Смекни!
smekni.com

Туризм у світовій економіці (стр. 3 из 6)

- широку систему знижок у ресторанах (від 20 до 50%);

- зниження (до 1/3) тарифів при оплаті оренди автомобіля;

- знижка при покупці авіа-, залізничних, автомобільних квитків у розмірі 3-10%;

- можливість безкоштовно одержати картки “ETN- Telecard” і “Sprint Fonecard”, що дозволяють вести телефонні переговори по пільгових тарифах.

При одержанні картки власнику видається ілюстрований каталог з адресами сервісних служб, що входять у систему. Обравши готель, власник замовляє знижку на резервування номера. Часто цю процедуру бере на себе сама дисконтна система.

Крім поширення дисконтних карток, банки реалізують дорожні чеки. Система дорожніх чеків схожа із системою акредитивів, але, на відміну від останніх, можна не тільки обмінювати в банку на гроші, але ними можна розраховуватися в магазинах, що їх приймають.

Дорожні чеки дозволяють забезпечити гроші від крадіжки, тому що платіжний документ стає дійсним тільки після звірення підпису власника з підписом на корінці книжки. На відміну від пластикових карток, для придбання чека не обов'язково мати рахунок у банку.

Дорожній чек ще називають туристським чеком, під яким розуміється платіжний документ, грошове зобов'язання виплатити позначену в ньому суму валюти його власнику.

У Європі з 1968 року широку популярність придбав еврочек - чек у євровалюті, що виписується банком без попереднього внеску клієнтом готівки в рахунок банківського кредиту терміном до місяця. Чек оплачується в будь-якій країні-учасниці угоди “Еврочек”, до яких відносяться країни ЄС.

На світовому ринку порівняно недавно з'явився новий вид розміщення - тайм-шер. Це не продаж стандартної нерухомості і не розміщення в готелі, а середнє між ними - власність, обмежена по користуванню в часу. За одиницю часу приймається один тиждень.

Сьогодні тайм-шер-індустрія складається з двох частин:

- продаж клубів або апартаментів, розділених на тижні;

- обмін цих тижнів через єдиний центр по обміні, який зветься клубом для відпочинку, де власники можуть обмінятися своїми тижнями.

У світі нараховується п'ять обмінних організацій, серед яких лідирують “RCI” і “II” (Interval International).

Індустрія тайм-шер неухильно розвивається з початку сімдесятих років. З 1989 року світове число курортів, що працюють по системі тайм-шер, зросло на 600%, річний об'єм продажів тижнів збільшився на 300%. До 1994 року у світі було продано тайм-шерів на чотири мільярда доларів.

З ростом популярності тайм-шерів змінювалася і сама індустрія. Якщо в роки формування вона залучала в основному дрібних підприємців, то зараз нею займаються такі корпорації як “Хілтон”, “Марріот”, “Дісней”, “Шератон”, “Баррат”, “Вамлі”.

Сьогодні тайм-шер є однієї з найбільше галузей індустрії, що розвиваються швидко, відпочинку. Він вважається самою сучасною технологією в області між туризмом і нерухомістю.

Курорти тайм-шер є в 75 країнах. Європа займає друге місце по розвитку тайм-шера після США. Багато країн, що приймають туристів, розглядають тайм-шер як істотний елемент усієї системи організації відпочинку. У більшості регіонів він розширює сезон канікул, сприяє тривалому економічному росту, поліпшує перспективи для інвестицій, підвищує зайнятість.

Як і будь-яка інша сфера господарської діяльності, індустрія туризму є дуже складною системою, ступінь розвитку якої залежить від ступеня розвитку економіки країни в цілому.

1.5. Реалії світового туризму

На ПРК доводиться понад 60% усіх прибуттів іноземних туристів і 70-75% поїздок, що відбуваються у світі. При цьому на частку ЄС доводиться біля 40% прибуттів туристів і валютних надходжень (див. табл. 1). З таблиці також видно, що другим найбільшим за кількістю доходів від туризму регіоном є Америка. Це пояснюється потужним розвитком туристичної індустрії.

Таблиця 1:

Розподіл туристів і прибутків

від їхнього перебування в 1994 році.

Регіони, які відвідуються Прийнято туристів(млн. чоловік) Прибуток(млн. доларів) Співвідношення до 93 р.( %)
Прибуття Прибуток
Весь світЄвропаАмерикаСхідна АзіяАфрикаБлижній СхідПівденна Азія 528,4315,0108,574,418,67,93,7 321,446153,29597,40559,9885,6753,6722,431 3,01,94,057,61,5-4,07,0 5,10,68,914,0-4,0-12,011,2

Канадські фахівцівзауважують, що функціонування економік індустріально розвитих країн, з одного боку, робило об'єктивно необхідним зміцнення мирогосподарських зв'язків і ріст виробничих витрат на підприємницькі переміщення, а, з іншого боку, - створювало працівникам матеріальні можливості для досугових переміщень, у тому числі і за кордон.

Якісний ріст індустрії туризму в окремих країнах відбитий у таблиці 2. Для оцінки застосовується метод рейтингових оцінок. У якості параметрів взято як абсолютні (число туристів, розмір прибутків і витрат), так і відносні (прибутки і витрати в розрахунку на один туриста, що відвідав країну) показники.

Таблиця 2:

Рейтинг країн по показниках туристського сервісу.

Країна Прийнято туристів Прибутки Витрати Питомі прибутки Питомі витрати Підсумковий показник
Австралія 27 15 14 2 3 9
Австрія 6 6 8 22 17 8
Багами 29 28 29 12 22 29
Бельгія 22 16 11 5 4 7
Бермуди 35 33 32 6 20 31
Бразилія 30 29 23 3 12 20
Великоб-Ританія 8 5 3 15 7 2
Угорщина 5 31 25 35 31 32
Венесуела 36 35 20 10 20 30
Німеччина 7 7 2 20 5 3
Гонконг 16 11 20 13 20 17
Греція 11 22 19 33 24 26
Єгипет 26 26 30 23 28 34
Індія 28 25 20 11 20 23
Ірландія 24 27 18 24 16 25
Іспанія 3 4 13 27 23 14
Італія 4 3 4 19 14 4
Канада 9 9 6 31 13 12

Однак у цьому аналізі варто враховувати ряд чинників, прямо не зв'язаних із туристичною сферою, але без врахування яких неможлива об'єктивна оцінка показників таблиці. До таких чинників відносяться розмір країни, чисельність населення й економічний потенціал країни.

Звичайно, найважливіший чинник, що визначає географію туризму у світі, - економічний. З погляду окупності капіталовкладень туристська індустрія входить у число економічних форвардів, що дають значний розмір доданої вартості. Туристичні послуги на світовому ринку виступають як “невидимий” товар, характерною рисою якого є те, що значна частина цих послуг робиться з мінімальними витратами на місці.

Узагальнюючи діяльність багатьох розвинутих країн у сфері туризму, Комісія ЄС опублікувала прогноз основних тенденцій розвитку туризму на період 1995-2000 роки. Зокрема, у ньому відзначається, що:

1. У Європі потрібно буде витримувати жорстку конкуренцію за прибутки від туризму, що, в свою чергу, буде вимагати від європейської індустрії туризму підвищення якості наданих послуг.

2. Витрати на усі види подорожей і, у першу чергу, витрати на транспорт, будуть збільшуватися швидше, а ніж інші статті сімейного бюджету. Подорожі стануть більш частими, але менше тривалими, тому що витрати на одну поїздку знизяться. У цілому ж витрати на подорожі зростуть за рахунок споживання більш якісного відпочинку.

3. Число поїздок буде збільшуватися за рахунок міжконтинентальних подорожей із Європи в Америку, Азію й Океанію.

4. Сезонні зміни ринкової кон'юнктури в найближчому майбутньому перестануть бути проблемою для індустрії туризму, тому що вдалий маркетинг буде сприяти їхньому вигідному використанню. Для цього буде потрібно активне співробітництво між державами і приватними туристськими структурами.

5. Використання повітряного транспорту буде розширюватися швидше завдяки збільшенню числа зручних прямих рейсів.

6. Групи, включаючи сімейні, будуть зменшуватися і вибирати усі більш гнучку програму відпочинку.

7. В міру всі більш активного впровадження комп'ютерних систем бронювання будуть зменшуватися терміни бронювання.

8. Активніше інших будуть подорожувати дві вікові групи: люди літнього віку і молодь.

9. Буде продовжувати зростати попит на туризм, зв'язаний із відвіданням визначних пам'яток культури, а також з активним відпочинком.

10. Стан навколишнього середовища стане одним із домінуючих чинників у притягненні туристів, особливо в сільських і приморських районах.

11. Маркетингове сегментування ринку стане більш чітко вираженим. Пропозицію необхідно бутити налагоджувати під потреби кожної групи споживачів.

Чинники росту популярності регіонів

Географія ж міжнародного туризму буде визначати пріоритетні для туристів чинники принадності тих або інших регіонів, країн.

Таблиця 3:

Чинники росту принадності для туристів

окремих регіонів світу

Найбільше популярні країни регіону. Чинники росту принадності
Південно-американський регіон
Бразилія 1. Широкий розвиток екологічних турів по Амазонії.2. Екзотична природа.3. Сучасна архітектура і дизайн столиці країни.
Європейський регіон
ФранціяАнгліяНімеччинаФінляндіяШвеція 1. Висока концентрація історичних і культурних визначних пам'яток.2. Спрощений візовий режим (можливість широкого спектра комплексних турів).3. Високий рівень сервісу.
Україна, Росія, Болгарія 1. Висока концентрація історичних і культурних визначних пам'яток.2. Спрощений візовий режим (можливість широкого спектра комплексних турів).3. Досить невисокі ціни.4. Середній рівень сервісу.
Середземноморський регіон
Кіпр 1. Вигідна система оподатковування.2. Сучасна банківська мережа.3. Добре налагоджена структура телекомунікацій .4. Спрощена процедура створення офшорних компаній (10 днів).5. Забезпечувана державою повна конфіденційності у всіх питаннях, що стосуються засновників компаній і банківських рахунків.
Ізраїль 1. Ріст паломницького туризму.2. Наявність широкого спектра оздоровчих центрів.3. Тур по чотирьох морях.4. Наявність молодіжних баз відпочинку.5. Ріст ділових зв'язків.
Регіон у цілому 1. Розвинута інфраструктура туризму.2. Високий рівень обслуговування.3. Комфортний клімат.4. Велика тривалість туристського сезону.5. Сполучення відпочинку біля моря з оглядом визначних пам'яток.
Азіатський регіон
Об'єднані Арабські Емірати 1. Низькі ціни на електроніку і побутову техніку високої якості.2. Високий рівень сервісу.3. Мінімальні податки. Практика системи “TAX FREE”.4. Великий досвід каргоперевозів.5.Спрощена система візового режиму.
Регіон у цілому 1. Екзотична природа і культура.2. Політична стабільність.3. Зручний транзитний шлях для туристів, що летять в Австралію й Океанію.4. Головний напрямок “пляжного” відпочинку взимку.

Якщо порівняти таблицю 1 і 3, то можна визначити, які чинники найбільше приваблюють туристів. Основна маса туристів приходиться на Європу та Америку (відповідно до табл. 1). Відповідно до цого найбільше туристів приваблює історичні пам’ятки стародавньої культури, які найбільше сконцентровані у Європі, далі туристи їдуть подивитися на екзотику Південної Америки і технократичні міста – мегаполіси Півночі. Середземноморський регіон є досить розвинутим регіоном в плані туризму, он в останні часи дещо зменшилась його популярність. Азіатський регіон славиться своєрідною культурою і зимовим напрямком “пляжного” відпочинку. Наслідки азіатської кризи 1997 р. дещо болюче вразили економіку цих країн і вплинули вцілому на кількість туристів.