Смекни!
smekni.com

Компоненти Electronics Workbench (стр. 6 из 7)

· від шкали вертикальної осі - логарифмічна (LOG) чи лінійна (LIN).

Права панель керування (HORIZONTAL) будується аналогічно.

При одержанні АЧХ по вертикальній осі відкладається відношення напруги:

· у лінійному масштабі від 0 до 10Е9;

· у логарифмічному масштабі від -200dВ до 200dВ.

При одержанні ФЧХ по вертикальній осі відкладаються градуси від -720° до 720°.

На початку горизонтальної шкали розташований курсор. Його можна переміщати натисканням на кнопки з стрілками, розташованими праворуч від екрана, або "тягти" за допомогою миші. Координати точки перетину курсору з графіком характеристики виводяться на інформаційних полях знизу праворуч.

Функціональний генератор

Генератор є ідеальним джерелом напруги, що виробляє сигнали синусоїдальної, прямокутної чи трикутної форми,

На екран виводиться зменшене зображення генератора.

Середній вивід генератора при підключенні до схеми, забезпечує загальну точку для відліку амплітуди змінної напруги.

Налагодження генератора.


Установка форми сигналу

Виберіть необхідну форму вихідного сигналу і натисніть на кнопку з відповідним зображенням. Форму трикутного і прямокутного сигналів можна змінити зменшуючи чи збільшуючи значення у полі DUTY CYCLE (шпаруватість).

Установка амплітуди вихідної напруги

Амплітуда вихідної напруги може регулюватися від 0 мВ до 999 кВ. Значення амплітуди встановлюється у полі AMPLITUDE за допомогою клавіатури і кнопок зі стрілками. У лівому полі встановлюється числове значення, у правому — одиниця виміру (m, m, V, k - мкв, мв, кв відповідно).

Генератор слів

Генератор слів використовується для завдання цифрових послідовностей. На схему виводиться зменшене зображення генератора слів.


На вісім виходів у нижній частині генератора паралельно подаються біти слова, що генерується. На вихід тактового сигналу подається послідовність тактових імпульсів з даною частотою. Вхід синхронізації використовується для подачі синхронізуючого сигналу від зовнішнього джерела.

Ліва частина генератора містить 16 восьмибітних слів. Виділенням відзначається слово, активне в даний момент. Значення бітів цього слова відображуються в круглих вікнах внизу на панелі генератора.

Введення слів виконується у лівій частині вікна генератора за допомогою миші і клавіатури. Натисканням на ліву клавішу миші виділяється потрібний біт, а значення 0 чи 1 вводиться з клавіатури. При введенні можна користатися клавішами переміщення курсору: "↑" "↓" "←" "→".

Збереження шаблона, використання збереженого шаблона, очищення екрана генератора

Для подальшого використання встановленого набору слів (шаблона) необхідно його зберегти. Для цього натисніть кнопку SAVE(Зберегти) у крайньому правому куті панелі генератора слів і у вікні, що з'явилося, введіть ім'я файлу. Шаблон зберігається у вигляді файлу з розширенням *.dp. Якщо необхідно знову використовувати даний шаблон, то необхідно натиснути кнопку LOAD(Завантажити) і у діалоговому вікні двічі клацнути лівою кнопкою миші на імені потрібного файлу із шаблоном. Очистити (заповнити нулями) ліву частину вікна генератора можна натиснувши на кнопку CLEAR(Очистити).

Установка режиму роботи генератора


Генератор може працювати в трьох режимах:

· Кроковий (щораз після подачі чергового слова на вихід генератор зупиняється);

· Циклічний (на вихід генератора однократно послідовно надходять усі 16 слів);

· Безперервний (усі слова циклічно передаються на вихід генератора протягом необхідного часу).

Натисканням на кнопку STEP генератор переводиться в покроковий режим, кнопка BURST переводить у циклічний режим, а кнопка CYCLE - безперервний (циклічний).

Для того щоб перервати роботу в безперервному режимі, необхідно ще раз натиснути кнопку CYCLE (чи CTRL+T на клавіатурі).

Керування синхронізацією

Права нижня панель керування TRIGGER визначає момент початку роботи генератора. Момент запуску може бути заданий по позитивному чи негативному фронтах синхронізуючого імпульсу.

У режимі EXTERNAL (Зовнішня синхронізація) передача слів на вихід генератора синхронізується за допомогою імпульсів, поданих на вхід запуску. З приходом кожного імпульсу на вихід генератора видається одне слово.

У режимі INTERNAL (Внутрішня синхронізація) генератор робить внутрішню синхронізацію передачі слів на вихід.


Для синхронізації роботи схеми з генератором можна використовувати вихід Clock Pulse (Clk). Установити частоту імпульсів у бокових вікнах від Гц до МГц можна у вікні FREQUENSY.

Логічний аналізатор

На схему виводиться зменшене зображення логічного аналізатора.

Подвійним натисненням миші по зменшеному зображенню відкривається розширене зображення логічного аналізатора, приведене нижче на малюнку.

Натискання на клавішу CLEAR очищає екран логічного аналізатора.

У поле TIME BASE установлюється часовий масштаб по горизонтальній осі.


Логічний перетворювач

Логічний перетворювач - прилад, що не має аналогів у реальному світі. Він призначений для виконання різних функціональних перетворень у схемі. З його допомогою можна здійснювати наступні операції:

· одержання таблиці досліджуваної схеми;

· перетворення таблиці в логічний вираз;

· перетворення логічного виразу у таблицю;

· створення логічних схем за заданим логічним виразом;

· синтез логічних схем на елементах І - НІ за заданим логічним виразом.

На екран виводиться зменшене зображення логічного перетворювача.

Подвійним натисненням миші по зменшеному зображенню відкривається розширене зображення приладу, приведене нижче на малюнку.

Одержання таблиці істинності схеми

Для одержання таблиці істинності схеми необхідно підключити входи (А, В, С, D, Е, F, G, Н) логічного перетворювача до входів досліджуваної схеми (не більше восьми), вихід (OUT) логічного перетворювача з'єднати з виходом схеми. Після натиснення кнопки у лівій частині екрана логічного перетворювача з'явиться таблиця функціонування досліджуваної схеми.

Введення і перетворення таблиці істинності

Для того щоб створити таблицю істинності, необхідно у лівій верхній частині приладу вибрати число змінних від А до Н (натиснути на відповідну літеру лівою кнoпкоюмиші). Уся ліва половина екрана заповниться комбінаціями нулів і одиниць, що визначають початкові вхідні умови. Дещо правіше розташований стовпчик вихідних значень OUT (реакція на вхід), заповнений на початку нулями. Змінюючи у правому стовпчику нулі на одиниці Х (байдужний стан), можна описати стан входу для будь-якої початкової умови. Після натиснення на кнопку в нижньому ряду зображення приладу з'явиться логічний вираз.

Спрощення виразів Булевої алгебри

Якщо таблиця істинності містить велике число змінних, то логічний вираз функції виходить громіздким. Для його перетворення в компактну форму варто натиснути кнопку

Введення і перетворення логічного виразу


Для одержання таблиці істинності функції, заданої логічним виразом виконайте наступні кроки:

· у рядок перетворювача введіть за допомогою клавіатури логічний вираз;

· Натисніть кнопку

При введенні виразів інверсія позначається апострофом ', логічне додавання – знаком +, Логічне множення не позначається.

Синтез схеми по логічному виразу

За допомогою логічного перетворювача можна одержати схему, реалізувавши функцію, задану логічним виразом. Для цього в нижньому рядку прообразів введіть логічний вираз і натисніть кнопку "логічний вираз".

Після натискання цієї кнопки на робочому полі Еlectronics Workbench

з'явиться

еквівалентна логічному виразу схема. Всі елементи у схемі будуть виділені червоним кольором. Якщо потрібно використати для побудови схеми тільки елементи І-НІ, необхідно скористатися кнопкою:


Моделювання схем

Після побудови схеми і підключення приладів аналіз її роботи починається після натискання вимикача у правому верхньому куті вікна програми.

Зробити паузу при роботі схеми можна натиснувши клавішу F9 на клавіатурі. Відновити процес можна повторним натисканням клавіші F9. Повторне натискання вимикача в правому верхньому куті припиняє роботу схеми.