Смекни!
smekni.com

Звіт про проходження педагогічної практики (стр. 3 из 5)

Після закінчення лекції, у ході якої було викладено новий матеріал, було проведено коротеньке опитування слухачів з метою закріплення одержаних знань :

1) Що таке податкова система ?

2) Які існують групи податків ?

3) До якого типу відноситься ПДВ ?

4) Які ви знаєтє особливості Закону про ПДВ ?

5) Для чого потрібні пільги при сплаті податку ?

6) Які існують ставки ПДВ ?

У цілому вдалося зацікавити школярів даним матеріалом. На уроці вони були активні, майже всі брали участь у бесіді, ставили запитання щодо суперечних моментів. Незважаючи на те, що школа в якій я проходив практику не спеціалізується на вивченні економічних дисциплін, учні проявили неабияку обізнаність у зазначеному питанні .

По закінченню уроку найбільш активним учням було виставлено оцінки . Після цього було запропоновано домашне завдання : на окремому аркуші написати позитивні і негативні наслідки прийняття нового закону “Про ПДВ” .

Розробка проведеного уроку по темі

“ Акцизний збір і мито “.

Хід уроку.

Цей урок являв собою продовження попередньої теми і мав на меті ознайомлення з двома іншими непрямими податками. Основними моментами теми було визначеня, що ж собою являють акцизний збір і мито, платники і ставки по цих видах податків. Оскільки це досить нові види оподаткування, вони заслуговують більш детальної уваги. Для України зараз дуже важливі податкові надходження як головна частина формування бюджету, отже, вдосконалення цих податків - сприяє економічній ситуації в Україні . Також для актуалізації опорних знань учням було запропоновано відповісти на декілька запитань, користуючись знаннями, отриманими після вивчення попередньої теми . (Наприклад : Хто є платниками мита ? ПДВ нараховується до чи після нарахування акцизу ? ПДВ нараховується до чи після нарахування мита ? та інші)

ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ .

Іншим непрямим податком, який справляється в Україні, єакцизний збір. Він включається в ціну товарів і сплачується в кінцевому рахунку покупцем, а не виробником товарів . Акцизний збір відносять до категорії специфічних акцизів , які на відміну від спеціальних стягуються по ставкам, деференційованих по окремих групах товарів

Акцизний збір має деференційовані ставки по різних групах товарів і справляється, як правило, в кінцевій ланці виготовлення чи реалізації відповідних товарів. Акцизний збір також є ціноутворним чинником. Проте, на відміну від ПДВ, він набагато менше впливає на загальний рівень цін в країні, оскільки перелік підакцизних товарів є не дуже широким.Оскільки акцизний збір сплачується лише один раз, то податковий тягар лягає на кінцевого споживача, в той час як податковий тягар ПДВ рівномірно розподіляється по всіх суб’єктах підприємницької діяльності на всіх етапах руху товару.З точки зору соціальної справедливості акцизний збір має переваги над ПДВ, оскільки підакцизні товари, як правило, споживаються заможними верствами населення.

Оподаткованим оборотом є вартість підакцизних товарів, що реалізуються, яка визначається виходячи з відпускних цін із включенням до них суми акцизного збору. Таким чином зазначені вище ставки застосовуються до обороту, в який сума цього податку вже увійшла. Застосовується слідуюча формула:

ВЦ=(С+П)/(100-А)*100,

де ВЦ – вільна відпускна ціна;

С - собівартість виробництва;

П - прибуток;

А - ставка акцизного збору в %.

Оскільки акцизний збір є об’єктом оподаткування ПДВ, кінцева ціна реалізації, яка включає і податок на додану вартість і акцизний збір обчислюється:

ЦР=(С+П)/(100-А)*100*1,20

Коли ж відома ціна реалізації, яка включає суму ПДВ і акцизного збору, то можна визначити суму акцизного збору:

АЗ=(ЦР-ПДВ)*А/100

Об’єктам оподаткування акцизним збором є обороти з реалізації підакцизних товарів .

Особливий механізм оподаткування введено при імпорті та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Це пов’язано з тим, що ці товари дають найбільші надходження до бюджету порівняно з іншими підакцизними товарами. З метою посилення контролю за сплатою акцизного збору по цій продукйії були розроблені заходи, які за думкою законодавців стануть перешкодою для ухилення від оподаткування.

Першим кроком в цьому напрямку було прийняття Указу Президента України від 12.07.95 №609/95 “Про марки акцизного збору на алкогольні напої і тютюнові вироби”, яким передбачалося, що зберігання, транспортування і реалізація алкогольних напоїв і тютюнових виробів, крім випадків їх переміщення транзитом через територію України, буде здійснюватись тільки при умові, якщо такі напої і вироби обізначені марками акцизного збору.

Найчастіше змінювались ставки акцизного збору з тютюнових виробів і алкоголю а також з автомобілів імпортного виробництва. Застосування до цих товарів невиправдано високих ставок призвело до скорочення обсягів торгівлі та підвищення цін на них.

мито

Наступним непрямим податком є мито, яке стягується з товарів, які переміщаються через митний кордон країни, тобто ввозяться, вивозяться, прямують транзитом.

Платниками мита є будь-які юридичні або фізичні особи, котрі здійснюють переміщення через митний кордон України товарів або інших предметів, що підлягають митному оподаткуванню згідно з чинним законодавством.

Об’єкт оподаткування — митна вартість товарів або інших предметів, які переміщаються через митний кордон. При визначенні митної вартості товарів валюта контракту перераховується в національну валюту України за курсом НБУ, що діє на день подання митної декларації.

Мито сплачується в національній валюті України. Ввізне мито сплачується по товарах, які імпортуються, вивізне — по товарах, що експортуються. Існує також два види ставок: в відсотках до митної вартості товарів і у встановленому грошовому розмірі на одиницю товару.

Мито нараховується митними органами виходячи з митної вартості й установлених ставок мита. При встановленні митної вартості до неї включається ціна товару, зазначена в рахунках-фактурах, а також витрати на транспортування до пункту перетинання митного кордону, комісійні та брокерські послуги тощо.

Єдиний митний тариф передбачає три види ставок, що різняться за розміром:

Преференційні (до товарів з країн, які з Україною утворюють митні зони чи входять до митних союзів; встановлення митного режиму міжнародними договорами; до товарів з країн, що розвиваються, за деяким виключенням).

Пільгові (до товарів , що походять з країн чи економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння; походять з країн, що розвиваються, крім товарних груп до яких застосовується преференційне мито).

Повні (застосовуються до решти товарів та інших предметів).

Потім пройшла досить цікава дискусія , у ході якої особлива увага зосередилась на таких важливих моментах, як розрахунок акцизного збору, ціна, яка включає акцизний збір і таке інше .

В обговоренні взяли участь майже всі учні . Вони зацікавились новим предметом , незважаючи на його складність школярі розуміли його необхідність актуальність. Їм були запрропоновані такі завдання :

Завдання 1.

Згідно з митною декларацією підприємство ввозить в Україну хутряні вироби на суму 2000$; ця продукція була виготовлена в Угорщіні. Курс НБУ на день подання декларації становить 1,9 грн/$. Розрахуйте суму мита.

Рішення.

Оскільки Угорщина відповідно до додатка 2 до Єдиного митного тарифу належить до країн, яким надається пільговий режим, оподаткування проводиться за пільговою ставкою - 10%.

Сума = 2000*1,9*10/100 = 380 грн.

Завдання 2.

Підприємство подає митну декларацію про вивезення олії рослинного походження в Росію на суму 10500 тис. рос. рублів. Курс НБУ - 0,3 грн/ 1 рубль. Обчислити суму мита.

Рішення.

Ставка мита по цій групі товарів - 30%. Отже,

сума = 10500*0,3*30/100 = 945 грн.

Завдання 3.

Підприємство подало митну декларацію на ввезення комплектуючих частин д комп’ютерів на загальну суму - 12500 доларів США. Курс НБУ на день подання декларації - 2,5 грн/долар. Ставка оподаткування - 30%. Але підприємство просрочило платіж до митних органів на 26 днів. Розрахувати суму мита з урахуванням пені.

Рішення.

Оскільки, згідно Закону, за кожень день просрочки стягується 0,2% від суми недоплати. Таким чином, сума обчислюється так:

Сума = 12500*2,5*30/100 + 12500*2,5*30/100*26*0,002 = 9862,5

Також студенти повинні відповісти на питання:

· Хто є платниками мита?

· Що є об’єктом оподаткування?

· На підставі чого встановлюється митний тариф?

· Які ви знаєте форми встановлення митних тарифів?

· Як розраховується сума мита?

· Хто є контролюючим органом?

Також, можливим є самостійна робота студентів над темою. Вона може проявлятися у виконанні домашніх вправ, роботою над конспектом теми, додатковим матеріалом, у написанні рефератів та доповідей.

Атмосфера уроку – дискусії сприяла активізації учнів , їхній розкутості , адже їм не треба було хвилюватися з приводу отримання поганої оцінки . Урок пройшов легко , у невимушеній обстановці і на високому рівні .

По закінченню уроку учням було запропоновано домашне завдання : на окремому аркуші викласти свою думку щодо доцільності існування таких непрямих податків як АЗ і мито .

Розробка уроку по темі

“Непряме оподаткування” .

Хід уроку.

Урок було проведено у формі семінару, темою якого було “Непряме оподаткування“. Урок мав на меті перевірку засвоєних знань з попередньо викладених тем .

На початку уроку учням було запропоновано розв’язати кросворд з метою перевірки засвоєння учнями основних понять теми .

Після цього клас було розбито на дві команди ( два підприємства), кожна з яких отримала три задачі ( по одній по кожній темі ) . На кожну задачу було відведено по 5 хвилин . По закінченню часу обидві команди представили свої рішення . Якщо задача розв’язана правильно то команда отримує 5 балів за кожну правильну відповідь . А якщо при розрахунках було допущено помилку - з команди знімаються 1,2 бали ( 120% ставки НБУ поділене на 100) .