Смекни!
smekni.com

Договір дарування за російським законодавством (стр. 3 из 7)

Але дарування майнового права відносно себе самого в той же час означає і прийняття на себе кореспондуючих обов'язків перед обдарованим (у нашому прикладі це - обов'язок щодо передачі речі у безоплатне користування). Отже, тут реальний договір дарування породжує зобов'язання, змістом якого є не передача дару (дар, тобто право, вже переданий), а виконання будь-яких інших дій. Аналогічна картина спостерігається й у всіх інших випадках дарування майнового права відносно самого дарувальника: виникає нове зобов'язання, зміст якого визначається характером подарованого права і може мати мало спільного з первісним договором дарування.

Таку ситуацію навряд чи можна вважати нормальною. Більшість зобов'язальних прав має терміновий характер, тому виступаючи предметом договору дарування, вони ставлять під сумнів його традиційні властивості безстроково і безповоротності. Чинний ЦК цілком допускає дарування права на певний (навіть дуже короткий) термін. Це, наприклад, має місце, коли дарувальник поступається своїм правом щодо третьої особи незадовго до припинення відповідного зобов'язання. Звільнення від майнового обов'язку, як один з варіантів дарування, може здійснюватися різними способами. Звільнення від обов'язку перед самим дарувальником називається проханням боргу. Буквальне тлумачення ст.415 ГК РФ призводить до висновку про те, що прощення боргу є односторонньої угодою й зумовлено лише дотриманням прав інших осіб щодо майна кредитора-дарувальника. Однак такий висновок некоректний, оскільки в силу ст.572 ГК РФ прощення боргу завжди є договором дарування і тому вимагає згоди обдарованого боржника.

Типовий випадок звільнення від обов'язку перед третьою особою - це переклад такий обов'язки з обдарованого на дарувальника, іменований перекладом боргу (який підпорядковується вимогам ст.391, 392 ЦК РФ). У цьому випадку дарувальник займає місце обдарованого, витісняючи його з правовідносини з третьою особою. Звільнення обдарованого від обов'язку перед третьою особою відбудеться й у тому випадку, якщо завдяки діям дарувальника припиниться відповідне зобов'язання. Це можливо, якщо дарувальник виконає за обдарованого його обов'язок, не стаючи формальним боржником за основним зобов'язанням. Згода обдарованого на вчинення таких дій можна розглядати як своєрідне передоручення (покладання) виконання на дарувальника (ст.313 ЦК РФ). Таке ж передоручення виконання буде мати місце і в тому випадку, коли дарувальник передає кредитору обдарованого відступне (ст.409 ЦК РФ) і тим самим припиняє зобов'язання.

Предмет договору дарування повинен бути формально визначено шляхом вказівки на конкретну річ, право чи звільнення від конкретної обов'язки. В іншому випадку договір, що містить обіцянку подарувати, трапляється неукладеним (абз.2 п.2 ст.572 ГК РФ). Відсутність у законі аналогічної норми, присвяченій реальному договором дарування, пояснюється тим, що його предмет неминуче стає певним для сторін вже в момент передачі, тобто ще під час укладання договору [6, С.148]. Основними видами дарування є реальний договір (Безпосереднє дарування) і консенсуальної договір дарування (дарча). В якості класифікаційного критерію тут виступає момент укладання договору. Але можлива й інша класифікація, в основу якої покладена мета дарування.

Так, розрізняються дарування у власному значенні слова, тобто дія, що здійснюється в інтересах одного обдарованого особи, і пожертвування - дарування, скоєне у загальних інтересах невизначеного кола осіб, що ставить за загальнокорисних мети (ст.582 ГК РФ). Обидві наведені класифікації не перетинаються між собою, тому пожертва може виступати і як реальний договір, і як консенсуальної (обіцянка пожертвувати). Пожертвування можуть робитися громадянам, лікувальним, виховним закладам, установам соціального захисту й інших аналогічних установ, благодійним, науковим і навчальним установам, фондам, музеям і іншим установам культури, громадським і релігійним організаціям, а також державі, суб'єктам Російської Федерації, муніципальних утворень. Предмет договору пожертви вже, ніж власне дарування. Він охоплює лише речі і права, але не включає звільнення від обов'язку. Причина цього очевидна: звільнення обдарованого від обов'язку завжди проводиться у його безпосередніх інтересах, а не на загальне благо. Можливий перелік загальнокорисних цілей пожертвування надзвичайно великий, а їх досягнення може вестися самими різними шляхами, тому ДК РФ утримується тут від будь-яких перерахувань. Замість цього законодавець у ряді випадків надає дарувальнику право вказати конкретне призначення, по якому буде використовуватися майно, пожертвуване на загальне благо.

Це допустимо, якщо обдарованим за договором пожертви є юридична особа або громадянин (п.3. Ст.582 ГК РФ), і неможливо, якщо майно жертвують державі. Більше того, відносно громадян вказівку конкретного напрямку використання дару не тільки можливо, але і абсолютно необхідно, в іншому випадку пожертвування перетвориться на звичайне дарування. Законодавець, ймовірно, виходить з того, що спокуса приховати дарунок від суспільства, використавши його на власні потреби, у середньостатистичного громадянина непоборне великий. Правове становище держави як суб'єкта права специфічно тим, що воно завжди діє не в своїх власних, а в загальних інтересах. Значить, дарувальник може бути впевнений у тому, що будь-який подарунок на адресу держави буде використаний на загальне благо, інакше він просто не може бути використаний. Більш того, передбачається, що держава краще за інших суб'єктів знає, в чому полягає це загальне благо, і краще за інших може діяти в загальнокорисних цілях. Тому дарувальник некомпетентний зобов'язувати держава до певного способу використання пожертвуваного майна. Що стосується громадян вказівку конкретного напрямку використання дару не тільки можливо, але і абсолютно необхідно, інакше пожертвування перетвориться на звичайне дарування. Законодавець, ймовірно, виходить з того, що спокуса приховати дарунок від суспільства, використавши його на власні потреби, у середньостатистичного громадянина непоборне великий. Інші особливості пожертвування обумовлені специфікою його предмета та будуть висвітлені далі при аналізі відповідних питань дарування.

При отриманні майна в дар обдарований платить податок, який називається "податок з майна", переходить у порядку спадкування або дарування". Однак ставки податку у разі дарування і в разі спадкування - різні. Платниками податку відповідно до цього Закону є фізичні особи, які приймають майно, що переходить у їхню власність у порядку спадкування або дарування (ст.1 Закону РФ "Про податок з майна. "). Податок з майна, що переходить фізичним особам у порядку дарування, обчислюється за певними ставками (п.2 ст.3 Закону "Про податок з майна, що переходить у порядку дарування"): (див. додаток табл.1). У ст.5 Закону РФ "Про податок." викладено порядок обчислення і сплати податку. Податок з майна, що переходить у порядку дарування стягується, якщо вартість майна на день посвідчення договору перевищує 80-кратний розмір майна на день посвідчення договору перевищує 80-кратний розмір мінімальної місячної оплати праці. Нотаріуси, а також посадові особи, уповноважені здійснювати нотаріальні дії, зобов'язані в 15-денний термін (з моменту посвідчення договору) направити до податкового органу за місцем їх знаходження довідку про вартість майна, що переходить у власність громадян, необхідну для обчислення податку з майна.

Розділ 2. Змістдоговору дарування

Сторонами договору дарування є дарувальник і обдарований. Перший добровільно позбавляє себе певного майна, другий - набуває ці права. Якщо предмет договору - річ, то обдарований набуває на неї право власності. Сторонами договору дарування - дарувальником і обдарованим - можуть бути громадяни, юридичні особи і держава. Право держави здійснювати дарування не викликає сумнівів (19, С.342). Але як обдарованого особи воно може виступати лише у договорі пожертвування. Це цілком природно, оскільки держава діє тільки в загальних інтересах, отже, приймати подарунки в якості приватної особи, що переслідує свої цілі, воно не може. Але чи вправі таке держава робити подарунки інакше, як в загальнокорисних цілях? Так, тому що загальний інтерес, переслідуваний державою, може полягати й у тому, щоб обдарувати приватна особа (двох, трьох, тисячу і т.д.). Коли сторони домовляються про передачу речі в майбутньому або про передачу прав або про відмову дарувальника від права (звільнення обдарованого від майнової обов'язки), то обдарований набуває дебіторська заборгованість до дарувальника. Якщо предметом дарування є річ, але передача її в момент укладання договору неможлива, вона може бути замінена борговими позиковим зобов'язанням про передачу речі в обумовлений термін. Серйозний вплив на можливість укладення договорів дарування громадянами надає обсяг їх дієздатності. Недієздатний громадянин може укладати договори дарування лише через свого опікуна (п.2 ст.29 ГК РФ). При цьому від його імені можна виробляти дарування лише звичайних подарунків невеличкий вартості (не дорожче п'яти мінімальних розмірів оплати праці); право на отримання їм подарунків через опікуна не обмежена. Особа, яка визнано обмежено дієздатним, вправі самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини, а всі інші - тільки за згодою піклувальника (п.1 ст.30 ГК РФ). Це означає, що громадянин, який є обмежено дієздатним вправі самостійно здійснювати договір дарування лише як обдарованого і тільки в тому випадку, якщо цей договір у силу свого споживчого характеру та незначної суми відноситься до дрібних побутових угод. Відповідно до правил п.2 ст.26 і п.2 ст.28 ГК РФ малолітні і неповнолітні можуть здійснювати операції, спрямовані на безоплатне отримання вигоди, тобто виступати в якості обдарований, якщо відповідні договори не вимагають нотаріального посвідчення або державної реєстрації (6, С.148). Відповідальність за такими договорами, укладеними малолітніми, несуть їх законні представники, а за договорами, укладеними неповнолітніми дітьми, відповідають вони самі. Крім цього, неповнолітні вправі самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією та іншими доходами (подп.1 п.2 ст.26 ЦК РФ), в тому числі шляхом їх дарування. У всіх інших випадках дарування здійснюється або за згодою законних представників неповнолітніх, або через законних представників малолітніх, діє від їх імені (в останньому випадку предметом дарування може бути лише звичайний подарунок невеликій вартості). Дарування між подружжям проводиться на загальних підставах з урахуванням того, що предметом дарування звичайно виступає майно, що належить одному з подружжя особисто (наприклад, річ на праві власності або частка у спільній частковій власності, якщо такий режим майна встановлено). Втім, можливо дарування і шляхом передачі майнових прав, що належать одному з подружжя у спільній сумісній власності, що призведе до закріплення всього подружнього майна за однією особою.