Смекни!
smekni.com

Цивільна оборона (стр. 10 из 14)

Використовують льохи, підвали, овочесховища замазавши в них щілини в стінах, дверях, закривши вентиляційні отвори і вікна щитами, толем, чи цеглою. Двері ущільнити цупким матеріалом.
Овочі, що зберігаються поза приміщеннями, вкривають матами з очерету, соломи, а потім засипають ґрунтом товщиною 15-20 см.

Для захисту води:

Весь посуд повинний закриватися щільними кришками, а відра і ванни — накриватися щільним матеріалом.
Запаси води необхідно створювати з розрахунку на кожну людину на добу тільки для готування їжі від 3 до 5 літрів.
Для захисту колодязів навколо зрубу насипають глиняний шар товщиною до 50 см і шириною 1,5-2 м., зверху насипають шар щебеню товщиною 10-15 см. Верхню частину дерев'яного зрубу оббивають дошками або багатошаровою фанерою. Над колодязем улаштовують навіс, а шахту закривають щільною кришкою, оббитою листовим залізом або толем. Бажано із шахти колодязя викачати воду й очистити дно.

Продукти харчування, які зазнали радіоактивного зараження

Підлягають дезактивації, а ті, що зберігаються в герметичної тарі, можуть бути використані після ретельного обмивання посуду теплою водою.
М'ясо, сир, масло, які знаходяться в негерметичній тарі, обробляються шляхом зняття ножем зараженого шару товщиною не менше 2-3 см.
Картоплю, моркву, буряк та інші овочі і фрукти ретельно миють струменем води, при дво-триразовому промиванні досягається видалення до 80% радіоактивних речовин. При знятті шкірки з овочів з наступним кип'ятінням їх до напівготовності відбувається остаточне видалення радіонуклідів. Найбільше наповнення стронцію-90 відбувається в столовому буряку (у 6-8 разів більше), тому він підлягає найбільш ретельній обробці.
Молоко, заражене радіоактивними речовинами, у домашніх умовах на вживається, воно підлягає переробці у сир або масло.
Олію відстоюють протягом 3-5 діб і верхній шар вживають у їжу.

Для очищення води від радіоактивних речовин застосовують кілька способів:

відстоювання - виділення тільки нерозчинні радіонукліди фільтрування (пісок, торф, гравій) досягається очищення до 70%. коагулювання (глина, кальцинована сода, фосфати) з наступним відстоюванням можна видалити до 40% радіонуклідів стронцію і цезію. перегонку

Очищену воду із заражених водойм

можна отримати шляхом улаштування спеціальних колодязів на відстані від берега водойми 5-10 м. При цьому дно колодязя повинне бути нижче поверхні рівня води у водоймі.
Якщо ґрунт берега не пропускає вод, то між водоймою і колодязем обладнують фільтруючу траншею або трубу.
Найкращі результати для видалення радіонуклідів з води досягаються при перегонці чи пропущенні її через іонообмінні смоли.

4.16 Радіація і харчування

Насамперед у раціон харчування повинні входити такі речовини, які перешкоджають засвоєнню організмом радіонуклідів, найкраще природні, органічні, котрі не дають побічних негативних явищ. Це пектини або полісахариди, органічні речовини, які вступають у контакт з радіонуклідами, позбавляютьїх можливості розчинятися в клітинах живого організму.
Пектини входять до складу багатьох продуктів, а тому слід більше вживати яблук, гарбузи, ріпи, моркви, буряка, капусти, сливи, полуниці, вишні, чорноплідної горобину, обліпихи.
Засвоєнню радіонуклідів в організмі перешкоджають і фруктові соки (гранатного, яблучного, грушевого, сливового, томатного, виноградного), до складу яких входять органічні кислоти, здатні вступати в тісну взаємодію з радіонуклідами і, утворивши з ними ряд сполук, видаляють їх з організму.
Для підтримки потрібної кількості калію в організмі слід споживати петрушку, шпинат, цибулю, часник, брюссельську і цвітну капусту, турнепс, щавель, селеру та інші види зелених культур.
Зменшення радіоактивного впливу дає нормальне співвідношення в організмі кальцію і магнію. Для цього треба систематично вживати молоко і сир, а також бобові культури — квасолю, горох та ін.
Не виключена можливість потрапляння в організм людини «гарячих» часток — дуже руйнівних для живих клітин радіоактивних елементів. Несучи великі дози радіації, вони руйнують навколо себе усі тканини, викликаючи їх злоякісне переродження. Важливо для цього вживати продукти, де є волокнисті речовини: капусту, буряк, моркву, житній хліб.
Продукти, які мають яскраво-жовті і червоні пігменти, зменшують імовірність появи раку. Це помідори, червона морква, вишня, смородина. При цьому важливо, щоб вживались вони систематично, створюючи своєрідний бар'єр загрозливим хворобам.

Тема 5. Оцінка обстановки у надзвичайних ситуаціях

5.1 Оцінка радіаційної обстановки

5.2 Оцінка хімічної обстановки при аваріях на ХНО

5.3 Оцінка стану ураження міст та населених пунктів

5.4. Оцінка інженерної обстановки на об’єкті господарської діяльності

5.5 Оцінка інженерного захисту робітників та службовців об’єктів господарської діяльності

5.6 Прогнозування та оцінка пожежної обстановки на об’єктах

5.1 Оцінка радіаційної обстановки

Радіаційні аварії – це аварії з викидом (виходом) радіоактивних речовин (радіонуклідів) або іонізуючих випромінювань за межі, непередбачені проектом для нормальної експлуатації радіаційно-небезпечних об’єктів, в кількостях більше встановлених меж їх безпечної експлуатації.

Два види аварій

внаслідок аварії або теплового вибуху та зруйнування РНО; внаслідок вибухової ядерної реакції.

Для характеристики забруднення застосовують: ступінь (щільність) забруднення, який характеризується поверхневою щільністю зараження радіонуклідами і вимірюється активністю радіонукліда на одиницю площі.

За щільністю забруднення місцевість після радіац. аварії поділяють на зони:

відчуження; безумовного (обов’язкового) відселення; гарантованого (добровільного) відселення підвищеного радіоактивного контролю

Дія радіації оцінюється

за дозою випромінювання –кількість енергії, яка поглинута одиницею маси опроміненого середовища. Експозиційна доза визначається лише для повітря при гама і рентгенівському випромінюванні. Поглинута доза визначається для речовин. Еквівалентна доза - дозиметрична величина для оцінки шкоди, нанесеної здоров’ю людини від дії іонізуючого випромінювання будь якого складу. Вона == добутку поглинутої дози на коефіцієнт якості.

За дозами опромінення зону зараження поділяють на зони:

надзвичайно небезпечного забруднення (Г); небезпечного забруднення (В); сильного забруднення (Б); помірного забруднення (А); радіаційної небезпеки (М);

При ліквідації наслідків

в зоні “М” та інших повинні виконуватися основні заходи захисту: радіаційний і дозиметричний контроль, захист органів дихання, профілактичне використання препаратів йоду, санітарна обробка людей,, дезактивація одягу, техніки.. В зоні “А” перміщення людей в бронетехніці. У зонах Б, В, Г в мирний час ніякі роботи не проводять

Виявлення радіаційної обстановки передбачає визначення

методом прогнозування за фактичними даними (розвідки) масштабів і ступеня радіоактивного забруднення території і атмосфери

З метою визначення їх впливу на життєдіяльність населення, дію формувань чи обґрунтування оптимальних режимів діяльності робітників і службовців об’єктів господарської діяльності.

Укладаючи прогноз вірогідної радіаційної обстановки, вирішують кілька завдань:

визначення та нанесення на карту зон забруднення; визначення часу початку падіння радіаційних опадів доз опромінення для людини тривалості перебування на цій території можливих санітарних втрат при цій аварії

Вихідні дані для цього:

тип та потужність реактора; кількість аварійних реакторів -n частка викинутих радіоактивних речовин координати РНО; астрономічний час аварії
метеоумови відстань від об’єкта до аварійного реактора час початку роботи працюючих на об’єкті тривалість дій (роботи) коефіцієнт послаблення потужності дози випромінювання – К посл

Маючи ці дані за спеціальними таблицями та формулами, складаючи карти-схеми можна оцінити радіаційну обстановку при аварії на АЕС.

Оцінка радіаційної обстановки при застосуванні сучасних засобів ураження. Проводиться за допомогою карти куди наносять зони забруднення, а також дані про місцезнаходження або маршрути руху формувань ЦО.

Необхідні дані:

час ядерного вибуху рівні радіації в районі дій коефіцієнти послаблення захисних споруд, техніки допустима доза опромінення людей (з врахуванням раніше отриманої поставлені завдання та терміни їх виконання

Оцінка радіаційної обстановки передбачає вирішення наступних завдань: