Смекни!
smekni.com

Фінансова діагностика ЗАТ "Сіверянка" (стр. 5 из 13)

Директор - Лавренюк Олександр Федорович. Закрите акціонерне товариство "Виробничо-торгова фірма "Сіверянка" є багатопрофільним комплексом, що поєднав в собі розробку та випуск одягу ( пальта, півпальта жіночі; плащі жіночі; костюми жіночі; сукні жіночі; брюки жіночі; спідниці жіночі; блузи жіночі; пальта чоловічі; піджаки чоловічі; плащі чоловічі; костюми чоловічі; брюки чоловічі; сорочки чоловічі), виробництво прогумованих тканин та виробів з них (човни надувні (2; 3 місця); вироби з прогумованих тканин власного виробництва (костюми рибалки, шахтаря, комбінезони з гумовими чоботями, інше)), широку торговельну мережу, цілий ряд допоміжних служб та цехів.

Фірма "Сіверянка" створена в 1987 році на базі Чернігівської фабрики гумотехнічних виробів, яка на той час випускала два види спеціального одягу - плащ-накидки та плащі хімзахисту для військових.

Зараз же щомісяця бюро конструювання та моделювання одягу представляє на розгляд художньої ради більше 30 нових моделей різноманітного одягу, а взагалі їх налічується понад 600.На фірмі створено центр розвитку моди "Лавіс", який професійно розробляє свою інтерпретацію сучасної моди. Ринкове виробництво на підприємстві складається з окремих міні-фабрик, які мають можливість випускати новий асортимент швейних виробів. Придбання устаткування таких фірм, як "Дюркопп-Адлер АГ"(Німеччина) і "Джукі" (Японія) дозволило автоматизувати цілий ряд основних та допоміжних операцій.

Сьогодні освоєно власне виробництво широкого асортименту прогумованих тканин, з яких випускається спеціальне обмундирування, тенти, намети та човни.

Крімтого, наспеціальномуобладнаннівиготовляютьсядопоміжніматеріалиікомплектуючівироби: гумовіклеї, пластмасовуігумовафурнітура, якінепоступаютьсясвітовиманалогам.Фірма пропонує не тільки готову продукцію, а й виконує індивідуальні замовлення по виготовленню та ремонту гумотехнічних виробів.

Споживачі: продукція продається в торговельній мережі України, в тому числі у фірмових магазинах м. Чернігова та 20 універмагах м. Києва. Конкурентами є пiдприємства України, якi здiйснюють аналогiчнi роботи.

Облiкова полiтика на пiдприємствi проводиться згiдно вимог чинного законодавства України.

Відповідно до наявної фінансової звітності по даному товаристві проведемо фінансову діагностику підприємства, а саме проаналізуємо операційну, інвестиційну і фінансову діяльність ЗАТ «Сіверянка».

1.1.1 Аналіз руху грошових коштів

Розрахуємо притоки та відтоки грошових коштів за кожним видом діяльності. Необхідна інформація міститься у формі 3 «Звіт про рух грошових коштів».

Зазвичай діяльність підприємства поділяють на:

- Основна діяльність – включає надходження і використання коштів, що забезпечують виконання основних виробничих і комерційних функцій.

- Інвестиційна діяльність – включає надходження і використання коштів, пов’язаних із придбанням, продажем довгострокових активів і доходів від інвестицій.

- Фінансова діяльність – включає надходження коштів у результаті одержання кредитів або емісії акцій, а також відтоки, пов’язані з погашенням заборгованості по раніше отриманих кредитах і виплатою дивідендів.

Розглянемо потоки грошових коштів за основною діяльністю.

Таблиця 1. –Потоки грошових коштів за основною діяльністю підприємства у 2007 році (тис.грн)

Притоки: Відтоки:
Коригування на: амортизацію необоротних активів 621,3 Збиток від звичайної діяльності до оподаткування та від неопераційної діяльності 1524 +4642,3=6166,3
Погашення дебіторської заборгованості - Зменшення забезпечень, збільшення витрат майбутніх періодів 86,8+11,2=98
Витрати на сплату відсотків 5082,2 Збільшення поточних зобов’язань 1251,2
Відрахування в бюджет та позабюджетні фонди 12,9
Збільшення оборотних активів 1938,1 Виплата процентів за кредит 5061,8
Разом: 7641,6 Разом: 12590,2

Чистий рух грошових коштів від операційної діяльності складає: (7641,6 – 12590,2) = -4948,6 тис.грн.

Для того щоб більш детальніше проаналізувати даний показник візьмемо до уваги те, що чистий рух грошових коштів від операційної діяльності у 2006 році був вищим ніж у 2007 році і становив -529,5 тис.грн. У попередньому році ЗАТ «Сіверянка» отримало збиток від операційної діяльності, а у звітному – ще більший збиток. Зменшення виручки від реалізації, а потім і неотримання прибутку було викликано зменшенням обсягу реалізованих послуг.

На Cash-flow від операційної діяльності, а саме його зростання, у 2007 році дуже вплинуло збільшення поточних зобов’язань та сплачені відсотки. Таку ситуацію можна пояснити за допомогою того, що закупили нове обладнання (спостерігається збільшення оборотних активів). Для даного підприємства характерний низький рівень зношування обладнання і великий коефіцієнт оновлення основних засобів. Нові машини та обладнання позитивно впливають на конкурентоспроможність підприємства.

Таблиця 2.

Потоки грошових коштів по інвестиційній діяльності (тис.грн)

Притоки: Відтоки:
Продаж основних засобів, необоротних активів 31,9 Придбання основних засобів, необоротних активів 217,9
Дивіденди, проценти від довгострокових фінансових вкладень 4663,8 Капітальні вкладення, інші платежі 43,5
Повернення інших фінансових вкладень - Довгострокові фінансові вкладення -
Разом: 4695,7 Разом: 261,4

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності складає:

(4695,7-261,4) = 4434,3 тис.грн.

Порівнюючи з минулим роком мали збиток від інвестиційної діяльності – 352,6 (тис.грн.). Проте, у 2007 році підприємство отримало прибуток в сумі 4434,3 (тис.грн.). Такий результат був досягнутий тим що, керівництво проводило активну інвестиційну діяльність (були куплені акції інших підприємств, і отримані дивіденди склали 4663,8).

В результаті того, що притоки більше ніж відтоки по інвестиційній діяльності, кількість грошових коштів на рахунку повинна збільшуватися, в результаті чого коефіцієнти ліквідності стають більшими.


Таблиця 3

Потоки грошових коштів по фінансовій діяльності (тис.грн)

Притоки: Відтоки:
Короткострокові кредити й позики 11258,4 Повернення короткострокових кредитів й позик 10699,7
Довгострокові кредити й позики Повернення довгострокових кредитів й позик
Надходження від емісії акцій Виплата дивідендів 44,5
Цільове фінансування Погашення векселів
Разом: 11258,4 Разом: 10744,2

Чистий рух коштів від фінансової діяльності складає:

(11258,4-10744,2) = 514,2(тис.грн.)

Притоки грошових коштів по фінансовій діяльності у звітному році свідчать про, те що товариство протягом року залучало короткострокові кредити, але на кінець року воно змогло погасити більшу частину боргу. Така ситуація свідчить про те, що підприємство могло користуватися, наприклад, таким видом кредиту, як кредитна лінія.

Порахувавши притоки і відтоки по трьом видам діяльності можна сказати, що:

1. Оскільки операційна діяльність будь-якого підприємства є основним джерелом прибутку, то вона повинна забезпечувати грошовими коштами суб’єктів господарювання. Відтоки від основного виду діяльності перевищують притоки на 4948,6 тис.грн. Це безумовно негативний фактор. Тому доцільно буде проводити активну інвестиційну та фінансову політки.

2. Дуже часто при вдалому веденні справ підприємство прагне до розширення і модернізації виробничих можливостей. Загалом притоки по інвестиційній діяльності перевищують відтоки на 4434,3 тис.грн. У структурі цього показника значна частина припадає на купівлю основних засобів та нематеріальних активів, тобто підприємство прагне до розширення діяльності. Та вагома частина притоку по інвестиційній діяльності припадає на отримані дивіденди ( 4663,8 тис.грн.). Цей факт свідчить про те, що керівництво підприємства вдало проводить інвестиційну політику, та ефективно вклало кошти підприємства задля отримання прибутку.

3. Фінансова діяльність покликана підвищити грошові кошти в розпорядженні суб’єкта господарювання для фінансового забезпечення операційної та інвестиційної діяльності. Взагалі політика проведення фінансової діяльності підприємства має важливе значення для збереження самостійності, платоспроможності і конкурентності. Показники притоків перевищують показники відтоків на суму 514,2 тис. грн. Аналізуючи структуру потоків грошових коштів фінансової діяльності видно, що підприємство у звітному розі залучило короткостроковий кредит, але більшу частину його було повернено. Цей момент можна пояснити тим, що протягом року товариству негайно були потрібні кошти на проведення певних операцій (наприклад для розрахунків з постачальниками), а на рахунку підприємства такої суми кошті не було, тому було прийнято рішення про взяття кредиту. Але до кінця року підприємство знайшло можливість повернути більшу частину боргу. Тобто, можна стверджувати, що підприємство є ліквідним, платоспроможним, що підвищує авторитет ЗАТ «Сіверянка» в інвестиційній та фінансовій сферах.