Смекни!
smekni.com

Теоретичні основи загартовуючих процедур як засобу розвитку здорового організму дошкільників (стр. 6 из 7)

Наприклад, до конференції на тему «Формування стійкого інтересу до занять по фізичній культурі» можна підготували для показу батькам фізкультурні заняття, рухомі ігри. Можуть бути оформлені тематичні виставки «Одяг і здоров'я дітей», «Сонце, повітря і вода — наші вірні друзі», які сприяють підвищенню активності батьків, — учасників конференції. Активну участь в підготовці і проведенні конференції повинен брати батьківський комітет, який допоможе підготувати виступу про досвід фізичного виховання в сім'ї.

Подивившись підготовлені вихователями заняття, побачивши спритність, швидкість і уміння дітей, познайомившись з діаграмою їх зростання і збільшення ваги за рік, батьки ще раз переконаються, що систематичні заняття фізкультурою приносять велику користь. Після конференції вони стануть уважніше прислухатися до рекомендацій вихователів, радитися з ними, пропонувати свою допомогу у виготовленні устаткування. Участь батьків в устаткуванні ділянки викличе у дітей відчуття гордості, сприяє підвищенню їх інтересу до фізкультурних занять. До системи роботи дитячого садку повинна міцно увійти уранішня гімнастика, яка повинна проводиться з музичним супроводом. У весінньо - літній період і восени гімнастика проводиться на ділянці у супроводі баяна.

Щоб познайомити батьків із структурою уранішньої гімнастики, треба запросити їх бути присутніми при її проведенні. Вихователі розробляють зразкові комплекси уранішньої гімнастики на суботні і недільні дні, з вказівкою дозування, поступового ускладнення вправ, проводять практичний показ виконання деяких вправ. Даючи рекомендації батькам по проведенню уранішньої гімнастики, треба звернути їх увагу на необхідність створення і дотримання санітарно-гігієнічних умов.

Паралельно треба проводити роботу по вихованню у дітей інтересу до фізкультурних занять. У цих цілях можна використовувати різноманітні ігрові вправи і завдання. Наприклад, можна пропонувати дітям бути схожим, «як велетень», «як карлик», «як собачка на задніх лапках», включая ходьбу з високим підняттям колін, як «цирковий кінь», стрибки на одній нозі — «хворий горобець», такі вправи, як «Іван - покиван, піднімися», «Повітряний велосипед». У заняття можна включати і вправи з елементами змагання.

Особливе значення треба надавати організації роботи по фізичній культурі літом. В кінці травня можна познайомити батьків із зразковим планом оздоровчих заходів, поміщаючи його в батьківському куточку. Вони внесуть свої пропозиції, і план затверджується на спільному засіданні педагогічної ради і батьківського комітету. У план включаються виїзди на морі, в ліс, в гори, підготовка і проведення спортивних свят. Батьківський комітет призначає відповідальних, які спільно з адміністрацією організовують проведення всіх літніх оздоровчих заходів.

Треба серйозно готуватися також до спортивних свят. Активну участь в їх підготовці і проведенні беруть батьки. Разом з дітьми вони бігають, долають різні перешкоди, проходять по мосту, що коливається, беруть участь в іграх. Проведення спортивних свят позитивно впливає на вдосконалення рухових навиків, виховання фізичних і морально-вольових якостей дітей, інтересу до фізкультури. Літом батьки часто виїжджають з дітьми до моря, в гори. Можна познайомити їх з комплексом фізичних вправ, які можна виконувати з дітьми в лісі, на воді. У нього входять різні вправи в природних умовах типу: пройти по лужку, високо піднімаючи коліна, пробігти між кущами і деревами, піднятися на гору і спуститися з неї, пройти і пробігти по рихлому піску, пройти по колоді, покладеній через струмочок, пролізти під низько нахиленими гілками дерева. Вправи, що проводяться під час прогулянок, створюють можливість не тільки виробити у дітей міцні рухові навики, але і використовувати їх в різних життєвих ситуаціях. Систематична робота з батьками дає позитивні результати. Якщо раніше батьки не знали, чим заповнити дозвілля дітей, і зловживали видовищними заходами, то тепер стануть проявляти велику ініціативу в організації відпочинку дітей. Організація туристичних походів, заняття фізкультурою і сумісні ігри дорослих і дітей буде сприяти підвищенню авторитету батьків, з'являться сильним стимулом у вихованні інтересу дітей до фізичної культури, будуть сприяти формуванню їх характеру.


Висновки

В даній курсовій роботі ми розглянули різні аспекти гартування дітей дошкільного віку. Розуміння даної проблеми тісно пов'язане з вивченням фізіологічних механізмів адаптації дітей до чинників середовища і фізичних навантажень. Саме завдяки усесторонньому науковому аналізу механізмів адаптації дитини, що розвивається, можна оцінити значущість гартування, зробити його ефективним засобом в зниженні захворюваності дітей.

Методигартування дітей повинні наближатися до природних і специфічних для кожного віку фізіологічних реакцій. Іншими словами, методи гартування по можливості повинні копіювати натуральні функції дитини.

Фізіологічні дослідження, виконані в найостанніший час, виявили і інші особливості організму, що ріс і розвивався, які можуть бути використані при гартуванні дітей. В умовах екстремальних дій на організм дитиною використовуються не тільки ті адаптивні реакції, які сформувалися до теперішнього моменту часу, але і ті, які були на попередніх етапах онтогенезу. При цьому організм використовує весь арсенал засобів — і що є у нинішній момент часу, і забуті, такі, що знаходяться в латентному стані. Використання стародавніх механізмів функціонування з метою подолання екстремальних дій на організм у здорових дітей відбувається впродовж короткого проміжку часу. В тому випадку, якщо подібні зміни збільшуються за часом, лікар розцінює їх як показник відхилення від норми дії гартуючого чинника.

Розробка методів гартування в даний час неможлива без урахування стану здоров'я дитини (рівня його здоров'я). Переоцінка або недооцінка рівня здоров'я може звести нанівець найсучасніші методичні прийоми, більш того, може навіть понизити рівень здоров'я дитини. Подальша розробка діагностики здоров'я здорових дітей, їх схильності до виникнення різних захворювань, адаптивних можливостей організму, очевидно, дозволить адекватніше підбирати і гартуючи дії, уникнути зривів в стані здоров'я. В зв'язку з цим особливе значення має діагноста стану нервової системи, оскільки відомо, що неврози є, очевидно, істотними сприяючими чинниками у виникненні простудних захворювань. Гартування дитячого організму дозволить не тільки уникнути або зменшити «простудні» захворювання, але і понизити прояв неврозів і тим самим розірвати порочний круг у виникненні простудних захворювань. Одержали наукове обґрунтування цілорічні заняття фізкультурою на відкритому повітрі. Цей метод вимагає чіткої організації в проведенні занять, вищої кваліфікації вихователів, медичного персоналу. З кожним роком збільшується кількість методів гартування, відбувається їх вдосконалення.

Необхідно привернути увагу педагогів до необхідності помножити свої зусилля в зниженні захворюваності дітей науково обґрунтованими методами попередження простудних захворювань. Науково обґрунтовані методи гартування проводяться в основному в лікувально-профілактичних установах, дошкільних установах — дитячих садах і яслах. Завдання зміцнення здоров'я дітей в колективах привело до необхідності вдосконалення групових методів гартування. Для цього розроблені раціональні методи фізичних вправ, в дитячих садах створюються відкриті і закриті плавальні басейни, сауни, зали для занять фізичною культурою, ігрові майданчики. Проводиться профілактика методами рефлексотерапії.

За допомогою цих пристроїв і методів можна підвищити рівень здоров'я дітей. З кожним роком збільшується арсенал засобів для гартування, з'являються нові, ширші можливості для його проведення.

Важливо, щоб все це було використано для зниження дитячої захворюваності. От чому необхідно знайти такі механізми організації праці персоналу в дошкільних і лікувально-профілактичних установах, стимули в їх роботі, які змогли б підвищити їх чутливість до впровадження нових ефективніших методів профілактики, понизити формальне відношення до цієї дуже потрібної профілактичної роботи. Кінцевий результат її — істотне зниження дитячої простудної захворюваності і збільшення корисної зайнятості батьків на виробництві. Як тимчасова міра досягнення цього результату нами запропоновано створення на базі дитячих дошкільних установ медичних стаціонарів для лікування простудних захворювань. У цьому стаціонарі дитячого саду або ясел, так само як в ізоляторі піонерських таборів, знаходяться діти з простудними захворюваннями. Крім цього, в стаціонарі доліковуються діти, будинки, що не долікувалися, і виписані із залишковими явищами в дитячий сад або ясла. У цих стаціонарах проводиться не тільки лікування, але і мінімальні гартуючи заходи, що направлене на швидке повне одужання дитини. Іншими словами, нові форми організації лікувально-профілактичної роботи в дитячих дошкільних установах дозволять істотно збільшити корисну зайнятість батьків на виробництві, понизити тривалість простудних захворювань і, зрештою, її істотно зменшити.