Смекни!
smekni.com

Правове регулювання біржової діяльності (стр. 5 из 8)

2) переважно непрямий зв'язок з ринком реального товару, напе­ред визначені та уніфіковані споживчі вартості товару;

3) повна уніфікація умов по кількості дозволеного до продажу то­вару, місця та строків поставки;

4) можливість заміни контрагентів по угоді, оскільки вони укладаються не між сторонами, а їх брокерами та розрахунковою палатою.

Біржова торгівля на сьогодні в розвинутих країнах є домінуючою і майже повністю витіснила торгівлю реальним товаром. Товарні біржі об’єднують торговців, маклерів, транспортні та переробні фірми і в основному зайняті розробкою типових контрактів та збором інформацій про ринки окремих видів товарів: зерна, масла.

Порядок та умови укладення ф’ючерсних контрактів на більшос­ті бірж визначаються спеціальними правилами.

2.3. Порядок та умови проведення біржових торгів

Біржове законодавство визначає біржові угоди як операції, що відповідають цілому ряду встановлених умов:

- являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін допущених до обігу на біржі товарів;

- учасниками таких угод виступають члени біржі;

- якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пі­зніше наступного за здійсненням угоди дня.

Порядок та умови проведення біржової торгівлі в загальному визначаються чинним законодавством України та деталізуються за­твердженими самими біржами правилами.

Згідно зі ст.281 ГК України правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або уповноваженим біржовою радою. Вони є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржо­вих операцій, ведення біржової торгівлі. В правилах такої торгівлі в обов'язковому порядку повинні бути визначені строк та місце прове­дення біржових операцій, склад учасників біржових торгів і сукуп­ність вимог, що ставляться до них, порядок здійснення та реєстрації біржових операцій; порядок надання та розмір плати за користуван­ня послугами біржі, відповідальність учасників та працівників біржі за невиконання або неналежне виконання правил біржової торгівлі та інші положення, встановлені органами управління біржі. Законо­давством встановлено цілий ряд застережень щодо біржових угод. Так, на товарній біржі забороняється купівля-продаж товарів (конт­рактів) однією особою безпосередньо або через підставних осіб з метою впливу на динаміку цін; будь-які погоджені дії учасників бір­жової торгівлі, які мають своєю метою або можуть привести до змі­ни чи фіксації поточних біржових цін, поширення брехливих відомос­тей, що можуть привести до штучної зміни кон’юнктури.

В залежності від ступеня закритості біржі, до торгів на ній допус­каються тільки брокери, що пройшли відповідну підготовку та зареє­стровані на біржі (закрита біржа), чи інші відвідувачі, (відкрита бір­жа). Члени біржі подають в загальний (організаційний) відділ біржі відомості про брокерів, уповноважених вести біржові операції. До­пуск брокерів до ведення таких операцій може здійснюватись шля­хом придбання брокерського місця. Важливою умовою участі броке­рів у біржових сесіях є дотримання гідності, стилю біржі та підприє­мницької етики з метою підтримання ділової репутації.

До участі в біржових торгах допускаються лише зареєстровані на даній біржі брокери. До початку біржової сесії клієнт брокера надає йому замовлення в якому міститься вся необхідна інформація про майбутню угоду. Брокер вправі провіряти цю інформацію, як і фі­нансово становище клієнта. Якщо брокер погодився представляти інтереси клієнта, то останній повинен видати йому довіреність на право здійснення угод а також перечислити на банківський рахунок брокера гарантований внесок, який встановлюється у відсотках від оціночної вартості угоди.

Не пізніше чим за день до торговельної сесії, брокер повинен отримати від клієнта банківське підтвердження переведення на його рахунок такої суми. Продавець сповіщає брокеру бажану та міні­мальну продажну ціну, а покупець своєму брокеру - бажану та мак­симальну ціну товару. Клієнт також повинен укласти з брокером до­говір - доручення чи договір на брокерське обслуговування. Таким чином брокер може представляти інтереси клієнта на біржі за наяв­ності договору на брокерське обслуговування, довіреності на веден­ня справ від імені клієнта та банківського документа, що стверджує перечислення гарантійного взносу.

Брокер повинен скласти 2 копії карточки-заказу на продаж, одну з яких він передає потім біржовому маклеру, що веде торги, а друга остається у нього.

Біржова торгівля ведеться як правило по одному виду товару, в од­ному місці (товарній секції, товарній ямі) і в один і той же час. Торги веде маклер та оператор, який фіксує всі укладені угоди в своїй товарній секції. Службовці розрахункового відділу біржі допомагають брокерам оформляти укладені ними на біржі угоди.

Класично біржові торги починаються по сигналу (дзвінок) і веду­чий торгу запрошує брокера-продавця на подіум для подачі однієї копії заказу на продаж . До неї заносяться данні про порядковий но­мер торгів чи номер торгів на цей день, час, символ секції. Брокер, а частіше на біржах - ведучий торгу об'являє лот і пропонує його про­дати. При цьому повідомляються всі суттєві умови угоди - назва то­вару та його сорт, ціна за одиницю, кількість, номенклатура, дата поставки та інші умови. Зацікавлені в придбанні товару брокери мо­жуть цю інформацію уточнити шляхом запитань до продаючого брокера. Вони можуть назвати свою ціну, за яку вони могли б отри­мати товар як в сторону підвищення, так і в сторону зниження стар­тової ціни. Якщо брокер бажає купити товар по запропонованій ціні, він підіймає витягнуту руку долонею до себе і викликає «куплю». В тому разі, коли запропонована ціна та оголошені інші умови сприй­маються, брокер на подіумі підіймає витягнуту руку долонею до по­купця і у відповідь кричить «продаю». Після цього покупець підхо­дить до подіуму і записує данні про себе, ставить підписи на обох копіях карточки-замовлення. З цього моменту між сторонами і ви­никають відповідні права та обов’язки. Одна з підписаних картонок дається оператору для комп’ютерної обробки, а інша остається у бро­кера - продавця для обліку його угод. Брокер покупця повинен зафіксу­вати укладену ним угоду в своїх документах.

Якщо пропозиції щодо придбання товару не надходять, то веду­чий приймає міри до стимулювання торгів, наприклад, шляхом об’яви найвищої пропозиції. В разі відсутності пропозицій торги по даному лоту об’являються закритими і лот з торгів знімається і може бути в подальшому виставлений повторно в цей же біржовий день після торгів по всім лотам, або в послідуючий. Брокерам нада­ється час для осмислення пропозицій, обговорення умов біржового контракту в межах 3-5 хвилин.

Якщо на лот (частину лоту) претендують одночасно декілька по­купців, то між ними ведеться боротьба шляхом підвищення покупної ціни. Після закінчення торгів брокери повинні підтвердити укладеніугоди в розрахунковій групі по відповідній кліринговій процедурі, що проводиться по кожному туру торгів.

Кліринг угодискладається з трьох етапів. На першому угоду під­тверджує брокер-продавець, який повинен подати в розрахункову групу екземпляр підписаної продавцем карточки-замовлення на продаж, довіреність на представлення інтересів продавця на біржі, банківське підтвердження про перечислення гарантійного внеску, підписаний брокером договір, та мати при собі печатку брокерської контори чи фірми.

На другому етапі брокер покупця повинен подати в розрахункову групу довіреність на право ведення справ від імені клієнта, документ з банку, що підтверджує сплату гарантійного внеску, завірені брокером реквізити його клієнта та мати при собі таку ж печатку.

На третьому етапі обидва брокери за допомогою службовців розрахункової групи узгоджують умови контракту і підписують його. Підписи на контракті скріплюються печатками і контракт реєструє­ться на біржі. Після цього контракти тиражуються в необхідній кіль­кості і передаються брокерам. З обох брокерів біржі справляється комісійний збір, як правило у фіксованому чи відсотковому виражен­ні від вартості контракту.

Після цього біржова угода підлягає виконанню. При цьому біржа контролює лише сплату. Оплату укладеної угоди може проводити і брокер покупця.

ВИСНОВКИ

Реальний стан на біржовому ринку такий, що найменша кількість підприємств реально використовує біржову інформацію у процесі прийняття управлінчиських рішень. Втрата такого важливого інформаційного джерела негативно вплине на динаміку розвитку галузей та їх біржових структур. Разом з тим гибкість такого фінансового інструмента, як біржа, дозволяє значно поліпшити становище у галузі.

Якщо урахувати, що у світовій практиці об’єми біржових операцій перевищують об’єми небіржових угод, то можливо припустити, що перспективи розвитку біржового ринку в Україні великі. Питання лише у тому, як швидко вони зможуть реалізуватися, в частковості це залежить від рішення проблеми інформаційного обміну між біржею і підприємствами галузі. Хотілось би вірити, що біржова торгівля отримає розвиток у нашій країні і з часом зможе стати реальним регулятором цін на товарних ринках країни.

Додаток № 1

ДОГОВІР
про надання брокерських послуг

м. ______________ "___" _______________ 200_ р.

______________________________________________________________________________

(назва підприємства, організації, установи)

(надалі іменується "брокер") в особі _____________________________________________

_____________________________________________________________________________,

(посада, прізвище, ім'я, по батькові)