Смекни!
smekni.com

Звіт по практиці з використанням компютерної техніки та інформаційних технологій (стр. 2 из 6)

Windowsмає значні переваги над іншими ОС, а саме:

· наявність у системі драйверів для зовнішніх прстроїв;

· багатозадачність;

· можливість використання всієї оперативної пам’яті;

· наявність буфера для обміну даними між програмами;

· можливість використання MSDOS та інші.

Крім ОС до системних програм входять драйвера, що розширюють можливості ОС і керують роботою зовнішніх пристроїв. Також сюди входять програми-оболонки, що забезпечують зручний та наочний спосіб спілкування з комп’ютером( на підприємстві використовується FAR) та утиліти, призначені для обслуговування дисків, захист від вірусів, архівування.

Щодо інструментальних систем, то вони призначені для створення як системних програм, так і прикладного ПЗ. Працюють із такими системами програмісти. Необхідною умовою інструментальних систем є наявність мови програмування (VisualBasic, Delphi, Turbo-Pascal та інші ).

Прикладне програмне забезпечення використовується для розв’язування різноманітних завдань і розраховане на широке коло користувачів.

Прикладні програми, що використовуються на підприємстві :

· Текстові редактори – Word, WordPro, Блокнот. Призначені для набору тексту, його редагування, форматування, роздрукування, перевірки правопису, розташування таблиць, графічних обєктів.

· Електронні таблиці – Еxcel. Призначені для створення таблиць, обробки числових та символьних даних, побудови діаграм та графіків.

· СУБД (система управління базами даних) – Access. Створення, обробка та управління БД.

· Графічні редактори – АdobePhotoshop, Paint. Служать для побудови графічних зображень, їх редагування, зберігання у вигляді файлів та інше.

· Математичні пакети – Mathead. Виконання наукових, економічних розрахунків, підготовка документів, що мають текст, графіки та формули.

· Антивірусні програми – DrWeb,AVP. Призначені для профілактики та виявлення вірусів, лікування заражених об’єктів, захисту програм і даних.

· Програми-архіватори – WinRAR, WinZIP. Створення та розпаковування архівів, створення файлів, що само розпаковуються.

Робота з документами, файлами, папками

Для роботи із документами, для їх створення, зберігання, редагування, форматування, перегляду та друкування на підприємствівикористовується текстовий редакторWord, що є одним з найпоширеніших текстових редакторів. Завантажити його можна, натиснувши кнопку Пуск і обрати опцію меню Програми – MicrosoftWord. Після чого на екрані появляється вікно редактора.

Створення документу.

Для створення нового документа слід виконати команду Файл/Создать або натиснути відповідну кнопку панелі інструментів Стандартная. При цьому відкривається вікно діалогу Создаяие документа. Створюючи документ, у полі Новий документ слід встановити опцію Документ. Як правило, текстовий редактор використовують для підготовки типових документів.Word пропонує користувачу стандартні форми таких документів і інструменти для їх використання. Основними інструментами є шаблони і майстри.

Переглянути шаблони, які приєднані до активного документу, можна за допомогою команди "Файл/Шаблоны".

Якщо користувача не задовольняють наявні шаблони і майстри, то він може створити власний шаблон або змінити один із існуючих.

Збереження документу.

Отже, після створення документу його можна зберегти.

Для збереження тексту документа в папці на диску слід виконати команду Файл/Сохранить або натиснути відповідну кнопку панелі інструментів Стандартная. Якщо документ новий і ця команда виконується для нього вперше, то відкривається вікно діалогу Сохранение документа . В цьому вікні можна вказати диск, папку, ім’я і розширення файлу.

Якщо ж потрібно зберегти файл під новим іменем, в іншій папці або з іншим форматом, то потрібно виконати команду Файл/Сохранить как. При цьому відкривається вікно діалогу Сохранение документа, і всі дії користувача аналогічні діям при збереженні нового документа.

Завантаження документу.

Будь-який текст, який був збережений під певним іменем, можна завантажити для перегляду або редагування. Для цього слід подати команду Файл/Открнть — на екрані з'явиться вікно діалогу Открьітие документу, в якому можна вказати диск, папку, ім'я файла. Опція Тип файла дозволяє завантажувати документи в форматі відмінному від формату Word.

Введення і редагування тексту документа.

Вводити і редагувати можна тільки текст активного вікна.

Перед введенням символів слід вибрати шрифт, його розмір, формат. Основні можливості форматування будуть розглянуті далі.

Форматування документу.

Під форматуванням розуміють операції, які зв'язані з оформленням тексту і зміною його зовнішнього вигляду. Операції форматування дійсні тільки для виділених фрагментів.

Розрізняють три основні операції форматування: форматування символів; форматування абзаців; форматування сторінок.

При форматуванні символів можна змінити шрифти, його розмір. Форматування здійснюється командою Формат/Шрифт

Для форматування абзацу використовують команду Формат/Абзац, відкриває вікно діалогу Абзац

При введенні і друкуванні текстуWord використовує встановлені за замовчуванням розміри поля сторінки. Змінити ці параметри можна за допомогою команди Файл/Параметри страници.

Також такі процесори як Word дають можливість розміщувати в документі малюнки (вWord їх називають графікою).

Закриття документу.

Після завершення роботи над документом можна закрити файл командою Файл/Закрить. При виконанні цієї команди вікно документа очиститься. Якщо документ не був збережений, тоWord запропонує його зберегти.

Дії над файлами та папками

Над папками та файлами в Windows можна здійснювати такі дії :

створення, перейменування, вилучення, відкриття, закриття, переміщення, копіювання, створення ярликів, перегляд властивостей.

Отже, для того щоб відкрити файл чи папку потрібно двічі клацнути лівою клавішею миші по об’єкту або натиснути Enter після його виділення.

Для закриття папки, файла мона виконати такі дії : Файл / Закрьіть, натиснути кнопку Закрьіть у заголовку вікна праворуч,використати комбінацію клавішAlt+F4 та інше.

Для створення папки : Файл / Создать / Папку, контекстне меню / Создать / Папку далі потрібно задати ім’я папки і натиснути Enter.

Таким самим способом можна створити ярлик для папки (файл), вказавши шлях до папки.

Для перегляду властивостей об’єкту потрібно вибрати команду Свойства із контекстного меню.

Щоб перейменувати об’єкт : Файл / Переименовать або із контекстного меню.

Щоб видалити об’єкт потрібно виконати такі дії : Файл / Удалить, використовуючи кнопку Удалить на панелі інструментів, за допомогою клавішіDelete або із контекстного меню.

Для копіювання об’єкта використовують такі способи : Правка / Копировать, використовуючи кнопку Копировать на панелі інструментів, за допомогою клавіш Сtrl+C та із контекстного меню. Таким же способом можна виконати команди Вставить та Вьірезать.

Усі ці дії зручно також виконувати і за допомогою програми Провідник, що є у Windows.

Поняття про архівну інформацію

Архівація даних – це сполучення кількох файлів каталогів до єдиного файла-архіву. Для цього використовуються програми-архіватори, які забезпечують як архівацію, так і стиснення даних. За допомогою спеціальних алгоритмів архіватории видаляють з файлів усю надмірну інформацію, а при зворотніх операціях розпаковування вони відновлюють інформацію у первісному вигляді. При цьому стиснення та відновлення інформації відбувається без втрат.

Таким чином під архівацією слід розуміти процес перекодування деякої сукупності файлів з метою зменшення загального обсягу пам’яті, який вони запам’ятовують. Архівацію ще називають процесом стиснення даних( скорочення обсягу вихідних файлів шляхом усунення надлишкової інформації).Відповідно до цього стиснення буває без втрат та із втратами.

Розрізняють такі методи стиснення даних без втрат(методи кодування):

· Групове кодування RLE – один з найстаріших методів стиснення, який найчастіше використовувався в основному для архівації графіки.

· Кодування Хаффмана – в основі лежить той факт, що деякі символи в тексті можуть траплятися частіше середньої частоти повторень, а інші – рідше.

· Кодування Лемпеля-Зіва – використовує факт неодноразового повторення фрагментів тексту, тобто послідовностей байтів.

Програми архівування інформації.

Класифікація програм архівування інформації

Для роботи з архівами існують програми, що називаються архіваторами. Ці програми, окрім створення архівів, здійснюють стиснення даних.

З попередніх архівних форматів серед користувачів Windows-версій найпопулярнішими є ZIP, ARJ і менш поширений LZH. Популярним є також формат САВ, розроблений фірмою Microsoft, що ввійшов до складу Wsndows 9х. Багато архіваторів, орієнтованих на формати ZIPі ARJ, дозволяють розпаковувати і САВ- архіви. WinZIP і WinRAR, встановлюються на комп’ютері окремо від ОС Windows. Ці архіватори інтегрують до системи Windows 9x: дозволяють пакувати і розпаковувати файли за допомогою операцій DragandDrog, подавати архіви у вигляді звичайних папок, викликати для архівних файлів контекстні меню.