Смекни!
smekni.com

Ґрунти й господарства (стр. 2 из 3)

На більших площах відбувається зниження продуктивності ґрунтів через зменшення змісту гумусу, запаси якого за останні 20 років скоротилися в РФ на 25-30%, а щорічні втрати становлять 81,4 млн. т. Земля сьогодні може прокормити 15 млрд. людина. Дбайливий і грамотний обіг із землею сьогодні стало самою актуальною проблемою.

Із сказаного випливає, що ґрунт включає мінеральні частки, детрит, безліч живих організмів, тобто ґрунт - це складна экосистема, що забезпечує ріст рослин. Ґрунти - це повільно поновлюваний ресурс. Процеси ґрунтоутворення протікають дуже повільно, зі швидкістю від 0,5 до 2 див за 100 років. Потужність ґрунту невелика: від 30 див у тундрі до 160 див - у західних чорноземах. Одна з особливостей ґрунту - природна родючість -формується дуже тривалий час, а знищення родючості відбувається всього за 5-10 років. Із сказаного випливає, що ґрунт менш рухливий у порівнянні з іншими абиотическими тридцятимільйонної біосфери.

Господарська діяльність людини в цей час стає домінуючим фактором у руйнуванні ґрунтів, зниженні й підвищенні їхньої родючості.

2. Господарства і їхній негативний вплив на ґрунт

Техногенна інтенсифікація виробництва сприяє забрудненню й дегумификации, вторинному засоленню, ерозії ґрунту.

До речовин, завжди наявним у ґрунті, але концентрація яких може зростати в результаті діяльності людини, ставляться метали, пестициди. З металів у ґрунті часто виявляють надлишкові концентрації свинцю, ртуті, кадмію, міді й ін.

Підвищений зміст свинцю може бути викликано атмосферною емісією (поглинання з атмосфери) за рахунок вихлопних газів автомобілів, у результаті внесення компостних добрив і ґрунт стає мертвої при змісті в ній 2-3 г свинцю на 1 кг ґрунту (навколо деяких підприємств зміст свинцю в ґрунті досягає 10-15 г/кг).

Миш'як утримується в багатьох природних ґрунтах у концентрації 10 млн.-1, однакйогоконцентрація може збільшитися в 50 разів за рахунок застосування для протравлення насінь арсенату свинцю. Ртуть у звичайних ґрунтах утримується в кількості від 90 до 250 г/га; за рахунок протравляння вона може щорічно додаватися в кількості близько 5 г/га; приблизно така ж кількість попадає в ґрунт із дощем. Додаткові забруднення можливі при внесенні в ґрунт добрив, компостів і з дощовою водою.

Для знищення шкідників винайдені тисячі хімікатів. Їх називають пестицидами, а залежно від групи організмів, на які вони діють, їх ділять на інсектициди (убивають комах), родентициды (знищують гризунів), фунгіциди (знищують гриби). Однак жоден із цих хімікатів не має абсолютну вибірковість відносно організмів, проти яких він розроблений, і являє загрозу також для інших , організмів, у тому числі й для людей. Щорічне застосування пестицидів у сільському господарстві в РФ у період з 1980 по 1991 р. перебувало на одному рівні й становило приблизно 150 тис. т, а в 1992 р. знизилося до 100 тис. т. Екологічно значно доцільніше для боротьби із сільськогосподарськими шкідниками використовувати природні або біологічні методи. Існують чотири основні категорії біологічних методів боротьби зі шкідниками:

а) за допомогою природних ворогів;

б) генетичні методи;

в) використання стерильних самців;

г) за допомогою природних хімічних сполук

У ґрунтах підзолистого типу з високим змістом заліза при його взаємодії із сіркою утвориться сірчисте залізо, що є сильною отрутою. У результаті в ґрунті знищується мікрофлора (водорості, бактерії), що приводить до втрати родючості.

До регіонів зі значним забрудненням ґрунту варто віднести Московську й Курганську області, до регіонів із середнім забрудненням - Центрально-Чорноземний район, Приморський край, Північний Кавказ.

Ґрунту навколо більших міст і великих підприємств кольорової й чорної металургії, хімічної й нафтохімічної промисловості, машинобудування, ТЕС на відстані в кілька десятків кілометрів забруднені важкими металами, нафтопродуктами, сполуками свинцю, сірки й інших токсичних речовин. Середній зміст свинцю в ґрунтах пятикилометровой зони навколо ряду обстежених міст РФ перебуває в межах 0,4-80 ПДК. Середній зміст марганцю навколо підприємств чорної металургії коливається в межах 0,05-6 ПДК.

За 1983-1991 р. щільність атмосферних випадань фторидов навколо Братнього алюмінієвого заводу збільшилася в 1,5 рази, а навколо Іркутського - в 4 рази. Поблизу Мончегорска ґрунти забруднені нікелем і кобальтом більш ніж в 10 разів вище норми.

Забруднення ґрунтів нафтою в місцях її видобутку, переробки, транспортування й розподіли перевищує фонове в десятки разів. У радіусі 10 км від Володимира в західному й східному напрямках - зміст нафти в ґрунті перевищувало фонове значення в 33 рази.

Фтором забруднені ґрунти навколо Братська, Новокузнецька, Красноярська, де максимальний його зміст перевищує регіональний середній рівень в 4-10 разів.

Таким чином, інтенсивний розвиток промислового виробництва приводить до росту промислових відходів, які в сукупності з побутовими відходами істотно впливають на хімічний склад ґрунту, викликаючи погіршення її якості. Сильне забруднення ґрунту важкими металами разом із зонами сірчистих забруднень, що утворяться при спалюванні кам'яного вугілля, приводять до зміни сполуки мікроелементів і виникненню техногенних пустель.

Зміна змісту мікроелементів у ґрунті негайно позначається на здоров'я травоїдних тварин і людини, приводить до порушення обміну речовин, викликаючи різні ендемічні захворювання місцевого характеру. Наприклад, недолік йоду в ґрунті веде до хвороби щитовидної залози, недолік кальцію в питній воді й продуктах харчування - до поразки суглобів, їхньої деформації, затримці росту.

Забруднення ґрунту пестицидами, іонами важких металів приводить до забруднення сільськогосподарських культур і відповідно харчових продуктів на їхній основі.

Так, якщо зернові культури вирощують із високим природним змістом селен, те сіра в амінокислотах (цистеин, метіонін) заміщається селеном. Образовавшиеся "селенові" амінокислоти можуть привести до отруєння тварин і людини. Недолік молібдену в ґрунті приводить до нагромадження в рослинах нітратів; у присутності природних вторинних амінів починається послідовність реакцій, які можуть ініціювати в теплокровних тварин розвиток ракових захворювань.

У ґрунті завжди присутні канцерогенні (хімічні, фізичні, біологічні) речовини, що викликають пухлинні захворювання в живих організмів, у т.ч. і ракові. Основними джерелами регіонального забруднення ґрунту канцерогенними речовинами є вихлопи автотранспорту, викиди промислових підприємств, продукти нафтопереробки.

Антропогенне втручання може впливати на підвищення концентрації природних речовин або вносити нові, сторонні для навколишнього середовища речовини, такі, як пестициди, іони важких металів. Тому концентрація цих речовин (ксенобиотиков) повинна визначатися як в об'єктах навколишнього середовища (ґрунту, воді, повітрі), так і в харчових продуктах. Гранично припустимі норми на присутність залишків пестицидів у продуктах харчування різні в різних країнах і залежать від характеру економіки ( імпорту-експорту продовольства), а також від звичної структури харчування населення.

Земельні ресурси Москви піддані забрудненню й захламлению. Для характеристики забруднення ґрунту уведений сумарний показник забруднення ґрунту (СПЗ): при СПЗ < 15 у.е. ґрунт не небезпечний для здоров'я населення; при СПЗ 16—32 у.е. — приводить до деякого захворювання дітей. На 25% площі Москви СПЗ > 32 у.е. (32-128 у.е.). При СПЗ > 128 у.е. дуже часто хворіють дорослі й діти, і особливо сильно рівень СПЗ відбивається на репродуктивній функції жінок.

Для стійкого розвитку людині необхідно усвідомити свій негативний вплив на ґрунт і вжити заходів по зниженню цього впливу.

Збільшення чисельності людства приводить до більше інтенсивного землекористування. Характер діяльності людини досить різноманітний, і умовно можна виділити наступні аспекти:

а) сільське й лісове господарство;

б) різноманітне будівництво;

в) горнотехнические заходу.

Сільське й лісове господарство включає землеробство, скотарство, осушення заболочених територій, зрошення, обводнювання земель, оранку цілини, вирубку лісів і ін. Різноманітне будівництво також зменшує кількість орних земель - будівництво великих водоймищ, каналів, гребель, ГЕС, промислових комплексів, міст, залізниць, населених пунктів, комунікацій. Горнотехнические заходу, такі, як розробка й експлуатація мінеральної сировини, видобуток корисних копалин, у тому числі нафти й підземних вод, також вилучають більші території орних земель із природних і агроэкосистем. У результаті руйнування природних экосистем відбувається втрата ґрунту.

Самий руйнівний вплив на ґрунт робить ерозія, тобто процес захоплювання часток ґрунту і їхнього виносу водою (водяна ерозія) або вітром (вітрова ерозія). Винос може бути повільний і слабким, коли ґрунт повільно видувається в ході вітрової ерозії, і катастрофічним, коли водна ерозія утворить глибокі яри після сильної зливи (яружна ерозія). Рослинний покрив або природний опал (опалі листи) забезпечують захист землі від всіх видів ерозії. Водна ерозія починається із краплинної ерозії — дії ударів дощових крапель; рівномірне змивання ґрунту з поверхні називається площинною ерозією. Для втримання води й биогенов у ґрунті важливіше всього гумус і глина, видалення яких за рахунок ерозії приводить до опустыниванию ґрунту.

Земельний фонд Росії має багато незручних земель: вічна мерзлота - 47-49%, піски, пустелі, напівпустелі - 14-15%, заболочені землі й болота - 9-10%, тундра - 8%, високогір'я - 3%, міста й населені пункти - 3% і тільки 15% - орні землі, площа яких становить близько 230 млн га. З них 160 млн га піддані ерозії (здебільшого - це чорнозем і 137 червонозем).