Смекни!
smekni.com

Проблема впливу засобів масової інформації на формування особистості підлітка (стр. 2 из 5)

Вживати відповідні заходи слід коли в дитині помітили таку поведінку:

· емоційна неврівноваженість, напруженість, агресивність, тривожність, відсутність зосередженості на жодному виді діяльності;

· дитина замкнена, неговірка, виглядає пригнічено і стурбованою;

· поганий сон, часті кошмарні сни;

· не приділяє належної уваги спорту і різним фізичним навантаженням, постійно шукає час, щоб пограти, витрачає всі кишенькові гроші на нові ігри, прогулює школу

У ЗМІ все частіше з'являються повідомлення про надмірне пропагування культу насильства в індустрії ігор для дітей. Не дивлячись на покращену якість графіки і відео, завдяки яким ігри виглядають більш реалістично, саме цей вид медіа-продукції є більш орієнтований на насильство. Граючи, діти не помічають себе зі сторони і живуть тим – ігровим життям, яке їх приваблює. Саме ті діти, які проводять багато часу за відео іграми стають дезорієнтованими, в деяких спостерігаються прояви неадекватної поведінки. Ці діти надто агресивні, замкнуті. Тому слід обмежувати або навіть виключити з обігу продажу на медіа ринку таку продукцію.

Крім вищезгаданого культу насильства особливу стурбованість викликає сексуальне підґрунтя сучасної індустрії розваг.Високий рівень сексу на телебаченні здатний привести до більш раннього початку сексуального життя підлітків. На молодь так само сильно впливають «розмови про секс» на телебаченні, як і наочна демонстрація сексуальних контактів [Допира А.И. Воздействие экранного насилия на подрастающее поколение: история социально-психологических последствий // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 8. – С. 10 – 14].

Вважається, що у підлітків критичні здібності щодо медіа й телебачення є розвинутими. Але це відбувається лише у тих випадках, коли попередні етапи розвитку ставлення дитини до телебачення відбувалися у поміркованому режимі, під контролем дорослих. Тому вже саме з дошкільного віку у дітей слід виховувати ставлення до медіа-продукції, встановлювати відповідні обмеження.

Отже, комп’ютер, маючи величезний ігровий і навчальний потенціал, неабияк впливає на дитину, але і як будь-яка техніка, він не само цінний. Тільки шляхом добре організованої взаємодії дорослого (батьків і педагогів), дитини і комп’ютера можна досягти позитивного результату. Те, яку позицію займають дорослі щодо комп’ютерної діяльності, які цілі ставлять перед собою та якими шляхами їх досягають, визначає характер впливу, який здійснює комп’ютер на дитину.

Для профілактики і реабілітації залежності від медіа-продукції доцільно використовувати такі методи:

- психосоціальний метод;

- методи соціальної групової роботи;

- соціальна терапія;

- групова терапія;

- ігрова терапія;

- сповідальний метод;індивідуальна соціальна робота;

- групова соціальна робота;

- психологічні методи.

Зокрема, прикладом саме психологічного методу є психотерапевтичний тренінг, який доцільно представити в контексті розгляду проблеми впливу засобів масової інформації на розвиток дітей-підлітків.


Негативний вплив ЗМІ на молодь

Тренінг-курс

Блоки програми:

1.«Вплив телебачення на свідомість мо­лоді».

2.«Насильство на телебаченні».

3.«Інтернет та ігроманія — сучасна за­лежність номер один».

Психологічною базою тренінгу є перебу­дова внутрішньої позиції особистості, що ви­значає позитивні зміни у собі, у своїй жит­тєвій позиції.

Мета:ство­рення передумов для розвитку умінь і нави­чок саморефлексії, розвиток мотивації само­вдосконалення .

Запропонована програма розрахована на 6 годин навчання і містить три бло­ки по 2 години кожен. Конструктивна зміна поведінки молоді, усвідомлене ставлення до телебачення, радіо та преси у тренінгу від­бувається у три стадії, які виділяють етапи розвитку самосвідомості й формують моти­вацію самовдосконалення.

Структура занять:

1.Вступна частина. Знайомство, правила роботи групи, вправи на згуртування.

2. Основна частина. Усвідомлення мети й завдань заняття, визначення бар'єрів і шляхи їхнього подолання, актуалізація проблеми, інформаційний блок, напрацювання практичних навичок.

3. Заключна частина. Підбиття підсумків заняття, визначення очікуваних результатів, оцінка розвитку саморефлексії.

Матеріали:аркуші паперу формату АЗ, А4, ватман; різнокольорові аркуші клейко­го паперу; ручки, зошити, олівці, маркери, клей, скотч, набори кольорового паперу; ножиці, мотузки, степлер, скріпки; папки, файли.

БЛОК 1. «ВПЛИВ ТЕЛЕБАЧЕННЯ НА СВІДОМІСТЬ МОЛОДІ»Мета:активізувати критичне, аналітич­не ставлення учасників до впливу телебачення на свідомість, визначити основні прийоми телебачення.

Вступне слово тренера

Мета: ознайомити учасників тренінгу з темою та основними проблемами сьогод­нішньої зустрічі.

Тренер.Багато людей, як молоді, так і літніх, присвячують перегляду телепро­грам значну частину свого часу. Опитування показують, щодо 18 років американський підліток проводить біля телевізора в серед­ньому 15 000 годин! І це тільки телевізор! А ще робота за комп'ютером, в Інтернеті. І те, що це справжнісінька пристрасть, стає оче­видним, коли затяті телемани намагаються від неї позбутися.

Знайомство

Мета:підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший настрій, згуртовувати групу.

Тренер (соціальний педагог, практичний психолог, шкільний психолог чи вчитель, який має спеціальні навички у роботі з гру­пою) просить учасників тренінгу по черзі назвати своє ім'я, основне заняття та хобі. Тренер починає першим. Потім пропонує повернутися до свого сусіда праворуч і при­вітатися з ним особисто, називаючи його на ім'я. Далі — повернутися до свого сусіда лі­воруч і так само привітатися з ним.

Вправа «Вироблення правил роботи»

Мета:прийняття правил роботи групи.

Учасники складають і приймають правила роботи групи на час тренінгу і намагаються їх дотримуватися.

Орієнтовні правила роботи групи:

1. Приходити вчасно – не запізнюватися на заняття.

2. Спілкування за принципом «тут і те­пер» - для багатьох учасників характерне прагнення «втекти» у роздумування, обгово­рення давноминулих подій. У цьому випадку спрацьовує механізм психологічного захисту. Але ж основна мета тренінгу полягає в тому, щоб група перетворилась у своєрідне дзер­кало, в якому кожен міг би по­бачити себе. Це досягається частково тим, що у групі існує інтенсивний зворотній зв'язок, ґрунтований на довірчому спіл­куванні.

3. Конфіденційність - суть цього принципу зводиться до рекомендації не виносити почуте і побачене на тренінгу за межі групи. Дотримання цьо­го принципу допомагає станов­ленню довірливості, дозволяє групі тривалий час зберігати дискусійний потенціал.

4. Оцінювати факти, а не людину- гово­рити про події, які відбулися у твоєму житті чи країні, а не про людину, яка їх пережила чи переповіла їх тобі.

5. Активність - брати участь у всіх подіях, вправах, ситуаціях, що виникають під час роботи групи.

Вправа «Очікування від тренінгу»

Мета: визначення сподівань і очікувань учасників від заняття.

Матеріали:плакат із малюнком дерева, стікери, ручки.

Тренер просить учасників подумати, чого вони очікують від заняття, сформулювати це однією фразою. Вислови записують на стікерах і прикріплюють на плакат дерева (на кроні дерева, його гілках або біля крони).

Анкетування «Ти і телебачення, ПК»

Мета:анонімне діагностування учас­ників групи для перевірки їхньої життєвої позиції щодо засобів масової комунікації, самоаналіз.

Матеріали:бланки з анкетою, ручки.

Учасникам тренінгу роздають бланки з ан­кетою. Відповівши на запитання, учасники повертають заповнені бланки тренеру для подальшої обробки результатів.

Бланк анкети

І. Вік_____________

2. Стать___________

3. Яким засобам масової інформації ви надаєте перевагу?
• Інтернету;

•телебаченню;

• радіо;

• пресі.

4. Скільки часу ви проводите перед телевізором:

у робочий день_____________, у вихідний_____________

5. Які передачі ви дивитеся по телевізору (підкресліть)?

•Новини;

• серіали;

• спортивні трансляції;

• музичні програми;

• політичні програми;

• мультфільми;

• художні фільми;

• розважальні програми;

• усе підряд.

6. Якщо ви дивитеся по телевізору художні фільми, то це:

•українські фільми;

• закордонні фільми (вкажіть країну)______________________________

7. Які фільми вам подобаються найбільше (підкресліть)!

Комедії;

• мюзикли;

мелодрами;

• трилери;

• детективи;

• фільми жахів;

• документальні;

• містика;

• бойовики;

• Інше (вкажіть).

8. Які телеканали вам подобаються найбільше?

1)______________________________________

2)______________________________________

3)______________________________________

9. Який телевізійний герой вам найбільше подобається і чим? Чи є такий? (Вкажіть героя і риси, притаманні йому.)____________________________

10. Якщо у вас вдома є ПК (так/ні), то ви на ньому (підкресліть):

•слухаєте музику;

• дивитеся фільми;

• граєте в ігри;

• працюєте з робочими, науковими програмами.

11. Скільки часу ви проводите за комп'ютером?

У робочий день ________________, у вихідний _____________________

12. Що вам дає ПК, відео, ТБ, Інтернет?

__________________________________________________________________

13. Які у вас виникають почуття, коли ви бачите на екрані форми насильства?

__________________________________________________________________

Дякуємо за співпрацю!