Смекни!
smekni.com

Оцінка ефективності дивідендної політики підприємства в умовах розвитку (стр. 9 из 10)

Можливий і другий варіант: фінансове становище компанії стійко, більше того, вона розвивається швидкими темпами, тому їй потрібні кошти на розвиток - вони й надходять до неї у вигляді нерозподіленого прибутку.

Нарешті можливі й такі причини, як бажання змінити структуру джерел коштів, бажання наділити успішно працюючий вищий управлінський персонал акціями для того, щоб «прив'язати» їх до фірми й тим самим стимулювати їх ще більш активну роботу й т.п.

При цій методиці акціонери на ділі практично не одержують нічого, оскільки виплачений їм дивіденд дорівнює по величині зменшенню приналежних їм коштів, капіталізованих у статутному капіталі й резервах. Кількість акцій збільшилося, валюта балансу не змінилася, тобто вартісна оцінка активів на одну акцію зменшилася. Проте, певною мірою цей варіант улаштовує й акціонерів, оскільки вони все-таки одержують цінні папери, які можуть бути при необхідності продані ними за наявні.

Залежно від розміру виплачуваного акціями дивіденду ринкова ціна акцій поводиться по-різному. Уважається, що невеликі дивіденди практично не роблять впливу на ціну; якщо дивіденд істотний, ринкова ціна акцій після виплати дивідендів може значно впасти.

Виплата дивідендів акціями може супроводжуватися або одночасним збільшенням статутного капіталу й валюти балансу, або простим перерозподілом джерел власних коштів без збільшення валюти балансу. В економічно розвинених країнах другий варіант зустрічається частіше. У цьому випадку відбувається збільшення статутного капіталу за рахунок зменшення емісійного доходу й нерозподіленого прибутку минулих років.

Що стосується методики дроблення акції, те тут варто звернути увагу на наступні факти. Операція членування акцій на менші акції, називана також їхнім розщепленням або сплитом, не ставиться безпосередньо до форми виплати дивідендів, однак вона може впливати як на розмір дивідендів, так і на курсову вартість акцій. У літературі описані ситуації, коли членування акцій на менші акції приводило до росту капіталізованої вартості компанії через підвищення ліквідності акцій і, отже, росту числа потенційних акціонерів. Так, у лютому 1989 р. компанія «General Motors » уперше з моменту свого утворення в 1955 р. оголосила про членування акцій на менші акції у відношенні 2:1; у результаті ціна акцій різко зросла, що привело до збільшення капіталізованої вартості компанії на 1,3 млрд дол.

Членування акцій на менші акції провадиться звичайно процвітаючими компаніями, акції яких згодом значно підвищуються в ціні. Багато компаній намагаються не допускати занадто високої ціни своїх акцій, оскільки це може відбитися на їхній ліквідності.

Техніка дроблення така. Одержавши дозвіл від акціонерів на проведення цієї операції, директорат компанії залежно від ринкової ціни акцій визначає найбільш кращий масштаб дроблення: наприклад, дві нові акції за одну стару, три нові акції за один стару й т.д. Далі провадиться заміна цінних паперів. Валюта балансу, а також структура власного капіталу в цьому випадку також не міняється - збільшується лише кількість звичайних акцій. Можлива й зворотна процедура - консолідація акцій, кілька старих акцій міняються на одну нову (пропорції можуть бути будь-якими).

Що стосується дивідендів, те тут все залежить від директорату й самих акціонерів, зокрема, дивіденди можуть змінитися пропорційно зміні номінальної вартості акцій, тобто членування акцій на менші акції в принципі не впливає на частку кожного акціонера в активах компанії. Однак якщо нова номінальна вартість і новий розмір дивіденду були встановлені з використанням різних алгоритмів, це може вплинути на одержуваний акціонерами доход.

Слід зазначити, що й ця, і попередня методика мають одну загальну негативну рису - вони супроводжуються додатковими витратами по випуску нових цінних паперів.

Якщо вибирати що краще: 100%-а виплата дивідендів акціями або членування акцій на менші акції в співвідношенні “дві до однієї” то здається, що переважніше 100% -а виплата дивідендів акціями. Тому що на підставі всього вищевикладеного можна зробити висновок, що при дробленні акції фактично капітал акціонера не змінюється, а збільшується лише кількість акцій. Що надалі, звичайно, може привести й до збільшення його капіталу через зрослу ліквідність акції. Але це можливо лише в перспективі. Що ж стосується 100%-ой виплати дивідендів акціями, то тут мають місце наступні переваги. Якщо компанії потрібні кошти на розвиток, то вони надходять до неї у вигляді нерозподіленого прибутку. До того ж це дозволяє змінити структуру джерел коштів або наділити успішно працюючий вищий управлінський персонал акціями для того, щоб «прив'язати» їх до фірми й тим самим стимулювати їх ще більш активну роботу й т.п. До того ж при гострій необхідності в коштах, акціонер завжди може продати акції на фондовому ринку.

Якщо розібрати чи є зміст у тім, щоб залучати банківські кредити для виплати дивідендів, то здається, що змісту в даній операції немає. Тому що це приводить до додаткових витрат, пов'язаним з погашенням кредиту. У результаті це погіршує фінансовий стан компанії, а значить і стан акціонерів. Але якщо виплата дивідендів стосується привілейованих акцій, і якщо немає інших джерел виплати, те, напевно, варто взяти кредит.

Крім того, здається, що доцільно брати кредит лише в тому випадку, коли є впевненість у тім, що вкладені кошти окупляться й принесуть прибуток. У даному ж випадку, кошти будуть просто виплачені у вигляді дивидендів, отже, ніякого доходу не принесуть.


Висновки

Дивідендна політика повинна розглядатися у світлі загального фінансового завдання компанії, що укладається в максимізації багатства акціонерів. Це не завжди означає виплату максимальних дивідендів, тому що може бути знайдене більше прибуткове застосування для дивідендів усередині самої компанії. Дивідендна політика має велике значення, тому що вона впливає на структуру капіталу й фінансування компанії, а у випадку з акціонерними компаніями й на інформаційну цінність.

Існує дві точки зору на значення дивідендної політики для загальної оцінки фірми й завдання максимізації багатства акціонерів: одна полягає в тому, що дивіденди не грають ролі при загальній оцінці фірми (теорія відсутності значимості), а інша затверджує, що дивіденди мають велике значення для оцінки фірми (теорія значимості).

Аргументи на користь значимості дивідендів для оцінки фірми взяті із практики й підтверджуються всією попередньою практичною діяльністю на ринку. Існує чотири основних аргументи: інформаційний зміст дивідендів, перевага інвесторами поточного доходу, якість доходу, отриманого у формі дивіденду, і коливання ринкової вартості, які не пов'язані з ефективністю діяльності компанії.

Противагою цим аргументам на користь дивідендних виплат є більше сприятливе оподатковування доходів від приросту капіталу, однак труднощами розгляду питання про оподатковування є те, що вирішальним фактором буде податковий статус окремого акціонера, що часто буде неможливо встановити. Якщо дивідендна політика є чисто фінансовим рішенням, то кількість привабливих інвестиційних проектів, доступних для фірми, буде визначати рівень виплат. Якщо усередині фірми є гарні інвестиційні можливості, то повинні аналізуватися відповідні ціни позикового капіталу й нерозподіленого прибутку. Якщо в цей час інвестиційні можливості відсутні, але вони можливі в майбутньому, то може бути переважніше виплатити дивіденд, щоб акціонери змогли індивідуально знайти найкраще застосування коштам, а не залишати в компанії надлишкові кошти чекаючи майбутніх можливостей з невизначеним результатом.

Щоб оголосити дивіденд, вам необхідно мати достатній поточний або нерозподілений прибуток для його покриття, але для виплати дивіденду вам необхідні наявні кошти. Отже, при ухваленні рішення по дивідендній політиці варто враховувати ліквідність, а також можливості по одержанню позички. У періоди інфляції бухгалтерський облік по первісній вартості завищує операційний прибуток компанії. Виплата дивідендів із прибутку по первісній вартості в такий час приведе до розподілу частини капіталу компанії. Відповідно до закону дивіденди можуть виплачуватися тільки з поточного або нерозподіленого прибутку. Вони не можуть виплачуватися, якщо немає достатнього прибутку для їхнього покриття. Іноді можуть установлюватися законодавчі обмеження на припустимий рівень підвищення дивідендів. Угоди на одержання позички можуть обмежувати або забороняти виплати дивідендів на час строку їхньої дії. Якщо нерозподілений прибуток зменшується через високий рівень дивідендних виплат, то може виникнути необхідність у наступному одержанні додаткового власного капіталу. Це може привести до розмивання контролю за компанією з боку акціонерів.

Досвід показав, що фірми, що завжди мають стабільні дивідендні потоки, звичайно вище котируються на ринку, чим фірми з менш стабільними потоками. Дивіденди можуть виплачуватися у формі додаткових акцій, а не коштів, особливо коли є проблеми з ліквідністю. Членування акцій на менші акції (також називане пільговими випусками) - це те ж саме, що й виплата дивідендів акціями, але звичайно воно провадиться на додаток до виплати дивідендів у грошовій формі.


Список використаної літератури

1. Національні стандарти бухгалтерського обліку: нормативна база - X.: Фактор, 2003.-100с.

2. Бандурка О.М., Коробова М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства: Підручник. - К.: Либідь, і 998-312с.

3. Гридчина М.В. Фінансовий менеджмент: Курс лекцій. - К.: МАУП, 2003.-136с

4. Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч.досібник-;К.: МАУП, 2004.-152с.

5. Кононенко О. Аналіз фінансової звітності1.-X: Фактор, 2006.-144с.

6. Примостка Л.О. Фінансовий менеджмент банку: Навчальний посібник. - :: К.: КНЕУ, 2003.-280С