Смекни!
smekni.com

СУЧАСНЕ ПРИРОДОЗНАВСТВО. НОВІ ПІДХОДИ ДО РОЗГЛЯДУ СПРАВ (стр. 2 из 4)

У давні геологічні часи фігура Землі мала мабуть більш неправельну форму ніж нині. Теперишня її форма пояснюється обертанням навколо осі. Зараз Земля має форму трохи сплюснутої кулі радіус Землі 7370 кілометра , довжина екватора 40 000 кілометра.

Наша планета складається з трьох основних частин (геосфер), які різняться своїми фізичними властивостями. Це – земна кора , оболонка (мантія) , ядро. Земна кора або літосфера – верхня тверда оболонка землі , являє собою зовнішній шар завтовшки 60 – 70 км. , що складається з осадових порід, граніиів та базальтів . Температура кори зростає з глибиною на 1 градус цельсія на кожні 33 метра і вже десь на глибині 40 км. Становить 800 – 1000 градусів цельсія. Всі області літосфери перебувають в русі . Під Земною корою міститься оболонка ядра мантія, в радіальному напрямі воні простягається від підошви земної кори до 2900 км, і становить 80 % Земної кулі. Мантія має шарувату будову . Виділяють дві її основні частини : верхню мантію до 1000 км. , і нижню від 1000 до 2900 км. . В верхній мантії тиск , що зростає з глибиною , досягає 10 000 атм., температура близько 1500 градусів цельсія , а на межі з ядром 3000 – 5000 градусів цельсія . До складу мантіїї входять спаолуки окису кремніб з оксидами магнію і заліза , називають її Sima.

Верхній шар мантії називають астеносферою ( до глибини 50 – 200 км . від поверхні) . Його речовина перебуває в найбільш розм’якшеному стані , при чому на раптовий тиск реагує ,як тверде тіло а на повільний і безперевний як рідина .

Речовина нижньої мантії – це однорідне тверде тіло , м абуть тому ,що через високий тиск атома речовини дуже щільно притиснуті один до одного . В цьому шарі землі дуже багато заліза , магнію та інших твердих металів , його називають рудною оболлонкою. Між мантією і ядром є межа нижче якої поперечні сейсмічні хвилі не поширюються.

Ядро Землі має радіус 3470 км. ( 19 % об’єму ). Виділяють зовнішнє ядро від 2900 – 5100 км. , і внутрішнє радіусом приблизно 1270 км.. Температура в ценрі Землі 4000 – 5000 градусів цельсію , а тиск досягає 3.5 млн атм. З приводу хімічного складу ядра висловлювалися різні думки :

1). Ядро Землі складається в основном у з заліза та невеликих домішок нікелю, тому його називають Nife.; подібний склад мають деякі залізні метеорити, що падають на землю. Через високу температуру зовнєшнє ядро перебуває в розплавленному рідинному , а внутрішнє у твердому стані ;

2). Зовнішнє ядро селікатне , а внутрішнє залізне;

3). Ядро складається з селікатних сполук і є кам’янистою речовиною з доміжками заліза , ущільнене високим тиском . Густина ядра більша 10 г/см³ , а в центрі – навіть 12 г/см³. Воно перебуває під тиском ( 1.4- 3.5 млн атм ) і має дуже високу температуру . Тому речовина перебуває в особливому металізованому стані.

Запаси води на Землі величезні 1.46 * 10 9 км³ , тобто 0.025 % усієї маси Землі . Проте абсолютна більшість цієї маси – це гірко солона морська вода , непридатна до пиття та технологічного використання . Присна вода на планеті становить лише 2% - від загальної кількості , причому 85% її зосереджено в льодовикових щитах Гренландії й Антарктиди , айсбергах і гірських льодовиках. Лише близько 1% прісної води - це річки , прісноводні озера , деяка частина підземних вод , саме ці джерела і використовуєть людством для своїх потреб. Хімічний склад морської води дуже схожий на склад людської крові – містить тіж хімічні елементи і приблизно в тих же пропорціях. Це один з доказів того , предки людей як і інших ссавців жили у морі . Океани і їх моря з’єднані між собою за принципом сполучених посудин .

Кожний з океанів має свої течії , припливи і відпливи , вітри і температури , розподіл солоності тобто характеризується фізичними , хімічними , біологічними властивостями , динамічними процесами будовою дна . Там де між океавнами немає материків межі умовні . Океани відрізняються один від одного , як географічним положенням так і морфологічними рисами.

Моря – це відособлення частини океанів вклинені в сушу або відокремлені островами чи півостровами . За ознакою відокремлювальності та особливостями гідрологічного режиму моря поділяють на внутрішні , окраїні та міжостровні . Річки – це водні потоки , що течуть у виробленому ними руслу . Кожна характеризується довжиною та площею басейну. Напрямок течії річок відбиває нахил місцевості і залежить від рельєфу. Проте річок з прямолінійною течією майже небуває . Виняток становлять окремі ділянки молодих річок , особливо гірських затиснутих між хребтами , звичайно річки звивесті утворюють меандри - тобто заокруглені закру ти , зузмовллені діяння м річної ірозіїї. Швидкисть течії залежить від падіння річки .

Біосфера – це одна із сфер географічної оболонки , що включає насені живими організмами частини атмосфери , літосфери та літосфери.

Походження організмів на землі вивчають з двох точок зору : географічної ібіологічної . Перша з них полягає в виявленні умов виникнення , поширення та розвитку живого , друга у вивченню появи живої речовини. Жива речовина на планеті виникла близько 3 мільярдів років тому , і форми життя надзвичайно різноманітні . Перші мешканці Землі – синьо – зелені водорості та різні бактнрії .

Атмосфера, гідросфера , в верхніх шарах літосфери утворюють оболонку або сферу біосфери . Людина , як біологічна і стота , також є складовою частиною біосфери. Вона неможе існувати в іншому середовищі ніж те ,що склалося на планеті за її довгу історію – неможе дихати повітрям іншого складу , неможе пити воду ,забруднену шкідливими доміжками , неможе жити при іншому , ніж сьогоднішнє , внапруженні магнітного поля .

Атмосфера як газоа оболонка ,планета утворена самою Землею. Повітряна оболонка Землі , її атмосфера є однією з найголовніших умов житття , атмосфера має також екологічне значкння . Вона захищає живі організми від згубного впливу космічних випромінювань та ударів метеоритів , регулює сезонні і добові коливання температури є носієм тепла і вологи. Через атмосферу відбувається фотосинтез та обмін енергії , інформації – це основні процеси біосфери. Для деяких організмів атмосфера є основним середовищем життя . Атмосфера складається з таких шарів : тропосферра , стратосфера , ммезосфера ,мермосфера , екзосфера, геокорона; далі атмосфера поступово переходить у міжпланетний космічний вакуум. У верхніх шарах Земної атмосфери сонячне випромінювання спричиняє сильну іонізацію. Іонозовані шари атмосфери називаються іоносферою.

Тропосфера – це нижній шар атмосфери , що безпосердньо прилягає до землі . В ньому зосереджено 79 % усієї маси атмосфери . Висота тропосфери над полюсами – близько 8 км. , над помірними широтами 10 - 12 км ., над екватором 16 – 18 км.. Температура від земної поверхні до тропо паузи поступово знижується в середньому на 0.6 градусів на кожні 100 м., від 14 градусів на рівні моря, до 56 градусів на верхній ммежі тропосфери. У тропосфері основна масса повітря .

Місяць – найближче до Землі небесне тіло тому найкраще вивчене. Найближчи до нас планети приблизно в 100 раз далі . Місяць менший від Землі за діаметром у чктвер о. А за масою у 81 раз. Середня його густина 3.3 * 103 кг/м3,. На місяці немає атмосфери яка пом’якшує пекуче сонячне випромінювання і зіхищає від космічного випромінювання та потоків мікро метеоритів . Немає там ні хмар , ні води , ні туманів , ні райдуги , ні світанкової зорі . Тіні різкі і чорні . Небо на місяці було б навіть у день було чорне , як у космічному просторі , але розрід жена пилова оболонка , що оточує його трохи розсіює його.

Рельєф місяця різноманітний . Там є “моря ” – це велик темні плями ( рівнини) , “ материки ” – світлі простори з гористою поверхнею , окремі гори і гірськи хребти , тріщини , вали . Дуже поширені цирки – цн кільцевігори , які ще називають кратерами . Їхні кільцеві вали заввишки кілька кілометрів , оточують велики круглі западини діамеиром близько 200 км. Місяць - це незовсім мертвий світ.

Озоновий шар руйнують хімічні речовини – такі як оксид азоту і утворюються озонові дірки .Через ці дірки жорстке ультрафіолетове випромінювання віль проникає до Землі . ПІд загрозую зникнення Озонового шару керевники багатьох країн світу вирішили вжити енергійних заходів : менше вживати фреонів , а згодом зовсім відмовитися від них , замінивщи їх безпечними сполуками.

Це сприяє рунуванню озонового шару й війсьва діяльність ,зокрема запуски балістичних ракет. Кожний запуск ракети в Космос “ пропалює в” озоновому шарі чималу дірку , яка “ затягується ” лише через тривалий час.

У давнину люди думали по різному про Землю , про її форму , але кожний вчений доводив своє. Ньютон вважав , що Земля більш опукла біля екватора. Арістотель доводив ,що Земля – плоский або опуклий круг. Багато років минуло , поки люди зрозуміли , що Земля – куля.

5. Знання про будову речовини дають змогу не тільки пояснити багато фізичних явищ . Вони допомогають передбачити , як відбуватиметь ся явище , що тре зробити, щоб його прискорити або сповільнити , тобто допомогають керувати явищем. Вивчивши будову тіл , можна пояснити єх властивості , а також створити нові речовини з потрібними властивостями – тверді і міцні зплави . Жаротривки матеріали .

Чому речовини – повітря, вода , сталь - здаються нам суцільними ? Справа в тому , що частинки, з яких складаються речовини , такі малі , що ми їх небачимо

Атом – частинка речовини мікроскопічних розмірів і маси ( мікрочастинка ), найменша частинка хімічного елемента , яка є носієм його хіміфчних властивостей .

Кожному хімічному елементу відповідає певний вид атомів . Різним хімічним елементам відповідають різні атоми , що відрізняються своє будовою . В природі існує 107 типів атомів , які відрізняються своєю бідовою .

Порівняно з розмірами атома (близько 10 14 – 10 15 м) цого ядро надзвичайно мале – близько 10 14 – 10 15 м ; тобто ядро менше за атом приблизно у 100 000 раз. Щоб уявити собі співвідношення цих розмірів , можна скористатися таким порівнянням . Якщо розміри ядра представити у винляді кульки діаметром 1мм ( це приблизно розмір головки булавки ) , то розмір атома матиме вигляд кулі з діаметром 10 +5 мм = 100 м , тобто розмірам з багато поверховий будинок ! У цій порожнистій сфері розміщуються орбіти електронів , які обертаються навколо ядра .