Смекни!
smekni.com

Впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів (стр. 18 из 18)

- Розповідаю та демонструю за допомогою схеми на стенді.

На хвостовик кулачка надітий і зафіксований лискою, в єдино можливому положенні, пластмасовий ротор розподільника (показую). До його струморозносної пластини пружиною прижимається вугільний стержень (резистор) (показую) з'єднаний з центральним електродом. При обертанні ротора пластина проходить біля бокових електродів з невеликим зазором, який легко пробивається високою напругою. (Показую). В гнізда кришки вставляються провода високої напруги. (Показую). Один з проводів з'єднує центральний електрод з виводом вторинної обмотки котушки запалювання, а інші бокові, і з свічками запалювання. (Показую).

- Запитую чи все зрозуміло. Якщо є питання відповідаю на них.

- Четвертий пункт плану залишаю учням на самостійну роботу.

- Розповідаю наступний пункт плану.

Робота батарейної системи запалювання. Коло низької напруги (первинне коло). Коло високої напруги (вторинне коло).

- Розповідаю і показую по виготовленому стенду.

В схемібатарейної системи запалювання розрізняють два кола. В одному, при роботі проходить імпульсний струм низької напруги (в первинному) (показую), необхідний для наведення е.р.с. у вторинній обмотці котушки запалювання, а в другій проходить імпульсний струм високої напруги (показую), який забезпечує іскрові розряди в свічках запалювання.

- Пояснюю роботу системи і показую на виготовленому стенді.

При замкнутих контактах переривника в первинному колі проходить струм: "-" - батареї - вимикач запалювання – первинна обмотка котушки запалювання - замкнуті контакти переривника

- "маса" - "-" батареї. (Показую),(даю під запис).

Струм, проходячи по первинній обмотці, створює навколо неї магнітне поле, силові лінії якого замикаються через сердечник і кільцевий магнітопровід.

- Зарисовую на дошці малюнок і пропоную учням перенести його собі в зошити.

- Пояснюю малюнок.

- Продовжую розповідати з допомогою виготовленого стенду.

Робота переривника і розподільника узгоджена так, що в момент розмикання контактів струморозносна пластина ротора знаходиться напроти одного з електродів кришки розподільника. (Показую). Тому під дією наведеної у вторинній обмотці е.р.с., досягаючої 20000...25000 В, в колі високої напруги тече імпульсний струм: вторинна обмотка котушки - провід високої напруги - центральний електрод розподільника - струморозносна пластина ротора - боковий електрод розподільника – провід високої напруги - іскровий зазор свічки - "маса" - "-"і"+" батареї - вимикач - первинна обмотка - вторинна обмотка. (Показую на схемістендуі даю під запис).

- Розповідаю та демонструю на виготовленому стенді.

За один оберт вада розподільника іскроутворення відбудеться у всіх циліндрах, а звідси він обертається із швидкістю в два рази меншою швидкості колінчатого вала. (Демонструю на стенді).

-Продовжую розповідь.

Електрорушійна сила самоіндукції в первинній обмотці досягає 200...300 В, що викликає іскріння в момент розмикання контактів та їх обгорання. (Демонструю на стенді). Крім цього струм самоіндукції сповільнює зникнення магнітного поля в котушці запалювання, що зменшує напругу в колі вторинної обмотки, а значить іінтенсивність іскрового розряду в свічці. Щоб зменшити шкідливий вплив струму самоіндукції, паралельно контактам переривника підключають конденсатор. (Показую). Демонструю роботу системи з конденсатором і без нього на виготовленому стенді.

- Розповідаю роботу конденсатора в системі.

На початку розмикання контактів струм самоіндукціїіде на зарядку конденсатора, завдяки цьому зменшується іскріння між контактами, а при наступному розряді конденсатора на первиннуобмотку, в ній створюється струм, направлений проти струму самоіндукції, що прискорює зникнення магнітного поля в котушці запалювання. (Показую на стенді). Завдяки конденсатору, напруга в колі вторинної обмотки котушки досягає 20000...25000 В. При пробої конденсатора повному, або частковому, робота системи припиняється повністю, або буде супроводжуватись перебоями. Пригадайте випадок про який я розповідав вам на початку заняття. Тоді, ми виявили частковий пробій конденсатора. Замінивши його, ми усунули неполадки в системі, після чого аж змогли рухатись далі.

- Рисую на дошці спрощену схему батарейної системи запалювання. Пропоную учням зарисувати собі в зошити.

- Даю під запис назви елементів схеми та наступне:

Напруга вторинного кола системи

запалювання - 20000...25000 В. Оптимальний зазор між контактами переривника - 0,4-0,6 мм. Оптимальний зазор між електродами свічок запалювання - 0,6-0,9 мм. Ємність конденсатора в межах 0,22-0,33 мкФ.

5. Самостійна робота. ( 20 хв)

- Даю учням на самостійне опрацювання четвертий пункт плану "Свічки запалювання".

- Роздаю учням підручники: "Сельскохозяйственные тракторы иавтомобили".

- На сторінці 280 законспектуйте у зошити § 60 “Искровые свечизажигания”

- При конспектуванні зверніть увагу на призначення, будову та роботу.

- Зарисуйте у зошитах рис. 128, а також позначте назви елементів свічки.

6. Закріплення матеріалу. ( 15 хв )

- Для закріплення матеріалу користуюсь методом опитування. Питання 1. Яке призначення батарейної системи запалювання.

По стенду розказати будову системи.

Питання 2. Поясніть роль переривника в системі запалювання. Питання3. Пояснітьролькотушки запалювання в системі. З якими елементами вона зв'язана, показати на стенді. Питання 4. Яке призначення свічок запалювання. Питання 5. Яке призначення конденсатора. Де він розміщений в системі, показати на стенді.

Питання 6. Розкажіть роботу системи запалювання по стенду.

7. Підведення підсумків уроку. ( 5 хв)

- Аналізую роботу та активність учнів на занятті.

- Виставляю оцінки та коментую їх.

8. Видача домашнього завдання. ( 2 хв )

- Запишіть завдання додому.

Вдома вивчити параграфи § 60, §61 по підручнику "Сельскохозяйственные тракторыиавтомобили", сторінки 280-284. На наступному занятті буду проводити опитування.