Смекни!
smekni.com

Особливості жінок, що зазнали сексуального насилля (стр. 12 из 12)

Кожний із спогадів, що знов приходять, по черзі стає фокусом для дії під час чергової серії рухів очей. Коли ланцюг асоціацій виснажується і ніщо нове не приходить в голову, особу просять повернутися до первинної мети для виконання додаткових серій рухів очей. Якщо при зверненні до травмуючої події (мета сеансу) в ході виконання 2—3 серій рухів очей інші спогади, нові переживання і ідеї не виникають, а рівень турботи клієнта не перевищує 1 бала (оптимальний варіант — 0 балів) по ШСБ, можна переходити до наступної стадії — інсталяції.

5. Інсталяція. Мета стадії — пов'язати бажане позитивне самоуявлення з вибраною як мета пов'язаної з травмою інформацією, що веде до підвищення самооцінки особи клієнта.

Спочатку слід попросити клієнта оцінити первинне позитивне уявлення про себе з погляду його привабливості після проведення десенсибілізації: Чи «залишаються доречними слова (повторити позитивне самоуявлення) або ви відчуваєте, що більш відповідним зараз є інший позитивний вислів?» На цьому етапі ЖСН нерідко уточнюють або повністю змінюють значуще для них уявлення. Далі клієнту пропонують подумати про первинну травмуючу подію і про ці слова, а потім відповісти на питання: «Наскільки істинними вам здаються зараз ці слова, від 1 — повністю не відповідають, до 7 — повністю відповідають (істинні)?» Після цього клієнту слід утримувати разом картину події і позитивне уявлення. Після проведення чергової серії рухів очей психотерапевт питає: «А зараз наскільки істинними, в балах від 1 до 7, здаються вам ці слова, якщо ви думаєте про травмуючу подію?» Психотерапевту потрібно провести стільки серій рухів очей, скільки необхідно для посилення позитивного самоуявлення до 7 балів. Коли це вдається, серії рухів повторюють до тих пір, поки відповідність уявлення і відчуття його придатності не досягнуть максимуму, а потім перейти до стадії сканування тіла.

Нерідко через неповну переробку інших спогадів і негативних переконань, асоціативно пов'язаних з вибраним як мета травмуючою подією, рівень відповідності позитивного уявлення не перевищує 4—5 балів. З урахуванням тимчасових рамок сеансу роботу з додатковими спогадами переносять на іншу сесію, а процедуру ДПДГ ведуть до завершення, минувши стадію сканування.

6. Сканування тіла. Стадія зосереджена на усуненні можливої залишкової напруги або дискомфортних відчуттів в тілі. Коли позитивне уявлення досягає на стадії інсталяції 7 балів по ШСП (або 6 балів, якщо це екологічно для конкретної людини), починають сканування. Клієнту пропонують закрити очі і, утримуючи в свідомості первинний спомин і позитивне уявлення, в думках пройтися по різних частинах свого тіла, починаючи з головою і поступово опускаючись вниз. Йому слід повідомляти вголос про всі місця, в яких він знайде яку-небудь напругу, зажатість або інші незвичайні відчуття. Якщо такі відчуття відсутні, проводять серію рухів очей. При виникненні комфортних відчуттів виконують додаткову серію для посилення позитивних відчуттів. У разі коли клієнт повідомляє про неприємні відчуття або м'язову напругу, їх переробляють за допомогою чергових серій рухів очей, поки дискомфорт не знизиться. Іноді тілесна напруга, розкрита при скануванні тіла, може проявити новий ланцюг негативних асоціацій, для переробки яких буде потрібно час.

7. Завершення. Стадія направлена на повернення клієнта в стан емоційної рівноваги в кінці кожного сеансу, незалежно від того, чи повністю завершена переробка дисфункціонального матеріалу. Якщо в кінці психотерапевтичного сеансу клієнт проявляє ознаки турботи або продовжує відреагування, психотерапевту слід застосувати трансові техніки або керовану візуалізацію (техніка «Безпечне місце» і т.п.), щоб повернути його в комфортний стан.

Якщо травматичний матеріал перероблений не повністю, велика вірогідність продовження переробки після закінчення сеансу. При цьому клієнт може випробовувати тривогу різного ступеня, про що слідує його попередити. Доцільно запропонувати клієнту запам'ятати (записати) турбуючі його спогади, сновидіння, думки і ситуації, які виникають між сеансами. Згодом вони можуть стати новою метою дії ДПДГ-терапії.

8. Переоцінка. Переоцінка проводиться перед початком кожного нового сеансу ДПДГ. Психотерапевт знов повертає клієнта до раніше переробленої мети і оцінює його реакцію для визначення того, чи зберігається ефект лікування. Новий дисфункціональний матеріал можна піддати переробці тільки після того, як відбудеться повна інтеграція психічних травм, що піддалися лікуванню раніше.