Смекни!
smekni.com

Використання комп'ютера під час вивчення модуля "Людина і природа" у початковій школі (стр. 3 из 4)

Вочевидь, що з появою комп’ютера навчання стало більш наочним. Вчитель може використовувати різноманітні нові засоби наочно-демонстраційного методу навчання: на моніторі ПК реальні об’єкти легко замінити на моделі. За допомогою програм комп’ютерної графіки можна створювати плакати, схеми, креслення, малюнки, відео - та аудіо матеріали, слайди та іншу технологічну документацію, що стане безпосередньою допомогою вчителеві на трудовому навчанні. Для реалізації принципу наочності на практиці широкого застосування набули комп’ютерні (інформаційні) технології навчання, що дають можливість вчителю творчо використовувати засоби наочності, щодо поставленої педагогічної мети, особливостей навчального матеріалу і конкретних умов навчання.

У процесі оволодіння матеріалом модуля „Людина і природа” у молодших школярів удосконалюється репродуктивна уява, що проявляється у створенні об’ємних образів реального світу (конструювання, удосконалення, перетворення і т. ін.). Перелічені інтелектуальні операції носять універсальний характер та можуть бути використані в інших формах діяльності. Вдале використання комп’ютерної наочності сприяє створенню просторового сприйняття та узагальненості, розвиває сенсорні якості учнів.

Отже, використання різноманітних комп’ютерних програм у процесі навчання на уроках трудового навчання (зокрема на уроках з модуля „Людина і природа”) в 1-4 класах забезпечить необхідний рівень унаочнення програмового матеріалу, а на цій основі здатне розвивати безліч психічних процесів у дітей, що поступово зумовить покращення і педагогічних якостей та знань.

1.3 Опис прикладного програмного забезпечення для використання на уроках трудового навчання(зокрема модуля „Людина і природа”)

В попередньому розділі роботи були розглянуті, охарактеризовані та сформульовані головні, на наш погляд, форми використання комп’ютера на уроках трудового навчання. І зараз нам залишається лише описати програми, якими може користуватись вчитель початкових класів на уроках модуля „Людина і природа”. Слід зазначити, що вибір програм залежить від наступних характеристик:

· бажання вчителя;

· вирішення конкретних завдань;

· використання на певних частинах уроку;

· використання на певних темах курсу;

· умови, які надає школа (можливості кабінетів, фінансові та інші можливості);

· рівень розвитку учнів;

· дидактичне підґрунтя.

Загалом вчитель початкових класів застосовує у своїй роботі, перш за все, такі програми, які б надали йому можливість використати їх на багатьох предметах (українська мова, читання, математика, образотворче мистецтво, трудове навчання та ін.); розробляючи різноманітні засоби на їх основі:

· засоби наочності;

· перевірки знань, тестування;

· закріплення матеріалу;

· електронні посібники та ін.

Прикладне програмне забезпечення (ППЗ) – це сукупність програм, засобами яких вчитель вирішує деякі інформаційні завдання, не застосовуючи системи програмування.

ППЗ поділяють:

· програми загального призначення;

· програми спеціального призначення;

· програми професійного рівня.


Прикладне програмне забезпечення
Програми загального призначення Програми спеціального призначення Програми професійного рівня

Для роботи учнів на ПК та, в великій мірі, у роботі вчителя, використовується перший тип ППЗ, тобто програми загального призначення, адже саме вони використовуються більшістю користувачів, тому що не потребують для засвоєння специфічних знань з різноманітних наук.

Програми загального призначення
редактори текстові Лексикон, WD, Word, TEX
графічні Paint, Photoshop, CorelDraw
музичні Composer
Табличні процесори SuperCalc, Excel
Бази даних та СУБД Access, Oracle, Sybase
Пакети анімаційної графіки 3D-Studio, Animator
Комунікаційні програми Outlook Express
Інтегровані пакети Works, Framework
Вузько орієнтовані програми перекладачі Сократ, Stylus, Polyglots
словники Слідопит, Мультиплекс
сканувальні Fine Reader

Текстові редактори – це програми для роботи з символьною інформацією. Існує сотні текстових редакторів, різноманітних як за функціональними можливостями, так і за складністю роботи з ними. За призначенням виділяють наступну класифікацію текстових редакторів.


Текстові редактори
Редактори текстів програм Turbo Basic, Turbo Pascal
Редактори документів Лексикон, Слово і діло, Word, WordPerfect
Видавничі системи PageMaker, Quark Press, Ventura Publisher
Спеціалізовані редактори Chi Writer, TEX

У початковій школі (для використання вчителем та учнями) найкраще підходять редактори документів, орієнтовані на роботу з текстами, що мають структуру документу. Окрім функцій роботи з документами, такі редактори забезпечують роботу із шрифтами, графікою і т. ін. Більшість таких програм поставляються з вмонтованими „коректорами” – програмами, що слугують для виправлення різного роду помилок (наприклад, орфографічних).

Найпоширенішим редактором текстових документів є Word.

За рахунок порівняно простого використання та роботи в ньому, цей редактор можна застосовувати на уроках модуля „Людина і природа”.

Функція редактора Word Спосіб використання
Набір, форматування та друк текстів Роздатковий матеріал; розробка технологічних карт
Вставка таблиць, малюнків Створення наочності, розробка технологічних карт
Вставка звукових та відео файлів Апелювання до різних способів сприймання матеріалу учнями (зорове, слухове)

Графічні редактори – це програми для роботи з графічною інформацією. Вони надають користувачеві умови, що модулюють діяльність художника. За спеціалізацією виділяють графічні редактори загального та спеціального призначення. Перші – створюють та редагують нескладні зображення (прості у виконанні), копіюють і переміщують фрагменти або цілі зображення, зберігають та зчитують графічну інформацію. За допомогою других проектуються складні (в плані побудови графічних відносин) образи, реалізуються найпростіші ефекти. Також графічні редактори спеціального призначення мають більші функціональні можливості.

Графічні редактори
Програми загального призначення Paint, Painter, Paintbrush
Програми спеціального призначення CorelDraw, Photoshop, Adobe Illustrator

Звичайно, добре підготовлений вчитель може дозволити собі використання графічних програм спеціального призначення, що дасть змогу йому краще підготувати дидактичні засоби, урізноманітнити їх. Та якщо казати про використання графічних програм учнями, то тут, безперечно, в лідерах графічний редактор Paint.

Саме тому ми будемо робити опис його можливостей в контексті розробки дидактичних засобів для трудового навчання.Функція редактора Paint Спосіб використання
Створення геометричних фігур Для учнів:Геометрична пропедевтика, елементи конструювання
Малювання „олівцем”, „пензлем” тощо Для вчителя:Створення наочних посібників
Розфарбовування Для учнів:Розвиток художніх здібностей

Хотілося б також звернути увагу на програми анімаційної графіки та їх використання в роботі вчителя, зокрема на уроках трудового навчання.

Такі програми створюють вже не статичну „мертву” інформацію, а динамічну „рухливу”, „живу” з застосуванням звуку та текстової інформації.

Одною з програм пакету анімаційної графіки є PowerPoint.

Саме за допомогою презентацій, зроблених у PowerPoint, вчитель може запропонувати учням моделювання природних процесів для кращого розуміння їх протікання та більш продуктивного відтворення на уроках модуля „Людина і природа”.

Допоміжними в роботі вчителя є також програми для сканування, бази даних СУБД, музичні редактори , що теж приймають участь у створенні дидактичних засобів для уроків, допомагають вчителю при вирішенні дидактичних, методичних та організаційних завдань.


Розділ ІІ. Розробки уроків з трудового навчання для модуля „Людина і природа” із використанням комп’ютера

У зв’язку з варіативністю предмету трудового навчання, що склалася на початку ХХІ століття у початковій ланці освіти, а також створенні декількох програм навчання учнів, як от „Програма з трудового навчання молодших школярів”, „Навчальна програма проекту „Художня праця” в початковій школі” та ін., сформувався ряд методик викладання трудового навчання учням 1-4 класів, що різняться, перш за все, підходами до навчального процесу та методикою проведення занять.

Ми запропонуємо розробки уроків двох найпоширеніших методик трудового навчання, а також сформулюємо та визначимо місце комп’ютерних дидактичних засобів на цих уроках.

2.1 Конспект уроку з трудового навчання модуля „Людина і природа” за класичною методикою І.Т. Міщенка

Тема: Прийоми ліплення. Виготовлення листка. Виготовлення фруктів (2 клас).

Мета: ознайомити з прийомами ліплення, найпростішими видами роботи з глиною (пластиліном); розвивати художні здібності учнів. Виготовити листок дерева та фрукт, ягоду (яблуко, вишню) з пластиліну.