Смекни!
smekni.com

Авіація в роки Другої світової війни (стр. 2 из 3)

Неоціненним достоїнством Як-3, як, утім, і усіх винищувачів КБ А. Яковлева, була і простота його пілотування. Цією якістю конструктори літаків часом вимушено поступалися на користь бойових властивостей. І тоді винищувачі при усій своїй моці не прощали помилок навіть досвідченим асам. Не такий була новий Як. Гарна маневреність, простота в керуванні сполучалися з дуже могутнім гарматним озброєнням.

Полегшення конструкції дало можливість поставити в розвалі V-образного мотора 20-мм пушку, що стріляв через кока гвинта. Крізь диск гвинта стріляли 2 кулемети калібру 12,7 мм. При широкому спектрі бойових можливостей «Яковлевих» вони залишалися схожими не тільки один на одного, але і на довоєнний Як-1. Правда, Як-3, як і «дев'ятка», виділявся каплевидним ліхтарем кабіни, що давало пілоту гарний огляд задньої півсфери.

МІГ-3

У ході війни радянським авіаконструкторам не довелося спішно, у пожежному порядку, проектувати принципово інші машини в зв'язку зі зміною військової концепції. Виключення складає, мабуть, висотна Мить-3, поява якого напередодні війни стало подією у вітчизняному і світовому авіабудуванні. Усупереч передвоєнним поглядам, повітряна війна йшла не на стелі бойових машин, а на помірних висотах. «У перші ж місяці війни переконалися,— згадує генеральний авіаконструктор А. Яковлев,— що німецькі льотчики на винищувачах «Мессершмитт», що володіли меншою висотністю, чим Миті, не ведуть бої на тих висотах, де вони слабкіше. Навпаки, вони прагнули зав'язати всі бої на малій висоті, де більш важка Мить програвала в маневрі». Спроба оснастити Мить-3 «зіркою» повітряного охолодження АШ-82 виявилася спізнілою: на той час був практично готовий Ла-5. У 1942 році машину зняли з виробництва. Однак на початку війни 2400 випущених Митей зіграли важливу роль у боротьбі з переважаючими силами «Люфтваффе».

Бомбардувальники

27 вересня 1939 року, через чотири тижні після початку фашистської агресії і другої світової війни, 1150 літаків з чорними хрестами на площинах, не таячись, чи ледве не в парадному ладу, обрушили на Варшаву фугасні і запальні бомби. Місто, що знаходилося в кільці фашистських військ, став першим об'єктом тотального, варварського бомбардування німецької авіації.

За ходом «Вогненного водохрещення» «Люфтваффе» (саме так називався пропагандистський фільм, кадри знищення Варшави, зняті для лякання інших держав — жертв майбутньої гітлерівської агресії) спостерігав сам фюрер. Спостережний пункт в околицях Варшави нагадував більше парадну трибуну, ніж військову позицію,— нанести контрудар поляки вже не могли. Результат війни був вирішений, бомбардуванням фашисти хотіли продемонструвати світу міць своєї авіації. Як на навчаннях, гітлерівська авіація провела операції на Заході й у Скандинавських країнах і в перші ж дні завоювала панування в небі ніколи могутньої авіаційної держави Франції. Готуючи плацдарм для повітряної війни проти Англії, німці намагалися захопити целехонькими французькі, бельгійські і голландські аеродроми. Бомбили й обстрілювали лише окраїни літних полів, придушували зенітні батареї, змушували розрахунки залазити в щілині. Негайно, ще до закінчення «обробки» аеродрому, скидали парашутистів. Ті довершували розгром гарнізону. На неушкоджені літні полючи приземлялися транспортні машини з військами.

Наприкінці травня розігрався останній акт «дивної» війни на Заході: континент залишили залишки англійського експедиційного корпуса і французьких військ. У Європі не залишилося більше сили, здатної устояти проти гітлерівської військової машини, проти сп'янених легкими перемогами «Люфтваффе». «Демаркаційною лінією» став Ла-Манш.

Якщо війська не коштують друг проти друга, не йдуть в атаку танки, і супротивник невразливий від вогню важкої артилерії, головним знаряддям війни стає бомбардувальник, своєрідний «снаряд» наддалекої «артилерії», що посилає смертоносні «гостинці» за сотні миль від своїх позицій. Навесні і влітку 1940 року «Люфтваффе» почали перші нальоти десятків і сотень бомбардувальників на Англію, але так і не змогли підготувати цими рейдами висадження на Британські острови німецьких військ. Відбити атаку з повітря англійцям допомогла винищувальна авіація. Потім настала година екіпажів англійських бомбардувальників — їм стояло нанести відповідні візити через Ла-Манш.

Усупереч німецьким планам «розбити російську сухопутну чи армію принаймні зайняти таку територію, щоб можна було забезпечити Берлін і промислові райони Німеччини від нальотів авіації супротивника» у серпні — вересні 1941 року над Берліном і Східною Пруссією з'явилися радянські бомбардувальники Пе-8 і Мул-4. Льодовий вереск бомб, завивання сирен, безладне метання прожекторних променів, вибухи і пожежі — що може бути убедительнее цієї своєчасної відповіді на міф про «розгром» радянської авіації!

Наступний урок гітлерівська авіація одержала на ближніх підступах до Москви, що за наказом фюрера «Люфтваффе» повинні були масованими нальотами зрівняти з землею. Ще до початку повітряного настання на нашу столицю німці переконалися: воювати їм доведеться не тільки з застарілими И-16 і «Чайками», але і з новітніми винищувачами, виробництво яких наростало з кожним днем. 2 липня 1941 року розвідувальний Не-111 з'явився в зоні ПВО Москви на висоті, здавалося б, що гарантувала йому повну безкарність. І все-таки «Хейнкель» був збитий — його «дістав» Як-1 лейтенанта С. Гошко. Трофеєм стали оперативні карти і шифри, узяті в політ полковником німецького генерального штабу. На захоплених аеродромах Мінська, Бобруйська, Орши, Вітебська до рейдів на Москву приготувалися опитнейшие екіпажі 300 бомбардувальників «Хенькелей» He-111, «Юнкерсів» Ju-88 і «Дорнье» Do-215. У послужному списку багатьох пілотів - «акції» над Варшавою і Роттердамом, Ковентрі і Лондоном, іншими великими і малими містами Європи. З нашої сторони захищати Москву стояло екіпажам 585 літаків (170 Мить-3, 75 Лагг-3, 95 Як-1, 200 И-15, 45 И-153 «Чай-ка»), розрахункам 1044 зенітних знарядь і 336 кулеметів, 618 прожекторних установок, 124 посад аеростатів загородження і 702 посад ВНЕСЕННЯ («повітряного спостереження, оповіщення і зв'язки»). У Підмосков'я розгорнулося грандіозне будівництво: із землі, бетону і дерева інженерні частини звели макети заводів, мостів, складів — принади для фашистської авіації. Роботу приймали екіпажі бомбардувальників СБ і Пе-2. Уночі 11 липня літаки імітували нічну атаку помилкових об'єктів. Після «бомбометання» на землі яскраво спалахнули «пожежі». Від «руйнувань» порушувалося світломаскування, унизу чітко угадувалися вікна «військових заводів».

У ніч на 22 липня відбувся перший масований наліт гітлерівської авіації на Москву. До столиці прорвалися лише одиночні літаки, що скинули фугасні і запальні бомби. Через добу почався другий масований наліт. Тепер бомбардувальники проривалися крізь зенітні і винищувальні заслони не групами в десятки машин, а поодинці і дрібними підрозділами. З 22 липня по 15 серпня першого року війни «Люфтваффе» провели 18 нічних нальотів на Москву: 8 разів за участю 120—200 бомбардувальників і 10 — у складі 50—80 машин. Утрати що нападали склали 200 літаків. Про те, щоб «зрівняти з землею» радянську столицю, не могло бути і мови. Повітряне настання на Москву захлинулося.

Відбивати атаки фашистських бомбовозів винищувачам ПВО допомагала нічна авіаційна група ВВС. Бомбардувальники імітували нальоти на помилкові цілі, відволікаючи тим самим ворожі літаки від цілей щирих. Діючи разом з винищувачами, СБ і Пе-2 відігравали роль літаючих прожекторних установок: на крилах машин установили компактні, але могутні прожектори. Піймавши ворога світловим променем, пілоти СБ і Пе-2 дозволяли винищувачам знищувати літаки супротивника. Наносили наші бомбардувальники і відповідні удари. Дальнебомбардировочная авіація (ДБА) діяла по аеродромах, з яких німці літали на Москву. На західному напрямку ДБА зробила в перші три місяці війни 11 186 літако-вильотів, 9 відсотків яких склали удари по аеродромах.

У ході війни наша авіація поповнилася пікіруючим бомбардувальником Ту-2. Машина довго чекала своєї години: уперше досвідчений екземпляр стартував на початку 1941 року. І хоча іспиту виявили відмінні літні і бойові дані машини, випуск пікірувальників почався тільки в квітні, коли три головні машини передали ВВС для військових іспитів. Раніш через труднощів, зв'язаних з масовою евакуацією авіапромисловості на схід, було важко налагодити одночасний випуск Пе-2 і Ту-2. У вересні 1942 року ланка Ту-2 початок бойову службу на Калінінському фронті. Через рік почалося крупносерийное виробництво цих машин.

Ту-2 довелося освоїти кілька фронтових «професій». Збройний фотокамерами, він (одержавши найменування Ту-2Р) використовувався для повітряної розвідки. Зовнішня підвіска торпед перетворювала його в торпедоносець Ту-2Т, а установка носової гармати калібру 37 чи 45 мм дозволяла Ту-2Ш «прасувати» передній край супротивника. Постійна робота конструкторського бюро зробила Ту-2 родоначальником великого сімейства машин, створених на його основі. В роки війни був створений далекий бомбардувальник Ту-2Д. Після перемоги стартували досвідчені літаки Ту-6, Ту-8, Ту-10 і учбово-тренувальний УТБ, створений конструкторським бюро П. Сухого для навчання екіпажів Ту-2.