбачається функціонування єдиної регіональної інформаційно-аналітичної структури підтримки розвитку підприємств, організаційно-економічну модель.

Результатом функціонування даної структури є консолідація інформаційних і інших видів ресурсів у відповідності до інформаційних потреб підприємств на різних етапах життєвого циклу їх діяльності та загальних напрямків стратегії розвитку регіону.

Визначення соціально-економічного ефекту від функціонування даної структури і впливу підвищення рівня інформаційного забезпечення діяльності підприємств проведено за допомогою економіко-математичного інструментарію та методів імітаційного моделювання. Проведена оцінка показала, що підвищення рівня інформаційного забезпечення діяльності підприємства суттєвим чином змінює траєкторію її розвитку на кожному з етапів життєвого циклу. Зокрема це відбивається на скороченні термінів виходу на режим беззбиткового функціонування та продовженні періоду ефективної діяльності.

Проведені дослідження можливостей організації ефективної взаємодії підприємств з суб’єктами ринку інформаційних продуктів і послуг та державної підтримки їх розвитку обумовили необхідність формування інформаційного простору підприємства. Під інформаційним простором підприємства розуміється сукупність інформаційної бази даних і способів її організації, необхідних для прийняття управлінських рішень, аналізу, контролю і регулювання фінансово-господарської діяльності підприємства.

Структуру інформаційного простору підприємства представлено у виді взаємопов’язаного комплексу координат, що відображає його функціональну і інформаційну складові та дозволяє формувати базиси процесів агрегації і обробки інформації для прийняття управлінських рішень.

Розроблені підходи до формування інформаційного простору підприємства в аспекті формалізованої інтегрованої структури процесів управління, перетворення інформації і прийняття управлінських рішень є основою удосконалення системи управління підприємством і засновані на структурній декомпозиції виробничого процесу як об’єкту управління, функціональній структуризації процесу управління та формалізації документообігу.

Досліджені передумови і можливості здійснення ефективного інформаційного забезпечення діяльності підприємства надали можливість дійти висновку про необхідність розробки основних напрямів його вдосконалення на основі побудови інформаційно-керуючої системи підприємства.

2.2 Активізація і вдосконалення суб’єктів підприємництва

Важливою умовою активізації підприємницької діяльності є підвищення інформаційної обізнаності суб’єктів господарювання.

Метою інформаційного забезпечення сфери підприємництва є надання своєчасної, достовірної та повної інформації на основі широкого використання інформаційних технологій, а саме: інформування щодо змін у законодавстві, нормативних актів, прийнятих органами місцевого самоврядування, що стосується підприємницької діяльності, залучення підприємців до семінарів, виставок, ярмарок, бізнес-форумів.

Для вдосконалення інформаційного забезпечення суб’єктів підприємництва можливе створення сайту управління з питань підприємництва, інвестицій та споживчого ринку та подальше наповнення інформаційними масивами щодо суб’єктів підприємництва міста, нормативно – правових актів, міських проектів і програм, наявних ресурсів тощо.

Для підвищення кваліфікації суб'єктів підприємництва з питань ведення підприємницької діяльності та регуляторної політики, обміну досвідом між підприємцями, залучення фінансових ресурсів у сферу підприємництва передбачено проведення семінарів, тренінгів, конференцій, круглих столів, конкурсів і інших заходів.

Одним із важливих напрямків є проведення роботи щодо підготовки та підвищення кваліфікації кадрів для здійснення підприємницької діяльності в умовах ринкової економіки, перепідготовка кадрів щодо ведення підприємницької діяльності.

Треба, щоб і надалі удосконалювалась робота по впровадженню спеціальних навчальних програм на базі провідних навчальних закладів міста з метою системної підготовки кадрів для підприємництва.

РОЗДІЛ 3. Інформаційне забезпечення діяльності підприємства на основі побудови його інформаційно – керуючої системи

Вирішення завдання удосконалення процесу інформаційного забезпечення діяльності підприємства на основі побудови його інформаційно-керуючої системи залежить, по-перше, від його цілей, функцій та задач, а по-друге, – від змісту та послідовності інформаційного забезпечення системи управління підприємством.

Саме інформаційне забезпечення системи управління підприємством надає можливість надходження достовірної і всеосяжної інформації на всіх рівнях управління, яка є основою процесу розробки і прийняття управлінських рішень. На підвищення ефективності цього процесу спрямовано запропоновану систему підтримки прийняття рішень, в основі якої є формування інформаційної бази даних і комплексу імітаційних моделей функціонування підприємства.

Використання імітаційного моделювання дозволяє приймати адекватні управлінські рішення і здійснювати прогнозну оцінку становища підприємства та альтернативних варіантів управлінських дій, що генеруються в процесі управління з огляду на їх результативність і досяжність.

Прийняття ефективних управлінських рішень вимагає обробки великих масивів інформації та забезпечення збору, аналізу і агрегації інформаційних потоків, що надходять на підприємство. Це обумовило необхідність формування інформаційно-керуючої системи підприємства, яка охоплює всі бізнес-функції і управлінські процеси підприємства та генерує інформацію, що полягає в основі прийняття управлінських рішень за допомогою використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій.

Проведені дослідження принципів функціонування інформаційного простору підприємства і використання методів системного проектування дозволили розробити послідовність формування інформаційно-керуючої системи підприємства, яка дозволяє побудувати ієрархічну систему доступу до управлінської інформації на основі єдиної класифікації і структуризації елементів як самої системи, так і всього інформаційного простору підприємства.

Задачу проектування ефективної структури інформаційно-керуючої системи підприємства в роботі запропоновано вирішувати на основі використання еволюційного методу із застосуванням генетичних алгоритмів. Функціонування такої структури інформаційно-керуючої системи підприємства дозволяє оптимізувати процес управління підприємством та інформаційні потоки його типових процесів. Одним з основних критеріїв оптимізації визначено критерій часу виконання типових процедур обробки даних.

Побудову інформаційно-керуючої системи підприємства здійснено за стандартами SADT, що передбачають розробку функціональної, інформаційної і динамічної моделей управлінських процесів на підприємстві. Формування динамічної моделі процесу управління, зокрема процедуру узгодження управлінських рішень, здійснено за допомогою ієрархічних мереж Петрі з послідовною, паралельною і змішаною структурою інформаційних потоків. В результаті проведеного моделювання визначено, що для управлінських рішень якнайкращою структурою інформаційних потоків у процедурі узгодження є змішана структура.

З метою вдосконалення інформаційного забезпечення діяльності підприємства запропоновано основні напрями оцінки і вибору інформаційних інновацій. Обґрунтовано, що оцінка і вибір інформаційних інновацій є складним багатокритеріальним господарським завданням для вирішення якого в роботі виділено базові класи інноваційних інформаційних систем і надано їх оцінку на основі запропонованих принципів і критеріїв.

Враховуючи достатню різноманітність сучасного ринку інформаційних продуктів і послуг у якості об’єкту оцінки визначено таку групу інформаційних інновацій, як програмні продукти, та запропоновано спосіб їх оцінки. В основу цього способу покладено формування моделі багатокритерільного аналізу, оцінки і вибору програмних продуктів і послідовність інформаційного забезпечення цієї процедури.

Використання наданого способу передбачає проведення багатомірного порівняння програмних продуктів на основі певного простору критеріїв із застосуванням методів системного аналізу та графічного методу "профільного аналізу".

Процедура багатомірного порівняння передбачає можливість використання як кількісних оцінок, так і якісних, виражених в дескриптивних категоріях, що розширює можливості аналізу завдяки отриманню оцінок за критеріями, які неможливо піддати кількісному вимірюванню. Отримані оцінки формують шкалу вимірювання і є основою прийняття рішень стосовно вибору програмних продуктів.

Процедура аналізу, оцінки і вибору програмних продуктів в умовах багатокритеріальності обумовлює необхідність урахування високого ступеня невизначеності результату стосовно впровадження інформаційних інновацій, тобто ступеня ризику при прийнятті рішення про вибір програмних продуктів.