Смекни!
smekni.com

Організація облікового процесу на підприємстві (стр. 9 из 19)

Основою відрядної оплати праці є норма виробітку (часу) і тарифна ставка.

За індивідуальної прямої відрядної системи, розмір заробітної плати прямо залежить від результатів роботи кожного робітника. Виготовлена робітником продукція або виконана ним робота оплачується за індивідуальними розцінками.

Індивідуальна відрядна розцінка визначається двояко: для тих виробництв, в яких за характером виробничого процесу застосовуються норми виробітку — діленням погодинної або денної тарифної ставки, яка відповідає певному розряду виконаної роботи, на погодинну або денну норму виробітку, а там, де застосовуються норми часу, — множенням погодинної тарифної ставки на норму часу.

Для розрахунку відрядної розцінки застосовується тарифна ставка, яка відповідає розряду роботи, а не розряду, присвоєному робітникові.

Можуть бути випадки, коли норма часу на певну операцію або на виготовлення якогось виробу однакова, а розряд робіт на їх виконання різний, тоді розцінка буде тим вищою, чим вищий розряд роботи. Отже, на підприємстві має бути правильна, науково обгрунтована тарифікація робіт.

Відповідно до рішень Зборів Учасників та Статуту Товариства, Генеральний директор може вирішувати питання найму та звільнення працівників, компенсації, умов праці, матеріального стимулювання, робочого часу, відпустки, соціального забезпечення працівників згідно з вимога законодавства України.

Товариство має право найму громадян України, іноземних спеціалістів самостійного встановлення форми, системи ставок та видів оплати праці своїх працівників. Питання трудових відносин, графіку роботи та вихідних, оплати соціальної допомоги та соціального страхування, що оплачуються Товариством, складають компетенцію Генерального директора тамають вирішуватися у відповідності з законодавством України. Соціальні та трудові права працівників Товариства визначаються чинним законодавством.

Товариство вносить кошти до фондів соціального страхування та інші державні фонди у відповідності з вимогами законодавства України. Працівники Товариства підлягають соціальному забезпеченню у порядку та на умовах, передбачених чинним законодавством України.

Усі фізичні особи, які своєю працею беруть участь у діяльності Товариства на основі трудового договору (див. додаток 38) (контракту, угоди) чи інших форм, що регулюють трудові відносини, становлять Трудовий колектив Товариства.

Трудовий колектив Товариства або уповноважений ним орган здійснює без втручання Товариства наступні права:

- вирішує питання соціального розвитку Товариства;

- розглядає та затверджує проект колективного договору;

- вирішує інші питання самоврядування трудового колективу, віднесені до його компетенції чинним законодавством.

До трудового договору на підприємстві має додаватися Положення про оплату праці(див. додаток 39) в якому зазначені форма оплати праці, норми і розцінки оплати праці, доплати за вислугу років, преміальні.

8.8 Первинні документи з обліку праці та її оплати, що складаються відповідальними особами центрів відповідальності. Навести приклади-розрахунки нарахування оплати праці працівникам

Основним документом по обліку виходу на роботу і відпрацьованого часу є Табель обліку робочого часу(див. додаток 40).Він складається в одному примірнику впродовж місяця окремо по виробничих підрозділах і категоріях працюючих. Табельний облік у відділках, на фермах, у бригадах, ремонтних майстернях та інших виробничих підрозділах ведуть спеціально призначені працівники або керівники підрозділів. У табелі зазначають посаду працівника, його оклад, вид оплати, суму заробітної плати, табельний номер, код синтетичного і аналітичного обліку. В кінці місяця табель передають у бухгалтерію для нарахування оплати праці.

Обліковий лист тракториста-машиніста (див. додаток 41) застосовується для обліку робіт трактористів-машиністів протягом 5, 10, 15 днів, тобто залежно від того, як це передбачено планом документообігу. У ньому відображаються виконані роботи під ту чи іншу культуру, склад агрегату і агротехнічні умови їх виконання.

Виконані транспортні роботи тракторами оформляють Дорожнім листом(див. додаток 42) трактора.Дорожній лист виписує механік або бригадир кожного дня перед виїздом із гаражу і видають на руки трактористу. При заправленні трактора пальним заправник відмічає в дорожньому листі залишок пального при виїзді, кількість виданого пального і затверджує це своїм підписом. Механік перевіряє справність трактора, дає дозвіл на виїзд і відмічає час початку роботи, затверджує це своїм підписом, а тракторист розписується про прийняття трактора (в справному стані).

Працівникам тваринництва заробітна плата нараховується в первинному документі Розрахунок нарахування оплати праці працівникам тваринництва(див. додаток 43). На лицьовому боці розрахунку по кожному працівнику ферми вказують його посаду, професію, категорію, табельний номер, відпрацьований час, обсяг одержаної продукції, розцінку і суму нарахованої заробітної плати, на зворотному - кількість відпрацьованих на фермі днів.

Первинний облік нарахування заробітної плати водіям проводиться у Подорожніх листах вантажного автомобіля(див. додаток 44) .Подорожні листи типових форм, оформлені належним чином, видаються водію під розпис. Всі подорожні листи після виконання робіт здають у бухгалтерію, де на їх основі нараховують оплату праці за робочий день або зміну, визначають обсяг виконаних робіт і наданих послуг.

Працівникам які занятті на виробництві з відрядною формою оплати праці для нарахування зарплати використовуть Наряд на відрядну роботу(див. додаток 45). Вньому розраховується зарплата шляхом виконаного обсягу роботи на розцінку. Розцінки зазначені у тарифній сітці.


8.9Порядок нарахування оплати праці за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності

Згідно з законодавством про відпускні кожен працівник має право не менше 24 календарних днів відпустки. Перша відпустка надається через 6 місяців роботи. Відпускні видають за 3 дні до відпустки, і вони нараховуються згідно заяви затвердженої керівником. При нарахуванні відпускних бухгалтер керується Порядком визначення середньої ЗП за №100, де вказується що для визначення середньої ЗП слід враховувати:

- Основну і додаткову ЗП, премію;

- Доплати за стаж;

- Допомога з тимчасової втрати непрацездатності.

Згідно з порядком за №100 для розрахунку середньоденної ЗП спочатку визначається загальна сума ЗП за 12 місяців, що передують місяцю відпустки,після цього визначається середньоденна ЗП для цього потрібно ЗП за 12 місяців поділити на кількість календарних днів року за мінусом 10 святкових днів встановлених урядом. Після визначення середньоденної ЗП нараховують відпускні для цього середньоденну ЗП множимо на кількість календарних днів відпустки.

При нарахувані допомоги у зв’язку з хворобою є багато особливостей, так перші 5 календарних днів тимчасової непрацездатності непов’язані з нещасним випадком на виробництві оплачуються за рахунок коштів підприємства а дальше допомога нараховується з ФССзТН, якщо це пов’язано з нещасним випадком на виробництві то допомога нараховується у розмірі 100%. Для нарахування допомоги основним документам є Листок непрацездатності або Акт про нещасний випадок при розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності слід керуватися Порядком обчислення ЗП за №1266. Для визначення допомоги спочатку визначають розрахунковий період. Цим періодом є останні 6 місяців(з 1 по 1 число) що передують місяцю непрацездатності. При визначенні середньоденної ЗП включають такі види оплат:

- Основна ЗП;

- Надбавки і доплати;

- Винагороди за стаж, вислугу років;

- Оплату за вихідні і святкові дні;

- Індексація ЗП;

- ЗП за відрядження;

Не включають види оплат до розрахунків ЗП:

- Допомога з тимчасової непрацездатності;

- Допомога з вагітністю;

- Дивіденти;

- Аліменти;

- Одноразова допомога з народження дитини;

Сума допомога з тимчасової втрати непрацездатності залежить від середньоденного заробітку і страхового стажу. Допомога з тимчасової непрацездатності застрахованим особам встановлюється у таких розмірах:

- 100%-якщо страховий стаж більше 8 років.

- 80%- якщо стаж від 5 до 8 років.

- 60%- якщо стаж до 5 років.

Для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності виконують такі дії:

- Визначають середньоденну ЗП;

- Визначають суму допомоги множенням середньоденної ЗП на кількість днів непрацездатності;

- Множать суму допомоги на % страхового стажу;

- Розраховують суму допомоги, що виплачують за рахунок ФССзТН;

Ці розрахунки здійснюють у Листку непрацездатності


8.10 Порядок групування та узагальнення нарахованої оплати праці за об’єктами обліку

Суми нарахованої заробітної плати за данимаи первинних документів в подальшій обліковій роботі повинні бути накопичені та згруповані за двома напрямками: поперше, по кожному робітнику підприємства для організації розрахунків по оплаті праці та, подруге, по обєктах обліку витрат для відображення в затратах виробництва.

Регістром, в якому обліковують розрахунки по заробітній платі за кожним працівником є Розрахунково платіжні відомості

8.11 Утримання, відрахування із заробітної плати

Із зарплати працівників ТОВ НВА “Перлина Поділля” проводяться такі утримання:

- Пенсійний фонд – 2%;

- ФСС з з тимчасової втрати працездатності – 0,5% або 1%;

- ФСС на випадок безробіття – 0,6%;

- ПДФО – 15%;

Із фонду оплати праці підприємство здійснює такі відрахування:

- Пенсійний фонд – 33,2%;

- ФСС з тимчасової втрати працездатності – 1,4%;