Смекни!
smekni.com

Дидактичний проект підготовки молодшого спеціаліста з поглибленою розробкою змісту та технологій (стр. 6 из 8)

Мета:

- дидактична: дати визначення поняттю «захист інформації», «комп'ютерний вірус»; розглянути різні класифікації вірусів; вивчити методи захисту від комп'ютерних вірусів; познайомитися з різними антивірусними програмами.;

- розвиваюча: розвивати теоретичне, критичне, творче, аналітичне мислення, бережливе ставлення до комп'ютерної техніки та програмного забезпечення, свідоме ставлення до предмета.

- виховна: виховувати увагу, акуратність, бережливе ставлення до комп'ютерної техніки та програмного забезпечення; вміння раціонально розподіляти час при виконанні самостійних робіт.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи навчання:

- словесний (бесіда, електронна лекція, виклад матеріалу).

- наочний (демонстрація навчального матеріалу, опорний конспект);

- самостійна робота (робота з електронною лекцією);

- практична робота.

Дидактичне забезпечення:

- клас IBM PC із локальною мережею;

- програмне забезпечення: електронна лекція, програма AntiViral Toolkit Pro;

- опорний конспект, картки із завданнями;

- дошка, крейда, маркер.

Програмне забезпечення: Windows XP, Office 2003, Internet, Antivirus Kaspersky.

Список рекомендованої літератури:

1. Патрушина С.М. Информатика.: Учеб. пособие, издание второе. – М.: изд. центр “Март”, 2004.

2. Крис Касперски.Записки исследователя компьютерных вирусов. — Питер, 2006. — 316 с|.

3. ДенисовТ.В.. Антивирусная защита. — М.: Академия, 2008. — 340 с.

4. Куприянов А.И., Сахаров А.В., Шевцов В.А. Основы защиты информации. — М.: Академия, 2006. — 460 с.


Таблиця 2. 10 – Сценарій комбінованого уроку по темі «Антивірусні засоби захисту інформації».

п/п Етап уроку Дії викладача Дії учнів
10
хв.
Організаційний момент Вітання учнів, перевірка явки учнів та їх готовності до заняття, повідомлення теми та цілі уроку. Вітання викладача, інформування викладача о своїй присутності та готовності до заняття, запис теми та цілі заняття.
5
хв.
Мотивація Повідомлення значимості теми, що вивчається. Учні слухають викладача.
35
хв.
Повідомлення нового матеріалу

1. Комп'ютерні віруси та їх класифікація.

2.Антивірусні програми.

Конспектують матеріал.
13
хв.
Інструктаж до практичної роботи Повідомлення теми та цілі, пояснення послідовності виконання роботи. Учні записують тему, ціль та послідовність роботи.
45 хв. Виконання практичної роботи Викладач роздає методички з завданням для кожного учня. Слідкує за виконанням роботи. Виконують свій варіант завдання, консультуються з викладачем, якщо необхідно.
7 хв. Підведення підсумків Перевіряє роботи, виставляє оцінки. Учні слухають викладача, задають питання.
5 хв. Видача домашнього завдання Видає домашнє завдання Учні слухають викладача, записують домашнє завдання.

Таблиця 2. 11 – Вибір типу уроку і структура ООД.

Питання, які вивчаються Дії які формуються Рівень сформованості Методи формування
ООД ВД КД

1.Віруси.

ПС Конспектування матеріалу та його аналіз, виконання завдань Пояснення, розповідь, виконання завдань, II тип ООД Виконання завдань Індивідуальний опит

2.Класифікація вірусів.

ОО Конспектування матеріалу та його аналіз Пояснення, розповідь, I тип ООД Конспектування, запам’ятовування Фронтальний опит

3.Антивіруси.

ПА Виконання розрахунків Виконання розрахунків, III тип ООД Виконання розрахунків Контрольна письмова робота

План повідомлення нового матеріалу:

1. Визначення комп'ютерних вірусів.

2. Класифікація вірусів.

3. Антивірусні програми.

4. Антивірус Касперського.

Хід уроку

I. Оргмомент.

II. Основний етап.

1. Мотивація навчальної діяльності.

З проникненням комп'ютерів у різні сфери життя виникла принципово нова галузь - інформаційна індустрія. Обсяг циркулюючої в суспільстві інформації приблизно подвоюється кожні п'ять років. Людство створило інформаційну цивілізацію, в якій від успішної роботи засобів обробки інформації залежить саме добробут і навіть виживання людства в його нинішній якості. Події, що сталися за цей період зміни, можна охарактеризувати наступним чином:

· обсяг оброблюваної інформації зросли за останні півстоліття на кілька порядків;

· інформація придбала вартість, яку в багатьох випадках навіть неможливо підрахувати;

· доступ до певних даних дозволяє контролювати значні матеріальні і фінансові цінності;

· оброблювані дані стали надзвичайно різноманітними, а не виключно текстовими.

· суб'єктами інформаційних процесів тепер є не тільки люди, а й створені ними автоматизовані системи, що діють за закладеній в них програмі.

В останні роки у вітчизняній і зарубіжній пресі велика увага приділяється питанням захисту інформації, що накопичується, зберігається, оброблюваної як в окремих ПК, так і побудованих на їх основі обчислювальних системах.

2. Актуалізація знань:

Питання: Що розуміють під захистом інформації? (Захист інформації - створення в ЕОМ і обчислювальних системах організованої сукупності засобів, методів і заходів, призначених для збереження від збоїв обладнання і програмного забезпечення, від випадкової або навмисної втрати чи перекручування, від несанкціонованого доступу.)

Питання: Які види захисту ви знаєте? Які методи захисту від збоїв обладнання і програмного забезпечення ви можете назвати? Які методи захисту від випадкової втрати чи спотворення ви можете назвати?

3. Етап вивчення нового матеріалу.

Комп'ютерним вірусом називається програма, здатна виконати на комп'ютері несанкціоновані дії.

Схема роботи комп'ютерних вірусів:

· Зараження (відбувається при запуску інфікованої програми або при зверненні до носія, який має шкідливий код в системній області; зазвичай код вірусу спочатку надходить в оперативну пам'ять працюючого комп'ютера, звідки він копіюється на запам'ятовуючі пристрої).

· Розмноження (відбувається як серія послідовних заражень; в першу чергу уражаються файли самої операційної системи, чим частіше спрацьовує механізм, тим більше файлів уражається).

· Атака (остання фаза розвитку вірусу; під час атаки вірус виробляє більш-менш руйнівні дії і при цьому неодмінно виявляє себе).

Класифікація комп'ютерних вірусів:

· по середовищу мешкання:

– файлові віруси (вражає виконані файли, додаючи до них небезпечний код; зараження відбувається в той момент, коли файл знаходиться в оперативній пам'яті, тобто в момент виконання);

– завантажувальні віруси (розташовуються в службових секторах носіїв даних і надходять в оперативну пам'ять лише під час завантаження комп'ютера з цього носія);

– мережеві віруси (мешкають тільки в оперативній пам'яті комп'ютера і не копіюють себе на носії даних);

– макровіруси (єдина порода вірусів, здатна жити у файлах документів);

· по руйнуючій впливу:

– «нешкідливі» віруси (займаються тільки розмноженням);