Смекни!
smekni.com

Товарна біржа.Ринок цінних паперів. (стр. 4 из 10)

Угода з кредитом дає змогу законно здійснювати бартерні операції. Гроші в цьому випадку для клієн­та фактично втрачають функцію засобу платежу і служать лише мірою вартості.

Процес тривалого розвитку біржової торгівлі при­вів до використання на біржі угод без реального то­вару, які нині поділяються на ф'ючерсні й опціонні.

2. Ф'ючерсні угоди передбачають купівлю або про­даж не реального товару, а контрактів на товар на майбутній період. Це період до одного року, але на деяких біржах установлена межа до п'яти років. Метою здійснення ф'ючерсних угод є здійснення біржо­вих спекуляцій, пов'язаних з динамікою цін, тобто результатом ф'ючерсної угоди с сплата або одержан­ня різниці між ціною контракту в день його укла­дання й у день виконання.

Відмінною рисою ф'ючерсної угоди є те, що об'єк­том виступає не товар, а біржовий контракт, що пе­редбачає купівлю-продаж суворо погодженої кіль­кості товару встановленого сорту (марки) з мінімаль­но допустимими відхиленнями, що поставляється на визначених умовах оплати транспортних засобів. Ф'ючерсні угоди укладають за стандартами ще не виготовленого товару. Контракти за ф'ючерсними угодами багаторазово укладаються і ліквідуються доти, поки не надійде термін постачання або зазна­чений товаровиробником термін продажу.

Обороти за ф'ючерсними угодами, як правило, у багато разів перевищують реальні обсяги постачань. Цей факт вказує не тільки на розвиток спекуляції, але і на пожвавлення обміну, що є однією з умов розвитку біржової торгівлі.

Угода з продажу ф'ючерсного контракту однієї із сторін обов'язково реєструється розрахунковою па­латою біржі. Порядок і умови укладання ф'ючерс­них угод визначаються окремим положенням, яке затверджується біржовою радою конкретної біржі.

Серед переваг, що мають ф'ючерсні контракти, можна виділити поліпшення планування, вигоду, надійність, конфіденційність, швидкість, гнучкість, ліквідність проведення угоди і можливість арбіт­ражу.

3.Опціонні угоди. Сам принцип опціонних угод відомий дуже давно, але застосування його в біржо­вій торгівлі майже завжди було обмеженим. Нині цей процес широко використовується в біржовій торгівлі. Опціонні угоди (угоди з премією) передба­чають купівлю права або продаж зобов'язання укласти біржовий контракт на певну кількість това­ру за заздалегідь визначеною ціною, у межах вста­новленого періоду. В обмін на одержання такого права покупець опціону сплачує його продавцеві визначену суму (премію). Ціною опціону є розмір пре­мії продавцеві опціону.

Розрізняють кілька видів опціонних угод:

• простий опціон (прості угоди з премією). При цих
угодах сторона — платник премії, одержує так зва­не право відступного, тобто контрагент, за сплату раніше встановленої суми відступає від виконання
договору у випадку його невигідності, або втрачає визначену суму у випадку виконання договору.
Опціони в цьому випадку можуть бути на продаж або купівлю.

Опціон на купівлю надає право, але не зобов'я­зує купити певний ф'ючерсний контракт, товар або нетоварну цінність за вказаною ціною.

Опціон на продаж надає право, але не зобов'я­зує продати певний ф'ючерсний контракт або цін­ність за вказаною ціною.

подвійний опціон (подвійні угоди з премією) — це договори, у яких платник премії одержує право на вибір між позицією покупця і позицією продавця, а також право (якщо на це є згода його контраген­тів) відступитися від угоди.

Оскільки права платника премії збільшуються при таких угодах вдвічі порівняно з його правами в простих угодах, то величина премії встановлюється також подвійна. Ця премія може враховуватися як величина, окрема від суми угоди або ж включатися в суму угоди.

При обліку подвійної премії у вартості товару ос­тання, як сума угоди на купівлю, збільшується і, навпаки, як сума угоди на продаж, зменшується на розмір цієї премії.

• складний опціон (складні угоди з премією) — це договори, що являють собою поєднання двох про­тилежних угод із премією, що укладаються од­нією і тією ж брокерською фірмою з двома інши­ми учасниками біржової торгівлі. Залежно від то­го, чи є дана брокерська фірма, що укладає угоду, її платником або одержувачем, угода набирає дво­їстого характеру: у першому випадку право відходу від угод належить даній брокерській фірмі; у другому — право відходу належить її контраген­там.

• кратний опціон (кратні угоди з премією) — це до­говори, при яких один з контрагентів одержує право (за визначену премію на користь іншої сто­рони) збільшити в кілька разів кількість товару, що підлягає передачі або прийому.

Кратність виражається в тому, що більша кількість товару повинна знаходитися в кратному відношенні до обов'язкового (твердого) мінімуму, тобто перевер­шувати його в два, три, чотири і т. д. рази в межах максимуму, установленого договором.

Премія враховується в сумі угоди, що збільшуєть­ся при продажі, але виплачується у випадку відмови контрагента, який володіє правом на збільшення кількості, що підлягає передачі або прийому товару. Премія виплачується тільки за неприйняту або пере­дану кількість товару.

Укладання тих або інших видів угод підлягає пев­ним цілям здійснення біржових операцій, які учас­ники біржі проводять на торгах.

Базовими операціями на товарній біржі є:

1.Купівля і продаж реальних товарів, необхідних для здійснення виробничого і торговельного процесу на окремих підприємствах. Цей вид біржових опера­цій дає змогу виробникові реалізувати, а споживаче­ві придбати необхідний товар. У процесі цих опера­цій виробник виступає як продавець своєї готової продукції, а споживач — як покупець конкретної партії товару, обумовленої індивідуальними кількіс­ними і якісними параметрами.

2.Операції хеджування, тобто страхування ціно­вого ризику. Ф'ючерсні угоди звичайно використо­вуються для страхування — хеджування від можли­вих втрат у випадку зміни ринкових цін при укла­данні угод на реальний товар. Принцип страхування тут побудований на тому, що якщо в угоді одна сто­рона втрачає як продавець реального товару, то вона виграє як покупець ф'ючерсів на ту ж кількість то­вару, і навпаки. За технікою здійснення хеджування розрізняють два основних типи:

1) хеджування купівлею являє собою біржову опера­цію, у процесі якої продавець реального товару, уклавши форвардну угоду на його продаж, одно­часно здійснює купівлю ф'ючерсних контрактів на аналогічну кількість товару.

2) хеджування продажем являє собою біржову опе­рацію, у процесі якої покупець реального товару, уклавши форвардну угоду на його купівлю, одно­часно здійснює продаж ф'ючерсних контрактів на аналогічну кількість товару.

Механізм хеджування ґрунтується на тому, що змі­на ринкових цін на ф'ючерси однакові за своїми роз­мірами і напрямком. Насправді ці ціни не завжди од­накові, однак межі їхніх коливань приблизно ті самі. Різниця між ціною на контракт реального товару і ці­ною на ф'ючерсний контракт називається базисом. Оскільки всі контракти стандартизовані, то не вини­кає потреби перевіряти надійність протилежної сто­рони. Ліквідність дозволяє продати товар за фіксова­ною ціною незалежно від її зміни в майбутньому. Крім того, хеджування може бути здійснене за допо­могою особливого виду біржових операцій — опціону.

3. Біржові спекуляції. Хоча обсяг операцій хеджу­вання неухильно зростає і вони продовжують скла­дати економічну основу ф'ючерсної біржової торгів­лі, в останні роки більш високими темпами збільшу­ється обсяг спекулятивних угод.

Біржові спекуляції на різниці в цінах являють со­бою найскладніший вид біржових операцій і здій­снюються з єдиною метою — отримання прибутку з коливань цін на товар. Сам товар учасників таких операцій не цікавить — вони не пов'язані безпосе­редньо з виробництвом, переробкою, реалізацією реаль­ного товару.

Біржові спекуляції вимагають, як правило, здійснення двох видів біржових угод — спочатку на купівлю, а потім на продаж реального товару або ф'ючерсних контрактів. Фінансовий результат такої операції (розмір прибутку або збитку) визна­чається зрештою тим, наскільки ціна продажу буде відрізнятися від ціни купівлі. При цьому варто враховувати одне біржове правило — на суму при­бутку, який отримується одними учасниками бір­жових спекуляцій, несуть фінансові втрати інші їх учасники.

Різноманіття форм біржових операцій, постійне удосконалення практики біржової торгівлі створю­ють основу для ефектнішого функціонування ринко­вого механізму і збалансування ринку.

Глава 2. РИНОК ЦІННИХ ПАПЕРІВ, ФОНДОВІ БІРЖІ ТА ЇХ РОЛЬ В

ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

2.1. Ринок цінних паперів, його структура і класифікація

В умовах становлення ринкової економіки складо­вою частиною фінансової системи України, особли­вим сегментом фінансового ринку є ринок цінних паперів, куди банки, держава, населення, підприєм­ства, установи вкладають свій капітал.

Фондовий ринок — чуйний барометр стану еконо­міки. Основними завданнями ринку цінних паперів є становлення і закріплення відносин власності, а головними учасниками цього ринку — комерційні банки, метою яких є одержання прибутку.

Перш ніж перейти до розгляду цінних паперів, необхідно з'ясувати, що таке фіктивний капітал, оскільки саме рух фіктивного капіталу і є основою функціонування фондового ринку. Виникнення фік­тивного капіталу пов'язано з відокремленням позич­кового капіталу й утворенням кредитної системи. Відокремлення фіктивного капіталу від реального відбулося на базі позичкового капіталу, у руках яко­го залишається титул власності, а реально розпоря­джається цим капіталом функціонуючий підпри­ємець. Тим самим фіктивний капітал виявляється у формі титулу власності, здатного вступати в оборот і, більше того, здатного обертатися відносно неза­лежно під руху дійсного капіталу. Реально фіктив­ний капітал передує процесові концентрації і цен­тралізації капіталу, розподілу і перерозподілу при­бутку, а також перерозподілу національного доходу через систему державних фінансів.