Смекни!
smekni.com

Порядок складання фінансової звітності (стр. 13 из 14)

У статтях розділу" Внески учасників" наводять дані про збільшення статутного капіталу підприємства та зміни неоплаченого капіталу внаслідок збільшення чи зменшення дебіторської заборгованості учасників за внесками до статутного капіталу підприємства.

У статтях розділу" Вилучення капіталу” наводять дані про зменшення власного капіталу підприємства внаслідок виходу учасника, викуп або анулювання викуплених акцій акціонерним товариством, зменшення номінальної вартості акцій або з інших причин.

У статтях розділу “ Інші зміни в капіталі” наводять дані про всі інші зміни власному капіталі підприємства.

У статті “Разом змін у капіталі наводять підсумок змін у складі власного капіталу за звітній період.

Для складання Звіту про власний капітал використовують такі джерела інформації:

Звіт про власний капітал за попередній звітній період;

Баланс за попередній звітній період;

Звіт про фінансові результати;

Дані аналітичного обліку за операціями, що впливають на статті власного капіталу.

Методика складання звіту така:

Фіксація величин власного капіталу та його складових на початок звітного року. Для цього використовують дані форми №1 “Баланс”. Слід відзначити повну наступність змісту статей розділу 1 пасиву Балансу “Власний капітал" і рядків 010 “ Залишок на початок року’ і 300 “ Залишок на кінець року".


Таблиця 3.5.1. Взаємозв’язок між показниками Балансу та Звіту про власний капітал

П (С) БО 2 форма №1 “Баланс" П (С) БО 5 форма 4 Звіт про власний капітал
Статті розділу 1 пасиву балансу (на початок і кінець звітного року) № рядка Графи Звіту про власний капітал (рядки 010 і 300) № графи
1. Власний капітал
Статутний капітал 300 Статутний капітал 3
Пайовий капітал 310 Пайовий капітал 4
Додатковий вкладений капітал 320 Додатковий вкладений капітал 5
Інший додатковий вкладений капітал 330 Інший додатковий вкладений капітал 6
Резервний капітал 340 Резервний капітал 7
Нерозподілений прибуток 350 Нерозподілений прибуток 8
Неоплачений капітал 360 Неоплачений капітал 9
Вилучений капітал 370 Вилучений капітал 10
Всього за розділом 380 Всього 11

Визнання необхідності коригування залишку власного капіталу на початок року. Зміни в обліковій політиці або помилки, допущені під час складання звітності минулих років через змінну величини доходів чи витрат підприємства впливають на величину чистого прибутку. Тому по рядках 020 -40 коригують лише одну складову власного капіталу - нерозподілений прибуток. Усі інші графи по цих рядках не позаповнюють. Підсумком кроку є заповнення рядка 050, як суми рядків 020 -040 по кожній графі.

Внесення до Звіту сум змін балансової вартості необоротних активів у зв’язку з уцінкою та дооцінкою. Ці зміни відображають у рядках 060 -120 розділу “Переоцінка активів", у графі 6 “ Додатковий вкладений капітал”.

Суму оцінки основних засобів, згідно з вимогами П (С) БО 7 “ Основні засоби", не відображають на рахунках капіталу, а списують на витрати звітного періоду. Якщо існує залишок, сума їхньої уцінки зменшує попередню дооцінку, і таким чином відображається у Звіті про власний капітал.

Інформація про до оцінку довгострокових фінансових інвестицій фіксується у вільному рядку 120 цього розділу Звіту. Порядок відображення до оцінки довгострокових фінансових інвестицій на рахунках капіталу буде визначено наступними П (С) БО.

Таким чином, по рядках 060 -120 інформація розміщується лише у графі 6.

Відображення у Звіті про власний капітал суми чистого прибутку та напрямів його використання. Чистий прибуток (збиток) за звітній період переносять у графу 8 рядка 130 із Звіту про фінансові результати (рядок 220 -225). У наступних статтях наводиться інформація про розподіл чистого прибутку: на оплату дивідендів, на реінвестування та здійснення відрахувань до резервного фонду. У двох останніх випадках зміни в результаті господарських операцій стосуються кількох складових власного капіталу, а тому відображаються у двох графах Звіту. При цьому у графі 8 “ Нерозподілений прибуток” суми по рядках 140 -170 зазначають у дужках, тобто зі знаком ”-".

Поповнення капіталу за рахунок внесків учасників. Показники статті “Внески у капітал" також заповнюються на підставі даних обліку. Внески можуть здійснюватися до статутного капіталу або пайового капіталу, якщо приймається рішення про зміну його первісного розміру, і в такому разі їх відображають у графах 3-4, якщо вони стосуються погашення заборгованості за капітал -у графі 9.

Таким чином, у рядку 180 можуть бути заповнені 3 -6 та графи 11, а рядку 190 -9 та 11 графи.

Вилучення капіталу. Статті розділу" Вилучення капіталу” заносять за даними обліку у графу 10 відповідно до причини вилучення капіталу. Якщо акції (частки) були викуплені, а відтак анульовані (рядок 230) їх суми, відображають у дужках у графі 10 ” Вилучений капітал ” і в графах 3 -4. Суму у графі 10 зазначають у дужках також у разі перепродажу викуплених раніше акцій.

Виділення змін у капіталі, крім тих, які були зазначені раніше. Статті розділу “Інші зміни у капіталі” також заповнюють на підставі даних обліку. У разі списання не відшкодованих збитків за рахунок коштів резервного фонду суму зазначають у дужках у графі 7 “ Резервний капітал’’. За безоплатного отримання активів їхню вартість відображають у складі іншого додаткового капіталу (графа6).

Визначення залишків за статтями капіталу. Всі зміни в капіталі, що відбулися протягом звітного періоду підсумовують у рядку 290. Для його заповнення у кожній графі треба обчислити алгебраїчну суму по рядках 060 -280.

3.6 Розкриття інформації у Примітках до фінансової звітності

Розкриття інформації у фінансової звітності передбачає надання суттєвої інформації (інформації, відсутність якої може вплинути на прийняття рішень) користувачам фінансової звітності.

Невід’ємна складова фінансової звітності -Примітки. Складання приміток до фінансової звітності є необхідною умовою дотримання принципів повного висвітлення і послідовності.

Примітки до фінансових звітів - сукупність показників і пояснень, які забезпечують деталізацію і обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інформація, розкриття якої передбачено положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

У Примітках до фінансової звітності розкривають:

облікову політику підприємства;

інформацію, що не наведена безпосередньо у фінансових звітах, але є обов’язковою за відповідними П (С) БО;

інформацію, в якій міститься додатковий аналіз статей звітності, необхідний для забезпечення її зрозумілості та доречності.

Інформація, яку розкриває у фінансовій звітності може бути різною (залежно від видів діяльності підприємства), але має бути зрозумілою користувачам, тобто містити дані про:

підприємство;

дату звітності та звітного періоду;

валюту звітності та одиницю її вимірювання;

відповідну інформацію щодо звітного та попереднього періодів;

облікову політику підприємства та її зміни;

консолідацію фінансових звітів;

припинення (ліквідацію) окремих видів діяльності;

обмеження щодо володіння активами;

участь у спільних підприємствах;

виявлення помилки минулих років і пов’язані з ними коригування;

переоцінку статей фінансових звітів;

іншу інформацію, розкриття якої передбачено П (С) БО.

Інформацію про підприємство, яку необхідно розкрити у фінансовій звітності, охоплює:

назву, організаційну-правову форму і місце знаходження підприємства (країну, в якій зареєстровано підприємство, адресу його офісу);

короткий опис основної діяльності підприємств;

назву органу управління, в віддані якого знаходиться підприємство, або назву материнської компанії;

середню чисельність персоналу підприємства протягом звітного періоду.

Кожний фінансовий звіт містить дату, станом на яку наведено його показники, або період, який він охоплює. Якщо період, за який складено фінансовий звіт, відрізняється від звітного періоду, причини наслідки його повинні бути розкриті Примітках до фінансової звітності.

У фінансовій звітності визначають валюту в якій відображено елементи звітності, та одиницю її вимірювання. Якщо валюта звітності відрізняється від валюти, в якій ведеться бухгалтерський облік, підприємство має розкрити причини цього і методи, використані для переведення фінансових звітів з однієї валюти в іншу.

Підприємство висвітлює обрану облікову політику описом:

принципів оцінки статей звітності;

методів обліку щодо окремих статей звітності. При складанні Приміток необхідно, щоб наведена в них інформація відповідала обліковій політиці підприємства.

Якщо в обліковій політиці підприємства протягом звітного року відбулися зміни, у Примітках відображають:

причини і суть змін;

суму коригування нерозподіленого прибутку на початок звітного періоду або обґрунтування неможливості її достовірного визначення;

факт повторного надання порівняльної інформації У фінансових звітах або доцільність її перерахунку. Наприклад, до змін в обліковій політиці належать зміна методу нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів, зміна методу оцінки вибуття запасів та ін.

Поряд із змінами облікової політики можуть відбуватися зміни облікової оцінки.

Облікова оцінка - попередня оцінна, яку використовує підприємство для розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами.

У Примітках до фінансової звітності розкривають зміст і суму змін в облікових оцінках, які впливають на поточний період або впливатимуть на майбутні періоди. Наприклад, до змін в обліковій оцінці відносять зміну строку експлуатації основних засобів.