Смекни!
smekni.com

Аналіз господарської діяльності готельного підприємства ВАТ "Хвиля" (стр. 2 из 8)

Наприкінці XIX століття стали формуватися готельні ланцюги. У Європі зміст розкішних готелів асоціюється із Цезарем Рітсом, що в 1870-1907 р. сформував ланцюг готелів Рітса, багато хто з яких були ліцензовані для наступної роботи під ім'ям Рітс.

Статлер-готель став першим американським готелем Ельворта Статлера. «Буффало Статлер» забезпечував клієнтів «кімнатою й ванною за 1,5 долара».

В 30-х роках значними іменами в готельній справі стали Конрад Хілтон (Хілтон Готель) і Ернест Ендерсон (Шератон Готель).

Ріст готельного господарства намітився тільки з розвитком містобудування. У містах будувалися постоялі й готельні двори. Набір послуг був мінімальний, а їхня якість залишала бажати кращого. У той час, як з 1829 року в Бостоні вже функціонував перший у світі готель, наприкінці XIX століття стали формуватися готельні ланцюги. У результаті їхнє число було штучно обмежене, була відсутня конкурентна боротьба між ними. Одні готелі користувалися значними перевагами в області фінансування, а інші працювали у важких фінансових умовах. Попит та пропозиція готельних послуг не досліджувався, не говорячи вже про їхній облік і регулювання. Готельне господарство функціонувало в умовах закритої економіки без виходу на міжнародну арену й поза досягненнями інших країн у цій області. Крім того, воно не мало й практично не має зараз наукового забезпечення розвитку.

Таким чином, спадщиною готельного господарства є перекоси планового господарювання, недолік інформації про світове готельне господарство й зв'язків з ним, відсутність наукового забезпечення розвитку й системи підготовки кадрів, у цілому слаборозвинена мережа готелів з повною їхньою відсутністю в деяких відсталих районах.

Готельний бізнес має багатовікову історію. Багато чого змінилося із часів перших готелів, але вони внесли свій вагомий внесок у розвиток всіх наступних готелів. Історія готельного господарства, так чи інакше, природно відбита в його сучасному положенні у світі.

Світове готельне господарство сьогодні - це глобальна по своїх масштабах цілісна, інтегрована й динамічна галузь сфери послуг, що цілком ґрунтується на принципах ринкової економіки, об'єктивних закономірностях міжнародного подолу праці, інтернаціоналізації виробництва.

Кінець XIX століття характеризується бурхливим розвитком сфери послуг, особливо, у постіндустріальних країнах, які є лідерами у світовій готельній індустрії й впливають на розвиток цієї галузі в інших країнах.

Розвиток маркетингу привело до створення нової ринкової філософії, у центрі якої коштує не прибуток, як раніше, а бажання споживача. У результаті цього в готельній індустрії, як і у всій сфері послуг, відбуваються інтенсивні процеси диференціації й індивідуалізації послуг, підвищення їхньої якості, розвиваються гнучкі системи цін на послуги, системи всіляких знижок і заохочень. Поява великої мережі готелів по усьому світі в результаті прагнення використати всі можливості ринку викликає конкуренцію між ними, зокрема, змушує надавати великого значення рекламі, шукати всі нові й нові шляхи інформування споживача. Сьогодні ви можете довідатися все про будь-який готель практично в будь-якій крапці земної кулі по систематичних каталогах, що випускають, прес-релізам або через мережу «Інтернет».

Науково-технічний прогрес накладає свій відбиток на сучасну готельну індустрію. Наприклад, розвиток транспортних засобів дало поштовх виникненню готелів і інших підприємств розміщення майже у всіх крапках земної кулі. Транспорт практично перестав бути головним фактором розміщення підприємств готельного господарства.

Великий стрибок уперед відбувся в технічної й технологічному оснащенні коштів розміщення, що покликаний підвищити рівень обслуговування, а отже, і рівень доходів; надати знаючому в техніку мандрівникові так званий «офіс на дорозі»; полегшити й удосконалити процеси керування й облік у готельному господарстві. Такими технічними досягненнями стали комп'ютерні програми бронювання, ведення рахунків кожного окремого номера й доходів всього готелю в цілому, зберігання інформації про всі гості.

З метою підвищення безпеки проживання в багатьох готелях уведена система електромагнітних замків на основі пластикових карток, індивідуальних для кожного гостя кожного окремого номера. Звичайними стають комп'ютерні будильники, електронні голосові повідомлення, система замовлення послуг шляхом подачі електронного сигналу та ін.

НТП зробив вплив і на науку керування, що, наприклад, виражається в усі більшому обліку психологічного фактору виробництва й розвитку системи «зворотного зв'язку».

До сучасних тенденцій розвитку готельного господарства ставиться також прагнення до екологічно безпечного виробництва. Збереження природного балансу, використання екологічно чистих продуктів і матеріалів, практика технології виробництв із замкнутим циклом, коли відходи виробництва перетворюються в корисні продукти, вигідні підприємствам готельної індустрії, насамперед тому, що цього бажає споживач.

Структура трудових ресурсів готельного господарства також перетерплює зміни. Насамперед, це значні тенденції «омолодження» кадрів, тому що молоді більше сприйнятливі до нововведень, до змін; тенденції підвищення їхньої кваліфікації й інтенсифікація процесу міграції робочої чинності в результаті інтернаціоналізації виробництва.

Ще однією особливістю готельного господарства в сучасному світі є монополізація цього сектора, що з'являється у вигляді готельних ланцюгів або асоційованих членів, наявність великої кількості незалежних готелів.

Під поняттям «незалежне підприємство» розуміється розмежування форм власності власне кажучи й різні способи керування цими підприємствами за своєю формою (незалежні готелі, готелі на керуванні, готельні ланцюги й франчайзинг). Великі готельні корпорації забезпечують контроль за якістю обслуговування й зменшують витрати цих готелів за рахунок централізованих поставок. Для незалежних підприємств характерно більшою мірою індивідуальне обслуговування клієнтів. Багатоплановість існуючих готелів розширює палітру форм і видів обслуговування й представляє більше широкий вибір клієнтам.

Істотну роль у сучасному готельному господарстві грає процес інтернаціоналізації виробництва (наприклад, готельні ланцюги: введення єдиних стандартів для готелів, що перебувають у різних країнах, обмін знаннями, міграція робочої чинності, єдина система бронювання та ін.) і зворотний йому процес - прагнення до незалежності (наприклад, незалежні готелі).

Генеральною тенденцією розвитку світового готельного господарства є рух до створення єдиного планетарного ринку готельних послуг або глобалізація. І, хоча ми говоримо «тенденція», глобалізація для готельної індустрії - уже що майже свершилися. Оперування на міжнародній арені не ново для готелів з тих пор, як з'явився міжнародний туризм і були розвинені транспортні засоби. Із цього часу індустрія гостинності розгорнулася на міжнародному ринку, де китайський мандрівник може перелетіти з Нью-Йорка в Лондон на індійських авіалініях і зупинитися в готелі канадської компанії.

Усяке економічне явище являє собою результат взаємодії комплексу політичних, економічних і соціальних процесів, причому для кожної даної країни на тім або іншому етапі її розвитку ця єдність носить конкретний взаємообумовлений характер. Із цього треба, що теоретичні й практичні проблеми переходу до ринку повинні вирішуватися в руслі вдосконалювання всієї системи виробничих відносин і їхніх сутнісних форм прояву - категорій.

Правильно вироблений підхід до дослідження того або іншого економічного явища виступає діючою передумовою вдосконалювання теорії, необхідною основою для одержання нових знань, використовуваних у реальній практиці. Тому в комплексі вузлових проблем, що бідують у глибокому теоретичному осмисленні й обґрунтуванні, сьогодні особливого значення набуває проблема послуг, серед них - готельних.

Готельне господарство - сектор сфери послуг, що спеціалізуються на наданні тимчасового проживання в коштах розміщення - підприємствах, що робить послуги розміщення. Такими підприємствами можуть бути готелю, мотелі, кемпінги, турбази, пансіонати й т.д.

Варто обмовитися, що в більшості випадків готельне господарство займається й наданням харчування в коштах розміщення, і в цьому змісті термін «готельне господарство» може бути синонімом індустрії гостинності остільки, оскільки сектор харчування входить у нього й не стає зовсім незалежним від нього.

Готельне господарство - це одне з основних ланок системи туристсько-екскурсійного обслуговування. Серед комплексу послуг, надаваних туристові під час подорожі, готельне обслуговування займає центральне місце. Розміщення, надання тимчасового житла з певним набором інших послуг входять як основна частина в будь-яку туристську програму, у кожний тур.

Готельне господарство або готельна індустрія є найважливішою складовою частиною галузі гостинності. Вона органічно й природно зв'язує ресторани, кафе, транспорт і екскурсії в єдиний ланцюг туристсько-екскурсійного обслуговування.

Як сектору сфери послуг готельному господарству властиві всі характеристики. Сфера послуг утвориться в процесі взаємодії матеріальної й нематеріальної сфер виробництва й ґрунтується на послузі - особливої споживчої вартості праці, уживаної не як річ, а як діяльність. У матеріальній сфері виробництво послуг здійснюється на транспорті й у зв'язку, торгівлі й громадському харчуванні, заготівлях сільськогосподарської продукції й матеріально-технічному постачанні. У сфері нематеріального виробництва всі підрозділи беруть участь у виробництві послуг.

Всім галузям сфери послуг, включаючи готельну індустрію, властиві наступні характерні риси:

Невідчутність. Відомий економіст Пітер Друккер прийшов до висновку, що люди майже ніколи не купують відчутні товари. Вони купують те, що очікують від застосування цих товарів. Цей феномен характерний для сфери послуг, у центрі якої, по визначенню послуги, коштує навіть не товар (у його відчутному змісті), а діяльність, що вже представляється як щось невловиме. З не осязательністю послуг зв'язана неможливість їхнього зберігання й транспортування і локальність самого ринку послуг. Послугу, на відміну від товарів споживчого призначення, неможливо «пощупати» або зберігати, її не можна оглянути як річ перед моментом її споживання або покупки.