Смекни!
smekni.com

Організація та методика бухгалтерського обліку і аналізу основних засобів (стр. 15 из 22)

Система має ряд переваг, а саме:

· простота інсталяції і використання;

· можливість гнучкого настроювання конфігурації;

· можливість швидко виконувати різноманітні операції;

· низька ціна і т.п.

Інтерактивне середовище дозволяє змінювати типові конфігурації для своїх потреб або навіть цілком переписувати їх.

Недоліком систем є обов'язкове настроювання її фахівцем, однак вони більш орієнтовані на кінцевого користувача і надають останньому більше можливостей під час роботи.

1C: Підприємство - це універсальна комп'ютерна система, призначена для автоматизації діяльності підприємств різних видів і форм, що використовується на різноманітних об'єктах господарювання для автоматизації функцій оперативного керування і господарського обліку. Від інших інформаційних систем подібного класу ця система відрізняється своєю конфігурацією. Тобто конкретний набір об'єктів, структури інформаційних масивів, алгоритми обробки облікової інформації визначає конкретна конфігурація системи, під якою розуміють сукупність механізмів, призначених для маніпулювання різними типами об'єктів предметної області.

Інформаційна система „1C: Підприємство” має компонентну структуру. Одні операції, виконувані системою в процесі автоматизованого рішення задач, є типовими, тобто присутні в будь-якому варіанті системи. Це насамперед механізми підтримки довідників і документів.

Кожен компонент має свій механізм обробки інформації, що розширює можливості системи в цілому. У свою чергу, кожен механізм обробки інформації має чітку спрямованість, що визначає вибір складу необхідних компонентів для створення конкретної конфігурації.

Компонента „Бухгалтерський облік для України” призначена для відображення господарських операцій, здійснюваних на підприємстві. Вона дає можливість здійснювати на об'єкті синтетичний облік паралельно: багатомірний і багаторівневий кількісно-вартісний аналітичний облік і валютний облік.

Компонента „Оперативний облік” призначена для автоматизації оперативного обліку наявності і руху коштів, дає можливість реєструвати й одержувати інформацію про рух і залишки основних засобів підприємства в реальному часі і різних розрізах.

Обраний програмний продукт є цілком інтегрованою системою, що містить усі функції, необхідні для обліку господарських процесів. Компонента „Облік основних засобів” використовується для управління і спостереження за основними засобами за допомогою інтегрованої системи, конкретні задачі якої наведено в табл. 2.4.2. Періодичність виконання може бути різною та встановлюється підприємством самостійно.

Таблиця 2.4.2. Класифікація задач бухгалтерського обліку для вирішення на АРМ бухгалтера обліку основних засобів ДП «Шишацький завод мінеральних вод»

№ п/п Постановка задачі обліку Призначення задачі Режим виконання Періодичність виконання
1. Облік постачання основних засобів згідно із укладеними договорами на поставку Для контролю завиконаннямдоговорів Регламентний Систематично
2. Облік надходження основних засобів Для контролю за операціями надходження основних засобів Регламентний За періодич-ністю надходження
3. Облік нестач та надлишків основних засобів за місцями знаходження Для контролю за збереженням основних засобів Регламентний У міру виконання
4. Облік руху основних засобів Для контролю за рухом основних засобів Регламентний Систематично
5. Облік дооцінок основних засобів Для приведення до справедливої вартості основних засобів Регламентний У строки, визначені нормативними актами
6. Облік продажу основних засобів іншим підприємствам Для контролю зареалізацієюосновних засобів Регламентний За часом відвантаження
7. Проведення інвентаризацій основних засобів Для контролю за збереженням основних засобів Регламентний За графіком
8. Визначення ефективності використання основних засобів Для прийняття управлінських рішень Регламентний Систематично

Автоматизоване рішення задач з обліку основних засобів базується на створенні і веденні інформаційної бази про наявність основних засобів, сформованої на підставі інвентарної картотеки. При веденні інвентарної картотеки на АРМ бухгалтера ручна обробка інформації відсутня.

Призначення АРМ бухгалтера з обліку основних засобів полягає у виконанні системних обліково-контрольних операцій:

- автоматизації документування первинної інформації;

- оперативного управління, контролю за наявністю і рухом основних засобів;

- видачі на запит необхідної інформації до друку чи екран дисплея.

Для обробки інформації з обліку основних засобів доцільно використовувати трирівневу систему АРМ. Управління роботою кожним АРМ і вибір функції здійснюються автономно в діалоговому режимі через головний модуль. Інформаційний взаємозв'язок різних АРМ залежить від способу організації обліку основних засобів, територіального розташування АРМ, потужності технічних засобів і інформаційних потоків. Причому, на одному персональному комп'ютері може функціонувати одне АРМ.

Таким чином, правильно побудований облік основних засобів і, як наслідок, різнобічне використання наданої інформації, повинно сприяти ефективному управлінню виробничою діяльністю підприємства, а також проведення обґрунтованої зваженої інвестиційної політики щодо них.


Розділ 3. Аналіз основних засобів ДП «Шишацький завод мінеральних вод»

3.1 Аналіз наявності, стану та руху основних засобів підприємства

Аналіз наявності, стану та руху основних засобів включає основні IV етапи:

- аналіз обсягів та динаміки основних засобів;

- аналіз складу та стану основних засобів;

- аналіз ступеня зносу основних засобів;

- аналіз інтенсивності відновлення основних засобів.

При аналізі обсягів та динаміки активів визначається загальний обсяг у вартісному вираженні та визначається динаміка показника порівняно з попередніми періодами. Якщо протягом аналізованого періоду відбулися переоцінки вартості основних фондів, то вивченню динаміки повинна передувати процедура приведення обсягу фондів у співставлений вигляд. Для цього проводиться зменшення обсягу переоцінених основних фондів на індекс переоцінки або до оцінки вартості основних фондів в попередніх періодах. Співставлений динамічний ряд дозволяє визначити реальну зміну обсягу основних фондів підприємства. Темп зростання обсягу основних засобів слід порівняти з темпом зростання обсягу товарообороту підприємства, та темпу зростання загального обсягу активів підприємства.

На етапі аналізу стану та складу основних засобів вивчається їх склад і динаміка окремих видів (об’єктів) та груп. У процесі аналізу вони групуються за ознаками класифікації. Спрямування висновків за результатами аналізу основних засобів за окремими ознаками класифікації відображено у табл. 3.2.1.

У процесі аналізу визначають та вивчають раціональність розподілу основних засобів між окремими структурними підрозділами підприємства. З цією метою виявляють відповідність виробничих потужностей основних та допоміжних цехів, перевіряють відповідність наявного обладнання потребам виробництва, профілю спеціалізації підрозділів. При аналізу виробничої потужності визначають вплив на неї таких коефіцієнтів як: інтенсивного, екстенсивного та інтегрального.

Таблиця 3.2.1. Напрямки діагностики показників складу основних засобів підприємства

Питома вага в загальному обсязі основних засобів Спрямування діагностичного висновку
1. Основних виробничих фондів Ступінь орієнтації основних фондів на господарську діяльність підприємства.
2. Основних невиробничих фондів Ступінь розвитку соціальної інфраструктури підприємства
3. Активної частини Ступінь технічного оснащення господарської діяльності підприємства
4. Пасивної частини Ступінь забезпечення матеріальних умов для діяльності підприємства
5. Власних основних фондів Ступінь господарської незалежності
6. Орендованих основних фондів Ступінь залежності підприємства від орендарів
7. Фондів, що фактично використовуються в господарській діяльності Ступінь освоєння можливостей наявного матеріального потенціалу підприємства
8. Фондів, що передані в оренду. Ступінь відволікання основних фондів для обслуговування виробничих потреб інших суб’єктів господарювання
9. Фондів, що не використовуються (тимчасово або постійно) Ступінь безгосподарності підприємства.

Заключними етапами аналізу є оцінка ефективності використання необоротних активів (основних засобів зокрема) та розробка основних напрямів її поліпшення.

Оцінка фінансово-господарської діяльності ДП «Шишацький завод мінеральних вод» дозволила встановити, що необоротні активи становлять основну частку майна підприємства. Вартість основних засобів за первісною вартістю на кінець 2008 р. становить 2379,3 тис грн.., що на 167,6 тис грн.. більше, ніж у 2005 р. та на 141,6 тис грн.. більше, ніж у 2007 р. (табл. 3.2.2). Одночасно на кожні 100 грн.. валюти балансу у 2008 р. припадає 159,6 грн.. основних засобів за первісною вартістю, що на 11,6 грн.. більше, ніж у 2006 р. та на 3,8 грн.. більше, ніж у 2007 р.