Смекни!
smekni.com

Сфера послуг в ринковій економіці (стр. 3 из 5)

За період 1980 – 1997 рр. торгівля послугами зросла в 3 рази, досягнувши в 1997 р. 2605 млрд. доларів. В цілому за останні два десятиріччя темпи зростання експорту товарів і послуг випереджали зростання світового валового продукту.

1.3 Особливості ринку послуг

Ринок заснований на системі економічних стимулів і санкцій, які виходять не від деякого його керівного органу, а від самого споживача. Споживач «голосує» своїм рублем за і проти даного товару, тим самим визнаючи або заперечуючи суспільну значущість укладеної в ньому праці. Ринок, як свідчить світова практика, виявився найгнучкішою і ефективною економічною системою, здатною перебудовуватися, пристосовуватися до внутрішніх і зовнішніх умов, що змінюються. Він є способом взаємодії виробників і споживачів, заснованим на децентралізованому, позбавленому індивідуальності механізмі цінових сигналів.

Слід розрізняти:

1. Ринок епохи вільної конкуренції;

2. Сучасні ринкові системи.

Ринок має переваги, які полягають в наступному:

— ринок грає найважливішу позитивну роль в структурі економіки, а також забезпечує своїм суб'єктам реальну свободу;

— ринок формує «економічну людину», а не «адміністративну», позбавлену всякої ініціативи людину АКС;

— ринок створює постійно діючі стимули для підвищення ефективності виробництва;

— ринок встановлює строгу залежність між реальним внеском в створення продукту праці і розміром одержуваного доходу;

— ринок — це саморегульована система, здатна задовольняти потреби в благах і послугах на більш високому рівні;

— ринок базується на принципі економічної доцільності, виробництва (досягненні максимальних результатів при мінімальних витратах);

— ринок гарантує суспільну оцінку результатів праці відособлених виробників. Недоліки ринку:

— не забезпечені правові і суспільні інститути;

— відсутність гарантій права на працю і дохід;

— незацікавленість в створенні і розвитку суспільних товарів (всі види транспорту, освіта);

— не сприяє збереженню невідтворних ресурсів, що належать суспільству;

— не в змозі забезпечити стратегічні задачі в області науки і техніки;

— відсутність механізму захисту навколишнього середовища.

Структура ринку по територіальній ознаці підрозділяється на :

- регіональні ринки

- міжрегіональні

- міжнародні

- світовий ринок

До групи ринків товарів і послуг входять наступні види ринків:

- споживацьких товарів виробничого і невиробничого призначення;

- послуг (транспортних, комунальних, побутових);

- житла і будівель невиробничого призначення

Перш ніж перейти безпосередньо до ринку послуг, слід сказати декілька слів про ринок товарів і послуг. На цьому ринку підприємства реалізують проведену продукцію (товари і послуги) і одержують за неї доходи. Продукцію купують домогосподарства. Витрачаючи при цьому грошові кошти, які вони заробили від продажу своїх власних ресурсів. Таким чином, витрати домогосподарств на ринку товарів і послуг рівні доходам підприємств від продажу.

Ринок послуг - це економічні відносини між продавцями і покупцями послуг.

В порівнянні з ринком товарів, ринок послуг характеризується наступними рисами:

1. Наявністю істотних галузевих відмінностей у виконанні ринкових відношенні (наприклад, у сфері матеріального виробництва: підприємство закупляє продукцію і розвиває виробництво, тут на 100 відсотків використовуються ринкові відносини, тоді як у сфері послуг, наприклад, галузь освіти, існують платні і безкоштовні основи навчання).

2. На ринку послуг збільшення об'єму платних послуг здійснюється як за рахунок власне збільшення виробництва послуг, так і за рахунок трансформації безкоштовних послуг в платні.

3. Високий ступінь диференціації виробництва послуг, викликаний індивідуалізацією попиту.

4. Пропозиція і попит більш еластичні, унаслідок неможливості зберігання і транспортування послуг.

5. Послуга не існує до її надання. Це робить неможливим порівняння і оцінку послуг до їх отримання. Порівнювати можна тільки очікувані вигоди і одержані.

6. Послугам властивий високий ступінь невизначеності, що ставить клієнта в невигідне положення, а продавцям утрудняє просування послуг на ринок.

7. На відміну від товарів, послуги проводяться і споживаються в основному одночасно, не підлягають зберіганню. Це породжує проблему регулювання попиту і пропозиції послуг.

8. Послуги часто протиставляються продукції, хоча і в промисловості збільшується роль обслуговування, яке може включати ремонт устаткування, післяпродажне обслуговування і інші послуги, пов'язані з продажем товарів. Можна сказати, що у багатьох випадках в послузі присутній елемент продукції, точно так, як і при продажу продукції присутній елемент послуги. Тісне переплетення продажу товарів і надання послуг утрудняє виділення і облік послуг.

9. Сфера послуг звичайно більше захищається державою від іноземної конкуренції, ніж сфера матеріального виробництва. Більш того в багатьох країнах транспорт і зв'язок, фінансові і страховки послуги, наука, освіта, охорона здоров'я, комунальні послуги традиційно знаходяться в повній або частковій власності держави або ж строго контролюються і регламентуються державою. Імпорт послуг на думку урядів багатьох країн, може представляти загрозу національної безпеки і суверенітету, тому він регламентується більш жорстко в порівнянні з торгівлею товарами.

Часто дослідники сфери послуг порівнюють її властивості з властивостями матеріально-речовинного товару. При цьому учені приходять до однієї думки частіше, ніж при спробах дати визначення, проте і тут виникають розбіжності і всілякі допущення. Частіше за інші серед специфічних властивостей послуг називають те, що вони є дією або процесом, вони нематеріальні, їх неможливо берегти, їх якість більш мінлива в порівнянні з матеріально-речовинним товаром, а також те, що виробництво і споживання послуги одночасні. Наприклад, так описуються властивості послуги в книзі «Стандартизація і сертифікація у сфері послуг»:

1. послуги є поєднанням процесу надання послуги і споживання результату послуги;

2. послуги, залежно від об'єкту і результату, діляться на матеріальні інематеріальні;

3. у багатьох випадках суб'єктом (виконавцем) послуги виступає індивідуальний підприємець або мале підприємство;

4. у багатьох випадках споживач (людина) є об'єктом надання послуги і (або) безпосередньо бере участь в процес її надання;

5. надання і споживання послуги може бути одночасним (як правило, послуга має індивідуальний характер надання і споживання ) у сфері послуг висока частка ручної праці, якість якого залежить від майстерності персоналу;

6. виконавець послуги, як правило, не є власником результату послуги;

7. послуги локальні, нетранспортабельні, можуть мати регіональний характер;

8. послуги можуть бути незбережені.

Цей список не беззастережний і далекий від вичерпного, проте він добре демонструє необхідність обмовок при описі властивостей послуги. Можна помітити, що в даному випадку деякі властивості супроводжуються зауваженнями «як правило», «у багатьох випадках», «можуть бути» і т.п.

Функції ринку послуг аналогічні функціям будь-якого ринку. До них відносяться:

- посередницька

- ціноутворююча

- регулююча

- стимулююча

- інформаційна

- очисна

Таким чином, ринок сфери послуг має свої певні особливості в порівнянні з ринків товарів, але при цьому його функції аналогічні функціям будь-якого ринку.

2. Аналіз функціонування ринку послуг

2.1 Ринок інформаційних технологій і послуг

Ринок інформаційних технологій є самими динамічно тим, що розвиваються. Розвиток інформаційних технологій дозволить Росії вийти на лідируючі позиції в світі як по галузі ІТ, так і по економіці в цілому.

В ринковому господарстві прийнято виділяти чотири макросектори: споживацьких благ, засобів виробництва, праці, грошей і цінних паперів. Сучасне виробництво немислиме без функціонування п'ятого сектора - ринку інформації. Ринок інформації включає такі сектори, як комунікації, освіта, науково-технічні дослідження, друк, кіно, реклама, управлінська діяльність і т.д.

Багато років і десятиріччя в нашій країні вважалося, що саме головне - це виробництво продуктів, матеріальних благ і куди нижче по суспільній значущості - виробництво послуг.

Так ми і жили, реалізовуючи саму Передову теорію, проводячи найважчі верстати і найкрупніші транзистори, маючи найвищу зайнятість у сфері матеріального виробництва і одну з найнижчих зарплат в області культури, утворення і охорону здоров'я, з високих принципових позицій обговорюючи проблему: чи продуктивна праця в невиробничій сфері? Все, здається, йшло добре - і темпи були, і теорія здійснювалася на практиці, як «раптом» очевидним стало твердження, що країна зсовується до узбіччя світової цивілізації.

У свою чергу ринок інформаційних товарів і послуг є сьогодні самим динамічно тим, що розвиваються. Інформаційний бізнес, що став одним з самих прибуткових і перспективних, привертає все більше і більше фірм. Інформаційні потреби різних рівнів ростуть швидкими темпами, що розширює можливості інформаційного обміну, веде до появи все нових інформаційних продуктів, стимулює розвиток всіх видів інформаційної діяльності.

Що ж до російської економіки, то ринок інформації ще тільки формується. Перспективи розвитку інформаційного ринку в нашій країні багато в чому залежать від продуманої і зваженої державної політики в цій області. Крім того, саме держава повинна забезпечувати виробництво тих інформаційних продуктів, які залишаються зовні сфери ринку.

Досвід багатьох країн, що розвиваються, показує, що пріоритетний розвиток інформаційного виробництва через стратегічний характер інформаційних ресурсів в розвитку сучасного суспільства дозволив багатьом державам подолати величезний розрив в рівні економічного і соціального розвитку в порівнянні з розвиненими країнами.