Смекни!
smekni.com

Розвиток самосвідомості у молодших школярів (стр. 7 из 7)

Вона любить вчитися, ходити в школу, хоча в спілкуванні з однокласниками в неї часто виникають проблеми: дівчатка на неї весь час кричать і скаржаться. Дуже цікава і цим дратує однокласників. З 26-ти людина її відкинули 8. Але загалом вона достатньо соромлива, м'яка і добра людина. Себе вона оцінює достатньо високо, любить і жаліє себе. Вона єдина людина в групі, котрих рахує себе ще дитиною. Іра дуже цікавиться своїм внутрішнім світом, своєю психологією. Вона із задоволенням виконувала всі завдання, навіть ті, при яких треба було розкриватися у присутності людей. В кінці занять вона написала наступне:

"Мені дуже сподобалося займатися і я б хотіла, щоб заняття ще були. Я взнала який в мене характер і більше взнала свій клас. Я зрозуміла, які в мене недоліки і постараються їх виправити. Мені здається, що ціль занять - взнати себе і інших більше".

Тімонін Артем.

На моїх заняттях він був рідко, але мені він дуже запам'ятався своїми малюнками, які можна побачити в додатку. Малюнок "Неіснуюча тварина" відображає дуже приховану сексуальну агресію, причому на достатньо низькому рівні. Малюнок сім'ї достатньо відкрито говорить про проблеми в сім'ї. Артем спочатку дуже довго відмовлявся намалювати свою сім'ю, говорив, що це для нього дуже складно, а потім все-таки він намалював себе і маму, але без очей. Причому в мами достатньо грізний вигляд: широкі плечі і кулак. Себе він намалював одного зростання з мамою і теж з широкими плечима. Мені здається, що цей хлопчик намагається "бути її чоловіком", і достатньо ревно відноситься до її особистого життя. Мама проти цього і тому атмосфера в сім'ї дуже напружена. Був ще малюнок "Я очима інших". Артем намалював страшну картину: він сидить на шпильках і тримає в одній руці підручник, а в інший ніж, направлений до себе в рот і дивиться на здоровий кулак, який ось-ось його ударить в обличчя. Малюнок "Я реальний" теж дуже цікавий. Він намалював себе дуже маленьким, зморщеним старичком з сумним поглядом.

Дуже жалко що він був усього на двох заняттях, тому що якоюсь мірою він дізнався б про себе, про свої проблеми і вирішив би деякі з них, а я б зібрала б величезний матеріал, який би мені став в нагоді в майбутньому.

Стрибков Андрій.

Основна його проблема - маленьке зростання. В класі його називають "тарган", хоча він викликає симпатію в багато кого з класу. Спілкуючись з ним і розбираючи його роботи, в мене виникла підозра, що на його стан впливають органічні порушення ( можливо - родова травма). Коли він пише, в нього часто відбувається "залипання", тобто він пише кілька разів підряд одне і те ж слово, дуже часто робить грубі помилки. Його малюнки теж можуть сказати багато що, навіть на перший погляд: малюючи сім'ю, він зобразив три дуже маленькі голови без тулуба, без носа, вух, а очі без зіниць, причому він і його тато усміхаються, а в мами опущені губи; він намалював двоє неіснуючих тварин, в яких контур дуже нерівний, хвильовий, неначе в нього тремтіли руки, коли він малював, і ці тварини коштують не прямо, а під нахилом, нібито падають. Малюнок "Я - реальний" відображає його комплекс з приводу маленького зростання, але не так як малюнок "Я - очима інших". Тому що в другому випадку він зобразив себе більш безформно і в три рази менше ніж в першому.

Суслов Саша.

Він теж достатньо рідко з'являвся на моїх заняттях. Але про нього треба сказати декілька слів. Цього хлопчика відкидає майже весь клас. Виглядає він як нормальний і навіть життєрадісна дитина. В анкеті написав, що йому подобатися ходити в школу і вчитися. Але він дуже неспокійна дитина, він не може довго сидіти на одному місці, не може довго слухати і мовчати, часто кривдить дівчаток, чим і дратує своїх однокласників. Вчителі скаржаться на його поведінку, погане навчання. Його ідеал - Бені Хілл, він хоче бути таким же смішним. Себе він рахує....


ВИСНОВОК

Виходячи з накопиченого в психологічній літературі досвіду, сформулюємо положення, на якому грунтується наше дослідження.

1. Підлітковий вік явився сензитивним періодом в онтогенезі самосвідомості, коли формуються нові компоненти структури самосвідомості особи, специфічні саме для цього вікового етапу.

2. Розвиток здібності до самопізнання як основі самокорекції і самоудосконалення - сама найважливіша передумова успішного становлення особи підлітка.

3. Цілеспрямоване формування здібності до самопізнання в підлітків потребує забезпечення певних психологічних умов і вимагає спеціального керівництва діяльності самопізнання збоку дорослих.

В моєму дослідженні знайшла експериментальне підтвердження гіпотеза про те, що формування і розвиток самосвідомості підлітків може здійснюватися шляхом розвитку в них здібності до самопізнання в процесі спеціально організованих занять, включаючи прийоми і методи активної психологічної дії.

В роботі отримало теоретичне і практичне обгрунтовування положення про те, що такі заняття доцільніше всього проводити в п'ятому класі, оскільки в цей віковий період в дитини починає виявлятися інтерес до себе...


ЛІТЕРАТУРА

1. Агеев В.С. Психология межгрупповых отношений. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1983. - 144 с.

2. Алексеев В.А. Развитие самосознания на рубеже подросткового и юношеского возрастов: Автореф. дисс. канд. психол. наук. - М., 1985. - 20 с.

3. Божович Л.И., Славина Л.С. Психологическое развитие школьника и его воспитание. - М.: Знание, 1979. - 96 с.

4. Возрастные и индивидуальные особенности младших подростков/ Под ред. Д.Б. Эльконина и Т.В. Драгуновой. - М.: Просвещение, 1967. - 360 с.

5. В мире подростка/ Под ред. А.А. Бодалева. - М.: Медицина, 1981.- 293 с.

6. Выготский Л.С. Собрание сочинений: в 6-ти томах/ Гл. ред. А.В. Запорожец. Т. 4. Детская психология/ Под ред. Д.Б. Эльконина. - М.: Педагогика, 1984. - 433 с.

7. Драгунова Т.В. Психологические особенности. - Сов. педагогика, 1972, N 8, с. 79-93.

8. Дусавицкий А.К. Развитие личности в учебной деятельности. - М.: “Дом педагогики”, 1996. - 208 с.

9. Кон И.С. Открытие “Я”.- М.: Политиздат, 1978. -367 с.

10. Кон И.С. В поисках себя.- М.: Политиздат, 1984. -335с.

11. Крутецкий В.А., Лукин Н.С. Психология подростка. - М.: Просвещение, 1965. - 316 с.

12. Кулагина И.Ю. Возрастная психология (Развитие ребенка от рождения до 17 лет): Учебное пособие. -М.: Изд-во РОУ, 1996. - 180 с.

13. Леонтьев А.Н. Проблемы развития психики. - 4-е изд. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1981. - 584 с.

14. Лозоцева В.Н. Особенности отношения подростка к сверстнику как к образцу: Автореф. дис....канд. психол. наук. М., 1978. - 20 с.

15. Малахова А.И. Сознание и самосознание личности. - Автореф. дис. на соискание учен. степени канд. философ. наук. -Л., 1972. - 23 с.

16. Олейник Л.Д. Индивидуальное самосознание и пути его формирования. - Автореф. дис. на соискание учен. степени канд. философ. наук. - Л., 1975. - 25 с.

17. Психологический словарь

18. Ремшмидт Х. Подросткоый и юношеский возраст: Проблемы становления личности: Пер. с нем. - М.: Мир, 1994. _ 320 с.

19. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога в образовании: Учебное пособие. - М.: ВЛАДОС, 1995. - 529 с.

20. Романова Е.С., Потемкина С.Ф. Графические методы в психологической диагностике. - М.: Дидакт, 1992. - 256 с.

21. Столин В.В. Самосознание личности. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1983. - 288 с.

22. Учителям и родителям о психологии подростка/ Под ред. Г.Г. Аракелова. - М.: Высш. шк., 1990. - 304 с.

23. Фельдштейн Д.И. Проблемы возрастной и педегогической психологии. - М.: Международная педагогическая академия, 1995. - 368 с.

24. Фельдштейн Д.И. Психология воспитания подростка. - М.: Знание, 1978. - 54 с.

25. Философская энциклопедия

26. Хрестоматия по возрастной психологии. Учебное пособие для стедентов/ Сост. Л.М. Семенюк, Под ред. Д.И. Фельдштейна. - М.: Международная педагогическая академия, 1994. - 256 с.

27. Чамата П.Р. К вопросу о генезисе самосознания личности. М., 1966, с. 228 - 239.

28. Чеснокова И.И. Проблема самосознания в психологии. М., 1977. - 144 с.