Смекни!
smekni.com

Макроекономічне моделювання та прогнозування валютного курсу в Україні на основі нечіткої логіки (стр. 3 из 5)

8. Обсяг інвестування. В процесі моделювання цей показник буде застосовано в вигляді чистого обсягу інвестицій. Чим більший цей обсяг, тим кращі умови для зростання економіки та стабілізації курсу національної валюти.

9. Обсяг ВВП. Зростання обсягу ВВП в країні свідчить про покращення економічної ситуації і є запорукою стабільності національної грошової одиниці.

В дисертаційній роботі вперше запропоновано використовувати якісні чинники, які впливають на формування курсу національної валюти. До цих чинників автор відносить:

1. Співвідношення внутрішніх і зовнішніх цін в Україні. Співвідношення внутрішніх і зовнішніх цін на певні групи товарів та послуг у різних країнах визначає паритет купівельної спроможності валюти. Паритет купівельної спроможності, на відміну від валютних курсів, офіційно не фіксується, хоча і відіграє значну роль для з'ясування закономірностей динаміки валютних курсів. Тому запропоновано описувати цей чинник лінгвістично.

2. Стан паливно-енергетичного комплексу України. Використання цього чинника, що впливає на формування валютного курсу, є обгрунтованим, тому що від рівня енергетичної самозабезпеченості країни залежить стан її економіки та стабільність національної грошової одиниці.

3. Стан сільського господарства України. Галузь сільського господарства значною мірою формує рівень національного багатства України. Тому необхідно проаналізувати стан і перспективи розвитку сільського господарства в країні та дати їм оцінку.

4. Політика Національного банку України. Під політикою Національного банку України в даному випадку запропоновано розуміти методи регулювання курсу національної валюти.

5. Економічні відносини України з МВФ. В наш час відносини України з МВФ мають велике значення, оскільки пов’язані з наданням Україні кредитів на здійснення структурних перетворень, стабілізацію грошової одиниці тощо. Врахування стану відносин може бути зроблено тільки лінгвістично.

6. Економічні і політичні відносини України з Росією. Україна і Росія є стратегічними партнерами, і від економічної політики Росії значною мірою залежить стан платіжного балансу України, обсяг експорту вітчизняних підприємств тощо. Стан цих відносин можна визначити лінгвістично.

7. Внутрішньополітична ситуація в Україні. Як свідчить світовий досвід, найбільш сильні коливання курсів валют спостерігаються в країнах до виборів і при зміні влади. Ці процеси можна оцінити лінгвістично.

8. Можливі міжнародні економічні дії до України. Наприклад, введення економічних санкцій з боку світової спільноти може привести до незапланованих втрат при здійсненні зовнішньоекономічних операцій і, як наслідок, до знецінення національної валюти. І навпаки, вільна торгівля буде сприяти розвитку виробництва і, як наслідок, стабілізації національної валюти.

9. Форс-мажорні обставини. Форс-мажорні обставини (катастрофи, військові дії тощо) можуть безпосередньо вплинути на курс національної валюти і також повинні бути враховані.

10. Природні умови в Україні. Оскільки від природних умов країни залежить стан сільського господарства, розвиток промисловості тощо, то урахування цього чинника також, на думку автора, буде доцільним при прогнозуванні курсу національної валюти.

11. Рефлексивність. Значний вплив на величину та динаміку валютного курсу має діяльність людини, яка може бути описана у вигляді рефлексивних процесів. Автор пропонує враховувати при прогнозуванні валютного курсу елементи теорії рефлексивності, яка полягає в тому, що існує певний взаємозв'язок між мисленням учасників і ситуацією, у якій вони беруть участь. Цей взаємозв’язок може бути розбитий на дві функціональні залежності: зусилля учасників щодо розуміння ситуації, які описуються так званою когнітивною або пасивною функцією y = f (x), та вплив їх умовиводів на ситуацію на валютному ринку, який описується активною функцією або функцією впливу x = j (y). Ці дві функції працюють у протилежних напрямках: у когнітивній функції незалежною змінною є ситуація; у функції, що впливає, такою є мислення учасників. Звідси рефлексивність можна описати формулами:

(1)

Отримані функціональні залежності можна використовувати для оцінки стану фінансового ринку, який може бути самокоректуючим (когнітивна функція) або самопідсилюючим (активна функція) Ці залежності повинен задавати експерт на основі спостереження за поведінкою учасників валютного ринку.

Запропонована автором класифікація чинників, що впливають на валютний курс, була покладена в основу розробки моделі прогнозування валютного курсу на базі теорії нечіткої логіки.

У третьому розділі дисертантом розроблена макроекономічна модель прогнозування курсу національної валюти до долара США на основі теорії нечіткої логіки. Першим кроком побудови моделі є визначення та кількісна оцінка вхідних параметрів. При визначенні курсу гривні до долара США автор запропонував брати до уваги основні кількісні та якісні параметри, наведені в таблиці 1. Параметри х1 … х4, х6 … х11 - кількісні, для їхнього опису автор використовував офіційні статистичні дані. Інші параметри, крім х23, - якісні, для їхнього опису було запропоновано використовувати умовну шкалу від 0 … 100. Окрім того, для опису всіх параметрів використовується лінгвістична оцінка у вигляді термів. Для параметра х23, який характеризує “час прогнозування”, були введені терми, що відповідають періодам складання короткострокових прогнозів в 1, 2 та 3 місяці.

Відповідно до методу прямого котирування курс гривні України до долара США пропонується визначати так: d1 - сильно зросте; d2 - середньо зросте; d3 - не зміниться; d4 - середньо впаде; d5 - сильно впаде. Тоді вихідним показником моделі буде відсоткова зміна курсу гривні України до долара США, яка закладена в межах - 20%…+50%. Задача моделювання полягає в тому, щоб кожному поєднанню значень вхідних параметрів поставити у відповідність один з розв’язків: dj (j = 1…5).

Для раціоналізації вхідних параметрів у моделі впроваджені додаткові лінгвістичні змінні: z - рівень економічного сприяння в Україні, який залежить від значень m і n, де: m - рівень економіко-статистичних параметрів {х1 … х6}; n - рівень виробничих параметрів {х7 … х13}; y - рівень політичного сприяння в Україні, який залежить від параметрів {х14, … х18}; w - рівень природного сприяння в Україні, який залежить від параметрів {х19, х20}; v - рівень рефлексивних процесів, який залежить від параметрів {х21, х22}; t - рівень періоду прогнозування, який залежить від параметра {x23}.

Для оцінювання значень лінгвістичних змінних z, m, n, y, w, v автор запропонував використовувати єдину шкалу якісних термів із діапазоном від 0 до 100, де: Н - низький, НС - нижче середнього, С - середній, ВС - вище за середній, В - високий. Кожний терм поданий нечіткою множиною із відповідною функцією належності.

Таблиця 1

П. * Назва Діапазони зміни Терми
Х1 Обсяг грошової маси в обігу (місяць) … 60 млрд. грн. Дуже низький (ДН), середній (С), стабільний (СТ), вище за середній (ВС), високий (В).
Х2 Рівень інфляції (відсоток до рівня попереднього місяця) 20%…250% Нереальний 20-80% (Н), нормальний 80-120% (НО), високий 120-150% (В), дуже високий 150-250% (ДВ), катастрофічний > 250% (К).
Х3 Рівень облікової ставки 3% … 50% Низький 3-10% (Н), середній 10-20% (С), вище за середній 20-30% (ВС), високий 30-50% (В), дуже високий > 50% (ДВ).
Х4 Рівень валютних резервів в Україні 1 … 3500 млн. $ Дуже низький < 500 млн. $ (ДН), низький 850-1000 млн. $ (Н), стабільний » 1 млрд. $ (СТ), середній 1200-4000 млн. $ (С), високий > 4,1 млрд. $ (В).
Х5 Співвідношення внутрішніх і зовнішніх цін в Україні 0 … 100 Негативне (Н), нормальне (НО), позитивне (П).
Х6 Рівень індексу Dow Jones 2005.00 … 20050.00 Дуже низький (ДН), стабільний (СТ), дуже високий (ДВ).
Х7 Інтенсивність торгових потоків (зовнішньоторговельний оборот) (рік) 15 … 50 млрд. $ Низька (Н), середня (С), вища за середню (ВС), висока (В).
Х8 Обсяг експорту (квартал) 1 … 10 млрд. $ Низький (Н), стабільний (СТ), середній (С), вище за середній (ВС), високий (В).
Х9 Обсяг імпорту (квартал) 1 …15 млрд. $ Низький (Н), стабільний (СТ), середній (С), вище за середній (ВС), високий (В).
Х10 Обсяг інвестування (квартал) 100 … 1000 млн. $ Низький (Н), середній (С), вище за середній (ВС), високий (В).
Х11 ВВП (місяць) 1 … 50 млрд. грн. Дуже низький (ДН), низький (Н), середній (С), вище за середній (ВС), високий (В).
Х12 Стан паливно-енергетич-ного комплексу України 0 … 100 Негативний (Н), нормальний (НО), позитивний (П).
П. * Назва Діапазони зміни Терми
Х13 Стан сільського господарства України 0 … 100 Негативний (Н), нормальний (НО), позитивний (П).
Х14 Політика Національного банку України 0 … 100 Жорстка політика (Ж), змішана (З), вільна (В).
Х15 Економічні відносини України з МВФ 0 … 100 Негативні (Н), стабільні (СТ), позитивні (П).
Х16 Економічні і політичні відносини України з Росією 0 … 100 Негативні (Н), стабільні (СТ), позитивні (П).
Х17 Внутрішньополітична ситуація в Україні. 0 … 100 Можливі короткострокові зміни (МЗ), стабільна (СТ), вибори влади в країні (ВВ).
Х18 Міжнародні дії до Україні 0 … 100 Негативні (Н), можливі (М), позитивні (П).
Х19 Рефлексивні дії: процес, що самопідсилюється 0 … 100 Слабкий (С), стабільний (СТ), середній (СР), вище за середній (ВС), високий (В).
Х20 Рефлексивні дії: процес, що самокоректується 0 … 100 Слабкий (С), стабільний (СТ), середній (СР), вище за середній (ВС), високий (В).
Х21 Форс-мажорні обставини (катастрофи, війни тощо) 0 … 100 Є (Е), можливі (М), немає (Н).
Х22 Природні умови в Україні 0 … 100 Негативні (Н), нормальні (НО), сприятливі (С),
Х23 Час прогнозування 1…100 днів 1-місяць (1М), 2-місяці (2М), 3-місяці (3М).

* П. - параметр