Смекни!
smekni.com

Застосування поліграфічної продукції у політичній рекламі (стр. 4 из 7)

Вдале звернення до тестового плакату в черговий раз доводить, що образотворчі засоби в політичній рекламі не обмежуються тільки фотоматеріалами або художнім малюнком. Рекламна завдання може бути вирішене і за допомогою відповідного колірного і композиційного виконання, шрифту, якості поліграфії. Основні вимоги до художнього вирішення рекламного повідомлення, що пред'являються фахівцями в галузі психології реклами, - збалансованість компонентів, використання контрасту, пропорційність. Значення мають також розмір шрифтів текстів і заголовків, їх співвідношення і т.д.: «Від шрифтового набору та його компонування залежить загальне враження про рекламному повідомленні, а ця перша реакція читача - найважливіший елемент спланованого спілкування».

Політична афіша відіграє таку ж роль, як і плакат, але має менший розмір і може містити більше тексту.

До використання політичної поліграфії, можна віднести зовнішню рекламу біл-борди. П порівнянні в 2004 роком, «плакатна» реклама значно збільшилася. Використовуючи програми ми можемо наочно розглянути різноманітність плакатів найцікавіших реклам політичних кандидатів 2010 (рис.1-2). Цікавими виявилися і розвивалися в часі смислові ланцюжки, особливо у Ю. Тимошенко, у якої спостерігалося їх кілька, часом химерно переплетених і емоційних. У серпні 2009 р. всій країні з плакатів повідомлялося: «Вони заважають (блокують, зраджують, говорять і т.д.) Вона - працює» (рис. 3). У вересні: «[Звіт про досягнення] Вона - працює» (рис. 4). У жовтні: «Вона - працює Вона - це Україна!» (Рис. 5). У листопаді: «Вона переможе Вона - це Україна!» (Рис. 6). У грудні (крім новорічного вітання від імені ТигрЮлю) і в першій половині січня: «Україна переможе! Україна - це ти! »(Рис. 7, 8). У другій половині січня: «Вибери новий шлях України» і «Захисти Україну» (рис. 9, 10).

Послідовність сюжетів в рекламі Віктора Януковича вийшло логічніше і простіше для сприйняття; крім того, на плакатах була представлена передвиборна програма політика (рис. 7 - вересень, рис. 8 - жовтень, рис. 9 - грудень, рис. 10 - 2 половина січня). (Також у грудні на аутдор були присутні новорічне привітання В. Януковича.)

Використовувалися смислові ланцюжки та у зовнішній агітації С. Тігіпко, А. Яценюка, В. Литвина, І. Богословської, Ю. Костенко.

Окремо хочеться відзначити неоднозначні, що викликали хвилю обговорень, сюжети Арсенія Яценюка (рис. 11, 12), а також новорічний образ ТигрЮлю (рис. 13). Щоправда, за чуйне, кольорова гамма на плакатах Яценюка має до виборів поступово вісвітлітіся, і ВІН має в результаті бути весь білий і чистий. Однак за декілька місяців "атаки кольору хакі" ставлення до політика однозначно буде вкрай песімістічнім. Це є проста і банальна психологія реклами - Якщо бренд Отримав з самого початку негативний імідж, то провести ребрендинг вкрай складно.

Розміщувалася на плакатах і політична антиреклама, деякі приклади якої наведено на малюнках 14-16

2.2 Політична листівка

Традиційно листівкою вважається одностороннє або двостороннє друковане видання, в якості основного засобу впливу використовує текст. Образотворчі засоби листівки обмежуються шрифтових та композиційним виконанням тексту і в ряді випадків використанням політичної символіки. Листівка - найбільш підходящий жанр для ефективного оперативного інформування аудиторії про події, що відбуваються (мітингу, акції), заклику до конкретних дій або донесення до виборців основних положень програм партій та кандидатів. Цей жанр політичної реклами не потребує великих витрат, мобільний, дозволяє швидко доносити до виборця зміни в кампанії кандидата.

Політичні листівки можна розділити на листівки проблемного, експресивно-агітаційного, порівняльного і підтримуючого характеру.

Листівка, яка відображає будь-яку проблему, яка хвилює виборців, будується так, щоб під час обговорення проблеми формувався і образ кандидата. Вона може містити фотографії, свідчення лідерів (наприклад, мати форму звернення лідерів). Як приклад наведемо листівку, випущену в період президентських виборів 1996 р. від імені Союзу землевласників Росії, Асоціації селянських господарств, Селянської партії Росії і Союзу землі користувачів Росії. Листівка роз'яснювала указ «Про реалізацію конституційних прав громадян на землю», підписаний президентом перед початком виборчої кампанії. До уваги аудиторії пропонувалися складені в дохідливій формі відповіді на актуальні питання, що стосуються дії нового закону: хто має право на земельну частку, як отримати її, що селянин має право робити зі своєю землею, як уникнути обману і відстояти свої права на земельну частку. Були докладно розписані юридичні аспекти можливих операцій з новою формою власності - здачі в оренду, отримання ренти, продажу, передачі у спадок, дарування, обміну, отримання кредиту під заставу. Основна мета листівки - закріпити у свідомості виборців-селян образ президента, на ділі піклується про свій народ. Листівка не містила відкритих закликів до того чи іншого голосування, однак у ній була присутня непряма рекомендація, як саме голосувати: «... Вперше Ви отримали право повного розпорядження своєю землею ... Будемо цінувати це велике право! ».

Мета експресивно-агітаційної листівки - впливати на свідомість виборців за допомогою фактів, компрометуючих суперника, продемонструвати слабкість його позиції, освітити «темні» моменти його біографії, словом - зруйнувати його рекламний образ.

Експресивно-агітаційні листівки має сенс розсилати адресно, переважно прихильникам опонента і особливо хиткому шару електорату. Як правило, подібні звернення політичної антиреклами анонімні. Типовий зразок матеріалів такого роду - одна з листівок супротивників Б. Єльцина (найімовірніше, з ультраправого табору), що розповсюджувалася в період президентських виборів 1996 р. Вона побудована на основі контрасту між обіцянками, які давав президент, і тим, як ці обіцянки виконувалися: «Він обіцяв охороняти конституційні права і свободи. І розпочав війну, ввів цензуру, створив службу політичного розшуку. Він обіцяв лягти на рейки, якщо зростуть ціни. Ціни виросли в тисячі разів - на рейки він не ліг ... Він обіцяв багато разів, що російські солдати, мирні жителі, жінки і діти не будуть гинути в Чечні. Вони гинуть там кожен день ... ». Інший приклад - листівка, спрямована проти губернатора Московської області О. Тяжлова (вибори в Держдуму 1995 р.). Представляє кандидата гірким пияком листівка побудована за аналогією з відомим рекламним роликом горілки «Распутін» - на ній зображена пляшка з портретами губернатора на етикетці, написом «Горілка руководітельская», «Виготовлена з передвиборних обіцянок» та назвою «Тяжлофф». Знову-таки за аналогією з популярною рекламою, текст листівки говорить: «Якщо при відкорковування пляшки Тяжлофф зверху Вам підморгнув, а Тяжлофф знизу показав язик, значить, Вам впарити туфту. В іншому випадку вам продали туфту на законних підставах »[18, с. 48].

Порівняльна листівка відрізняється від атакуючої в основному тим, що не так категорична - точно вибираючи порівняння, можна змусити свого опонента виглядати некомпетентним, не відповідним очікуванням виборців. Бажаний формат порівняльної листівки - складений удвічі стандартний аркуш з вертикальною лінією посередині, по обидві сторони від якого міститься порівняльна інформація. Порівняльні листівки доцільно адресувати коливається виборцям.

Листівка підтримує типу покликана підкріпити імідж кандидата свідоцтвами авторитетних людей. Як авторитетів можуть виступати лідери думок - офіційні особи, популярні особи, групи осіб. У рамках виборчої кампанії Ю. Тимошенко в період президентських виборів 2010 р. проводився ряд підтримують акцій, у тому числі кампанія «Вона - це Україна», що об'єднувала виступи зірок української естради, кіно, театру, популярних спортсменів і політичних діячів на підтримку кандидата. Підтримка листівки були організовані різними способами. Найпоширеніший - приміщення фото популярного діяча з коротким агітують висловом, в якому могли бути відображені гідності президента, досягнення його політики, або виражене негативне ставлення до позиції основного опонента і що стоїть за ним компартії. У листівці могло також міститися адресне звернення до якого небудь сегменту аудиторії і т.п. Останнім часом при підготовці лістовочних матеріалів все частіше почали вдаватися до використання ігрових форм.