Смекни!
smekni.com

Державні та національно-культурні символи Куби (стр. 3 из 3)

Зі студентських років Кастро брав активну участь у революційному русі. Коли Фульхенсіо Батіста-і-Сальдівар встановив на Кубі диктаторський режим (1952), Кастро зробив зусилля з організації збройного повстання проти тиранії.26 липня 1953 група озброєних осіб на чолі з Кастро спробувала захопити армійські казарми у фортеці Монкада в місті Сантьяго-де-Куба. Більшість учасників цієї акції було заарештовано. Кастро зі своїми сподвижниками постав перед судом, де він виголосив свою знамениту промову "Історія мене виправдає". У в'язниці на острові Пінос учасники штурму Монкади провели лише два роки і в 1955 були вислані за межі Куби.

За кордоном (у США та Мексиці) Кастро організував "Рух 26 липня", що ставив собі за мету збройне повалення режиму Батісти. У грудні 1956 Кастро і 81 його прихильник скоїли плавання на яхті "Гранма" від Мексики до берегів Куби. У першому бою з урядовими військами революціонери були розгромлені, але 12 осіб на чолі з Кастро вдалося пробитися в гори Сьєрра-Маестра, де вони розгорнули партизанську війну. Кастро організував Повстанську армію, яка протягом 1956-58 поширила свої дії на інші райони Куби і у вирішальних боях в кінці 1958 зуміла розгромити урядові війська.1 січня 1959 повстанці вступили до Гавани. Кастро сформував новий уряд Куби з числа своїх соратників-революціонерів.

У квітні 1961 під керівництвом Кастро був розгромлений десант контрреволюціонерів, що висадилися на Плайя-Хірон. На Кубі почалися перетворення по соціалістичному зразком, у зовнішній і внутрішній політиці уряд Кастро стало орієнтуватися на СРСР. Протистояння з США призвело до Карибської кризи 1962, коли світ був поставлений на межу ядерної катастрофи. У наступні роки Куба перетворилася на форпост соціалізму в Західній півкулі. У 1965 була заснована єдина в країні політична партія - Комуністична партія Куби, генеральним секретарем якої став Фідель Кастро.

В даний час, керівником Куби є Рауль Кастро - Голова Державної ради, Ради Міністрів і Верховний головнокомандувач Збройними Силами Куби з 2008 р.

Висновок

Як зазначав О. Шпенглер, єдність будь-якої культури грунтується на загальній мові її символіки. Кожен народ створює і шанує власні національно-державні символи. Вони будуються на тривалій традиції, в якій важливе місце займають різного роду прапори, прапори і герби, інші символи й атрибути державно-політичної само ідентифікації. Частина символів формується спонтанно в процесі життєдіяльності всіх або більшості членів національної спільноти, а інша частина створюється і цілеспрямовано впроваджується елітами.

Національно-державні символи та ідеали більш-менш тісно пов'язані між собою, вони взаємодоповнюють і підтримують один одного. Ідеал не існує сам по собі, а виражається за допомогою будь-якого документа, твори мистецтва, вислови і т.д.

На поведінку людей часто набагато більш сильний вплив можуть вчинити не стільки самі дії уряду, політичних партій і діячів, скільки панівна, а суспільстві система символіки, яка орієнтує людей на конкретний тип соціальних відносин. Самі по собі символи, не пов'язані з реальною дійсністю, з центральною ідеєю, яка панує в суспільній свідомості, не можуть правильно пояснити справжні механізми і мотиви, які визначають і регулюють поведінку окремих індивідів та соціально-політичних угруповань. Найчастіше різного роду символи створюються штучно, на основі неповної, упередженої трактування тих чи інших соціальних та суспільно-політичних процесів і явищ. І, тим не менш, спільну мову символіки свідчить про єдність політичної культури даного суспільства. Куба у багатьох асоціюється з Кастро, сигарами, пляжами і п'янкими афро-кубинськими ритмами. Насправді - країна немислимого біологічного розмаїття. На землі зовсім мало місць, де природа так збереглася.

Одне з центральних місць серед символів займають національні гімни, які представляють собою офіційні патріотичні символи, або, як пише К. Серулоу, "музичний еквівалент девізу, герба або прапора країни". Гімни, подібно Іншим національних символів, стають чимось на зразок "візитної картки" нації. Вони - сучасні тотеми, знаки, за допомогою яких народи відрізняють себе один від одного або підтверджують межі своєї "ідентичності".

Кожна країна має свій державний чи національний прапор, що втілює її незалежність, суверенітет і місце у світовому співтоваристві.

Показово, що глави держав (президенти, монархів), вступаючи на посаду, вимовляють клятву вірності при обов'язковій присутності державного прапора. Яке б то не було образу прапора, в більшості країн розглядається як кримінально каране злочин. Прапор в поєднанні з гімном та іншими атрибутами державності в багатьох країнах перетворився в емоційне втілення нації. Не випадково, коли громадяни однієї країни хочуть висловити своє невдоволення і протест діями іншої держави, вони вдаються до публічного спалення прапора цієї держави.

Як правило, жодна офіційна церемонія не обходиться без державного прапора, Він ставиться на будівлях резиденції глави держави та уряду. У дні офіційних свят державний прапор вивішується на громадських будівлях. Державні прапори є незмінним атрибутом при двосторонніх або багатосторонніх переговорах між різними країнами. Прапори перед будівлею ООН символізують країни, що входять до цієї міжнародної організації.

Поряд із прапором та чи інша країна в уявленнях як її громадян, так і іноземців, ототожнюється з її гербом. Часто як центрального елемента гербів, виступають зображення рослин і дерев, (наприклад, у Лівану - кедр, Канади - кленовий лист і т.д.), тварини (лев у Великобританії), птиці (орел у Росії, США, Німеччини і т.д.). В останніх двох випадках напрошується аналогія зі станом справ у світі тварин і птахів: подібно тому як серед звірів царює лев, а серед птахів

Орел, у світі людей на вершині стоїть король, імператор, цар.

Потрібно відзначити, що Куба, протягом останніх століть, успішно сформувала елементи своєї ідентичності, якими і є по суті всі національно-культурні і державні символи Республіки.

Список використаної літератури

1. Владислав Рубцов. Куба. Несподівані репортажі. Видавництво: Ексмо, 240 стор 2009

2. Менді Макдональд. Куба. Путівник по звичаям і етикету Видавництва: АСТ, Астрель, 160 стор 2007

3. Че Гевара. Епізоди революційної війни на Кубі (Reminiscences of the Cuban Revolutionary War). Видавництво: АСТ, 344 стор 2010

4. Сучасна Куба: питання економічної адаптації та переорієнтація зовнішніх зв'язків (La cuba de hoy: problemas de adaptacion economica y reorientacion de los vinculos externos). Видавництво: МУЛУ РАН, 328 с. 2002

5. Клаудія Фуріаті. "Фідель, герой чи диктатор", 2001 р.

СПИСОК ЕЛЕКТРОННИХ ТА ІНТЕРНЕТ-ДЖЕРЕЛ

1. Велика Енциклопедія Кирила і Мефодія (Сучасна Універсальна Російська Енциклопедія), 2004 р.

2. www.netforcuba.org

3. www.cuba.com

4. www.cuba.ru

5. www.posolstvo-cuba.ru