Смекни!
smekni.com

Аналіз обліку витрат виробництва (стр. 2 из 7)

Встановлення реальних, оптимальних, але напружених норм витрат по окремих видах продукції - важлива початкова стадія калькулювання, на якій вишукують резерви, визначають економічну ефективність роботи підприємства. Тому тільки науково обґрунтовані норми можуть стати базою калькулювання як основної роботи на попередній стадії нормативного методу обліку витрат на підприємстві.

За умов правильної організації і ведення економічного процесу фактичні витрати не повинні перевищувати нормативних. Відхилення від нормативної собівартості можуть траплятись лише при зміні встановленої технології або виявленні прихованих резервів.

На наступній стадії нормативного обліку в процесі виробництва виявляють відхилення від установлених норм витрат, які виникають внаслідок невиконання передбаченої нормативною калькуляцією системи організації роботи на підприємстві.

У зв’язку з періодичним переглядом витратних норм обов’язкові перегляд і зміни нормативної калькуляції. Нормативну калькуляцію здійснюють за діючими на початок місяця нормами. У промисловості у зв’язку з цим обов’язковою при застосуванні нормативного методу є переоцінка незавершеного виробництва.

Оскільки норми витрат змінюються, як правило, з початку нового місяця, оцінені залишки незавершеного виробництва минулого місяця у витратах виробництва визначають за одними нормами, а поточні - за іншими. Це може призвести до неправильного обчислення фактичної собівартості продукції. Щоб запобігти цьому, обов’язково в умовах нормативного методу перераховують витрати, які значаться у незакінченому виробництві, за нормами, встановленими на початок даного місяця. Різниця між перерахованими і початковими витратами становить суму змінених норм, яку при обчисленні фактичної собівартості треба відносити на весь випуск продукції за звітний період.

Знаючи фактичну собівартість продукції, суму обчислених відхилень і розрахункових змін норм, легко знайти фактичну собівартість випущеної або виробленої продукції. Вона складатиметься з нормативної собівартості, відхилень від цих норм і їх змін.

При цьому треба враховувати, що обчислення фактичної собівартості таким способом і здійснення оперативного контролю за витратами виробництва при цьому методі стають можливими лише за умови роздільного відображення в первинному обліку витрат за встановленими нормами і відхилень від цих норм. Для цього витрати списують на виробництво у межах встановлених норм на підставі звичайних документів, складених у момент здійснення господарської операції на основі технологічної карти, тоді як виявлені в процесі виробництва відхилення від встановлених норм витрат складають спеціальні сигнальні документи (можливо, із смугою іншого кольору) за підписом відповідальних осіб, які дозволили ці витрати.

При калькулюванні продукції сільськогосподарського виробництва необхідно керуватися “Методичними рекомендаціями з планування . обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств”, затвердженими Наказом Міністерства аграрної політики України № 132 від 18.05.2008р.

Обчислення фактичної собівартості - заключний етап обліку процесу виробництва . В с/г під час складання заключної калькуляції із загальної суми витрат на вирощування або виготовлення певної культури мінусується вартість побічної продукції (ВПП).

Вартість побічної продукції визначається в рослинництві за нормативно-розрахунковими витратами на збирання, транспортування, пресування, скиртування, та інші види робіт, пов’язані із заготівлею побічної продукції (ПП), за собівартістю коренів кормових буряків тощо.

Слід зазначити, що загальновиробничі витрати у сільському господарстві не поділяються на постійні і змінні, вони щомісячно розподіляються за об’єктами калькулювання пропорційно сумі прямих витрат без вартості насіння, кормів, матеріалів і напівфабрикатів.

Об’єкти калькулювання продукції рослинництва представлені в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1.

Об’єкти планування та обліку виробничих витрат і визначення собівартості основних видів продукції рослинництва

Об’єкти обліку витрат Об’єкти калькулювання Одиниця калькулювання
Зернові та зернобобові культури зерно, зернові відходи 1 центнер
Соняшник на зерно насіння - // -
Льон-довгунець насіння, соломка - // -
Буряки цукрові, кормові коренеплоди - // -
Картопля картопля - // -
Овочі відкритого ґрунту овочі - // -
Кукурудза на силос і зелений корм зелена маса - // -
Сіяні трави сіно, насіння, зелена маса - // -
Силосування силос 1 тонна
Сінажування сінаж - // -
Посів озимих на зерно виконані роботи 1 гектар

Витрати і вихід продукції рослинництва обліковують на синтетичному рахунку 23 - “Виробництво” на окремому субрахунку 1, тобто рахунок 231 – рослинництво:

по Дт - протягом року обліковуються витрати на виробництво,

по Кт - списується вихід продукції за плановою собівартістю на протязі року з доведенням в кінці року до рівня фактичної собівартості.

Протягом року одержана від врожаю продукція рослинництва (вироблена продукція тваринництва) обліковується за її плановою собівартістю, яка в кінці року доводиться до рівня фактичної методом визначення калькуляційних різниць, рис.1

Рис. 1 Методи списання калькуляційних різниць в с/г

Наведемо методику розрахунку собівартості картоплі.

Картопля

(1)

де:

С - собівартість 1 ц картоплі,

В - витрати на вирощування і збирання,

Взк - вартість картоплі, згодованої худобі (оцінюється за с/в кормових буряків,

К - кількість повноцінної продукції.

Основні бухгалтерські проводки з обліку витрат і виходу продукції рослинництва представлено в таблиці 1.2


Таблиця 1.3.2.

Схема бухгалтерських записів на рахунку 231 – рослинництво

Зміст господарської операції Дт Кт
Списані затрати поточного року, згідно технології, на вирощування та збирання культур:
вартість витраченого на посів насіння 231 208
вартість внесених мінеральних добрив, гербіцидів 231 208
вартість нафтопродуктів 231 203
сума нарахованої заробітної плати 231,91,92,93 661
суми обов’язкових нарахувань на заробітну плату 231,91,92,93 651-653,656
суми нарахованого резерву відпусток 231,91,92,93 471
вартість послуг власного автотранспорту 231 23
розподілені загальновиробничі витрати рослинництва 231 91
суми витрат на відрядження 91,92,93 372
витрати бджільництва, віднесені на рослинництво (запилення окремих культур) 231 232
Нараховано фіксований сільськогосподарський податок 91 641
Витрати на охорону праці і техніку безпеки 91 685
Податковий кредит з ПДВ 641 685
Витрати на опалення, освітлення, водопостачання 91,92,93 685
Податковий кредит з ПДВ 641 685
Знос основних засобів 91,92,93 131
Аудиторські, юридичні послуги, почтові, телефонні, телеграфні витрати 92 685
Податковий кредит з ПДВ 641 685
Орендна плата 92 684
Податковий кредит з ПДВ 641 684
Витрати з нарахування податків, зборів, платежів 92 641,642
Оприбуткована від врожаю основна продукція 271 231
Оприбуткована побічна продукція
208,271 231
Вартість зеленого корму на випасі худоби 232 231
Списано витрати від стихійного лиха 991 231
Списано на фінансові результати:
адміністративні витрати 791 92
витрати на збут 791 93
втрати від стихійного лиха 791 991

2. Стан організації обліку витрат виробництва картоплі

2.1 Організаційно - економічна характеристика господарства

Птахорадгосп “Мирний” Сумського району організований як колективне господарство по виробництву сільськогосподарської продукції, зокрема продукції птахівництва. Але окрім вищезгаданої продукції в господарстві виробляється велика кількість продукції рослинництва, серед якої не останнє місце займає картопля.

Розташоване підприємство в 15 км від міста Суми, має з ним гарний зв’язок дорогами з твердим покриттям. Господарство має водопровідно – каналізаційні мережі. Розташування земель поряд Косівщинського водосховища дає можливість розвивати землеробство.

Найближча залізнично станція Суми знаходиться в 25 км від господарства та станція Суми-товарна – в 34 км.

Район, де знаходиться господарство, розташований в північній частині Лівобережної України, яка в цілому характеризується помірним кліматом: літо тепле зі значною кількістю опадів. зима не дуже холодна. Основними видами ґрунтів є чорноземи глибокі малогумузні. Таким чином, грунтово-кліматичні умови сприятливі для вирощування основних видів сільськогосподарської продукції.

Для зберігання продукції призначені велика кількість складів. З метою безпосередньої переробки продукції на місцях її виготовлення на території господарства розташований невеликий цех по переробці овочів.