Смекни!
smekni.com

Особливості інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ та шляхи його оптимізації (стр. 5 из 6)

Причини цього полягають, з одного боку, у недоліках постановчих розробок систем, і з іншого – у відірваності конкретних споживачів інформації (практичних працівників органів внутрішніх справ) від банків даних, неможливості чи незручності безпосереднього доступу до інформації, і як наслідок – їх незацікавленості в підтримці інформаційних підсистем в якісному та актуальному стані.

Потребує реорганізації і кадрове забезпечення інформаційних підрозділів ОВС, яке на даному етапі не відповідає сучасним вимогам. Відсутність відповідних підрозділів у міськрайлінорганах, невизначеність підходу до їх створення в галузевих службах, необхідність введення нових підрозділів для обробки спеціальної інформації – основні питання, які необхідно вирішувати при реорганізації організаційно-кадрового забезпечення інформаційних підрозділів [7,с. 108].

Втім, були відмічені і певні позитивні зрушення, пов’язані з проявом тенденції використання персональної комп'ютерної техніки. А саме: загальне підвищення рівня комп'ютерної грамотності працівників міліції; збільшення переліку комп'ютерних інформаційних обліків; поширення «географії» використання сучасних засобів комп'ютерної техніки в діяльності усіх ланок ОВС; розвиток технологій безпаперової обробки інформації; створення компютерної мережі обміну інформацією [13, с. 172].

Стратегія розвитку системи інформаційного забезпечення ОВС. Основною метою системи інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ України проголошено всебічну інформаційну підтримку практичної діяльності ОВС у боротьбі із злочинністю в Україні на основі комплексу організаційних, нормативно-правових, технічних, програмних та ін.

Стратегія розвитку системи інформаційного забезпечення ОВС. Основною метою системи інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ України проголошено всебічну інформаційну підтримку практичної діяльності ОВС у боротьбі із злочинністю в Україні на основі комплексу організаційних, відповідними знаннями та навиками у цій галузі.

Важливо дбати про підготовку майбутніх фахівців, впроваджувачів сучасних технологій у майбутньому. Курсанти (слухачі) в процесі навчання або при проходженні практики мають отримати цілісне уявлення про склад інформаційних підсистем, їх практичне застосування, технологію збору, зберігання, обробки та використання інформації. Обов’язкове й набуття навиків практичної роботи з інформаційними підсистемами.

Постійне загострення криміногенного стану в Україні висуває вимоги докорінного поліпшення інформаційного забезпечення діяльності органів внутрішніх справ у боротьбі із злочинністю, створення принципово нової системи, яка має поєднувати всі накопичені та наново створювані масиви оперативно-розшукового призначення в єдину інформаційно-обчислювальну мережу органів внутрішніх справ України. Ця система дозволяє здійснювати обмін необхідною інформацією на всіх рівнях управління, від МВС до будь-якого підрозділу міліції та іншого відомства. Наприклад, у нашій країні поки що немає єдиного центру, який збирав би й аналізував інформацію від всіх відомств, що ведуть боротьбу з тероризмом. Тому створення такого центру може забезпечити створення єдиної бази даних, яка буде доступна в реальному часі усім відомствам, організаціям і службам, що дозволить розширити їхні можливості щодо протидії тероризму. Аналіз інформативно-правової бази свідчить що про чималий потенціал взаємовідносин між СБУ та МВС, який треба використати для успішної боротьби з тероризмом. Одним із прикладів такої взаємодії можна назвати створення спільного інтерактивного банку даних про терористів та осіб, що їм симпатизують, що дає змогу оперативно розвязувати завдання щодо профілактики тих чи інших осіб [12, с. 225].

Досвід використання комп'ютерних інформаційних систем і технологій в правоохоронній сфері свідчить, що основними тенденціями їх розвитку та удосконалення є: удосконалення форм та методів керування системами інформаційного забезпечення; централізація та інтеграція комп'ютерних банків даних; впровадження новітніх комп'ютерних інформаційних технологій для ведення кримінологічних обліків; розбудова та широке використання ефективних та потужних комп'ютерних мереж; застосування спеціалізованих засобів захисту та безпеки інформації; налагодження ефективного взаємообміну інформацією на міждержавному рівні.

Розвиток науки, техніки, введення у дію новітніх технологій, розбудова суспільства на засадах демократії обумовлює зміни й у роботі органів внутрішніх справ, і,насамперед, тих їхніх підрозділів, які тісно співпрацюють з населенням. Таких змін вимагала робота дільничних інспекторів міліції. Детальне вивчення умов їх роботи, спільне обговорення проблем і шляхів їх вирішення з галузевими фахівцями органів внутрішніх справ підштовхнуло керівництво Юридичної академії МВС України (м. Дніпропетровськ) до розробки проекту „Електронне робоче місце дільничного інспектора міліції". Програма вже апробується в деяких районних відділах м. Дніпропетровська і дала перші позитивні результати.

Боротьба зі злочинністю постає пріоритетним напрямком міжнародної правоохоронної діяльності ОВС України. Зважаючи на інтеграцію України у світове співтовариство, яке рухається у напрямку загальної інформатизації, пропонуємо зосередити увагу на інформаційному чиннику підвищення ефективності управління міжнародною правоохоронною діяльністю ОВС України. Аналіз відомчих нормативно-правових актів, наукової літератури та практичного досвіду працівників ОВС України дозволяє дійти до наступних висновків. По-перше, у Програмі інформатизації органів внутрішніх справ України на 2000-2005 роки не приділяється належна увага питанню інформаційного забезпечення міжнародної правоохоронної діяльності. По-друге, у Проекті створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи органів внутрішніх справ України на 2000-2005 роки до складу системи входить лише інформаційна підсистема НЦБ Інтерполу в Україні, яка здійснює інформаційну підтримку управління міжнародною правоохоронною діяльністю ОВС України. Що стосується практиків, то вони стурбовані таким становищем і, з свого боку, вкрай зацікавлені у відповідних наукових концепціях інформаційного забезпечення та науковому супроводженні управління міжнародною правоохоронною діяльністю ОВС України. Безумовно, це потребує подальших спільних зусиль багатьох науковців та практичних працівників у цій сфері [7, c. 107].

Тому вважаємо, що завдання першочергової розробки та впровадження єдиної політики інформаційного забезпечення усіх напрямків діяльності ОВС України, у тому числі і міжнародної правоохоронної діяльності, має усвідомлюватися не тільки керівництвом МВС України, але й окремими працівниками, що здійснюють міжнародну діяльність.

Таким чином, варто вказати на найбільш оптимальні шляхи вирішення завдань сучасного інформаційного забезпечення має бути досягнуто за рахунок: впровадження єдиної політики інформаційного забезпечення; створення багатоцільових інформаційних підсистем діяльності ОВС; удосконалення організаційно-кадрового забезпечення інформаційних підрозділів; інтеграції та систематизації інформаційних обліків ОВС на всіх рівнях; розбудови інформаційної мережі; створення умов для ефективного функціонування інформаційних обліків, забезпечення їх повноти, вірогідності, актуальності та безпеки; переоснащення інформаційних підрозділів сучасною потужною комп'ютерною технікою; поширення мережі комп'ютерних робочих місць користувачів інформаційних підсистем;подальшої комп'ютеризації інформаційних обліків; впровадження сучасних інформаційних технологій.


ВИСНОВОК

Ми бачимо, що основи існуючого інформаційного забезпечення органів внутрішніх справ України були закладені ще у 70-х роках ХХ ст.та орієнтовані в напрямі інформаційної підтримки оперативно-службової діяльності підрозділів у боротьбі зі злочинністю. Вирішення цих завдань на той час досягалося загальною централізацією інформаційних обліків. Принципи побудови відображали притаманний для того періоду рівень розвитку технічних засобів і досягнень технології. Проте, поступово склалася ситуація, коли програмно-технічна база загальновідомчих інформаційних підсистем органів внутрішніх справ перестала відповідати сучасності.

Сьогодні ми чуємо численні дискусії та пропозиції з приводу необхідності реформування та вдосконалення системи інформаційного забезпечення ОВС України.

Роблячи висновки й підбиваючи підсумок даній роботі, відзначимо, що наявність інформації є невід’ємним гарантом ефективності функціонування правоохоронних органів, зокрема, їх протидії злочинності.

Звертаючи увагу на орієнтири нашої країни, одним із яких є побудова демократичної держави, ми не можемо недооцінити реальний рівень здатності державних структур виконувати свої завдання. Ці завдання виконуються відповідно до чинного законодавства України.

Таким чином, на основі аналізу норм правових актів можна зробити такі висновки:

По-перше, наявність інформації в підрозділах ОВС дозволяє визначити перспективи змін обсягу роботи органів внутрішніх справ, зробити висновки про те, на яких ділянках роботи мають бути зосереджені основні зусилля органів внутрішніх справ, які регіони, об'єкти й галузі економіки вимагають більшого профілактичного впливу, як найбільш раціонально розподілити сили і засоби ОВС, як їх використати, які корективи потрібно вносити у форми і методи їх роботи.